Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Acoperire Digi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Salutare,

Cu ajutorul lui Dumnezeu, pana de Paste ar trebui sa ma mut in casa nou (la propriu, prin Prima Casa). Blocul e aproape finalizat (mai sunt ceva retusuri de amanunt la interior) si se afla in Pucheni (Rahova), iar dosarul se afla la Fondul de garantare si, desi se afla in analiza din 22.12.2017, am inteles ca ar fi mai mult o formalitate (nu intru in detalii, nu isi au rostul la ce ma intereseaza in acest topic).

Ce ma interesesaza pe mine: am vazut ca RDS are deja tras cablu pe acolo (sunt apartamente cumparate cu banii jos plus ca am vazut reclame agatate de usi), iar Orange si UPC inca nu au nimic la adresa respectiva (la telekom ziceau ceva ca au net de 25Mbps, dar, citind pe topicul Telekom, am zis sa zic pas la ei).

Legat de Digi:
  • Cum stau cu semnalul pe partea de mobil? In urma cu vreo 3 ani am avut un stick de la ei (internet) si la Podul CFR Constanta (Bucurestii Noi), la interior, semnal aproape 0 (varia 1-2 liniute) desi blocul era cablat de RDS. In concediu merg in zone montane nu foarte batatorite si am nevoie de GPS plus semnal telefonic (de obicei mai merg cu inca o masina si sa putem tine legatura).
  • Cum stau cu semnalul TV? Acum vreo 2 ani erau sub calitatea UPC. S-a schimbat ceva? Stiu ca au bagat 3 canale Discovery (Channel, TLC si inca unul). Exista riscul sa dispara (cu Eurosport) cum s-a intamplat cu Antenele? (stiu, e varianta extrema, dar vine Olimpiada si sunt un fan al Sporturilor de Iarna).
  • Cum stau cu suportul tehnic? Stiu ca uneori o mai dau cu mucii in fasole (saptamana trecuta auzisem in autobuz pe cineva vorbind la telefon ca merge pana la Digi sa intrebe de niste simuri sau aparatura sa vada de ce nu i-au venit).
  • Alte detalii care ar trebui sa ma intereseze (cat de des pica semnalul, cat de operativi sunt la instalare, taxe ascunse de instalare, etc) ce mi-ar fi de folos.
Am mai comentat impotriva lor (sunt pe Vodafone si am cablu de la UPC), dar nu am informatii actualizate si pe 2017 m-am abtinut sa fiu mai slobod la gura (mai noi de 1-2 ani pe partea de acoperire) si imi e mai comod sa am o factura cu toate decat doua.

Edited by Pololica, 08 January 2018 - 12:59.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
am cunostinte pe telefonie Digi si nu sunt prea multumiti, prefera Vodafone-ul.

TV am eu prin satelit de la Digi, Discovery nu prind poate pe cablu sa fie altfel. Support-ul este asa si asa, doar atunci cand uiti sa platesti o factura sunt excelenti. Ca si TV cred ca Telekom-ul are nasul in fata, tocmai de revelion am fost la un prieten in Bucuresti care avea pe Telekom undeva la 500 canale si majoritatea in HD si era foarte multumit.

Despre acoperire, trebuie verificat in parte la fiecare companie. Sa iti dea si in scris ca au acoperire ca din vorbe toti au.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Net pe cablu ok, tv pe cablu ok, suport varza, instalare, cum ai noroc, daca vor sa te prinda de client poate fac un efort sa se miste natural, dar nu este garantat.
Net mobil ok, voce pe mobil ok.

Muntele nu ma pasioneaza, aici nu pot sa iti dau detalii, daca intri in birlog de urs, posibil sa nu ai semnal de/pe mobil.

Edited by crisstonne, 08 January 2018 - 13:25.


#4
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Sunt de 2 ani si jumatate la Digi mobil (de la Orange) si pana acum am simtit aceasta trecere doar in buzunar. Am facut economie de bani la plata facturii.

#5
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Netul e OK (100Mbps-29 lei/luna), TV-ul OK (25 lei/luna, eu am si receptor SD in custodie), fixul nelimitat in retele fixe si 100 minute pe mobil 2 euro iarasi OK, mobilul pe Digi in zona de care spuneai tu (intersectia Pajurei cu Bucurestii Noi, blocul din spatele Rompetrol) merge mai bine in interior decat Vodafone (la care semnalul moare la 2-3m in interiorul cladirii).
Suportul mie mi se pare OK, au venit repede ori de cate ori i-am chemat si au rezolvat problemele, in special fire rupte.
Au si destule canale HD, majoritatea programelor digitale nu sunt codate, nu ca la UPC unde absolut toate sunt codate.
Daca blocul este deja cablat de ei se misca repede cu instalarea.
Eu folosesc pentru receptie tv un receptor HD Amiko 8240 si am Level 68 (galben) si Quality 90 (verde).
Pentru zone lipsa cu acoperirea poti folosi o cartela de la alt operator.
Digi e un furnizor ieftin dar e absolut decent ca performanta pentru cat platesti. Telekom care l-am avut intre 2009-2012 mi s-a parut mai prost si mai scump.

Edited by jadcomp, 08 January 2018 - 13:33.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Blocul cu pricina era cel vis-a-vis de benzinarie, dar daca au mai avansat cu semnalul inseamna ca e de bine. Personal preser una bucata mobil cu una bucata sim. Nu vad rostul a doua cartele daca una e folosita doar ocazional (1-2 saptamani pe an).

La upc te contrazic un pic, nu sunt toate codate (bine, cele de interes sunt codate, dar majoritatea la liber cu decodor). Am schimabt in dec 2016 RDS cu UPC (pastrand televizorul, care, culmea, este un Digihome, dar are o setare la reteaua TV care ii zice UPC...). Cat am fost de Digi (cele cateva luni) am simtit putin lipsa calitatii si a unor canale (ma uit la filmbox, canalele de nisa Discoveri (in special Animal Planet si Shochase HD).

La Voda am avut lipsa de semnal la Giurgiu in port (aproape de pod) unde aveam semnal 4G, dar lipsa semnal 3G (ma legam de MTel) si in Sighetul Marmatiei (de la gara pana aproape de Viseul de sus parca), unde eram pe roaming (la momentul respectiv nu aveam telefon compatibil 4G si nu stiu cum era semnalul).

Pe partea de upload nu ma deranjeaza prea tare (cea mai mare buba a UPC), intrucat upload sever foarte rar fac (filmuletele de pe telefon le am setate la upload doar prin WiFi).

Ca tot omul, as vrea sa platesc cat mai putin la factura, dar nu-mi place sa raman cu ochii in soare si sa astept cu zilele. Stiti vorba aia: degeaba merge brici cand nu ai nevoie, daca se intampla sa cada cand ...

#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
REFERITOR LA RCS-RDS. Internetul este SUPER cu 39 de lei la FB 1000 (eu am ales FB500 la 32 de lei deoarece FB1000 il plateam degeaba si trebuie sa ai sistem "valabil" sa-ti duca viteza aceea). CabluTV daca vrei abonament ieftin si n-ai pretentii la posturi multe iar este SUPER la un pret de 44 de lei (cu MaxPack inclus). Pe telefonie mobila, am la ei 5 abonamente de telefonie mobila (optim nelimitat), platesc undeva pana-n 70 de lei pe TOATE cele 5 abonamente iar viteza MEDIE in teste pe 3G este undeva la 6/3Mbps iar pe 4G undeva la 20/12Mbps iar semnal RAR daca am avut sub 3 linii in telefon. PE SCURT, daca vrei calitate la pret minim alege RCS-RDS (DIGI). Sa ai toate astea cu MAXIM 145 lei pe luna (30 EURO) mi se pare mai mult decat acceptabil.
Daca ai pretentii la programe multe, semnal pe telefonie cu viteza mai mare la internet alege ALT OPERATOR. Multa lume alege internetul fix de la RDS, cablu de la UPC si internetul mobil de la Vodafone. Da' asta este alta discutie in situatia in care cel mai IEFTIN abonament de telefonie mobila este undeva la 7-8 EURO iar NUMAI sa iei 5 abonamente de telefonie te costa intre 35-40 EURO, cel mai ieftin pachet de programe la UPC (familia) (fara HBO) costa 35 de lei
Costurile sunt direct proportionale cu ceea ce vrei. Viteza in internetul mobil si programele la cablu COSTA

REFERITOR la partea tehnica, pai iti spun ca am fost abonat si la UPC si la Telekom si la RCS-RDS. Nu stiu cum sta situatia in alte zone ale tarii, da' termenu de rezolvare a unei defectiuni tehnice la mine s-a situat 24 ore la UPC, aproape 48 de ore la Telekom iar la RCS-RDS vreo 6 ore. Daca defectiunea pica prin week-end sau sarbatori legale i-ati gandul sa se rezolve ceva din partea celor de la UPc si Telekom, am patit-o personal la UPC cand mi-a picat netul pe data de 24 decembrie si mi-au rezolvat problema abia pe data de 28 dupa lungi certuri cu ei la telefon (iar atunci telefonia fixa n-au activat-o decat dupa alte certuri in telefon ca o plateam si i-au dat drumu la vreo luna dupa ce i-am amenintat cu OPC-ul). La RCS-RDS am avut o defectiune intr-o sambata, i-am sunat in jur de ora 11 si pe la ora 15 (in aceeasi zi) a venit o echipa de la tehnic si a rezolvat problema iar craciunu trecut (pe data de 26 decembrie 2016) erau o masina de la ei pe o strada vecina cu a mea reparand niste cabluri (deci lucrau si de sarbatorile legale). Anul asta de Craciun, acum mi-am amintit, sunt din Braila, in zona liceului de constructii (pe partea cealalta de Lukoil) a intrat un bou cu masina intr-un stalp si l-a daramat, SINGURII care lucrau punand fibra optica la loc erau tehnicul cu masinile de la Digi. Cine este din Braila poate sa confirme ca au lucrat acolo vreo 3 ore sa dea drumu la servicii (toata zona Buzaului ramasese fara semnal), in timp ce masinile "concurentei" UPC si Telekom nu prea se vedeau si aveau si ei fibra optica pe stalpii aia.

Edited by pascali_daniel, 08 January 2018 - 14:26.


#8
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
Sunt abonat la serviciile rds din 2007.Am televiziune abonament maxim, 3 abonamente optim nelimitat , telefonie fixa, internet fix FL 1000 ,stick internet mobil Sunt foarte multumit de serviciile lor :raport calitate pret , supraunitar.Va tot plangeti ca nu vin la timp etc.Eu cand i-am chemat au venit in aceeasi zi .Am fost plecat in vacanta  iar cand m-am intors pe 31 decembrie nu mai aveam nici net nici tv (asta pe la 6 seara ).Am sunat si in juma de ora au venit si au remediat problema .Nu fac reclama si nu am nici o legatura cu aceasta firma , spun doar adevarul.Super multumit!

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu iau ca etalon ce abonament de fix au parintii (66 lei pentru grila maxima fara HBO, internet 150/6 si telefonie fixa nelimitata pe care ei o mai folosesc, pret care a ramas de cativa ani).

Am mai verificat site-urile fiecaruia (digi, upc, orange) pentru ce oferte comerciale au la punct fix si am vazut ca pretul mediu este aproximativ la fel intre RDS si UPC. Ma gandesc ca, in cazul in care RDS ramane singurul care cableaza, sa portez si mobilul (nu e musai). De asta ma intereseaza ce calitate au pentru toate serviciile oferite.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Am peste 20 de ani cu DIGI,pachet complet:internet,TV,telefonie fixa + mobila (sotia).
Reclamatiile,inerente,putine,foarte putine s-au rezolvat cu bun-simt.
Internetul fuge,TV-ul are vreo 160 de posturi din care favorite 20 si vizionate mai des 5-6 (daca ar fi 500 de posturi tot asa ar arata configuratia),telefonia fixa nu o folosesc decat strict pentru reclamatiile catre ei,una-doua pe an.Iar despre mobil nu pot sa-ti dau prea multe indicii ca acest capitol este o necunoscuta pentru mine,telefonul meu fiind de serviciu si este abonat la Voda.
Per ansamblu,eu sunt foarte multumit si nu preconizez sa-i parasesc.
Semnalul pentru mobil este foarte pacatos in general,si nu cred ca exista vreo companie in Romania care sa-ti garanteze 100% functionarea echipamentelor in diferite zone geografice.

Edited by adisz, 08 January 2018 - 14:17.


#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Internetul fix e foarte rapid, cel mobil doar acceptabil, acoperirea depinde de regiune dar in ultimii doi ani s-a imbunatatit. Inainte pe munte nu functiona de loc (duceam si un telefon cu cartela Vodafone), dar de vreun an vad imbunatatiri si in acest domeniu.

#12
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Salut
Am servicii de la RDS toata gama cablu TV ok, internet ok, telefonie fixa ok.Digi  Mobil nu recomand am fost abonat si stiu ce spun, e ok in oras etc, da ma gandesc ca nu stai doar in oras.Pe partea de serviicii fixe sunt cei mai bun ca raport calitate pret recomand.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am uitat sa adaug: vara plec aproape in fiecare weekend teleleu, macar o zi (munte, in general, dar, cu exceptia Moldovei unde n-am ajuns pana acum, merg cam in toate regiunile) de asta intrebam de partea de mobil cum se descurca. Ca exemplu, intr-un weekend de anul trecut am plecat spre Zanoaga (oarecum paralel cu Sinaia) si drumul de placare a fost prin Targiviste, iar intoarcerea prin Sinaia, respectiv DN1A (Ploiesti-Buftea-Bucuresti)

Oricum, astept pareri din toate partile (atat cu bune, cat si cu rele).

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Pe total general sint multumit :peacefingers:
Dar uite, ma rog de ei sa vina sa bage fibra, au venit nu au fost in stare, urmeaza cindva sa vina o echipă, am comanda la CI+, o sa vina cindva, am zis sa iau un decodor, in asteptarea CI+, nexam, stau vraf la centrul din Magheru, probabil il iau pe loc daca merg acolo, am mai facut asa, dar lenea doare :D

Oricum, nu renunt la ei, ce este instalat functioneaza bine, smart tv pe un amarit de Tp link de 150, nu se intrerupe, in unele momente sta si telefonul meu pe wi-fi si un laptop, nici o intrerupere.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Calitatea semnalului depinde enorm de mult de zona.
Verifica pe cellmapper.net daca ai semnal in zona ta sau nu. Si ar fi bine daca ai incerca "pe viu" cu un telefon cu SIM Digi sa vezi cum e cu semnalul GSM si LTE in zona.

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Din experienta mea si din cele vazute.
Zona Unirii (buricul targului) la parter, nu prea ai net pe telefon, semnal de toata jena.

Legat de TV, nu am nimic de reprosat, caderile au fost foarte foarte rare, la fel si pe partea de net ""fix"".
Partea de suport tehnic s-a mai schimbat fata de anii trecuti, mai stai pe linie cate 10-15 minute pana te preia cineva, dar bine ca te preia.
Eu pentru mine nu cred ca am sunat vreodata la suport tehnic.

Unde stau ei prost e in diverse locatii fizice, unde daca vrei sa discuti cu un consultat, stai cu orele
Am patit-o o data, era un singur om in fata mea, care era deja in discutie cu consultantul inainte sa intru eu, incerca sa cumpera 2 telefoane si a durat cam o ora (cat am asteptat eu), intre timp se facuse coada 5-6 persoane, si consultantul ne zice nevinovat ca in 10 minute inchide magazinul si sa nu mai stam. I-am zis ca eu stau la coada de o ora si cum imi inchide magazinul in nas? Ce respect e asta fata de clienti? Asta cu toate ca mi-a zis la un moment dat ca mai dureaza 5 minute si trecusera 30 minute.
Nu a existat cale de intelegere si evident i-am zis ca e incompetent ca ii ia cel putin o ora sa vanda 2 telefoane.

Romanii sunt ca nemtii doar cand/cum le convine lor. Eu inteleg ora de inchidere, dar sa nu isi bata joc de noi care suntem clienti si platim!

#17
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,906
  • Înscris: 10.06.2008
Avantaj major digi: cartela CI pentru decodare astfel beneficiezi de toate funcțiile tv-ului tau, ai o singura telecomanda, fara fire, fara nimic in plus.

#18
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Recomand TOATE serviciile RCS&RDS cu exceptia Digi.Mobil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate