Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Crossover sau SUV la 20000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#199
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu la SUV am descoperit facilitatile de portbagaj de break. E drept ca puteam lua break, dar "noua" nu ne place forma aia (cica e dric).

#200
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Uita date technice, ca vad ca nu sti sa le gasesti.
Sportage:
Lungime 4480 mm.
Lăţime 1855 mm.
Înălţime 1635 mm.
Ampatament 2670 mm.
Volumul minim al portbagajului 491 l
1449 kg.

CEED:
Lungime 4310 mm.
Lăţime 1780 mm.
Înălţime 1470 mm.
Ampatament 2650 mm.
Volumul minim al portbagajului 380 l
1268 kg.

parca 110l la portbagaj suna mai bine, si 7,5cm la latime si mai bine. Iar diferenta de doar 2 cm la ampatament se simte mai mare din cauza pozitie diferite in care stai.
Iar ca pret, ceed GT cu motorul de 1.6 turbo e ~20000 eu am dat 22500 pe Sportage cu acelasi motor si are si ceva dotarii in plus.
Am vrut sa imi iau compacta si am ajuns la Sportage tocmai datorita spatiului interior.

Si normal ca avem nevoi si asteptari diferite de la masina, dar nu ma auzi pe mine spunand ca sunt tampiti aia care isi iau compacta. Fiecare e liber sa isi ia ce masina vrea si poti sa iti prezinti argumentele pro/contra intr-un mod civilizat.

Edited by relu_24, 12 April 2018 - 12:09.


#201
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De ce as vrea sa prezint ceva intr-un mod civilizat? nu sunt obligat sa fac asta. Cat timp respect regurile acestui forum, imi pot exprima ideile cum doresc, mai in gluma, mai in troll, bascalie etc.

Despre despre comparatia ceed GT (care e top of the line la echipare, un fel de golf gti) si comparatia cu Sportage de 22.000euro mi se pare de-a dreptul hilara. E ca si cum ai compara un BMW m-paket interior/exterior cu unul normal. Am inteles, pentru tine nu conteaza jantele pe 18-19, scaunele mega sport, franele mari, xenon sau led, pentru tine conteaza alte dotari/optiuni. Ok.

Edited by Deenman, 12 April 2018 - 12:19.


#202
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Mda, citesc din brosura unei compacte...volum porKbagaj...503 litri....
Restul e cancan !
Conteaza ca TU sa fii impacat cu alegerea facuta !

#203
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
vezi ca nu stii ce vorbesti.
ceed gt are aceleasi discuri pe 16, are jante pe 18 fata de 17 la Sportage si poate scaunele sa fie mai misto. in rest Sportage are dotari mai bune.

Putem sa discutam si de ceed-ul normal care daca il configurezi aproape ca pe un sportage style iese la 17900 iar sportage este 19500 deci mai putin de 2000 euro.

cat despre civilizatie, asta se asteapta de la oameni cu creierul mai incretit, la astia cu el neted merge si asa. putem sa ne coboram si la nivelul tau, invers e cam greu.

View PostM0sGerila, on 12 aprilie 2018 - 12:23, said:

Mda, citesc din brosura unei compacte...volum porKbagaj...503 litri....
Restul e cancan !
Conteaza ca TU sa fii impacat cu alegerea facuta !
si compacta aia are sub 4.5 metri? ca intradevar restul e cancan.

#204
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai ce break-ul cu care compari suv-ul are ?
Are ampatamentul mai mare decat ce te-a incantat pe tine, se pune ?

Edited by M0sGerila, 12 April 2018 - 12:41.


#205
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

View PostM0sGerila, on 12 aprilie 2018 - 12:39, said:

Pai ce break-ul cu care compari suv-ul are ?
Are ampatamentul mai mare decat ce te-a incantat pe tine, se pune ?
Nu intelegi, am avut oferta de civic (model vechi) break cu 17000 cu cateva luni inainte si l-am refuzat din cauza lungimii.
eu tocmai asta am spus, ai cel mai mare spatiu in cea mai compacta forma.

asa imi luam Mondeo break sau un v60 sh si aveam 700 l portbagaj

Edited by relu_24, 12 April 2018 - 12:51.


#206
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sa inteleg ca incepi sa jignesti? cum ar fi sa afli ca poate am mai multe studii decat tine, si ca poate castig/ocup o pozitie mai importanta? Ce se scrie pe forum ramane pe forum, viata reala e altfel, aici poti sa faci ce vrei si sa te comporti cum vrei. M-ai facut prost indirect, dar ce mai conteaza. Toti gresesc si judeca un om cu ce face/scrie pe un forum, forumul il folosesc sa pot sa ma exprim necenzurat, pentru ca daca as face asta in viata reala, atunci nu ar mai sta nimeni de vorba cu mine.

Edited by Deenman, 12 April 2018 - 14:17.


#207
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Pai daca pe forum te exprimi necenzurat, inseamna ca esti un ipocrit in viata reala. Si oricum ar fi, daca te-a facut prost indirect, te cam contrazici singur, intrucat ai zis chiar tu ca pe forum "poti sa faci ce vrei si sa te comporti cum vrei".
Extrapoland oleaca, daca tu in viata reala te-ai comporta asa cum vrei, probabil ca ti-ai lua si cateva capace de la unii asa mai din topor care nu iti apreciaza felul asta de a fi. :)))
Ps: scuze, am uitat ca tu umbli cu pistolul cu apa in masina. Nici nu stiam ca dwarfii au voie cu jucarii de oameni mari. :))

#208
cole10

cole10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2007
uite o varianta buna cu discount enorm! 3500 eur!  Renault Captur  versiunea de varf ca si dotari
autovit.ro/anunt/renault-captur-ID7GqKlA.html

Edited by cole10, 19 April 2018 - 23:22.


#209
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcole10, on 19 aprilie 2018 - 23:15, said:

uite o varianta buna cu discount enorm! 3500 eur!  Renault Captur  versiunea de varf ca si dotari
autovit.ro/anunt/renault-captur-ID7GqKlA.html

Jane, nu vrem masina castigata la poker, e bine?

#210
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Tot n-ați lăsat-o moarta cu porumbarele astea care nu excelează la nimic?  Sau cum era aia... Încerca să-mi vândă cineva o copaie de Xtrail, superioritate la volan. Nici un suv nu o sa bata vreodată un Sedan sau hatch  în aceeași gama de preț la consum, plăcerea condusuui și alte cele.

#211
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postct10dre, on 23 aprilie 2018 - 08:31, said:

Nici un suv nu o sa bata vreodată un Sedan sau hatch  în aceeași gama de preț la ...., plăcerea condusuui ....
Aici deja intri in sfera " degustibus " unde din fericire nu suntem toti la fel Posted Image Posted Image

#212
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Decat Octavia 3 cu haldex prefer Sportage sau Cx5 cu awd pentru placere la volan oricand.

#213
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Numa sumaheri la 100CP pe aici... cum era aia... senzatie majora la 40 la ora? Posted Image

Auzi la ei... placere la volan.

Singura placere la volanul unei masini de genul celor enumerate in topicul asta o obtii stationar, intr-un loc ferit Posted Image.

In rest, oi care pun botul la jurnalistii auto, ca trebe si aia sa manance ceva. E cu 15%mai rigida si ai placere mai mare la volan...

Ba ma lasi... Vorbesti de placere la volan cand tu de-abia esti in stare sa mergi cu masina in limitele legale? Cand ai fost si tu o data in viata ta 10 minute pe circuit? Cand nu ai nici cele mai elementare notiuni de pilotat o masina (pilotat, da, nu sofat) ?.

Edited by StefanSC, 25 April 2018 - 13:05.


#214
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Esti si tu unul din aia carora le-am dedicat un topic aparte ? https://forum.softpe...de-sute-de-cai/

#215
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Placerea la volan depinde de experientele si asteptarile personale, si nu e ceva masurabil la fel cum ar fi caii putere sau centrimetrii cubi. De asta unii pot simti "placerea la volan" intr-un Polo de 60CP, iar altii nu pot face asta nici intr-o masina cu motor V8 sau v10 de 500CP :D

#216
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
@axl07:
Hai sa fim seriosi... majoritatea masinilor sunt bunuri albe la ora actuala. 5 ani si gata. Ca frigiderul si masina de spalat. Si sunt concepute fix la fel. Fara suflet, fara personalitate, componente de duzina, sa fie cat mai ieftine... Ai mai multa placere dand la rindea decat mergand cu o masina moderna.

Si nu asta ar fi problema in sine... problema reala e ca 99% din cei care ii dau inainte cu placerea condusului, habar nu au sa piloteze o masina. Un curs e prea scump, circuit sa intri cu masina proprie pe el nu prea ai in Ro si in general nu ai unde sa castigi genul de experienta necesara. Dar reproduc papagaliceste ce zic jurnalistii auto...

Edited by StefanSC, 25 April 2018 - 15:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate