Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sofia Residence 5 Mihai Bravu

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 Iulia_R_D, on 18 august 2020 - 13:23, said:

Buna ziua, a cumparat cineva aici? Aveti niste informatii mai actuale despre acest bloc. M-ar interesa sa achizitionez un apartament de 3 camere

Poti sa te duci prin cartier sa intrebi oamenii care se muta acolo, cred ca au dat drumul la locuit, am vazut ceva masini in parcare

#20
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 16.03.2008
Doar sa fii împăcată cu suprafețele mici. Geamuri din podea în tavan în dormitor. L am vizitat în faza de construcție. Pas.

#21
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Pe mine ma ingrijoreaza ca inca au autorizatia in litigiu. Nu as vrea sa cumpar un apartament intr-un bloc cevva fi demolat

#22
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016


Eu știu dezvoltatorul...merge pe repede înainte,într-adevăr este mai ieftin pe zona,pe unde a construit și a construit mereu apartamente normale fără bucatarie in living,asa stiu ca sunt si cele de 2 camere de acolo(am vizitat si eu).

Dar pe unde a construit ba au fost probleme cu acoperișul sau alte chestii,la unii a reparat,la altii nu si l-au dat in judecata,deocamdată cam toți se judeca cu el,nimeni nu a câștigat,si nici nu se sperie cu una cu doua:))este ți si cam toate neamurile lui se ocupa cu imobiliare.

Dar este corect,ce negociezi cu el,asa rămâne,plus ce zice ca iti pune in apartament asa este,problema este cu spatiile comune,cel putin la blocurile mai vechi pe care lea construit,aici nu stiu.

 Iulia_R_D, on 19 august 2020 - 15:19, said:

Pe mine ma ingrijoreaza ca inca au autorizatia in litigiu. Nu as vrea sa cumpar un apartament intr-un bloc cevva fi demolat

Asta sigur nu o sa se întâmple cu demolatul,eu zic ca o sa rezolve,mai sunt și cei de langa deluxe residence care au la fel autorizația in litigiu de la aceeași asociație din câte stiu,ei parca au câștigat dar au făcut apel.

Pe mine ma intereseaza mai mult accesul greu in complex fiind doar străzi înguste pe langa complex mai ales eșarfei,cum vii din soseaua principală,pai dacă sunt câțiva vecini care nu au luat parcare și o parchează pe acolo pe langa complex,a încurcat tot traficul.

#23
zicugol

zicugol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 14.06.2020

 Iulia_R_D, on 19 august 2020 - 15:19, said:

Pe mine ma ingrijoreaza ca inca au autorizatia in litigiu. Nu as vrea sa cumpar un apartament intr-un bloc cevva fi demolat

Sunt oameni care stiu ca atunci cand deschid un litigiu unui constructor ii vor cauza pierderi pentru ca litigiile dureaza ani de zile pana cand sunt finalizate.
In acest fel aceste persoane cauta sa profite si sa ceara bani de la constructor pentru a renunta la litigii. Sunt constructori care cedeaza si dau aceste sume sa scape dar sunt si constructori care rezista si vor sa duca procesul la bun sfarsit.

Cazurile de daramare a imobilelor sunt extrem de rare si s-au facut in cazuri de constructie fara autorizatie de constructie sau constructie pe spatii verzi.

Chiar daca autorizatia de constructie nu a fost respectata nu inseamna ca blocul se va darama. Constructorul are dreptul legal sa intre in legalitate cu constructia.

Sesizati un lucru: Utilizatorul Justice_league are un singur post si si-a facut cont special sa posteze aceasta informatie despre litigiu. Este un semn de intrebare. Ceea ce inseamna ca este cel mai probabil unul dintre cei din aceasta lista:
RIZESCU ROXANA ECATERINA Reclamant PRUTEANU MALINICI LUCIAN Reclamant POPESCU MARIUS CU DOM. ALES Reclamant HUSCH MIHAI Reclamant

http://portal.just.r...93663&id_inst=3

#24
Iulia_R_D

Iulia_R_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.01.2018
Multumesc mult pentru raspunsuri. Mie imi place am fost la o vizionare si am apreciat atat locatia cat si atentia amenajarii interioarelor. Singura temere era in legatura cu acest litigiu. Strang de cca 5 ani pentru acest apartament si nu vreau sa fac vreo alegere gresita. Va tin la curent daca concretizez achitia.
Toate cele bune va doresc si o seara placuta!

#25
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 zicugol, on 19 august 2020 - 16:17, said:

Sunt oameni care stiu ca atunci cand deschid un litigiu unui constructor ii vor cauza pierderi pentru ca litigiile dureaza ani de zile pana cand sunt finalizate.
In acest fel aceste persoane cauta sa profite si sa ceara bani de la constructor pentru a renunta la litigii. Sunt constructori care cedeaza si dau aceste sume sa scape dar sunt si constructori care rezista si vor sa duca procesul la bun sfarsit.

Cazurile de daramare a imobilelor sunt extrem de rare si s-au facut in cazuri de constructie fara autorizatie de constructie sau constructie pe spatii verzi.

Chiar daca autorizatia de constructie nu a fost respectata nu inseamna ca blocul se va darama. Constructorul are dreptul legal sa intre in legalitate cu constructia.

Sesizati un lucru: Utilizatorul Justice_league are un singur post si si-a facut cont special sa posteze aceasta informatie despre litigiu. Este un semn de intrebare. Ceea ce inseamna ca este cel mai probabil unul dintre cei din aceasta lista:
RIZESCU ROXANA ECATERINA Reclamant PRUTEANU MALINICI LUCIAN Reclamant POPESCU MARIUS CU DOM. ALES Reclamant HUSCH MIHAI Reclamant

http://portal.just.r...93663&id_inst=3

Cand cumperi apartementul nu cred ca ti se spune ca apartamentul pe care esti pe cale sa arunci 100.000‎€ + e intr-o cladire cu probleme. Daca persoana respectiva are e o singura postare si are dreptate de ce sa nu spuna adevarul.

 Iulia_R_D, on 19 august 2020 - 16:54, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Mie imi place am fost la o vizionare si am apreciat atat locatia cat si atentia amenajarii interioarelor. Singura temere era in legatura cu acest litigiu. Strang de cca 5 ani pentru acest apartament si nu vreau sa fac vreo alegere gresita. Va tin la curent daca concretizez achitia.
Toate cele bune va doresc si o seara placuta!

Daca poti alege intre acest bloc si oricare altul din zona, preturile sunt extrem de asemanatoare la 2 camere cel putin din ce am vazut, alege unul spre bulevard fara probleme juridice, sunt 4-5 blocuri in constructie in zona si ai de unde alege, poti chiar sa mai astepti putin pana se linistesc lucrurile cu coronavirus si preturile se mai aseaza (posibil scadere)

#26
zicugol

zicugol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 14.06.2020

 XtremePWN, on 19 august 2020 - 20:27, said:

Cand cumperi apartementul nu cred ca ti se spune ca apartamentul pe care esti pe cale sa arunci 100.000‎€ + e intr-o cladire cu probleme. Daca persoana respectiva are e o singura postare si are dreptate de ce sa nu spuna adevarul.


Cel mai bine atunci cand cumperi un apartament nou este sa stai de vorba cu un avocat si sa ceri constructorului actele imobilului (de exemplu autorizatia de constructie, procesul verbal de receptie, firma cu care construieste...). Daca constructorul refuza sa va furnizeze actele poate fi ceva dubios.

#27
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 zicugol, on 19 august 2020 - 16:17, said:

Sunt oameni care stiu ca atunci cand deschid un litigiu unui constructor ii vor cauza pierderi pentru ca litigiile dureaza ani de zile pana cand sunt finalizate.
In acest fel aceste persoane cauta sa profite si sa ceara bani de la constructor pentru a renunta la litigii. Sunt constructori care cedeaza si dau aceste sume sa scape dar sunt si constructori care rezista si vor sa duca procesul la bun sfarsit.

Cazurile de daramare a imobilelor sunt extrem de rare si s-au facut in cazuri de constructie fara autorizatie de constructie sau constructie pe spatii verzi.

Chiar daca autorizatia de constructie nu a fost respectata nu inseamna ca blocul se va darama. Constructorul are dreptul legal sa intre in legalitate cu constructia.

Sesizati un lucru: Utilizatorul Justice_league are un singur post si si-a facut cont special sa posteze aceasta informatie despre litigiu. Este un semn de intrebare. Ceea ce inseamna ca este cel mai probabil unul dintre cei din aceasta lista:
RIZESCU ROXANA ECATERINA Reclamant PRUTEANU MALINICI LUCIAN Reclamant POPESCU MARIUS CU DOM. ALES Reclamant HUSCH MIHAI Reclamant

http://portal.just.r...93663&id_inst=3


Cand intre un bloc de 8 etaje si casele de langa el este o distanta de doar 2 lungimi  de masina, e greu sa spui ca litigiul nu este justificat

#28
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 16.03.2008
Asta e adevărat. Cine a dat autorizația de construire?

#29
zicugol

zicugol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 14.06.2020

View PostDanon, on 19 august 2020 - 22:09, said:



Cand intre un bloc de 8 etaje si casele de langa el este o distanta de doar 2 lungimi  de masina, e greu sa spui ca litigiul nu este justificat

Din moment ce primaria a oferit autorizatie de constructie pentru acel imobil totul este legal.

#30
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Stiu un coleg de munca care daduse cam 7000 euro avans pt un apartament in acest ansamblu, prin februarie. Aparent erau 3 procese pe rol, 2 dintre ele s-au rezolvat mai e unul singur cu Asociatia Salvati Bucuresti (a lui Nicusor Dan). Acum 2 luni a renuntat la rezervare si si-a recuperat toti banii dati. A zis ca el crede ca se vor rezolva pana la urma problemele, dar nu are chef sa stea cu acei bani blocati 1-2 ani pana se rezolva asa ca a renuntat si va cauta in alta parte.

#31
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postzicugol, on 20 august 2020 - 08:26, said:

Din moment ce primaria a oferit autorizatie de constructie pentru acel imobil totul este legal.

Nu neaparat... Nu functioneaza asa... Cine a luat mita sa elibereze aceasta autorizatie de constructie dosar penal si dat afara imediat

#32
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

View PostXtremePWN, on 21 august 2020 - 13:56, said:

Nu neaparat... Nu functioneaza asa... Cine a luat mita sa elibereze aceasta autorizatie de constructie dosar penal si dat afara imediat

+anulat autorizatia si oprit lucrari

#33
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostDanon, on 21 august 2020 - 17:44, said:


+anulat autorizatia si oprit lucrari

Exact

#34
Dark_R2D2

Dark_R2D2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2021
S-a mutat cineva aici? Ceva impresii?

#35
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Blocul e locuit, nu stiu ce e in mintea oamenilor, locurile de parcare sunt in mare parte goale si ei parcheaza dublu in fata blocului si blocheaza circulatia

#36
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Niste prieteni s-au mutat de anul trecut si sincer sa fiu nu stiu daca au rezolvat cu actele pentru ca era un litigiu in desfasurare.
Blocul e facut de un “romm”. Cand m-am dus in vizita la prieteni, dezvoltatorul era pe balconul unui apartament gol cu buricul la vedere.  Din ce am inteles la etajul 7-8 a  facut penthouse pentru el.
Alta problema a fost cu facturile la gaze. Pentru ca locatarii mutati, nu aveau contracte cu Distrigaz, toate facturile veneau pe numele dezvoltatorului si el le impartea apoi. A inceput sa le imparta dupa 6 luni si cunostinta mea avea de plata 1000 euro la gaze ( sept -martie).
Am mai observat ca in sufragerie si bucatarie se face igrasie pe peretele opus caloriferului. Peretele cu usa de balcon, sunt defapt geamuri de sus pana jos si asa caloriferul a fost mutat pe peretele din stanga.
In balcon nu era panta facuta catre scurgere si cand a plouat mult, s-a facut balta in balcon, apa s-a infiltrat prin perete si a ajuns sub parchet care s-a umflat.
Locurile de parcare au fost ok la pret. Eu cand am mers la ei nu am vazut masini parcate in afara complexului. Parcarile erau cam goale.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate