Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Examenul Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 04:57, said:

Nu e niciun basm...prietene. Da de carnet si mai discutam pe urma.
Pai de ce? Am deja permis, de peste 22 ani...

#20
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postdanvlas, on 08 ianuarie 2018 - 07:23, said:

Pai de ce? Am deja permis, de peste 22 ani...
Acum s-au mai schimbat vremurile fata de acum 22 de ani. Acuma este o mafie de nedescris ce se intampla, si toti sunt mana in mana, instructori, patroni de scoli si examinatori. Am o cunostinta ca este instructor si crede-ma, mi-a tot povestit. Stau instructorii si stabilesc impreuna cu politaii ce candidati sa fie selectati pentru a fi picati. Bineinteles ca nu sunt toti asa, dar se intampla.

Tu platesti bani grei sa faci scoala, stai cu instructorul in masina la ore si crezi ca iti vrea binele, iar el in ziua examenului stabileste cu examinatorul sa fii picat, ca isi fac ei acolo socoteli si norme. Cate magarii se intampla, numai daca esti naiv si credul vii cu atitudinea asta de "lasa dom'le ca trec examenul pe bune". Da, probabil ca unii il mai trec si asa, insa un examinator ce doreste sa te pice, te pica orice ai face, camera sau fara camere, te freaca pana gaseste el o chichita de care sa se lege. Esti la cheremul lui si asta e situatia.

Edited by Real_NEO, 08 January 2018 - 07:37.


#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
http://www.scoalarut...ategoria-b.html

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postyotavitza, on 08 ianuarie 2018 - 00:54, said:

Vreau sa va cer o părere cu privire la situația data:
Așteptam cu nerăbdare examenul auto din data de 4.01.2018, mai precis proba practică. Am fost primul pe lista de examinare(ceea ce m a si mirat puțin).
Am plecat de pe loc la ora 8:00 , după aprox 10 minute de condus impecabil am făcut o parcare laterala perfectă și întoarcera din 3 mișcări. Urma să pătrund într-o intersecție cruce cu drumul prioritar spre dreapta, ordinul polițistului a fost de a circula înainte, eu trebuia să acord prioritate vehiculelor ce circulau din partea dreaptă, cu toate acestea din cauza mașinilor parcate vizibilitatea era de vreo 5 metri , am incercat sa plec dar o mașina se apropia cu viteza de intersecție, am frânat brusc fara sa pătrund în intersecție și am simțit și polițistul cum a forțat pedala de frana. I am explicat situația și mi a spus că trebuia să fiu mai atent și să acord prioritate. După aceea a urmat calvarul. Acesta m a plimbat pe toate bulevardele de cel puțin două ori și am colindat pe toate străduțele , la toate intersecțiile efectuând viraje la stânga și înainte unde aveam cedează trecerea sau stop. Circulam paralel cu linia de tramvai când mi a spus sa virez pe prima stradă la stânga, m am oprit în dreptul benzii, m am asigurat și fix când am dat sa plec un Audi negru a efectuat în grabă depășirea fix când voiam să trec pe linia de tramvai. Am călcat brusc frana , câteva milisecunde mai târziu am simțit pedala forțată de polițist , acesta foarte nervos ținândumi morală (acum va rog sa fiți foarte atenți) : că nu m am încadrat corespunzător, pentru virajul la stânga trebuia să circuli pe linia de tramvai și să te oprești pe ea, apoi sa execuți virajul la stânga. După a doua încăierare m a mai plimbat pe străduțe aglomerate cu mașini parcate peste tot, am mers in zigzag minute întregi și am avut grija sa circul corect în spațiile restrânse, am semnalizat fiecare depășire, fiecare revenire în bandă. După o ora întreagă , mai exact 55 de minute, mă scuzați , mi a spus sa fac stânga unde am așteptat eliberarea intersectiei, aceasta s a eliberat m am asigurat stânga ,apoi dreapta și am plecat, moment urmat de frana polițistului și observația că nu m am asugrat, mi a spus sa trag pe dreapta și a adăugat că a fost nevoit să intervină pentru evitarea unui pericol iminent cu toate că nu venea nici o mașina nici din stânga, nici din dreapta. MARIUS NICOLAE NUMELE POLIȚISTULUI CORUPT , GASIT IN REPORTAJE REFERITOARE LA SCABDALUL CU CORUPTIA DIN 2010 LEGAT DE ȘPAGĂ LA EXAMENUL DE OBTINERE A PERMISULUI AUTO,RUSINE DRPCIV SI POLITIEI ROMANE .

Țin să precizez că după mine a condus o domnișoara in cazul căruia POLIȚISTUL I a băgat mâna în volan pentru a nu intra in mașinile staționate pe partea dreapta , și când i a spus sa facă stânga la prima intersecție, aceasta a intrat pe contrasens și polițistul i a întors mașina în banda. Nu s a asigurat deloc, decât foarte fictiv uneori și cu toate acestea a fost admisă cu 17 puncte. Cum se poate așa ceva?
Deci practic, ce ne spui tu e, ca a franat politistul de vreo 3 ori, ca nu ai acordat prioritate si de asta e corupt.Daca franai tu primul, nu aveai cum simti tu in pedala ca franeaza el...Mai incearca, dupa ce iei permisul, prima neacordare de prioritate poate fi fatala...Tea purtat mai mult, tia mai dat sanse, dar ai repetat greseala.Normal la prima neacordare de prioritate esti picat.Cat despre colega, una e sa freci o masina si alta e sa nu acorzi prioritate..

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 07:26, said:

Acum s-au mai schimbat vremurile fata de acum 22 de ani. Acuma este o mafie de nedescris ce se intampla, si toti sunt mana in mana, instructori, patroni de scoli si examinatori. Am o cunostinta ca este instructor si crede-ma, mi-a tot povestit. Stau instructorii si stabilesc impreuna cu politaii ce candidati sa fie selectati pentru a fi picati. Bineinteles ca nu sunt toti asa, dar se intampla.

Tu platesti bani grei sa faci scoala, stai cu instructorul in masina la ore si crezi ca iti vrea binele, iar el in ziua examenului stabileste cu examinatorul sa fii picat, ca isi fac ei acolo socoteli si norme. Cate magarii se intampla, numai daca esti naiv si credul vii cu atitudinea asta de "lasa dom'le ca trec examenul pe bune". Da, probabil ca unii il mai trec si asa, insa un examinator ce doreste sa te pice, te pica orice ai face, camera sau fara camere, te freaca pana gaseste el o chichita de care sa se lege. Esti la cheremul lui si asta e situatia.
Nu te pica nimeni daca nu gresesti nimic.

Edited by fqx, 08 January 2018 - 08:35.


#23
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 01:04, said:

Asa iti trebuie daca nu ai dat ce trebuia de dat. Nu a vrut sa te treaca si ti-a cautat nod in papura.

Si apoi sa-ti explic eu care e "mersul pe bicicleta". El are un anumit numar de candidati la fiecare examen, ia bani de la cei care dau (ma rog, prin intermediul scolii de soferi, nu direct), si pe aceia trebuie sa-i treaca, insa asta inseamna ca automat pe altii obligatoriu trebuie sa-i pice (preferabil pe aceia care nu au dat bani), pentru ca daca ar trece pe toata lumea, sau prea multi, ar bate la ochi. Pricepi acum ? De asta te-a ales pe tine ca sa te pice.

El isi zice: "ba, azi am 10 candidati, 4 au dat bani, restul nu. Iaca' trebuie sa trec 4 indiferent ce, vreo 2 pe bune, iar restul trebuie sa-i pic". Asa gandeste el. Iar tu te-ai nimerit printre aceia 4 "norocosi" cu care si-a facut norma de respinsi.

Nu e asa, sotia a dat pe 4.12.2017, examenul a durat 32 de minute si a fost admisa cu 15 puncte. A mers incet cu 1a si cu a 2a, cu maxim 35 km/h, bine nici zona nu permitea mai mult si a trecut cu brio din prima examenul auto.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
E ceva normal. Asa e si in Iasi. Dupa 2-3 incercari o sa reusesti.

Edited by Kroghy, 08 January 2018 - 09:05.


#25
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postyotavitza, on 08 ianuarie 2018 - 00:54, said:

Vreau sa va cer o părere cu privire la situația data:
.............................
Politistul poate sa te pice daca vrea, pentru ca oricum nu esti bazat pe tine, nu ai niciun fel de experienta in condus. Trebuie sa mai exersezi nitel.
Traseul ala pe care l-ai facut o sa ti se para un mizilic peste vreo 2 ani si te vei intreba cum de ti se parea asa dificil cand faceai ore de condus. Succes Posted Image.

Edited by Cristi_E, 08 January 2018 - 09:35.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ai cerut o parere?
Eu iti spun ce vei face: platesti inca 6 ore de conducere (era 300 lei anul trecut). Te reprogramezi la traseu. Daca mai vrei, mai faci ceva ore inainte de examen.
Daca stii sa conduci, nu gresesti la examen, vei promova.

#27
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 04:57, said:

Nu e niciun basm...prietene. Da de carnet si mai discutam pe urma.
Eu am dat examen pentru categoria D si nu a dat nimeni spaga. Doi dintre candidati erau de ani de zile soferi de troleibuz si pe ei ia frecat cel mai mult. Am luat toti examenul.

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 02:42, said:

Chiar asa, ia zi, cine ar fi fost de vina, conform codului rutier, stii ?
Politistul e de vina pana termini proba si esti admis. Franeaza prea repede de frica sa nu aiba eveniment.

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postbogdan9901, on 08 ianuarie 2018 - 09:51, said:

Eu am dat examen pentru categoria D si nu a dat nimeni spaga. Doi dintre candidati erau de ani de zile soferi de troleibuz si pe ei ia frecat cel mai mult. Am luat toti examenul.


Politistul e de vina pana termini proba si esti admis. Franeaza prea repede de frica sa nu aiba eveniment.
La scoala sint si niste chestii mai speciale, care tre sa ti le spuna instructorul, de exemplu, ai stop sau cedeaza trecerea, dar nu ai vizibilitate, normal in practica te opresti unde ai vizibilitate, dar la examen opresti odata in dreptul semnului sa vada clar ca stii ca trebuie sa acorzi prioritate si apoi mergi incet pana unde ai vizibilitate sa te asiguri.In plus, in practica, daca e loc, te bagi chiar daca vine unul, la examen stai pana e liber.Tot la fel la trecere, incetinesti, chiar daca nu e nimeni, sa vada ca ai vazut trecerea si te-ai asigurat.Sint greseli pe care poti sa le faci si greseli pe care nu poti sa le faci.Nu e tot una ca iti moare motorul sau  nu opresti la trecere.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostReal_NEO, on 08 ianuarie 2018 - 07:26, said:

Acum s-au mai schimbat vremurile fata de acum 22 de ani. Acuma este o mafie de nedescris ce se intampla, si toti sunt mana in mana, instructori, patroni de scoli si examinatori. Am o cunostinta ca este instructor si crede-ma, mi-a tot povestit. Stau instructorii si stabilesc impreuna cu politaii ce candidati sa fie selectati pentru a fi picati. Bineinteles ca nu sunt toti asa, dar se intampla.
Nu sunt decat buzunare mici de rezistenta, si mult epovesti/mituri> Pan ala urma stii treci, nu... nu treci si gata. Deci paoet se mai intampla locuri unde unii fac spaga dar nu e o chestie generalizata mai ales in Bucuresti.

Edited by andreic, 08 January 2018 - 10:39.


#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
La examen, daca iti moare motorul esti penalizat cu 5 puncte, mi se par cam multe.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postyotavitza, on 08 ianuarie 2018 - 00:54, said:

Vreau sa va cer o părere cu privire la situația data:
MARIUS NICOLAE NUMELE POLIȚISTULUI CORUPT , GASIT IN REPORTAJE REFERITOARE LA SCABDALUL CU CORUPTIA DIN 2010 LEGAT DE ȘPAGĂ LA EXAMENUL DE OBTINERE A PERMISULUI AUTO,RUSINE DRPCIV SI POLITIEI ROMANE .

Cum ai ajuns la concluzia ca acel politist este corupt?
Din ce ai relatat mai sus,eu am ajuns la concluzia ca nu meritai sa fii declarat admis.

#32
yotavitza

yotavitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2014

View Postandreic, on 08 ianuarie 2018 - 07:13, said:


Deci ai bruscat comenzile de cel putin 2 ori (frana), zici ca te-ai asigurat dar tocmai cand sa treci depsea unu... pai aia inseamna neasigurare, in trafic mai intai analizezi si te asiguri, dupa aia pleci. La intersectie vezi 5m cand nu iesi suficient (fara sa pleci), in principiu iesi incet pana ai vizibilitate si nu pleci pana nu te asiguri complet, ambele directii.
Eu cred ca ti-a dat 6 puncte penablizare pentru fiecare din situatiile astea si probabil ai mai acumulat ceva penalizari cu ceva si ai depasit limita. De fiecare data cand politistul intervine la pedale inseamna o penalizare.


#33
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Si totusi parca acum se filmeaza/inregistreaza examinarea! Noi am luat la cunostiinta doar "varianta" celui picat si nu vreau sa ma pronunt doar asa. Oricum mai cumpara citeva ore, mai exerseaza putin practic(obligatoriu mai revezi si si legislatia) si reprogrameaza-te ! Mai bine repetarea examenului decit victima sau autor de accident rutier!

#34
yotavitza

yotavitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2014

View Postandreic, on 08 ianuarie 2018 - 07:13, said:


Deci ai bruscat comenzile de cel putin 2 ori (frana), zici ca te-ai asigurat dar tocmai cand sa treci depsea unu... pai aia inseamna neasigurare, in trafic mai intai analizezi si te asiguri, dupa aia pleci. La intersectie vezi 5m cand nu iesi suficient (fara sa pleci), in principiu iesi incet pana ai vizibilitate si nu pleci pana nu te asiguri complet, ambele directii.
Eu cred ca ti-a dat 6 puncte penablizare pentru fiecare din situatiile astea si probabil ai mai acumulat ceva penalizari cu ceva si ai depasit limita. De fiecare data cand politistul intervine la pedale inseamna o penalizare.
am primit 5 puncte pentru folosirea incorecta a treptelor de viteza ,6 pentru manevrare incorecta in spatii restrânse , 6 pentru încadrarea necorespunzătoare , in total 17 puncte după 55 de minute când a decis să mă pice și mi a dat inca 30 pentru "neasigurare" și intervenția sa. Mașina s a mișcat fluid pe tot parcursul examenului , prima și singura frana brusca a fost la prima intersecție

#35
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postadisz, on 08 ianuarie 2018 - 10:34, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca acel politist este corupt?

O fi vorba despre cel din articolul asta: http://www.turnucust...scriu-cititorii ?
Mie mi se pare plauzibil.

#36
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postyotavitza, on 08 ianuarie 2018 - 10:56, said:

am primit 5 puncte pentru folosirea incorecta a treptelor de viteza ,6 pentru manevrare incorecta in spatii restrânse , 6 pentru încadrarea necorespunzătoare , in total 17 puncte după 55 de minute când a decis să mă pice și mi a dat inca 30 pentru "neasigurare" și intervenția sa. Mașina s a mișcat fluid pe tot parcursul examenului , prima și singura frana brusca a fost la prima intersecție
Nu te stresa si pregatestete mai bine, citeste ce ti-am scris mai sus, si data viitoare nu ii mai da ocazia sa franeze.poti sa faci si contestatie, dar daca nu se accepta iti fa vi greu sa iei examenul apoi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate