Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alternativa gratuita AutoCAD - schite 2D

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016
Am de facut din cand in cand schite 2D. Acum le fac de mana. Piese relativ simple.
Care este cel mai bun program gratuit?
De ce trebuie sa tin cont?

Fac o schita. Am mai multe piese identice ca forma, dar de diferite dimensiuni. E posibil ca o data ce am facut desenul respectand cotele sa fac o copie desenului si sa-i modific doar cotele? Asta pentru a nu fi nevoit sa desenez aceeasi piesa de mai multe ori. :P

Multumesc!


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Autocad 2018 try&buy.
Licenta valida 3 ani fara restrictii.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
DraftSight. Gratuit si are functii mult peste AutoCAD LT. Eu il folosesc cu succes. Trebuie doar sa trimiti o subscritie la ei o data la 30 de zile si totul e ok...
Nu stiu daca AutoCAD try&buy este chiar 3 ani de zile...poate 30 de zile, mai mult nu cred. Da un link ca m-ai facut curios.

 TeaRex, on 06 ianuarie 2018 - 21:40, said:

Fac o schita. Am mai multe piese identice ca forma, dar de diferite dimensiuni. E posibil ca o data ce am facut desenul respectand cotele sa fac o copie desenului si sa-i modific doar cotele? Asta pentru a nu fi nevoit sa desenez aceeasi piesa de mai multe ori. Posted Image

Multumesc!
Da. Faci desen parametric.

Edited by tehnics, 06 January 2018 - 22:00.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
http://www.autodesk....oftware/autocad
De fapt e licenta free educationala valabila 3 ani.

Quote

Authorized usage:
Install on up to 2 personal devices

Iti faci un cont de student si o poti folosi fara probleme.

Edited by dorin_2k, 06 January 2018 - 22:10.


#5
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Da, merge cu acel cont de student, am probat eu si functioneaza fara vreo restrictie.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 tehnics, on 06 ianuarie 2018 - 21:59, said:

DraftSight. Gratuit si are functii mult peste AutoCAD LT. Eu il folosesc cu succes. Trebuie doar sa trimiti o subscritie la ei o data la 30 de zile si totul e ok...

e valabila 1 an acea inregistrare. si eu folosesc acasa, dar preponderent la munca, nu mi-a cerut niciodata sa-i reinoiesc inregistrarea. dar il folosesc de cateva luni, mai am destul pana fac 1 an pt a vedea ce zice atunci.

insa e un program ce il recomand si eu initiatorului pt ce vrea el sa faca. este usor diferit si fata de dwg editor, vechiul program de 2d al celor de la ds.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca produse din gama IntelliCAD. Personal folosesc Progecad iar licenta este mai mult decat ok la pret.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Dany_Darke, on 06 ianuarie 2018 - 22:59, said:


e valabila 1 an acea inregistrare. si eu folosesc acasa, dar preponderent la munca, nu mi-a cerut niciodata sa-i reinoiesc inregistrarea. dar il folosesc de cateva luni, mai am destul pana fac 1 an pt a vedea ce zice atunci.

insa e un program ce il recomand si eu initiatorului pt ce vrea el sa faca. este usor diferit si fata de dwg editor, vechiul program de 2d al celor de la ds.
Eu il folosesc de mai mult de un an de zile fara probleme la munca. Imi cere doar o confirmare de activare o data la luna.

#9
bmdivert

bmdivert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2015
Depinde la ce folosesti.Eu folosesc de exemplu la instalatii electrice si telecomunicatii si am gasit varianra demo care merge f bine mult timp la arcadiasoft din Romania, nu ala din Polonia. Au mai multe chestii bune si merge mult mai rapid decat autocad LT.
Succes

#10
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Unul aerian la programare(ca mine) dar cu vointa de invatare,cam cat timp ar avea nevoie sa invete un astfel de program de desenare.Am cumparat o freza CNC pentru modelism foloseste programul de frezare Estlcam.Dar trebuie sa introduci in el un desen in format dxf.Tipul care l-a vandut zice ca merg si desene facute in Corel Draw.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Skyspy, on 02 iulie 2018 - 20:07, said:

Unul aerian la programare(ca mine) dar cu vointa de invatare,cam cat timp ar avea nevoie sa invete un astfel de program de desenare.Am cumparat o freza CNC pentru modelism foloseste programul de frezare Estlcam.Dar trebuie sa introduci in el un desen in format dxf.Tipul care l-a vandut zice ca merg si desene facute in Corel Draw.
Merg si desene in Corel dar trebuie sa le faci vectoriale...adica DXF.
Eu zic ca cel mai bine folosesti orice program CAD pentru ca in general toate fac cam aceleasi lucruri de baza. DraftSight, AutoCAD, ZWCAD si altele au toate acelasi functii comune...difera interfata si ceva functii avansate care nu iti vor folosi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate