Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Procesor si Placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ketchupfzr

ketchupfzr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.06.2013
Salut,doresc sa schimb placa de baza si proc-ul de la pc.

Acum am asa:
i3 3250 3.5 ghz
8gb ram ddr3
h61m s2pv
sursa sirtec certificare bronze 550w (nu stiu exact modelul)
gtx 750ti
hdd 500gb

Doresc sa trec la Ryzen,am gasit urmatoarele piese:

r5 1400 socket am4 box

placa de baza a320m gaming pro

Pe astea le-am gasit pe cel.ro si ar costa in jur de 1000 de lei.Memorie ram ddr4 am deja.

Vreau sa stiu daca piesele sunt acceptabile sau daca aveti alte sugestii in bugetul de 1000-1100 de lei.

Si inca un lucru: daca schimb socketul,va fi necesara a reinstalare a windows-ului?

#2
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Salut.Eu am trecut de pe intel pe ryzen 5 1600x .Placa de baza noua(asus prime b360 plus) proc nou ryzen.Pur si simplu am mutat hdd in noul sistem si a mers din prima doar ca windows 10 a ramas dezactivat ca nu corespunde sistemul cu cel inregistrat in contul microsoft dar asta nu ma deranjeaza ca fuctioneaza update.Sfatul meu e sa incerci sa mergi pe ryzen cu x ......deoarece au frecvente mai bune.Parerea mea.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Ramai si fara drivere :P

#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Daca licenta digitala e legata de un cont Microsoft se poate reactiva chiar dupa schimbari majore, cum e placa de baza.

https://support.micr...hardware-change

#5
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 ketchupfzr, on 08 ianuarie 2018 - 15:50, said:

Salut,doresc sa schimb placa de baza si proc-ul de la pc.

Acum am asa:
i3 3250 3.5 ghz
8gb ram ddr3
h61m s2pv
sursa sirtec certificare bronze 550w (nu stiu exact modelul)
gtx 750ti
hdd 500gb

Doresc sa trec la Ryzen,am gasit urmatoarele piese:

r5 1400 socket am4 box

placa de baza a320m gaming pro

Pe astea le-am gasit pe cel.ro si ar costa in jur de 1000 de lei.Memorie ram ddr4 am deja.

Vreau sa stiu daca piesele sunt acceptabile sau daca aveti alte sugestii in bugetul de 1000-1100 de lei.

Si inca un lucru: daca schimb socketul,va fi necesara a reinstalare a windows-ului?
Salut, pentru un ryzen 5 este recomandat sa alegi o placa de baza de la seria B350 in sus,  gen MSI B350 tomahawk /tomahawk artic/krait sau produsele omoloage de la Asus/Gigabyte/Etc pe care de obicei le gasesti de la 450 lei in sus.
Papa

#6
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Driverele vechi nu mai apar si cele noi si le-a luat automat cand a bootat prima oara(nu a trebuit sa caut nici un driver)placa noua am scris gresit .Este asus prime b350 plus.Pe partea cu liceenta digitala(am trecut de la win7 ultimate) am stat cu cei de microsoft cca 2 h si tot nu s-a rezolvat nimic.Rezolvarea ar fi instalarea din nou a wind.

Edited by crystyan55, 08 January 2018 - 17:08.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ketchupfzr, on 08 ianuarie 2018 - 15:50, said:

Salut,

doresc sa schimb placa de baza si proc-ul de la pc.
Acum am asa:
i3 3250 3.5 ghz
8gb ram ddr3
h61m s2pv
sursa sirtec certificare bronze 550w (nu stiu exact modelul)
gtx 750ti
hdd 500gb

Doresc sa trec la Ryzen,am gasit urmatoarele piese:
r5 1400 socket am4 box
placa de baza a320m gaming pro
Pe astea le-am gasit pe cel.ro si ar costa in jur de 1000 de lei.Memorie ram ddr4 am deja.

Vreau sa stiu daca piesele sunt acceptabile sau daca aveti alte sugestii in bugetul de 1000-1100 de lei.
Si inca un lucru: daca schimb socketul,va fi necesara a reinstalare a windows-ului?
Merita migrarea de la i3 3250 la Ryzen 5 1400 ! desi de preferat ar fi un procesor cu x in coada deoarece, cum a zis si @crystyan55, "au frecvente mai bune" + memorie cache mai mare.
Si neaparat placa de baza cu chipset B350 !

Sincer, eu ti-as recomanda AMD Ryzen 5 1400 (*753,99 Lei) + MSI B350 GAMING PLUS (*418,99 Lei).
Da, depasesti putin 1.100 Lei dar e o imperechere buna.

*preturile sunt de la pcgarage;
poate la alte magazine gasesti mai ieftin si poti schimba Ryzen 5 1400 cu Ryzen 5 1500x sau chiar 1600 !


l.e.:

Quote

Si inca un lucru: daca schimb socketul,va fi necesara a reinstalare a windows-ului?
da ! trebuie sa reinstalezi windowsul pe noul PC.

Edited by super8, 08 January 2018 - 17:12.


#8
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Nu stiu de ce tot se spune ca trebuie reinstal de windows.Eu am migrat pe un sistem nou numai cu hdd si functioneaza de minune.Am trecut de la sistem intel (775)pe un sistem amd (am4).Am pus hardul in noul sistem si a bootat normal si si-a luat drivere singur.Probabil e vorba si de noroc aici dar am citit la mai multi ca le-a mers mutarea numai a hardului pe configuratia noua.

Edited by crystyan55, 14 January 2018 - 17:40.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul tau era vorba de un windows cu licenta ?
In general licentele OEM nu se pot reactiva daca hardware-ul difera peste un anumit nivel (practc, daca schimbi cpu+mobo trebuie licenta noua) ... pe licentele non-OEM merge treaba asta. Bineinteles, si pe copiile pirat care au cel mai avansat nivel de "licentiere".

#10
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 ro_explorer, on 14 ianuarie 2018 - 17:41, said:

In cazul tau era vorba de un windows cu licenta ?
In general licentele OEM
Sa stii ca s-a schimbat treaba. Daca iti schimbi configuratia se poate reactiva o licenta OEM pt acel config dar se dezactiveaza pt config precedenta.Se considera migrare automata a licentei.
Acum licentele OEM mai sunt si legate de contul MS al tau si acolo in cont iti poti vedea si istoricul migrarii pt licenta respectiva.Sigur ca poti avea n licente OEM in cont si sa vezi istoricul migrarii lor

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Uite ca am invatat ceva nou azi ...

#12
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Nici gand de OEM.Stiu ca OEM se livreaza numai cu produsele noi.Am avut digitala VUP.Upgrade de la win7.Cei de la MS au spus ca trebuie sa le dau remote pe pcul meu ca sa rezolve activarea(nu vedea cofiguratia noua cand am dat hardware change si am stat cu ei cca 2h) sau daca nu sa reinstalez win 10 cu liceenta sistemului de operare care a fost upgradat.Dar nu ma mai agit cu acvtivarea deoarece singura problema este ca nu apare win activat in rest e ok inclusiv updateturi.

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 crystyan55, on 14 ianuarie 2018 - 23:54, said:

Nici gand de OEM.Stiu ca OEM se livreaza numai cu produsele noi.Am avut digitala VUP.Upgrade de la win7.Cei de la MS au spus ca trebuie sa le dau remote pe pcul meu ca sa rezolve activarea(nu vedea cofiguratia noua cand am dat hardware change si am stat cu ei cca 2h) sau daca nu sa reinstalez win 10 cu liceenta sistemului de operare care a fost upgradat
Suna gratis pe Skype la numarul de suport Microsoft Anglia, si acolo o sa vorbesti cu robotul lor.
Selectezi optiunea "license migration/hardware change) ceva de genul.
Apoi robotul te intreaba sa tastezi S/N licentei tale, apoi robotul iti va dicta un alt serial number in alt format
Apoi tu introduci codul ala dictat de robot si gata ti-ai migrat licenta

Quote

.Dar nu ma mai agit cu acvtivarea deoarece singura problema este ca nu apare win activat in rest e ok inclusiv updateturi.
Pai da, primesti updateturi chiar daca esti sau nu activat, insa dupa ce perioada de trial expira trebuie sa -ti activezi automat windowsul altfel nu mai functioneaza

Edited by navistar_eagle, 15 January 2018 - 16:44.


#14
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
K.Merci frumos navistar_eagle.

#15
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Nu mai au gratuit Skype.🤔

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate