Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

internet cafe.

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
elmillor

elmillor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2018
Salut, sunt nou "pe aici'. A, nevoie de sprijinul cuiva in a infiinta un internet cafe....... stiu o sa-mi spuna toata lumea ca internetul in Romania sau europa este "pe topate gardurile" si nu voi face o afacere din asta ...OK. Dar daca eu vrea sa deschid acest internet-cafe  la cca 10.000 de km de Romania , se pune?? Ok. Tara unde doresc sa deschid aceast i'cafe, este, (din punct de vedere IT)  la nivelul anilor '05 - '10 la noi in tara, internetul este scump si nu are toata lumea posibilitate, asa ca o retea de i'cafe-uri ar prinde foarte bine. astept candidati ...

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ia legatura cu userul @Alice
https://forum.softpe...ser/2515-alice/

#3
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Candidați pentru ce, mai exact?

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
La 10.000 km???? Pai ce tara e aia, oricum daca e una din lumea a treia, probabil o sa trebuiasca in primul rand sa dai spagi la greu autoritatilor ca sa iti tolereze afacerea si nu o sa mai ramai apoi cu nimic.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Cauta mai intai sa vezi daca poti ca strain sa deschizi o afacere acolo... sunt tari unde nu poti face asa ceva.
P.S> cred ca esti troll altfel nu ai intreba fara sa dai detalii...Posted Image Sper ca nu vrei sa deschizi in Coreea de Nord un internet cafePosted Image

Edited by baribalu, 07 January 2018 - 22:41.


#6
elmillor

elmillor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2018

View PostAdm, on 07 ianuarie 2018 - 22:23, said:

Ia legatura cu userul @Alice
https://forum.softpe...ser/2515-alice/
salut si multumesc.

View PostA10Warthog, on 07 ianuarie 2018 - 22:23, said:

Candidați pentru ce, mai exact?
simplu, sa ma ajute cu sfaturi de specialitate , referitoare la: dotare, configurare retea, softwer-uri, monitorizare, etc ...bineinteles contra cost...

View PostAldulescu, on 07 ianuarie 2018 - 22:35, said:

La 10.000 km???? Pai ce tara e aia, oricum daca e una din lumea a treia, probabil o sa trebuiasca in primul rand sa dai spagi la greu autoritatilor ca sa iti tolereze afacerea si nu o sa mai ramai apoi cu nimic.
"prietene" eu deja de 3 ani traiesc "acolo" deci am deja si "companie" deci se poate si imi permite, afla ca sunt mult mai "prietenosi" decat autoritatile romane, si fiscalitatea este o gluma pe langa cea a romaniei ...SI !! : - Este o tara situata in Marea Caraibilor, pe o insula frumoasa unde multi dintre voi platesc bani grei ca sa mearga "in vacanta" la all inclusiv , nebeneficiind asfel de adevarate placeri ale acelei ....lumi...

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu te pot ajuta cu ceea ce vrei sa faci, dar ghinionul este ca sunt la aia 10 mii de km, proiectul se poate face si pe hartie, dar masinile trebuie configurate, trebuie discutat inainte ce vrei sa faci cu acel internet cafe, ce oferi, net,jocuri, net si jocuri, competitii esport, etc, trebuie studiata legislatia, sa vedem daca exista vreo chestie legata de piraterie, etc etc, se poate face si fara bascalie, dar nu batand din palme.

P.S Si in Cuba se poate deschide o afacere de genul asta, si mai sunt locuri destule

Edited by Platon, 07 January 2018 - 22:50.


#8
elmillor

elmillor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2018

View Postbaribalu, on 07 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Cauta mai intai sa vezi daca poti ca strain sa deschizi o afacere acolo... sunt tari unde nu poti face asa ceva.
P.S> cred ca esti troll altfel nu ai intreba fara sa dai detalii...Posted Image Sper ca nu vrei sa deschizi in Coreea de Nord un internet cafePosted Image
detalii, .. ok.... in Marea Caraibilor, traiesc deja in acea tara, dar ca si in cazul Romaniei, merg la munca in europa, mai exact acum sunt in Anglia, internetul in aceasta tara este inca destul de scump, poate foarte scump pentru multi , asa ca i'cafe-urile ar fi o buna afacere. cer acest ajutor deoarece stiu ca nu sunt foarte bun in asta. lasand glumele cu Corea de Nord, am nevoie de cineva care sa ma indrume care ar fi cele mai bune componente, in raport calitate/pret, de unde sa iau softuri de monitorizare si configurare, samd. eu lucrez acum si fac si un master in business management, desci prefer sa platesc pe cineva sa imi caute sau sa imi ofere aceste informatii, deoarece eu nu am timp ...la inceputul lui aprilie ma reintorc in ........tara si vreau sa deschid aceste i'cafe-uri ....

View PostPlaton, on 07 ianuarie 2018 - 22:49, said:

Eu te pot ajuta cu ceea ce vrei sa faci, dar ghinionul este ca sunt la aia 10 mii de km, proiectul se poate face si pe hartie, dar masinile trebuie configurate, trebuie discutat inainte ce vrei sa faci cu acel internet cafe, ce oferi, net,jocuri, net si jocuri, competitii esport, etc, trebuie studiata legislatia, sa vedem daca exista vreo chestie legata de piraterie, etc etc, se poate face si fara bascalie, dar nu batand din palme.

P.S Si in Cuba se poate deschide o afacere de genul asta, si mai sunt locuri destule
salut, esti primul care raspunde fara "mistouri" .. ok.. este in Rep. Dominicana, legislatia este intradevar impotriva pirateriei. imi permite sa fac aceste i'cafe-uri, ca si companie, ( o am deja deschisa de mai bine de un an). Referitor de distanta, eu acum sunt in Londra, dotarea cred ca o voi lua de la Interlink.ro, deci din Romania, si dupa le voi trimite in Santo Domingo. Configurarile le poti face si online, cel putin asa. Trebuie sa stiu ce softwer-uri avem nevoie, (voi face mai multe i'cafeuri) de ce servere, si care ar fi viteza ideala pentru un i'cafe mixt, adica si gaming si browser... am nevoie de informatii initiale, referitoare la preturi, ca sa imi pot face planurile, eu in 24 martie termin un master in business management, si in 15 aprilie plec "acasa" in santo Domingo. intre examen si data plecarii pot veni in Romania, pentru aceasta "afacere" Ce zici, ma poti "ajuta" ?? contra cost bineinteles ...

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ziceai de la bun inceput asa, nu mai erai luat la misto... Trebuie pentru inceput sa vezi legislatia tarii respective cu privire la desfasurarea unei astfel de activitatii, cum spunea mai sus Platon ce legi au inpotriva piraterilei informatice etc, dupa, sa vezi un furnizor sau 2 de net de banda larga (al doilea pentru backup) cat cer pentru serviciul de internet sa iti faci un calcul c-am cate calc vrei si c-am cate o sa ai ocupate zlinic, ce vrei sa oferi (jocuri, video chat, etc..) Bafta!

Edited by baribalu, 07 January 2018 - 23:03.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
un lucru am invatat,daca nu ai timp sa te dedici unei afaceri,este moarta din fasa

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postelmillor, on 07 ianuarie 2018 - 22:46, said:

pe o insula frumoasa unde multi dintre voi platesc bani grei ca sa mearga "in vacanta" la all inclusiv , nebeneficiind asfel de adevarate placeri ale acelei ....lumi...

Cu atitudinea asta nu te-aș mai ajuta nici dacă-mi faci cetățenie acolo.

#12
elmillor

elmillor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2018

View Postbaribalu, on 07 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Cauta mai intai sa vezi daca poti ca strain sa deschizi o afacere acolo... sunt tari unde nu poti face asa ceva.
P.S> cred ca esti troll altfel nu ai intreba fara sa dai detalii...Posted Image Sper ca nu vrei sa deschizi in Coreea de Nord un internet cafePosted Image
Am deja o afacere "acolo" , eu "acolo" traiec, dar ca si in cazul Romanilor din tara merg la munca in europa, momentan la Londra ...

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ti-am spus ca te pot ajuta pentru ca am activat in domeniu, dar trebuie sa iti faci un plan de afaceri, sa faci o mica prospectare a pietii, sa faci o estimare a numarului de clienti, poti sa faci singur o parte din planul de afaceri incepand cu :
1.Cauti spatiul, trebuie sa fie cat de cat un loc cu multa miscare publica, un loc cu vad
2.Spatiul, vei plati chirie, va fi cumparat, cat costa chiria, cat costa cumpararea spatiului
3.Amenajarea spatiului, sisteme de aerisire, evacuare la incendiu si ce mai trebuie, iei legatura sau vezi local cat costa amenajarea spatiului, zugravit, vopsit, tapet,camere de supraveghere etc,etc COSTURI
4.Mobilier, birouri, fotolii confortabile,de unde le cumperi? cat costa ? COSTURI
5.Energia electrica, costuri,
6.Localul va avea si servicii gen fast food, suc,  bere? ( daca iti permite legislatia) sandwich, etc,
7.Furnizorii de la punctul 6, costuri!
8.Personalul care va lucra acolo, pregatire in domeniu, cazier, etc,
9.Computere si programul de mentenanta si supraveghere sunt ultimele pe lista pentru ca sunt cele mai usor de configurat


De ce sa iei computerele de la interlink? Vrei musai sa fie SH? Daca acolo sunt doritori de jocuri? CS, GTA 4,5,6 etc , cam asta in mare mi-a trecut prin cap la ora asta, dupa ce rezolvi punctele de mai sus mergi mai departe !

Poate cel mai important lucru sa zicem punctul 0 este sa cauti un furnizor de internet bun ! cu banda garantata! tu vei avea nevoie de banda garantata, nu best effort !

Edited by Platon, 07 January 2018 - 23:13.


#14
elmillor

elmillor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2018

View PostKyKyKyKy, on 07 ianuarie 2018 - 23:08, said:

Cu atitudinea asta nu te-aș mai ajuta nici dacă-mi faci cetățenie acolo.
sa fii sanatos ...

#15
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
O sa ai aceeasi problema ca so in Cuba, nu o sa ai de unde sa-ti iei net-ul.
Daca vrei doar pt jocuri si alte minuni instalate pe calculatoarele din sala,da, e ok...dar pt voip si restul ce presupune latime de banda si viteza...poti sa cam uiti in zona aia.La fel e si in Cuba, net scump si lent, se tot chinuie de vreo 10 ani sa aduca fibra din Venezuela dar nu mai ajung.Era o solutie sa-si ia net din satelit dar in Cuba nu intri cu echipament de asta cand vrei.
Daca vrei o idee, eu zic sa ataci piata locala de cablu tv, o sa ai succes daca te tii de treaba, aia sunt la nivelul Romaniei din 1990.Intre timp poti incerca sa-ti iei tzeava de net de la ceva provideri ce acopera zona cu satelit, da un ochi la spanioli, sunt sigur ca au ceva pe Hispasat.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteireman, on 07 ianuarie 2018 - 23:19, said:

O sa ai aceeasi problema ca so in Cuba, nu o sa ai de unde sa-ti iei net-ul.
Daca vrei doar pt jocuri si alte minuni instalate pe calculatoarele din sala,da, e ok...dar pt voip si restul ce presupune latime de banda si viteza...poti sa cam uiti in zona aia.La fel e si in Cuba, net scump si lent, se tot chinuie de vreo 10 ani sa aduca fibra din Venezuela dar nu mai ajung.Era o solutie sa-si ia net din satelit dar in Cuba nu intri cu echipament de asta cand vrei.
Daca vrei o idee, eu zic sa ataci piata locala de cablu tv, o sa ai succes daca te tii de treaba, aia sunt la nivelul Romaniei din 1990.Intre timp poti incerca sa-ti iei tzeava de net de la ceva provideri ce acopera zona cu satelit, da un ochi la spanioli, sunt sigur ca au ceva pe Hispasat.

Aceeasi investitie i-as propune si eu, CATV, apoi dupa ce incep sa curga banii,  netul, poate intre timp apar si fibrele, etc,

Edited by Platon, 07 January 2018 - 23:22.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
master in business management
ai spus asta
in mare colegu mai sus ti-a prezentat pasii(cred ca fara acel master)
chiar nu ai invatat primul lucru care se face inainte de a te apuca de o afacere,pe cand ne spui ca deja ai firma,dar cam esti paralel

#18
elmillor

elmillor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2018

View PostPlaton, on 07 ianuarie 2018 - 23:11, said:

Ti-am spus ca te pot ajuta pentru ca am activat in domeniu, dar trebuie sa iti faci un plan de afaceri, sa faci o mica prospectare a pietii, sa faci o estimare a numarului de clienti, poti sa faci singur o parte din planul de afaceri incepand cu :
1.Cauti spatiul, trebuie sa fie cat de cat un loc cu multa miscare publica, un loc cu vad
2.Spatiul, vei plati chirie, va fi cumparat, cat costa chiria, cat costa cumpararea spatiului
3.Amenajarea spatiului, sisteme de aerisire, evacuare la incendiu si ce mai trebuie, iei legatura sau vezi local cat costa amenajarea spatiului, zugravit, vopsit, tapet,camere de supraveghere etc,etc COSTURI
4.Mobilier, birouri, fotolii confortabile,de unde le cumperi? cat costa ? COSTURI
5.Energia electrica, costuri,
6.Localul va avea si servicii gen fast food, suc,  bere? ( daca iti permite legislatia) sandwich, etc,
7.Furnizorii de la punctul 6, costuri!
8.Personalul care va lucra acolo, pregatire in domeniu, cazier, etc,
9.Computere si programul de mentenanta si supraveghere sunt ultimele pe lista pentru ca sunt cele mai usor de configurat


De ce sa iei computerele de la interlink? Vrei musai sa fie SH? Daca acolo sunt doritori de jocuri? CS, GTA 4,5,6 etc , cam asta in mare mi-a trecut prin cap la ora asta, dupa ce rezolvi punctele de mai sus mergi mai departe !

Poate cel mai important lucru sa zicem punctul 0 este sa cauti un furnizor de internet bun ! cu banda garantata! tu vei avea nevoie de banda garantata, nu best effort !
am studiat piata, stiu ca va merge , internetul se cumpara acolo pe mobil cu "paqutiqo"  adica un Gb. cu 4 $ Posted Image))) pe mobil, cel de casa iti ia un sfert din salarul minim pe economie pe luna. despre spatiu este si vor fi in chirie, acceptabile, dotarile si amenajarea le fac eu, cu forte proprii, cat despre fotolii ....: ))) vorbim de Rep. Dominicana nu despre Germania : ))) adica mobilierul va fi ceva ieftin. Furnizori de banda este o frima americana si Orangeul care sunt in top, mai sunt si alte firme mai mici dar acestia preiau si distribuie de la primii doi, deci la putere si pret catiga Orage-ul .. , ok, legislatia permite, am deja compania mea , deschisa in 2016 ...despre bani de investit ... am nu poate fi asta o problema. eu pe partea de informatica am cerut sprijin, deoarece nu am timp sa 'frunzaresc netul" Momentan sunt la Londra, fac un master , si mai si lucrez ....Am nevoie de sfaturi referitor la sachizitionarea aparaturii, softwer-uri, servere, etc ....

View Postceanu1980, on 07 ianuarie 2018 - 23:24, said:

master in business management
ai spus asta
in mare colegu mai sus ti-a prezentat pasii(cred ca fara acel master)
chiar nu ai invatat primul lucru care se face inainte de a te apuca de o afacere,pe cand ne spui ca deja ai firma,dar cam esti paralel
Posted Image  asta ai inteles, Posted Image  am firma si fac un master dar, ca un bun manager vreau sa "deleg" anumite sarcini catre persoane care au deja aceste informatii, si care ar putea, contra cost, sa imi economiseasca timpul, asta ar insemna in final un castig pentru mine. Eu doar in ceea ce priveste doar strict informatii despre achizitionarea dotarii tehnice, softwer-uri, servere, si configurari, am cerut informatii, nu si despre plan de afacerem asta este deja, atat timp cat intentionez sa fac aceasta afacere. Poate nu m-am prezentat, am 55 de ani, si 3 licente in marketing, am condus cu succes 3 firme in Romania, si datorita legislatiilor fiscale am hotarat sa plec definitiv, acum 3 ani.... .... cine este "paralel" ???

Edited by elmillor, 07 January 2018 - 23:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate