Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Examenul Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
daca intervine brutal politistul ai picat ...
am un prieten , a dat recent , totul ok , parcari , incadrat in intersectii  depasire chiar , 50 minute condus si  a intervenit politisul pentru ca un pieton avea intentia sa treaca pe zebra.
prietenul sune ca nu l-a observat din cauza stalpului , deci era chiar pe trecere si el , pietonul se pregatea si a frant politistul abs si toate alea
next !

#38
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postbotelucian, on 08 ianuarie 2018 - 12:13, said:

daca intervine brutal politistul ai picat ...
am un prieten , a dat recent , totul ok , parcari , incadrat in intersectii  depasire chiar , 50 minute condus si  a intervenit politisul pentru ca un pieton avea intentia sa treaca pe zebra.
prietenul sune ca nu l-a observat din cauza stalpului , deci era chiar pe trecere si el , pietonul se pregatea si a frant politistul abs si toate alea
next !
Pai si se astepta sa treaca?:)

#39
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Normal ca voia permisul.
A gasit repede un vinovat: stalpul.
Nu l-a observat din cauza stalpului

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Initiator: daca dai spaga si iei permisul, cum poti sa stii daca esti un pericol public sau nu? Eu sustin ca cei care si-au luat permisul pe spaga sunt niste imbecili si criminali in stare latenta.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsergiu_psc, on 08 ianuarie 2018 - 10:58, said:


O fi vorba despre cel din articolul asta: http://www.turnucust...scriu-cititorii ?
Mie mi se pare plauzibil.

De acord cu tine.
Dar tema de fata este despre cum a picat initiatorul examenul,nu cat de corupt este individul respectiv.Adica gradul de coruptie al examinatorului nu are tangenta cu gradul de nepregatire a initiatorului.
De asemenea,in relatarea lui,initiatorul nu a precizat ca politistul respectiv i-ar fi fost examinator.A trantit un nume doar.De asta l-am intrebat.

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 07:26, said:

Acum s-au mai schimbat vremurile fata de acum 22 de ani. Acuma este o mafie de nedescris ce se intampla, si toti sunt mana in mana, instructori, patroni de scoli si examinatori. Am o cunostinta ca este instructor si crede-ma, mi-a tot povestit. Stau instructorii si stabilesc impreuna cu politaii ce candidati sa fie selectati pentru a fi picati. Bineinteles ca nu sunt toti asa, dar se intampla.

Stai bland,ca si acum 30 de ani la fel mergeau treburile.Cu proportiile de rigoare,bineinteles.Acum se cer 500-1000 de euro.Atunci Kent-ul era sfant.Un cartus si/sau sticloanta de vizichi erau cheile potrivite pentru lacatele instructorilor si/sau militienilor.

Am evoluat,deh,ce sa facem.

#42
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
se astepta sa il treaca , agentul era foarte relax si de treaba , mai dai odata etc , l-a lasat inca putin dupa faza cu trecerea de pietoni , nu a zis nimic de picat etc
doar ca depuncteaza mult daca intervine agentul

#43
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postyotavitza, on 08 ianuarie 2018 - 10:56, said:

am primit 5 puncte pentru folosirea incorecta a treptelor de viteza ,6 pentru manevrare incorecta in spatii restrânse , 6 pentru încadrarea necorespunzătoare , in total 17 puncte după 55 de minute când a decis să mă pice și mi a dat inca 30 pentru "neasigurare" și intervenția sa. Mașina s a mișcat fluid pe tot parcursul examenului , prima și singura frana brusca a fost la prima intersecție
Clar, te-a picat fiindca asa a vrut el sa te pice. Cata vreme conduci acceptabil si nu esti un pericol public nu avea de ce sa nu te treaca, ca nimeni nu conduce perfect. Data viitorare intereseaza-te la scoala care-i procedura cu malaiul, vorbeste cu instructorul sau cu seful scolii. Ca de multe ori daca nu intrebi, nu-ti spune nimeni nimic. Pregaste-ti acolo un 200 de euro si arata-te dispus fata de instructor sau fata de seful scolii. Trebuie doar sa bati un apropo.

Cat despre ce am mai vazut ca s-a discutat pe aici, ma amuza cand vad ce scriu unii pe aici, pentru ca ei saracii nu realizeaza ca de fapt mitul nu e ca s-ar da bani, ci mitul e ca nu s-ar lua bani. Eu am dat examenul anul trecut si am vazut cu ochii mei cum seful scolii a stat de vorba cu examinatorul, cum i-a aratat o lista, cum au facut masa in parcare si au mancat toti cot la cot, se vedea ca se cunosteau bine, s.a.m.d. Si m-a tinut 10 minute in examen si gata, a fost numai o formalitate.

Edited by Real_NEO, 08 January 2018 - 17:16.


#44
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Darea de mita este (inca) infractiune.

#45
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postdanvlas, on 08 ianuarie 2018 - 17:13, said:

Darea de mita este (inca) infractiune.
O fi, insa daca vrei carnet, asa este procedura impamantenita la noi. Nu dai bani, te freaca pana te pica, ca de gasit chichite de care sa se lege nu este greu. Si eu prima data cand am dat examenul l-am picat, si tot asa nu dadusem bani si m-a picat pe niste exagerari. Bine, eu bani dadusem insa nu ajunsesera la el, poveste lunga.

Edited by Real_NEO, 08 January 2018 - 17:23.


#46
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu cred ca ai picat fiindca nu stiai sa conduci. Si, daca ai luat permisul cu spaga, nici acum nu stii.

#47
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postdanvlas, on 08 ianuarie 2018 - 17:24, said:

Eu cred ca ai picat fiindca nu stiai sa conduci. Si, daca ai luat permisul cu spaga, nici acum nu stii.
Tocmai ca eu conduc chiar foarte bine, iar din "clasa" mea eu conduceam cel mai bine, plus ca nu consum nici alcool, nu-s vitezoman, nu ma bag in intersectii, nu nimic. Iar examinatorul a pretins ca am intrat intr-o intersectie fara a acorda prioritate unui biciclist si ca am trecut la 2 metri de el, iar eu dupa examen m-am dus cu ruleta si am masurat si era la peste 10 metri distanta de mine atunci cand am patruns in intersectie. Si era vorba despre un mosneag ce abia se taraia la deal pe bicicleta, deci nu mergea cu viteza, nu era nimic. Si atunci cum dracu' sa pretinzi ca am intrat la 2 metri de el ? Asta ar fi insemnat ca aproape ca l-am luat pe capota, ceea ce era complet absurd. 2 metri sunt putin mai mult de distanta unei portiere deschise, si trebuie sa fii nebun sa patrunzi intr-o intersectie la o asemenea distanta de un biciclist. Si pac, 20 de puncte. Si asta a fost tot, iar examenul a durat 4 minute. M-am suit in masina, a inceput examenul, prima intersectie, pac, 20 de puncte.

Poti sa fii tu Schumacher, daca vrea sa te pice, te pica. Prin exagerari, prin interpretari, prin chestii false, gaseste el o "solutie" sa te rezolve.

PS: iar sala am luat-o cu 26 in 5 minute, din prima. Iar ca ore de sofat am facut peste 150, deoarece il cunosc pe instructor. Asa ca gandeste, cum as fi putut sa nu fi stiut sa conduc ?

Edited by Real_NEO, 08 January 2018 - 17:59.


#48
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postdanvlas, on 08 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Initiator: daca dai spaga si iei permisul, cum poti sa stii daca esti un pericol public sau nu? Eu sustin ca cei care si-au luat permisul pe spaga sunt niste imbecili si criminali in stare latenta.
Nu, imbecili si criminali in stare latenta sunt examinatorii ce nu permit sa poti lua examenul pe bune. Inceteaza sa mai traiesti in lumea utopica a mintii tale, unde oamenii sunt cinstiti si isi fac treaba corect. In lumea reala, in 80% din cazuri, fie dai bani, fie nu ai permis, indifernt de cat de bine conduci. Examenul de multe ori nu are nicio legatura cu abilitatile tale de sofer. Nu spun ca nu sunt si exceptii, insa sunt rare. Pentru ca mai multi examinatori trec pe bani decat sunt cei care ifi fac treaba corect.

Iar eu ii consier imbecili pe aceia ce mereu ma depasesc zi de zi, cu toate ca merg prin localitate cu 60, adica, pe marea majoritate.

Edited by Real_NEO, 08 January 2018 - 19:05.


#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanvlas, on 08 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Initiator: daca dai spaga si iei permisul, cum poti sa stii daca esti un pericol public sau nu? Eu sustin ca cei care si-au luat permisul pe spaga sunt niste imbecili si criminali in stare latenta.
Doar imbecili. Criminali sunt aia care le dau permisul pe șpagă :). Pentru ca, la 18 ani majoritatea se considera mai piloți decât Fitzipaldi și mai șoferi decât un Camionagiu cu 20 de ani de sosea și ei considera ca șpaga e doar un must have ca sa ia permisul, nu ca ei ar fi praștie la condus.
Dar am eu așa o vagă impresie ca oricâtă șpagă ai da, dacă ești praf la condus, nu te trece nimeni. Risca prea mult. In alta ordine de idei, la câți “catindați” le-au trecut ălora prin mâna, își dau seama repede cam cât de apt ești sa conduci singur pe drumurile publice. Și in funcție de aia te freacă mai mult sau mai puțin, ca sa vadă totuși care e adevarul. Pentru ca, dacă vrea sa te pice, te pica. Cine crede ca după 30 de ore (niciodată efectuate complet) e suficient de sofer ca sa conducă fără greseala o ora in București, e....poet :)

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 18:51, said:


Iar eu ii consier imbecili pe aceia ce mereu ma depasesc zi de zi, cu toate ca merg prin localitate cu 60, adica, pe marea majoritate.
Mulțumesc de compliment ;)

Edited by richelieu, 08 January 2018 - 21:51.


#50
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu este

View Postrichelieu, on 08 ianuarie 2018 - 21:53, said:

Dar am eu așa o vagă impresie ca oricâtă șpagă ai da, dacă ești praf la condus, nu te trece nimeni. Risca prea mult.
Atunci explica-mi urmatoarea intamplare: pe durata scolii se intampla sa fim mai multi in aceasi masina si conduceam cu randul. Ei bine, odata am fost in aceasi masina cu o tanti, venita de pe varful dealului ce cam mirosea a vaca (animalul domestic), tanti ce avea in saptamana urmatoare examenul de oras. Instructorul a pus-o intentionat sa mearga de 5 ori pe drumuri ce contineau indicatorul oprire, iar dansa de 5 ori nu l-a luat in seama. Si se vedea ca nu stapaneste masina si ca se piede la volan. Si repet, iar ea avea in urmatoarea saptamana examenul de oras ! Bun, acum explica-mi cum a reusit sa-l treaca ? Caci l-a trecut ! Ori daca aceia nu era un pericol public la volan, inseamna ca nimeni nu este.

Edited by Real_NEO, 09 January 2018 - 01:48.


#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
Nu știu, ca n-am fost acolo sa știu :)

#52
Nino33

Nino33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2015
poate sa imi spuna cineva exista vreo modalitate pentru obtinerea inregistrari examenului practic si impreuna cu fisa de examinare care sint pasii ce trebuie urmati pentru a contesta examinarea

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da, poti obtine proba video doar daca dai in judecata.
faci constetatie la permise, dupa care pe baza raspunsului dai in judecata.
la petitia pe care am facut-o la drpciv mi-au raspuns ca se respecta prevederile legale...
(adica: "na-ti-o franta ca ti-am dres-o")

fisa cu "punctajul" obtinut e la tine..
daca ai luat nu ramane la socoala, ii faci o poza si gata.

sincer mai bine mai dai o data decat sa te tii de judecati, ca iei mai repede permisul... aaa daca ai ceva personal cu examinatorul atunci te inteleg si iti urez succes.

Edited by arg, 29 January 2018 - 12:08.


#54
Nino33

Nino33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2015

View Postarg, on 29 ianuarie 2018 - 12:03, said:

da, poti obtine proba video doar daca dai in judecata.
faci constetatie la permise, dupa care pe baza raspunsului dai in judecata.
la petitia pe care am facut-o la drpciv mi-au raspuns ca se respecta prevederile legale...
(adica: "na-ti-o franta ca ti-am dres-o")

fisa cu "punctajul" obtinut e la tine..
daca ai luat nu ramane la socoala, ii faci o poza si gata.

sincer mai bine mai dai o data decat sa te tii de judecati, ca iei mai repede permisul... aaa daca ai ceva personal cu examinatorul atunci te inteleg si iti urez succes.
nu inteleg nu este nici o autoritate in tara care sa simplifice procedura asta cu ce platesti avocat timp si nervi prin tribunal...
poi inseamna ca se filmeaza examenul degeaba esti in mers in dreptul semaforului si semaforul trece de pe verde in galben si el iti pune in fisa ca ai trecut pe rosu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate