Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Portare peste un număr existent

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostPololica, on 07 ianuarie 2018 - 18:16, said:

Daca am inteles bine vrei sa portezi nr X in reteaua in care ai numarul Z si sa ramai cu nr X si sa închizi nr Z sau le vrei pe amandoua?

Un coleg si-a deschis acum un an jumătate un abonament la digi si si-a portat dupa cateva zile, la recomandarea digi (nu stiu daca era agent sau in magazin) numarul de voda si a ramas ca numar doar cel de voda (0735.XXX.XXX) in reteaua digi (portat si numarul de abonament initial 0771.XXX.XXX a fost inchis sau considerat temporar pana la finalizarea portarii, n-am prea inteles tehnica).

Daca le vrei pe amandoua, cum s-a zis mai sus, ori telefon dual sim, ori numar dual de la Vodafone.

LE: m-am uitat la lista de telefoane compatibile cu sim-ul special. Singurele "smart" sunt blackberry, deci, teoretic, n-ar trebui sa ai probleme cu aparatura.
Nu vreau două numere ci exact ca în exemplul dat de tine!

Vreau ca numărul existent în Vodafone să fie număr temporar până s-ar finaliza portarea numărului din Digi în Vodafone.

Nu știu cum să explic mai clar de atât! A reușit cineva asta în Vodafone?

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Portare care sa inlocuiasca un numar existent sigur se poate daca numarul care se inlocuieste (se pierde) e pe abonament. Daca iti zice cineva altceva este pentru ca are target la abonamente noi iar comisionul pentru abonament nou e mai mare…

Portare peste un prepay ar trebui sa se poata, dar operatorii nu prea accepta. Un motiv obiectiv ar fi ca nu prea se poate garanta ca numarul vechi iti apartine, de exemplu daca ai gasit SIM-ul pe strada sau l-ai luat din telefonul cuiva sa ii faci necazuri prin anularea numarului de telefon. Iar prin alternativa cu prepay (de fapt SIM) nou se ajunge pana la urma tot acolo, pur si simplu lasi SIM-ul vechi sa ‘moara’ prin nefolosire. In practica mai e si ca operatorul incaseaza cu aceasta ocazie 5EUR+TVA pentru creditul de pe SIM-ul nou…

#21
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Ambele numere sunt pe abonament dar bizoanca de la Arsis a zis că nu se poate!

Mă gândeam să portez pe o cartelă Vodafone și poate e mai ușor așa să-mi înlocuiască numărul curent de abonament Vodafone cu numărul de pe cartelă, chiar și cu plata taxei de schimbare număr!

#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
‘Bizoanca’ vroia comision ca a facut un abonament nou… Daca nu vrea si nu vrea, reclamatie la ANCOM dupa care o sa constate (intr-un mod costisitor) ca de fapt se poate.

#23
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Ar merita dar nu știu la ce te referi, cum să o fac!

Poți să detaliezi, te rog?

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Ai aici <http://www.portabili.../ro-683-contact> niste date de contact unde sa intrebi care e procedura exacta. Probabil iti va cere ca mai intai sa faci o sesizare la operator (cu toate datele, cine/ unde/ cand te-a refuzat si pe ce motiv), si abia daca nu se rezolva favorabil sau nu iti raspunde in 30 de zile sa apelezi la ANCOM.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Portare peste un abonament deja existent accepta doar RDS.

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Ok, posibil sa ma insel eu. Oricum merita de intrebat la ANCOM. Din pacate informatiile disponibile pe site-ul lor nu acopera explicit acest caz. (Dupa cum nu prevede nici portarea cu inlocuirea numarului de telefon la operatorul donor si continuarea contractului respectiv, dar tin minte ca un utilizator de pe aici a avut castig de cauza in instanta pe aceasta tema.)

De fapt nu prea inteleg de ce operatorii ar refuza, ca poti foarte bine rezilia dupa portare contractul vechi de la operatorul acceptor si cam tot acolo ajungi. Diferenta sunt totusi cei 2 ani perioada minima pe noul contract si faptul ca pierzi vechimea si eventualele conditii contractuale pe care care lea aveai (poate iti conveneau mai mult).

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Le convine mai mult sa ai doua abonamente, și ăla vechi și ăla nou.

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate le convine, dar nu stim in ce stadiu se afla abonamentul vechi (daca a ajuns la "termen" sau e recent deschis). Daca e spre final de contract, s-ar putea sa se simta (in magazin propriu, nu la partener). Cu ce doreste colegul nostru m-am intalnit doar o data (ce am descris in postul anterior), dar asta nu garanteaza ca toti operatorii accepta, Poate Digi accepta pentru a atrage numere noi din alte retele pentru a pastra din numerele lor. Poate Vodafone nu accepta numerele deschise ca numere temporare din motive de politica interna.

#29
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Nu știu de ce nu le-ar conveni de vreme ce aș fi dispus să plătesc și taxa de schimbare număr! Abonamentul Vodafone expiră în vara anului viitor.

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi ce dorești matale e portare normală.
Rămâne numărul vechi de la furnizorul inițial și te duci cu el la noua rețea.
Nu portezi numere peste numere și alte bazaconii.
Singura problemă e că trebuie să fie "consumată" perioada contractuală de la furnizorul inițial, sau să plătești un fel de taxa de reziliere.
Întreabă un reprezentant de la cei la care vrei să te muți.

#31
illegal_operations

illegal_operations

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.09.2017
Nu platesti nici o taxa de reziliere daca nu ai luat telefon. Am reziliat 3 abonamente la orange si mi sa anulat taxa cu plangere la anpc. Inca mai am facturile daca vrei sa le vezi sa te convingi :)

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-ar putea sa poata schimbarea numarului (cu plata taxei aferente) dar nu cred ca poate schimba cu numarul pe care vrea sa-l porteze. Exista riscul refuzului pe motiv ca nu il detine (la ei in retea) sau lipsa disponibilitatii numarului nou portat (daca il porteaza pentru a fi activ in retea). De intrebat (sunt curios de raspuns).

#33
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Doar la digi se poate la alti operatori nu, nu stiu de ce!!!

#34
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postexceswater, on 08 ianuarie 2018 - 12:14, said:

Păi ce dorești matale e portare normală.
Rămâne numărul vechi de la furnizorul inițial și te duci cu el la noua rețea.
Nu portezi numere peste numere și alte bazaconii.
Singura problemă e că trebuie să fie "consumată" perioada contractuală de la furnizorul inițial, sau să plătești un fel de taxa de reziliere.
ĂŽntreabă un reprezentant de la cei la care vrei să te muți.
Iartă-mă dar nu ai înțeles! Nu e o portare "normală"!

View Postkienny2003, on 08 ianuarie 2018 - 12:38, said:

Doar la digi se poate la alti operatori nu, nu stiu de ce!!!
Încă mai sper că nu doar la Digi!


View PostPololica, on 08 ianuarie 2018 - 12:29, said:

S-ar putea sa poata schimbarea numarului (cu plata taxei aferente) dar nu cred ca poate schimba cu numarul pe care vrea sa-l porteze. Exista riscul refuzului pe motiv ca nu il detine (la ei in retea) sau lipsa disponibilitatii numarului nou portat (daca il porteaza pentru a fi activ in retea). De intrebat (sunt curios de raspuns).
Mă gândeam să portez numărul de Digi pe cartelă Vofafone și apoi plătind taxa de schimbare număr, să schimb numărul abonamentului cu cel de la cartelă!

#35
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostDieselCRDI, on 07 ianuarie 2018 - 14:15, said:

Salut,

Am un abonament cu un număr de Orange portat în Vodafone.
Aș dori să știu dacă se poate să portez un număr de Digi.Mobil, “peste” numărul existent astfel încât să nu se schimbe nimic la abonament dar să renunț la numărul de Orange și să rămân cu numărul de Digi.

Buna,

Poti intr-adevar sa faci modificarea pe care tu ti-o doresti insa sunt anumiti pasi pe care ar trebui sa ii urmezi :
1. Numarul din reteaua celor de la Digi e necesar a fi portat la noi ca si cartela reincarcabila.
2. Ulterior portarii,poti face TOR ( Transfer de Responsabilitate ) cu nuamrulde  abonament ( nuamrul de Orange portat ).Aici e important sa stii ca pentru a face TOR este nevoie de o a doua persoana.Aceasta persoana va prelua practic abonamentul tau cu numar de Digi.Numarul de Orange va fi preluat de primul operator, adica de cei de la Orange. Prin urmare procedura este ireversibila.
3. Dupa TOR, poti reveni cu noul titular in magazin  pentru a prelua abonamentul respectiv pe numele tau.

E bine sa stii ca acest proces poate dura mai mult intrucat sunt mai multe modificari care trebuie urmate.

O zi frumoasa tuturor!

#36
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns dar această variantă nu o pot duce la capăt; nu am cui să predau actualul abonament plus că sunt foarte mulțumit de facilitățile oferite! Am înțeles că nu se poate nici schimbarea numărului curent de abonament cu numărul de la o cartelă Vodafone! 🙁

(chiar și cu plata taxei de schimbare număr)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate