Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

In 2017 VW s-a mentinut pe primul loc la nivel mondial

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2425 replies to this topic

#2161
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 20 iunie 2018 - 09:48, said:

Alianta? Super. Deci numaram la final de an si Fordurile in contul VAG.
Cu ce te ajută treaba asta?

ps. Până anum făceați mișto de alianța Renault-Nissan, dar în cazul VW e super! Ipocrizie cât casa! Posted Image

View PostMicroEdge, on 20 iunie 2018 - 14:48, said:

Asa e el �� e obosit după ce a numărat miile de tone de baterii electrice din Tesla ��
Să fie oare de la tensiunea înaltă? Posted Image

#2162
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Pai faceam misto(nu eu), dar voi o laudati cat casa, ca e important la nr.la nr.la nr de masini. Eu vroiam sa vad daca se numara separat sau nu.
Acum face si VAG aliante, na. Ramane Renault si mai in urma daca o face.
Va servesc aceeasi placinte. Nu e ok? E ok, doar daca e renault?

E super alianta VW, pt.ca se opune aliantei renault sustinuta de fani si guguțată vehement printre locurile fruntase.

Fara aceasta tevatură, alianta VW nu ma interesa deloc.

Edited by Torquemada-666, 20 June 2018 - 15:11.


#2163
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 20 iunie 2018 - 15:09, said:

Acum face si VAG aliante, na. Ramane Renault si mai in urma daca o face.

E super alianta VW, pt.ca se opune aliantei renault sustinuta de fani si guguțată vehement printre locurile fruntase.
Tu citești ce postezi sau o faci doar așa să fie?
Rămâne Renault și mai în urmă dacă o face? Dacă o face ce???

E super alianța VW pentru că se opune alianței Renault susținută de fani? Realizezi cât de ridicol sună asta?

#2164
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Alianta, daca o face. Simplu.

Fanii reno asa au mers cu alianta cu Mitsubishi, cand s.a mai adunat la vanzari. Au mers la rang de ridicol.

Edited by Torquemada-666, 20 June 2018 - 18:42.


#2165
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Hai sa îți explic ca la psdisti 😁 Renault are pachet majoritar la Nissan, Nissan are pachet majoritar la Mitsubishi. Câte acțiuni are grupul VW la Ford și câte acțiuni are Ford in grupul VW?
Ce face VW acum se cheamă reducere de costuri: o sa folosească platforma sau motoarele de Ford și o sa adauge doar emblema VW pe caroserie.

#2166
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
VW a fost pe locul 1 la nivel mondial ca producator independent. Acum daca adunam si ce produce Ford ca doar sunt in alianta ca Renault cu Nissan cred ca alianta VW-Ford va dominat brutal competitia.
Ce va fi in 2018 vorbim in ianuarie 2019 dar eu pun pariu pe o mie de euro ca VW sau alianta VW-Ford va fi pe locul 1 la nivel mondial in 2018.

Edited by Kroghy, 20 June 2018 - 19:37.


#2167
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostMicroEdge, on 20 iunie 2018 - 19:10, said:

Hai sa îți explic ca la psdisti �� Renault are pachet majoritar la Nissan, Nissan are pachet majoritar la Mitsubishi. Câte acțiuni are grupul VW la Ford și câte acțiuni are Ford in grupul VW?
Stai asa ca nu merge ce zici tu.
Stii cine e actionarul principal la Subaru? Nu stii, dar iti spun eu: Toyota.
Acum, spune-mi tu, in care top ai vazut masinile vandute de Subaru adunate la cele vindute de Toyota? Tot eu iti raspund: in niciunul.

Motivul pentru care Reno-Nissan este considerata o alianta "altfel" decat celelealte este dintr-un motiv simplu si cat se poate de arbitrar, nu are legatura cu actiunile: Ambele grupri si-au ales acelasi presedinte/CEO si in felul asta cica s-au unit. Posted Image

Edited by valitudor, 20 June 2018 - 19:57.


#2168
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Toyota motors deține 16.48% din Subaru corporation, firma ce deține Subaru Motors. Toyota nu se implica în designul Subaru, nu au platforme comune, motorizări comune. E o diferență aici :)
Dacă e sa merg pe logica ta, ce părere ai despre https://group.renaul...c-partnerships/ 😁

#2169
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ai mai scris un post inutil, nu-i asa?
Care ziceai ca e motivul pentru care alianța Reno-Nissan e diferită?

#2170
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,152
  • Înscris: 13.11.2017

View PostKroghy, on 20 iunie 2018 - 19:36, said:

VW a fost pe locul 1 la nivel mondial ca producator independent. Acum daca adunam si ce produce Ford ca doar sunt in alianta ca Renault cu Nissan cred ca alianta VW-Ford va dominat brutal competitia.
Ce va fi in 2018 vorbim in ianuarie 2019 dar eu pun pariu pe o mie de euro ca VW sau alianta VW-Ford va fi pe locul 1 la nivel mondial in 2018.

Lasati visele umede ca nu or sa se adune. Alianta Renault Nissan este o alianta globala, pe cand asta nu e o alianta ci e doar e doar o intelegere locala pentru suplinirea capacitatilor de productie ale VW.
Noi romanii suntem de fapt cei mai castigati, dar sa vedem daca se va finaliza.

Edited by Ford4, 20 June 2018 - 23:12.


#2171
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

View Postvalitudor, on 20 iunie 2018 - 22:36, said:

Ai mai scris un post inutil, nu-i asa?
Care ziceai ca e motivul pentru care alianța Reno-Nissan e diferită?
Vezi vreo diferenta/asemănare între parteneriatul Renault-Daimler și VW-Ford?
Dar între Toyota-Subaru și VW-Ford? La utilitare te poți uita la Citroen-Fiat sa vezi ce inseamna parteneriat 😁

#2172
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
MicroEdge, chiar nu am nicio placere sa polemizez pueril pe acest subiect.
Ti-am dat un exemplu intre Toyota/Subaru pentru a intelelege ca nu pachetul majoritar face ca acea alianta sa fie considerata ca un intreg, ci faptul ca cele doua grupuri au exact aceeasi persoana in conducerea lor. Momentul in care Carlos Ghosn a fost ales presedinte al grupului Nissan a fost momentul unirii celor doua grupuri in aceasta alianta diferita de celelalte
La fel au facut si cu Mitsubishi, dupa ce Nissan a cumparat actiuni din niponi, l-au ales presedinte pe Ghson

#2173
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMicroEdge, on 20 iunie 2018 - 21:18, said:

Toyota motors deține 16.48% din Subaru corporation, firma ce deține Subaru Motors. Toyota nu se implica în designul Subaru, nu au platforme comune, motorizări comune.
Ahem... Toyobaru  Posted Image

Attached File  toyobaru-vs-subieyota.jpg   1.55MB   9 downloads

#2174
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Lowrider, să nu spui că abia acum ai descoperit că Toyota GT86 si Subaru BRZ sunt una și aceeasi mașină?!

#2175
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvalitudor, on 20 iunie 2018 - 22:36, said:

Care ziceai ca e motivul pentru care alianța Reno-Nissan e diferită?

"Renault deține 44,3% din Nissan, în timp ce Nissan are în cadrul Renault un pachet de acțiuni de 15%"

" Această alianță  nu va implica aranjamente de capitaluri proprii, ceea ce înseamnă că VW nu va cumpăra o participaţie la Ford sau invers."

Suficient nu ?

View PostKroghy, on 20 iunie 2018 - 19:36, said:

VW a fost pe locul 1 la nivel mondial ca producator independent. Acum daca adunam si ce produce Ford ca doar sunt in alianta ca Renault cu Nissan cred ca alianta VW-Ford va dominat brutal competitia.
Ce va fi in 2018 vorbim in ianuarie 2019 dar eu pun pariu pe o mie de euro ca VW sau alianta VW-Ford va fi pe locul 1 la nivel mondial in 2018.

Daca 2 firme se inteleg sa imparta anumite tehnologii sau strategii de piata acum aduni productia de la cele 2 firme ?  Asa se preda la FEEA ?

Sti care e diferenta intre a fi actionar la o firma si o alianta ?

PS: daca imi aduc aminte bine si noi am fost aliati cu nemtii si am platit 20 de ani despagubiri....rusilor !

Edited by bumpocbum, 22 June 2018 - 19:45.


#2176
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postericmario, on 22 iunie 2018 - 19:13, said:

Lowrider, să nu spui că abia acum ai descoperit că Toyota GT86 si Subaru BRZ sunt una și aceeasi mașină?!
Nu, colegul afirmase ca Toyota si Subaru nu au modele si motorizari comune si i-am dat exemplul Subaru BRZ si Toyota GT86, care asa cum ai spus sunt in fapt o singura masina vanduta sub 2 nume diferite.

#2177
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLowrider, on 22 iunie 2018 - 23:21, said:

Nu, colegul afirmase ca Toyota si Subaru nu au modele si motorizari comune si i-am dat exemplul Subaru BRZ si Toyota GT86, care asa cum ai spus sunt in fapt o singura masina vanduta sub 2 nume diferite.
Vin și eu cu o completare: Toyota BB - Daihatsu MATERIA - Scion xB - Subaru Dex.

#2178
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Cel mai important (pentru mine) este ca industria auto europeana sa fie numarul unul mondial. Nu conteaza ca este VW, Renault, Peugeot, Mercedes, BMW sau Volvo,  Europa trebuie sa fie prima. Toti constructorii lucreaza cu multi furnizori localizati aici, asa ca nu conteaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate