Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Placa audio pentru pc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Am auzit si mi-au spus cativa prieteni ca merita sa investesc intr-o placa audio dedicata ca sunt diferente notabile fata de cea integrata, Vreau sa imi cumpar pe slot PCI daca placa de baza tot are 2 sloturi. Am gasit un ASUS Xonar DG de care lumea este multumit(cel putin in review-uri). Sau poate e ceva mai bun pana in 150 de lei? Voi ce parere aveti?

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Conteaza si placa de baza si ce fel de chipset audio are. Exista situatii cand pe iesirea integrata se aude mult mai bine decit cu placa de sunet cu conditia sa bagi semnalul prin amplificator, suna mai moale si mai pufos ca sa zic asa. Eu de exemplu piesele de studio le ascult pe iesirile integrate, iar piesele live obligatoriu pe placi de sunet. La live e cu totul altceva, acolo iti trebuie inalte, dinamica, si doar sa-i dai bas din statie. Integrata suna prea moale si in acelasi timp strident pentru sunetul live de calitate mai proasta, mai ales pe anumite genuri de muzica. De obicei asa per ansamblu pe placi de sunet se aude mai bine, mai clar si mai tare ca volum, castigi mai mult in dinamica mai ales daca pui boxele la statie.

#3
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017

View PostMotanu13, on 07 ianuarie 2018 - 19:08, said:

Conteaza si placa de baza si ce fel de chipset audio are. Exista situatii cand pe iesirea integrata se aude mult mai bine decit cu placa de sunet cu conditia sa bagi semnalul prin amplificator, suna mai moale si mai pufos ca sa zic asa. Eu de exemplu piesele de studio le ascult pe iesirile integrate, iar piesele live obligatoriu pe placi de sunet. La live e cu totul altceva, acolo iti trebuie inalte, dinamica, si doar sa-i dai bas din statie. Integrata suna prea moale si in acelasi timp strident pentru sunetul live de calitate mai proasta, mai ales pe anumite genuri de muzica. De obicei asa per ansamblu pe placi de sunet se aude mai bine, mai clar si mai tare ca volum, castigi mai mult in dinamica mai ales daca pui boxele la statie.

Eu momentan am casti si peste catva timp am sa imi cumpar un sistem 2.1 (cel mai probabil) la care voi asculta muzica, ma voi juca sau ma uit pe youtube. Cel mai mult imi plac melodiile cu bass, vorbind de muzica, cel mai des joc shooter-e si pe youtube ma uit la diverse chestii, nu neaparat la live-uri. Boxele cred ca vor fi ceva Microlab, Edifier sau Trust.

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Atunci mai bine iti iei placa de sunet. Poti schimba oricand setarile din audio devices si sa faci trecerea de pe integrata pe placa de sunet sau invers.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am avut dg si 7.1. pe casti, setata corect suna de 100 de euro.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Eu sunt fun Creative la capitolul placi de sunet. Detin aceasta placa de sunet de care sunt foarte multumit.Si la capitolul suport stau bine.
https://www.pcgarage...io-pci-express/

#7
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Acum am dat comanda de Xonar DG si astept sa vad ce diferenta ava fi.

#8
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Din experienta cu Xonar DGX pot spune urmatoarele:

Contra
- setari greoaie
- posibile probleme cu driver-ul (unii folosesc Unixonar)
- pe iesirea optica nu stie sa encodeze DTS "on the fly" Deci DTS pe boxe in gaming nu o sa ai. Se descurca insa cu sunet gata encodat (filme, muzica) Dar la un sistem 2.1 mai rar ai intrare optica si oricum nu este 5.1 ca sa ai nevoie de DTS.

Pro
- pe partea de casti are un amplif operational (destul de bun) dedicat care face toti banii

Neutru

- niste boxe Edifier M1360 suna bine desi eu nu vad diferenta fata de audio onboard. Dar tine si de "ureche" care mie imi lipseste.

Edited by paulicamic, 08 January 2018 - 12:32.


#9
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Eu mă gândeam să îmi iau Edifier M3200. Momentan am Trust Vigor 2.1 și nu sunt multumit de el. Are un zgomot de fundal în boxe insuportabil și nereparabil.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostPiticVerde, on 07 ianuarie 2018 - 21:26, said:

Eu sunt fun Creative la capitolul placi de sunet.
si Creative si Asus (marea majoritate), folosesc aceleasi chipset-uri, CMedia (Creative toata ziua). deci sunt cam acelasi drac.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate