Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

portare pensie international

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Am 5 ani lucrati in tara. Daca ma mut intr-o alta tara din afara UE pot "muta" acolo acesti ani ?
Daca da unde as putea gasi lista de tari cu care are Romania "contract" ?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu sunt curios daca e posibil...Desi de la o plata a pensiei mai mare la una mai mica cred ca e posibil, invers cred ca nu decat doar daca dai tu diferenta..

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 cristel81, on 08 ianuarie 2018 - 20:37, said:

Am 5 ani lucrati in tara. Daca ma mut intr-o alta tara din afara UE pot "muta" acolo acesti ani ?
DOAR dacă ţara noastră are parteneriat cu ţara aia  :P şi pentru 5 ani cotizaţi acilea iei vreo 125 Euro, iar comisioanele vor fi multe şi mari :P

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Întreabă la Casa Națională de Pensii, dar nu așa la general cum ai făcut aici. Spune țara unde vrei să te muți.


Pe site-ul lor scrie așa:

Care sunt statele cu care România aplică alte acorduri şi convenţii bilaterale de securitate sociala?
Regatul Maroc în baza Decretului nr.215/26.06.1984 pentru ratificarea unor tratate internaționale
Armenia
Belarus
Ucraina
Federatia Rusă
.....

Care sunt statele cu care România are incheiate acorduri bilaterale pe modelul regulamentelor comunitare?
Macedonia, Turcia, Coreea de Sud, Republica Moldova, Canada şi Israel.

Ce se întâmplă în situaţia statelor cu care România nu are încheiat acord/convenţie de securitate sociala?
Pensia se acordă potrivit legislaţiei sistemului unitar de pensii publice din România, fără a se putea valorifica perioadele de asigurare realizate pe teritoriul respectivelor state.

 Ploiesteanul2015, on 08 ianuarie 2018 - 20:58, said:

DOAR dacă ţara noastră are parteneriat cu ţara aia  Posted Image şi pentru 5 ani cotizaţi acilea iei vreo 125 Euro, iar comisioanele vor fi multe şi mari Posted Image
Dacă aș putea ți-aș fura emoticonul ăla din listă :D Nu știu dacă ai mesaje fără el.

Edited by althea, 08 January 2018 - 21:02.


#5
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 althea, on 08 ianuarie 2018 - 21:01, said:

Pe site-ul lor scrie așa:
Mersi frumos althea, foarte util link-ul.

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Nu, pentru ca - oarecum filosofic vorbind - anii aia i-ati cotizat intr-o tara cu/de valoare mica, ei nu pot fi "boosted" sa ajunga egali cu, eu stiu, 5 ani munciti in Franta sau Germania. Convertirea lor in cuantumul de pensie se va face tinand seama de proportia economica, adica tot (numai) in Romania.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand vei avea varsta de pensionare si vei fi intr-o tara din UE (sa zicem) , bagi dosarul de pensionare in acea tara si vechimea din Ro se ia in considerare .

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 cristel81, on 08 ianuarie 2018 - 20:37, said:

Am 5 ani lucrati in tara. Daca ma mut intr-o alta tara din afara UE pot "muta" acolo acesti ani ?
Daca da unde as putea gasi lista de tari cu care are Romania "contract" ?
Poti. Dar mai mult vei pierde. Sistemul de calcul, rata de transfer, iti vor manca aproape tot.

#9
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 cristel81, on 08 ianuarie 2018 - 20:37, said:

Am 5 ani lucrati in tara. Daca ma mut intr-o alta tara din afara UE pot "muta" acolo acesti ani ?
Daca da unde as putea gasi lista de tari cu care are Romania "contract" ?
cred ca este vorba de suma pe care ai cotizat-o la statul respectiv. Adica daca vrei sa ai aceasi pensie intr-o tara straina, s-ar putea sa ai dupa ce platesti inca odata in aceea tara toate taxele si impozitele pe toti anii  pe care ii ai ca vechime.

Mai mult in aceea tara jobul tau s-ar putea sa aiba un salariu mult mai mare ca in tara aici, de unde si  taxe mult mai mari pe care trebuie sa le platesti .
Cred ca ar fi ceva genul:
cat la suta pe luna se retine pt pensie din salariu in aceea tara : 20 % sa zicem.
Cati ani de vechime ai in tara ta: 40 de ani sa zicem
Care este salariul tau echivalent in tara straina: 5000 de euro/luna  sa zicem.
Teoretic ai avea pensie in aceea tara daca tu ai varsa la bugetul tarii respective dintr-o data : 40 * 5000 * 20 /100 = 40.000 de euro
si apoi ai avea teoretic o pensie de max 40 % din 5000 de euro  /luna = 2000 de euro
Dar asta e teoretic, pana la urma e vorba de bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate