Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Posturi de testare, ca incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Salut dragilor, am si eu o intrebare.

Ca programator, daca n-ai lucrat in trecut in domeniu, respectiv nu ai experienta, poti totusi sa-ti arati competentele creand un portofoliu. Asta am inteles ca inseamna mici programele scrise de tine, cat sa demonstrezi ca nu ti-a picat ieri in mana manualul de Python / Java / C (etc etc).

Totusi, pe partea cealalta a monedei, vreau sa va intreb daca stiti cum ar trebui sa procedeze un tester incepator. Nu intreb pentru mine, ci pentru o cunostinta. Persoana nu a facut facultate tehnica, insa a facut un scurt curs de "intro to QA" in care se predau rudimentele (o selectie foarte scurta din ISTQB): cele 7 principii fundamentale ale testarii, tipuri de testare, etc.

Deci, cum procedezi daca vrei sa intri in domeniul asta? Faci portofoliu cu teste manuale, spre exemplu cu buguri pe care le gasesti in diverse saituri de pe net? Iei softuri aleatorii de pe net si incerci sa gasesti erori?

Si, mai presus de toate: cum faci totusi sa ajungi in fata unui recrutor? Ca majoritatea se cam uita dupa cuvinte-cheie in CV, din cate imi dau seama.

Multumesc frumos :)

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in ceea ce priveste QA-ul nu prea poti prezenta un portofoliu. sa incerce sa invete sa se descurce in 1-2 tool-uri de testare automata (ex: Selenium), ceva unelte de administrare a proiectelor (TFS-ul, de exemplu, are o gramada de optiuni si poate fi folosit si pentru asa ceva), sa stie cate ceva pe partea de masini virtuale sau emulatoare de telefoane mobile(o sa foloseasca aproape sigur una din astea), si cam astea sunt toate cuvintele cheie de care are nevoie.

Edited by _Smiley_, 08 January 2018 - 11:56.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Cel mai simplu e sa gasesti o firma care e dispusa sa angajeze incepatori.vei avea un salariu de rahat 1-2 ani, dar apoi ai experienta, ai portofoliu, etc si te angajezi unde vrei.

#4
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014

Quote

vei avea un salariu de rahat 1-2 ani
Mai exact cât?

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Baggins, on 08 ianuarie 2018 - 12:46, said:

Mai exact cât?
Minim pe economie ? Posted Image       Daca e in RO .

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Baggins, on 08 ianuarie 2018 - 12:46, said:

Mai exact cât?

Pana in 1500lei. Unii iau intre 1000-1200.
Daca e foarte bun, in 4-5 ani trece lejer de 3500.

Edited by TruculMagic, 08 January 2018 - 13:31.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Porcq, on 08 ianuarie 2018 - 11:17, said:


Deci, cum procedezi daca vrei sa intri in domeniul asta? Faci portofoliu cu teste manuale, spre exemplu cu buguri pe care le gasesti in diverse saituri de pe net? Iei softuri aleatorii de pe net si incerci sa gasesti erori?
Îți faci profil pe github și deschizi tickets la proiecte cu bug reports și teste.

#8
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

 _Smiley_, on 08 ianuarie 2018 - 11:47, said:

in ceea ce priveste QA-ul nu prea poti prezenta un portofoliu. sa incerce sa invete sa se descurce in 1-2 tool-uri de testare automata (ex: Selenium), ceva unelte de administrare a proiectelor (TFS-ul, de exemplu, are o gramada de optiuni si poate fi folosit si pentru asa ceva), sa stie cate ceva pe partea de masini virtuale sau emulatoare de telefoane mobile(o sa foloseasca aproape sigur una din astea), si cam astea sunt toate cuvintele cheie de care are nevoie.

Eu lucrez in testare de 10 ani si n-am treaba cu nimic din ce ai enumerat tu .

Invata Jira, test rail, Agile, SDLC.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 uhu10uhu, on 08 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Eu lucrez in testare de 10 ani si n-am treaba cu nimic din ce ai enumerat tu .

Invata Jira, test rail, Agile, SDLC.
ai, dar nu stii tu :)
chestiile pe care le faci tu in Jira sunt disponibile si in TFS, iar daca ajungi sa lucrezi undeva unde se folosesc unelte MS atunci aproape sigur cei de acolo vor dori un sistem integrat (TFS-ul ofera o tona de alte chestii pe langa ce poti face in Jira)
cat despre Agile si SDLC, sunt chestii mult prea avansate pentru un incepator in QA (parerea mea). poate citi despre ele (asta nu strica niciodata :) ), dar daca incearca sa le invete bine va pierde o gramada de timp si se va trezi ca fie nu gaseste joburi unde sa aplice cunostintele, fie i se cere si experienta in asa ceva.

#10
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Smiley esti tester?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
nu

#12
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Multumesc tuturor care ati dat raspunsuri :)

 _Smiley_, on 08 ianuarie 2018 - 11:47, said:

in ceea ce priveste QA-ul nu prea poti prezenta un portofoliu. sa incerce sa invete sa se descurce in 1-2 tool-uri de testare automata (ex: Selenium), ceva unelte de administrare a proiectelor (TFS-ul, de exemplu, are o gramada de optiuni si poate fi folosit si pentru asa ceva), sa stie cate ceva pe partea de masini virtuale sau emulatoare de telefoane mobile(o sa foloseasca aproape sigur una din astea), si cam astea sunt toate cuvintele cheie de care are nevoie.
Am notat Selenium, multumesc. Tot auzeam de el, dar la mine in industrie nu se prea foloseste.

TFS cat de folosit este? Si in ce industrii? Eu pe automotive n-am auzit in viata mea de el, folosim mai degraba PTC Integrity pentru versionare.

 uhu10uhu, on 08 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Invata Jira, test rail, Agile, SDLC.
Jira cum anume poti invata pe cont propriu?

Agile, in afara sa stii cam care-s ideile de baza .. ce anume inveti?

Despre testrail intreb ca la TFS: cat de restrans este pentru o anumita industrie? Nici de el nu auzisem pana ieri.

 myshyk, on 08 ianuarie 2018 - 14:09, said:

"Nu intreb pentru mine, ci pentru o cunostinta."
NIMENI nu intreba pentru el, NIMENI nu are probleme deosebite, in nici un domeniu,dar TOTI au un prieten o cunostinta care......
Intamplarea face ca lucrez deja ca tester, insa intr-un domeniu cu cutumele lui proprii (automotive). Aici fara sa fii macar student la o facultate tehnica nici nu esti invitat la interviu.

Deci .. mda. Sorry. Chiar NU intreb pentru mine insumi.

#13
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pentru Jira sunt tutoriale.
De asemenea nu strica notiuni de baza in lucrul cu MySql si despre Api-uri.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Porcq, on 09 ianuarie 2018 - 10:38, said:

TFS cat de folosit este? Si in ce industrii? Eu pe automotive n-am auzit in viata mea de el, folosim mai degraba PTC Integrity pentru versionare.

TFS e un mamut folosit in IT, in general acolo unde se merge pe varianta Microsoft. are de toate, de la versionare pana la server de build si aproape orice altceva iti mai trece prin cap. e foarte greu de instalat si administrat, dar nu strica sa te uiti la 2-3 filmulete pe youtube, macar sa ai o idee despre ce ferestre sunt pe acolo si ce se poate face cu el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate