Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 [UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

Mykonos sau Kefalonia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

Junior Member

• Grup: Members
Buna dragi colegi.
Ma intereseaza un sejur cu avionul din Cluj, in una din destinatiile din titlu.
Ce imi recomandati pentru un cuplu tânăr cu un bebe de 1 an si 3,4 luni, pentru septembrie si prima data la mare ?
Ne plac plimbările, nu vrem sa stam pe o singura plaja, vrem sa închiriem masina sa putem cat ne permite bebe sa ne deplasam.
Ma intereseaza apa sa fie cat mai caldă...si sa avem ce sa vedem.
Suntem fan Grecia. Pana acum Lefkada a fost locul 1 pentru noi.
Ce imi recomandati?
Mulțumesc.

Doresc sugestii si pt plaje, hoteluri daca ma puteti ajuta.

Pollux

Pollux

Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

• Grup: Senior Members
nu pot sa recomand intre mikonos fi kefalonia, dar mie Thassos mi s-a parut o destinatie ideala pentru familii cu copii mici.
deci daca nu este "prea" off-topic o sa las cateva impresii aici. eu am vizitat insula ultima oara in vara lui 2016.
este o insula mica, poti inchiria o masina si sa ii dai turul in cateva ore (vreo 15 euro/zi), sa te muti in fiecare zi pe alta plaja.
plajele sunt foarte bine amenajate, merg vreo 200 de metri de la mal cu adancimea de 30-50 de centimetri, si apoi se adancesc treptat. deci este ideala pentru copii.
nu este o destinatie cu prea multe cluburi de noapte sau alte atractii galagioase pentru adolescenti si tineri necasatoriti. este mai degraba o destinatie linistita, de odihna.
preturile la cazare sunt ok. gasesti si cazari mai ieftine dar si din gama premium, cu preturi mai mari.

de vizitat, pe insula, este un muzeu de arheologie cu multe piese antice, de la statui pana la obiecte de uz personal sau casnic, chiar merita vazut.
este si o manastire care se poate vizita partial (grecii sunt mai stricti decat romanii cu vizitatul manastirilor, n-ai acces in toate locurile unde au acces maicutele).
este o fabrica-muzeu de ulei de masline care merita vizitata.
si este o cariera antica de marmura langa faleza, amenajata astfel incat turistii sa se poata face o plimbare, sa o viziteze si sa vada pe niste panouri explicative care era tehnologia de extractie a blocurilor de marmura in antichitate.
din toate aceste considerente sunt foaaarte multe familii cu copii pe insula (si foarte multi romani).

virtualx

virtualx

Active Member

Creta, Mykonos - pt septembrie

cu avionul esti limitata

cu masina spre exemplu zona Vourvorou brat Sithonia, este ideala pt familii cu copii mici (Karidi beach - best)

cu siguranta orice ai alege va fi ok :D

optional Antalya ar fi tot o alegere buna pt septembrie

xplozia

xplozia

Active Member

In Kefalonia, poti ajunge cu masina, sau cu avionul cu escala. Nu sunt chartere directe. Insula este foarte frumoasa, are foarte multe plaje, cu diferente enorme intre ele, spre exemplu, aici, poti face plaja in aceeasi zi pe 3 plaje, una cu nisip alb, alta cu nisip rosu si alta cu nisip gri. Nu stiu daca sunt multe locuri unde poti face asta. Din pacate, fara masina, nu poti sa te bucuri de toate frumusetile insulei. O saptamana nu este de ajuns sa le vezi pe toate. Noi am fost in vara trecuta, in fiecare zi am vizitat alte plaje, ne-am intors mai obositi, dar a meritat.

Okolita73

Okolita73

New Member

In aceasta vara mergem in Kefalonia,dupa ce 3 ani la rand am vazut Lefkada.Speram sa ne placa mai mult decat precedenta.stam 10 zile,sper sa ni leorganizam in asa fel incat sa cuprindem cat mai multe.
rog sugestii in ceea ce priveste obiectivele de neratat.
Multumesc mult.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

@carmenrebecca31: clar Mikonos ! Mai ales dacă închiriaţi maşină ! Apa va fi caldă, iar vântul Meltemi în septembrie nu mai e aşa tare ca-n iulie-august. Sunt destule plaje de top, cu nisip extrafin şi intrare lină în apă, deci ideale pentru copiii foarte mici.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 07 January 2018 - 17:27.

carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

Junior Member

Perfect. Va mulțumesc frumos. Sincer stiu ca pe insule e nevoie de masina. Nu vreau sa chinuim pe bebe prea mult cu plimbările..de asta as alege plecare cu avion clar si masina închiriată.

carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

Junior Member

Din păcate Nu avem zbor direct de pe Cluj in Mykonos 😕 va trebuii sa ma reorienteaz in ceva insula din orice alta țară, mai putin "populata" de români.

Lizicat

Lizicat

Active Member

@carmenrebeca_31 Intradevar nu ai zbor direct din Cluj pana pe Mykonos, dar ai pana la Atena, iar de acolo, ai chiar mai multe zboruri. Kefalonia nu e o destinatie pentru copii pentru ca e o insula mare. Daca n-ai renuntat totusi la GR, eu as recomanda Santorini. Sper sa ne spui si noua ce ai ales.

@Okolita73 ai topic dedicat pentru Kefalonia. Si.. da, mie mi-a placut mai mult Kefalonia decat Lefkada, desi Lefkada ramane nr. 1 la plaje.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

carmenrebeca_31, on 09 ianuarie 2018 - 13:10, said:

... Nu avem zbor direct de pe Cluj in Mykonos ...

Păi, dacă e obligatoriu avionul din Cluj, atunci vezi mai întâi destinaţiile spre care poţi pleca din Cluj cu avionul, şi decide-te abia după aceea. Până la urmă şi Kefallonia are în partea de sud ceva plaje bune pentru copiii mici. Sau nici către Kefallonia n-ai avion ?

Auzi, dar parcă anii trecuţi stăteai în Timişoara, parcă. Greşesc ?

Sănătate şi tcb !

almona

almona

Member

În Kefalonia n-am ajuns, deci nu pot să spun. Dar n-aș merge veci pururi în Mykonos cu copil mic. Mykonos este pentru tineri sau mai puțin tineri petrecăreți.Zakynthos, Paxos, Lesvos sunt câteva alternative.

Barbarosa

Barbarosa

Junior Member

Mykonos e pentru clubareala, Kefalonia este pentru liniste si peisaj. 4 ani de Kefalonia m-au facut sa apreciez altfel insulele, iar anul trecut am facut Cycladele si am stat cateva zile in Santorini unde clar nu recomand decat pentru vizita si nicidecum pentru concediu. Plus ca in Mykonos sunt multi baietzi care se tin gingas de manute :)

honney_bunny

honney_bunny

Member

Ia in calcul si Zakinthos, s-ar putea sa ai charter catre aceasta insula si gasesti cateva plaje cu nisip fin si intrare lina in apa, perfecte pentru un bebe.
De asemenea, Skiathos poate fi potrivita - numeroase plaje cu nisip, insula este mica, deci nu parcurgi distante asa mari intre diverse plaje.
Si Thassos este potrivita pentru bebe asa mic. Kefalonia este superba, dar nu ai chartere directe din cate stiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate