Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Persoană în pericol în afara țării

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
Salut, vreau sa va povestesc prin ce trec eu acum si astept niste sfaturi din partea voastra. O sa incerc sa fiu cat mai detaliat si la obiect.
Acum 2 ani in urma m-am despartit de fosta mea prietena din cauza ca parintii ei s-au despartit la randul lor, tatal ei si-a refacut viata cu alta, mama ei are grija de o batrana in alta localitatea iar fosta mea prietena a fost nevoita sa plece in Germania la fratele ei vitreg, de pe tata.
Eu cu ea am mai tinut legatura, dar foarte rar, mereu fiind trista la telefon... De craciun a tinut mortis sa ne vedem, a venit in tara pentru divortul parintilor... ne-am vazut si mi-a spus ca a fost violata cand era mica si ca asta e secretul ei. Am zis.. hmm.. ok... cand ne imbratisam se uita in parti sa nu ne vada cineva... cel putin asa imi dadea impresia.
A plecat inapoi cu fratele ei in Germania, iar zilele trecute, acum 3 zile parca m-a sunat si mi-a spus ca se sinucide... Am ramas blocat, am incercat sa o opresc insa mi-a zis ca o sa ma vegheze de sus si ca ma asteapta intr-o alta viata, mi-a inchis. Am sunat-o pe mama ei disperat, i-am spus si ea la sunat pe fratesu vitreg... in urmatoarele 20 de minute primesc poza cu ea intinsa pe pat in salvare conectata la aparate...
In urmatoarea zi mama ei a incercat sa afle detalii, tot ce a aflat este ca au fost gasite droguri asupra ei si ca el le-a spus medicilor ca drogurile au fost lasate in casa de unul care statea si muncea acolo si ca ea a dat peste ele intamplator... Mama ei nu a crezut nimic si o vrea inapoi acasa. De aici au inceput probleme, a conditionat-o pe ma-sa sa vina ca sa locuiasca langa ea, si ca nu o sa o dea indiferent ce ar fi.
Pe langa asta, in final vazand ca mama ei nu vrea sa vina fara siguranta ca o sa io dea, ia dat block dar inainte de asta a spus ,,ai sa mai vb cu ea cand ai sa vii langa ea, clar?,, si i-a dat block.
Tatal ei nu vrea sa dea procura ca sa mearga mama ei sa o ia, fara procura nu putem face nimic. Toata lumea din jurul nostru zice ca ea e nebuna si ca fratele ei vitreg nu are nici o vina... eu cu mama ei credem cu totul altceva, daca era bine  nu ajungea sa se sinucida. Corect nu? Cum e de procedat in continuare? Sa anuntam politia? Sa ne rugam de taicasau sa ne dea procura ca sa mergem cu politia sa o luam? Defapt, se poate asa ceva? Vorbim de Germania aici.
Nu stiu ce sa zic, ce sa fac.... maine ma vad cu mama ei sa vorbim, daca tatal ei nu vrea sa ne de-a peocura nu stiu ce ne facem.
Cat despre viol, noi il banuim tot pe el. El vrea sa ia toti copii acolo. Noroc ca restul sunt la tatal lui. Doar ea a nimerit acolo pentru ca doar pe ea a vruto. Tatal ei zice ca mama ei minte si ca baiatul lui se poarta frumos cu fata lui... ce zuceti sa facem?  Avem o sansa?
E de 2 zile acasa si nu intra pe net, are telefonul inchis iar el nu vrea sa o dea la nimeni sa vorbim. Cica ,,vorbea cu cine nu trebuie,,. Toate astea sau intamplat fix dupa intalnirea cu mine. Ce sa fac in continuare? Imi cer scuze pentru scris dar sunt terminat psihic, fizic, si tot ce vreti.. am 700 euro ar trebui sa ajunga pentru bilete, e avutia mea stransa de 1 an... dar nu conteaza pentru ea oricat, o stiu de 6 ani, din cate 3 ani jumatate am fost impreuna cand era in tara. Acum ea are 17 ani... Ce imi recomandati sa fac?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Sa-ti vezi de viata ta, cred ca e cel mai bun si mai dur sfat pe care il poti primi...santajul cu sinuciderea e dovada de criza psihica, iar fosta ta prietena trebuie sa faca ceva in acest sens, nu-ti pierde vremea cu ea, iti va face numai probleme.
by the way....tu ai fost cu ea pe cind ea avea 12 ani ?? hm

#3
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View Postionut76, on 07 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Sa-ti vezi de viata ta, cred ca e cel mai bun si mai dur sfat pe care il poti primi...santajul cu sinuciderea e dovada de criza psihica, iar fosta ta prietena trebuie sa faca ceva in acest sens, nu-ti pierde vremea cu ea, iti va face numai probleme.
by the way....tu ai fost cu ea pe cind ea avea 12 ani ?? hm
Da, dar nu m-am culcat cu ea... Stia ca vreau sa o facem pe mai tarziu. Sa ma retrag? Niciodata! Spuneti-mi daca se poate face ceva pe cale legala

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
pe cale legala tu poti intra/incadra la corupere de minori
nu faci parte din familia ei, nu ai niciun drept in speta asta
nu vrei sa te retragi, ok, vei irosi timp, bani si sentimente, crede-ma, imi vei da dreptate mai tirziu

Edited by ionut76, 07 January 2018 - 23:31.


#5
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View Postionut76, on 07 ianuarie 2018 - 23:28, said:

pe cale legala tu poti intra la corupere de minori
nu faci parte din familia ei, nu ai niciun drept in speta asta
nu vrei sa te retragi, ok, vei irosi timp, bani si sentimente, crede-ma, imi vei da dreptate mai tirziu
Corupere de minori ca ce? Nu m-am culcat cu ea. Deci nu prea cred, sunt doar fostul.
Stai, care e problema aici? Eu cer un sfat voi imi ziceti sa ma retrag, ca intru la corupere. Eu intru la corupere sau cel ce o drogheaza? Sunr doar curios asa ca fapt divers, crede-ma imi vei da dreptate.
P.s. ea nu sar sinucide niciodata.

#6
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Mi-a murit creierul încercând să descifrez relatarea.

Toată situația s-a spart la faza cu poza. Persoanele care sunt într-adevăr în criză nu stau să-și facă poze și să le trimită - ăsta-i un mare semnal pentru târfeala de atenție, extrem de comună la adolescenții dezaxați și / sau prăjiți.

Opțiunea cea mai bună e să-i lași familia să-și rezolve problemele.
Opțiunea a doua e ca cineva din familie (nu tu), să apeleze la unul din numerele astea: 0800/111 0 111 · 0800/111 0 222. Telefonseelsorge e un serviciu unde suni când o iei pe câmpii. Spune-le părinților să explice succint situația și să întrebe ce recomandă ca următor pas.
Opțiunea a treia este să suni la numărul de urgențe din Germania, în cazul în care ești absolut sigur că gagica este în pericol iminent. Dacă ăia îi intră în casă degeaba o să pățești foarte multe chestii nașpa.

View Postdanidica, on 07 ianuarie 2018 - 23:31, said:

P.s. ea nu sar sinucide niciodata.

Atunci e clar attention whoring, las-o să-și facă damblaua și nu te băga în probleme care nu-s ale tale. Sloganul "nu dau niciodată înapoi" e des întâlnit la cei care dau des cu capul în zid.

Edited by A10Warthog, 07 January 2018 - 23:41.


#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
stii cum o vad eu ? cineva (ea sau ... cineva) incearca sa scoata niste bani de la un fraier, ai idee cine esti in ecuatie ?
daca nu voia ceva de la tine nu te-ar fi sunat ca vrea sa se sinucida, asta e santaj sentimental, esti orb de nu vezi asta ??

#8
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View Postionut76, on 07 ianuarie 2018 - 23:37, said:

stii cum o vad eu ? cineva (ea sau ... cineva) incearca sa scoata niste bani de la un fraier, ai idee cine esti in ecuatie ?
daca nu voia ceva de la tine nu te-ar fi sunat ca vrea sa se sinucida, asta e santaj sentimental, esti orb de nu vezi asta ??
Nu vor bani, sunt sigur de asta. Au destui... altceva e. Poza e doar santaj ca sa vina ma-sa acolo... cica ,,tu vei fi stalpul aici,,

View PostA10Warthog, on 07 ianuarie 2018 - 23:36, said:

Mi-a murit creierul încercând să descifrez relatarea.

Toată situația s-a spart la faza cu poza. Persoanele care sunt într-adevăr în criză nu stau să-și facă poze și să le trimită - ăsta-i un mare semnal pentru târfeala de atenție, extrem de comună la adolescenții dezaxați și / sau prăjiți.

Opțiunea cea mai bună e să-i lași familia să-și rezolve problemele.
Opțiunea a doua e ca cineva din familie (nu tu), să apeleze la unul din numerele astea: 0800/111 0 111 · 0800/111 0 222. Telefonseelsorge e un serviciu unde suni când o iei pe câmpii. Spune-le părinților să explice succint situația și să întrebe ce recomandă ca următor pas.
Opțiunea a treia este să suni la numărul de urgențe din Germania, în cazul în care ești absolut sigur că gagica este în pericol iminent. Dacă ăia îi intră în casă degeaba o să pățești foarte multe chestii nașpa.



Atunci e clar attention whoring, las-o să-și facă damblaua și nu te băga în probleme care nu-s ale tale. Sloganul "nu dau niciodată înapoi" e des întâlnit la cei care dau des cu capul în zid.
Parinti? E vorba de parinte.. unul. Pentru ca la restul nu le pasa. Tatal  le face curve si pe ma-sa si pe ea...

#9
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View Postionut76, on 07 ianuarie 2018 - 23:37, said:

stii cum o vad eu ? cineva (ea sau ... cineva) incearca sa scoata niste bani de la un fraier, ai idee cine esti in ecuatie ?
daca nu voia ceva de la tine nu te-ar fi sunat ca vrea sa se sinucida, asta e santaj sentimental, esti orb de nu vezi asta ??
P.S. ma sunat pe mine pentru ca doar cu mine vorbeste... deh.. greu nu?

#10
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postdanidica, on 07 ianuarie 2018 - 23:46, said:

Parinti? E vorba de parinte.. unul. Pentru ca la restul nu le pasa. Tatal  le face curve si pe ma-sa si pe ea...

Irelevant, problema trebuie rezolvată de tutorele legal, oricare ar fi ăla.

#11
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View PostA10Warthog, on 07 ianuarie 2018 - 23:48, said:


Irelevant, problema trebuie rezolvată de tutorele legal, oricare ar fi ăla.
Tutorele legal e taicasau doar ca lui nu-i pasa de ea. De aia a si dat-o la fratesu.

#12
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
Apropo, puteti inchide topicul. Atat am vrut sa stiu, daca ae poate face ceva doar de un parinte. Multumesc pentru ajutor si va doresc o seara placuta.

View Postdanidica, on 07 ianuarie 2018 - 23:57, said:

Apropo, puteti inchide topicul. Atat am vrut sa stiu, daca ae poate face ceva doar de un parinte. Multumesc pentru ajutor si va doresc o seara placuta.
Si ca sa fiu precis, tot ati reusit sa imi faceti o idee. Este santaj intradevar, dar asta doar ca sa o aduca ala pe mama ei in Germania la el. :) De asta se foloseste de ea. Mda.. clar. Stiu cum sa procedez de aici inainte.
Multumesc tuturor si puteti sterge topicul.

#13
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Daca chiar o iubesti si nu esti doar un profitor si tu, du-te cu maica-sa in Germania si discutati cu ea intre 6 ochi. O asigurati ca o sa o protejati si ii cereti ca sa va zica tot ce s-a intamplat. Si daca spune ca a fost abuzata, apelati autoritatile germane si te asigur ca rezolva ei restul. Acolo violatorii chiar sunt pedepsiti, nu e ca aici unde victima e condamnata sa traiasca cu ei.

Edited by cammyxxx, 08 January 2018 - 00:57.


#14
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View Postcammyxxx, on 08 ianuarie 2018 - 00:56, said:

Daca chiar o iubesti si nu esti doar un profitor si tu, du-te cu maica-sa in Germania si discutati cu ea intre 6 ochi. O asigurati ca o sa o protejati si ii cereti ca sa va zica tot ce s-a intamplat. Si daca a fost abuzata apelati autoritatile germane si te asigur ca rezolva ei restul. Acolo violatorii chiar sunt pedepsiti, nu e ca aici unde victima e condamnata sa traiasca cu ei.
Da o iubesc, normal. Profitor eu? In nici un caz. Am fost cu ea de cand era mica si mai mult decat un sarut si o imbratisare nu i-am cerut. Am considerat ca e timp pentru tot si tote la timpul lor.
Sa mergem in Germania sa vorbim cu ea? Nici macar nu vrea sa ne-o de-a la telefon cica ,,nu are che sa vorbeasca cu nimeni,, iar pe net nu intra pentru ca ,,vorbea cu cine nu trebuie,, adica eu, logic.
In cazul acesta am crezut ca exista ceva oe cale legala, dar se pare ca nu. Oricum, voi discuta cu un politist din localitate pe care il cunosc si el ma va indruma. Poate reusesc sa il conving si pe tatal ei sa-i dea procura mamei si sa mergem sa o luam de acolo.

Edited by althea, 08 January 2018 - 04:55.
raspunde unui mesaj sters


#15
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
Nu e vorba de vazut, ca de vazut probabil poate sa o vada oricand. E vorba de adus... si amenintari. Tipul, a amenintat-o pe mama ei. Daca era asa usor, mergea si o lua era simplu. Dar titular in drept este el... el are procura de la ambii parinti. El e tutore, din acest motiv nu e asa usor.

Edited by althea, 08 January 2018 - 04:57.
raspunde unor mesaje sterse


#16
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017

View Postdanidica, on 08 ianuarie 2018 - 01:09, said:

Nu e vorba de vazut, ca de vazut probabil poate sa o vada oricand. E vorba de adus... si amenintari. Tipul, a amenintat-o pe mama ei. Daca era asa usor, mergea si o lua era simplu. Dar titular in drept este el... el are procura de la ambii parinti. El e tutore, din acest motiv nu e asa usor.
Pe voi va intereseaza ca ea sa fie in siguranta. Deci mergeti acolo ca sa va asigurati ca fata e ok. Dupa ce povestesti ea nu pare deloc ok.
Si daca este asa, ei pot sa se stearga la fund cu acea procura, pentru ca nu vor mai avea nici un drept.
Si da, e usor. Ca sa intelegi cat de usor, e destul ca fata sa declare ca a fost abuzata de frate, si fratele va fi imediat luat pe sus, iar fata va fi pusa sub protectie departe de el. Daca a fost violata de frate vor gasi rapid probe fiziologice si tipul va intra la racoare.

Edited by cammyxxx, 08 January 2018 - 01:22.


#17
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
O întrebare ar fi cum a lăsat-o maică-sa să plece cu taică-su - când știa ce fel de om e? Are și maică-sa o durere-n... și și-a adus aminte acum că are un copil.

Se pot face multe încă, să se ducă la ea și să o ia de acolo, cu plângere la poliție, cu ce e nevoie.

#18
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013

View Postcammyxxx, on 08 ianuarie 2018 - 01:21, said:

Pe voi va intereseaza ca ea sa fie in siguranta. Deci mergeti acolo ca sa va asigurati ca fata e ok. Dupa ce povestesti ea nu pare deloc ok.
Si daca este asa, ei pot sa se stearga la fund cu acea procura, pentru ca nu vor mai avea nici un drept.
Si da, e usor. Ca sa intelegi cat de usor, e destul ca fata sa declare ca a fost abuzata de frate, si fratele va fi imediat luat pe sus, iar fata va fi pusa sub protectie departe de frate. Daca a fost violata de frate vor gasi rapid probe fiziologice si tipul va intra la racoare.
Probe fiziologice nu cred ca mai sunt de mult. Habar nu am cum sta treaba la capitolul asta. Daca a fost violata de un an sa zicem, clar nu cred ca vor mai gasi ceva probe. Oricum e de ajuns declaratia ei ca sa o putem lua de acolo.
Vad maine ce vorbesc cu mama ei, ce zice si politistul si poate reusim sa il convingem si pe tata sa dea scris ca o lasa in grija mamei apoi sa plecam dupa ea cu politia de acolo si sa o luam. De dat nu o da, a spus ca prefera sa moara decat sa o dea... oricum e un psihopat asta e clar. Pacat ca eu am lipsit in perioada cand au dat-o din viata ei. Multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor. Ma bucur sa dau peste o persoana normala care intelege problema si care nu ma sfatuieste sa fug in directia opusa cat pot de repede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate