Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema FPS + Vsync

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Rooberrt

Rooberrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.01.2018
Salut! Nu stiu daca ma puteti ajuta, dar am zis sa incerc. Am o problema cu fps-urile in jocuri. Sa luam urmatoarea situatie: am peste 120 de fps-uri intr-un anumit titlu. Atunci cand se incarca noi texturi, umbre, lumini etc, fps-urile nu scad sub 90. Pentru ca am un monitor 60hz, iar la 90-120 fps-uri apare screen tearing, am decis sa activez Vsync. Acum vine marea problema: cu vsync activat, atunci cand scad fps-urile, se duc undeva la 53-57, lucru care nu e foarte placut. De ce fara vsync fps-urile nu scad niciodata sub 90, iar cu vsync, chiar daca fps-urile sunt constante, ajung cateodata si la 53?

Edited by Rooberrt, 07 January 2018 - 13:18.


#2
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View PostRooberrt, on 07 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Salut! Nu stiu daca ma puteti ajuta, dar am zis sa incerc. Am o problema cu fps-urile in jocuri. Sa luam urmatoarea situatie: am peste 120 de fps-uri intr-un anumit titlu. Atunci cand se incarca noi texturi, umbre, lumini etc, fps-urile nu scad sub 90. Pentru ca am un monitor 60hz, iar la 90-120 fps-uri apare screen tearing, am decis sa activez Vsync. Acum vine marea problema: cu vsync activat, atunci cand scad fps-urile, se duc undeva la 53-57, lucru care nu e foarte placut. De ce fara vsync fps-urile nu scad niciodata sub 90, iar cu vsync, chiar daca fps-urile sunt constante, ajung cateodata si la 53?
Ti-ai dat raspunsul singur https://www.geforce....sync/technology

Edited by pascali_daniel, 07 January 2018 - 13:42.


#3
Rooberrt

Rooberrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.01.2018

View Postpascali_daniel, on 07 ianuarie 2018 - 13:38, said:

Ti-ai dat raspunsul singur https://www.geforce....sync/technology
Nu ai inteles. Adaptive Vsync trebuie activat atunci cand stii ca fps-urile iti scad sub 60, iar aceasta optiune face ca acele cateva fps-uri sub 60 sa nu se observe. Cu alte cuvinte, adaptive vsync intervine atunci cand fps-urile scad sub 60, urmand sa fie inlocuit de vsync simplu cand fps-urile ajung iar la 60. La mine fps-urile nu scad nicidoata sub 90 fara vsync. Cand activez vsync, cateodata ajung si la 53-55, lucru destul de ciudat.

Nu ar trebui sa am 60fps mereu? sau aceste scaderi de fps pana la 53-55 sunt cumva echivalentul celor de la 120 la 90?

Edited by Rooberrt, 07 January 2018 - 13:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate