Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeongchang

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#127
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,301
  • Înscris: 31.08.2006

View Postmarcel201, on 25 februarie 2018 - 09:53, said:

De ce rușinos? Când ai un bob cu care alții se dau uneori doar la antrenamente, când ai susținere 0 in tara de la federație și cosr .. Rușine ar fi trebuit să le fie celor care se ocupa de lsportul ăsta.
Ia sa vezi sa fi fost un miracol la vreo competiție la care am participat sa vezi cine apăreau toți mâncătorii de rahat să-și asume creditele care nu le merită.

Stiu si eu foarte bine situatia bobului romanesc, insa rezultatul asta e prea de tot. Nu de alta dar sportivii de la sanie din echipa Romaniei spuneau in interviurile de la TVR ca li s-au asigurat toate conditiile din partea federiatiei. Banuiesc ca si la bob s-or fi asigurat aceleasi conditii. Un top 20 era ceva nu imposibil de realizat (ca in cazul echipajelor de doua persoane feminin si masculin), zic eu, dar chiar ultimii...Ce nu-mi explic, e ca la bob tineret si juniori avem foarte bune rezultate la nivel international, dar la seniori suntem modesti. In fine, asta e.

#128
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Dragi colegi, iata ca am ajuns la finalul unei noi Olimpiade incheiate cu mai mult sau mai putin succes.

Rezultatele ultimei zile:

Schi fond:
- feminin, 30km mass start clasic:
1. Marit Bjoergen (NOR) - aur
2. Krista Parmakoski (FIN) - argint
3. Stina Nilsson (SWE) - bronz

Bob:
- masculin, 4 persoane:
1. Germania - aur
2. Germania - argint
2. Coreea de Sud - argint
- echipajul Romaniei incheie asadar pe locul 29 dupa cele 3 manse;

Curling:
- feminin, finala mare:
Suedia - Coreea de Sud 8-3

Hochei masculin:
- finala mare:
OAR - Germania 4-3


Clasamentul final pe medalii:

[ https://i.imgur.com/LBDeqHl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/FDgKG8H.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Printre tarile care au luat medalii la PyeongChang: Ungaria, Belgia, Spania, Noua Zeelanda, Kazakhstan si Liechtenstein... La altii se poate.

Alte detalii interesante:
- sportivul cu cele mai multe medalii: Marit Bjoergen (NOR) - 5 medalii la schi fond: 2 de aur (30km mass start clasic, stafeta 4x5 km), 1 de argint (15km skiathlon), 2 de bronz (10km liber, sprint feminin pe echipe);
- 2 sportivi cu 3 medalii de aur: Johannes Klaebo (NOR) - schi fond: stafeta 4x10km, sprint clasic masculin, sprint pe echipe masculin; Martin Fourcade (FRA) - biathlon: stafeta mixta, 12.5km pursuit, 15km mass start;
- 4 medalii mai au: Charlotte Kalla (SWE), Stina Nilsson (SWE) - ambele la schi fond;
- Ester Ledecka (Cehia) - a reusit o performana incredibila, obtinand medalii de aur la 2 discipline sportive aparent foarte diferite: schi alpin (super G), snowboard (slalom urias paralel);
- medalii la discipline diferite (insa inrudite) a obtinut si olandeza Jorien Ter Mors: aur la feminin 1000m la patinaj viteza si bronz la feminin 3000m stafeta la short track;
- Olanda a obtinut 20 de medalii, insa la doar 2 discipline: 16 la patinaj viteza si 4 la short track;
- Raluca Stramaturaru (feminin, sanie) a obtinut cel mai bun rezultat al delegatiei Romaniei, cu locul 7, fiind cel mai bun rezultat al nostru din ultimii 24 de ani de la o editie de JO de iarna;


Bazele sportive de la PyeongChang vor gazdui in perioada 9-18 martie Jocurile Paralimpice de iarna.

Sa speram ca ne vom reintalni sanatosi tot aici, peste 2 ani, odata cu editia JO de vara, Tokyo 2020. De asemenea, urmatoarea editie de iarna ramane tot in Asia, unde vom merge in premiera in China, la Beijing, care va deveni prima locatie care va gazdui atat o editie a JO de vara, cat si de iarna.

Eu va multumesc frumos pentru activitatea de pe grup si pentru informatiile suplimentare aduse!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate