Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Vecinii si problemele

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: Vecinii (104 member(s) have cast votes)

Din punctuld e vedere al varstei, cu ce tip de vecini ati avut cela mai mari probleme?

  1. Tinerii (27 votes [25.96%] - View)

    Percentage of vote: 25.96%

  2. Batranii (28 votes [26.92%] - View)

    Percentage of vote: 26.92%

  3. Si unii, si altii (33 votes [31.73%] - View)

    Percentage of vote: 31.73%

  4. Nici unii, nici altii (16 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

Vote Guests cannot vote

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Mi s-ar parea interesant sa aflam din experienta personala a fiecaruia, ce tip de vecini v-au creat cele mai mari probleme, raportandu-ne la criteriul varstei. Poate nu este relevant acest criteriu in esenta sa, ci e o chestie care tine de educatie, dar n-ar strica un pic de statistica.
Am pus si un chestionar la care puteti raspunde.

Bloc sau casa, n-are importanta. Bineinteles, daca doriti sa detaliati, ar fi de apreciat.

Întrebarea nr 2: s-au schimbat lucrurile când v-ați mutat într-un ansamblu nou, locuit doar de tineri?Posted Image))

Edited by mihaigerard, 06 January 2018 - 21:49.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
,,Deranjatul " asta inseamna si ca cel deranjat are probleme cu nervii, si nu suporta nici pîrțul de țînțar ?!
Adica, ma gindesc la o ,,etalonare ".

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ba are, eu la casa, stau prea departe de vecini ca sa ma deranjeze sau sa ne incomodam. De aia nu o sa inteleg ideea de a sta in "cartiere rezidentiale" unde curtea ii cat casa sau max 500 mp.

Edited by SpeedDemon, 06 January 2018 - 21:34.


#4
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
Sunt sigurul care are vecini ce nu te lasă să-ți parchezi mașina în fața porții lor? Și nu, ei nu au mașini.
Ăia-s cei mai enervanți pe care i-am văzut vreodată. Și nu au mai puțin de 60 de ani.

Edited by AndReW99, 06 January 2018 - 21:34.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Iarasi " capra vecinului " ?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihaigerard, on 06 ianuarie 2018 - 21:24, said:

Mi s-ar parea interesant sa aflam din experienta personala a fiecaruia, ce tip de vecini v-au creat cele mai mari probleme, raportandu-ne la criteriul varstei. Poate nu este relevant acest criteriu in esenta sa, ci e o chestie care tine de educatie, dar n-ar strica un pic de statistica.
Am pus si un chestionar la care puteti raspunde.

Bloc sau casa, n-are importanta. Bineinteles, daca doriti sa detaliati, ar fi de apreciat.

Trebuia sa pui si un poll geografic - nu stiu cum se face, dar e mai tzarani cei veniti in Bucuresti din anumite regiuni ale tarii....
In general tinerii sunt cei mai nesimtiti - cred ca intreg universul se invarte in jurul lor sau a copiilor pe care i-au adus pe lume... Unii stau la bloc dar nu au o cultura a locuitului la bloc, un respect pentru traiul in comun... ii intereseaza doar propria persoana sau familie.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Regulile de conduită în comun nu sunt "capra vecinului". Dar cocalarii așa vor să pară. Să ne mai mire acum când "domnia legii" apune?

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007

 86-APP, on 06 ianuarie 2018 - 21:33, said:

Iarasi " capra vecinului " ?
nu, acum e chiar vecinul. am stat intr-un bloc cu 44 de apartamente pe scara.
daca luam o medie a renovarii o data la 10 ani, inseamna ca intr-un an se renovau 4 apartamente. practic non stop cineva dadea o gaura undeva. nu mai pui raschetatul parchetului.
nu exista liniste in bloc.

#9
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nu stiu cine a sters chestionarul... Poate moderatorul explica si de ce, altfel il pun la loc. Posted Image

Edited by mihaigerard, 06 January 2018 - 21:38.


#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Vesnic altul este de vina , vesnic altul deranjaza .... plictisitor .

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Chestionarul trebuie refacut - adaugata intrebarea - din ce zone ale tzarii credeti ca provin cei mai taximetristi dintre vecinii de la bloc?  
Ce ocupatii are ei?  Taximetristi, soferi, someri, agricultori, tamplari la domiciliu, dulgheri, vanzatori la aprozar... etc?

#12
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 rosix, on 06 ianuarie 2018 - 21:43, said:

Chestionarul trebuie refacut - adaugata intrebarea - din ce zone ale tzarii credeti ca provin cei mai taximetristi dintre vecinii de la bloc?  
Ce ocupatii are ei?  Taximetristi, soferi, someri, agricultori, tamplari la domiciliu, dulgheri, vanzatori la aprozar... etc?

Ce relevanta are zona din care provin cu comportamentul pe care il au? Multe din deviatiile comportamentale se dezvolta sau se amplifica in Bucuresti, de fapt.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 rosix, on 06 ianuarie 2018 - 21:43, said:

Chestionarul trebuie refacut - adaugata intrebarea - din ce zone ale tzarii credeti ca provin cei mai taximetristi dintre vecinii de la bloc?  
.......
Mai , cit pe ce sa scriu Letca Noua .... dar m-am razgindit !

#14
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 AndReW99, on 06 ianuarie 2018 - 21:33, said:

Sunt sigurul care are vecini ce nu te lasă să-ți parchezi mașina în fața porții lor? Și nu, ei nu au mașini.
Ăia-s cei mai enervanți pe care i-am văzut vreodată. Și nu au mai puțin de 60 de ani.

Nu sunt sigur daca trollezi, dar na.


Deci tu parchezi in fata portii lor
Si ei sunt nesimtitii?

Ca au sau nu masini, e irelevant.

Pai poate vine vreo ruda, trebuie sa te roage pe tine sa o muti.
Poate le ia foc casa, trebuie sa te roage pe tine sa dai masina la o parte sa o bage pompierii?
Poate vin cu o mobila mai mare, trebuie sa iti ceara tie voie, in fata portii lor?



ON:
Nesimtirea vecinului nu tine cont de varsta.
Educatia precara, invidia si prostia favorizeaza aparitia vecinului nesuferit.
Asa cum animalul nu se usureaza in cotet asa si omul n-ar trebui sa isi verse frustrarile langa casa.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mihaigerard, on 06 ianuarie 2018 - 21:24, said:

Mi s-ar parea interesant sa aflam din experienta personala a fiecaruia, ce tip de vecini v-au creat cele mai mari probleme...
In bloc vechi:
- Aveam un pensionar care lua caini comunitari de pe strada si ii strangea pentru anumite perioade la el in apartament. Partea amuzanta era ca ii "plimba" cu unicul lift al blocului pana la etajul 9 si viceversa.
- Comitetul executiv deschidea vana de caldura cand vroia muschiul la lor la inceputul sezonului rece. Tin minte ca intr-un inceput de iarna ningea afara si erau temperaturi negative iar noi am stat cateva zile in frig ca prosti desi RADET livra caldura.

In bloc nou:
- Tine foarte mult de tipul blocului si preturi. Multe garsoniere inseamna automat multi chiriasi si mai multa nesimtire. Pretul mai filtreaza un pic si nivelul de civilizatie.
- Tinerii arunca mucurile de tigara de pe balcon.
- Tinerii nu se implica in probleme comune dar sunt dispusi sa plateasca pentru rezolvarea acestora.

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 22:02.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 06 ianuarie 2018 - 22:01, said:

- Tinerii arunca mucurile de tigara de pe balcon.

Cred ca ai vrut sa spui tzaranii arunca mucurile de tigara pe fereastra.... Niciodata nu am inteles idiotzii care arunca mucurile si scrumul pe fereastra sa nu le puta la nas, in caz ca le arunca in cosul de gunoi.  Cat de nesimtzit poti sa fii?

Apropo de nesimtirea la romani - voi ati vazut cate cioburi de sticle si pahare sparte erau pe 1 ianuarie dupa noaptea de Revelion....? Sa spunem ca esti suficient de idiot incat sa crezi ca "spargi ghinionul" in acest fel... dar macar iti iei drk cioburile si le duci la un cos de gunoi, ca poate sa calce un copil in ele sau un animal de casa... Romanasii nostri au spart ghinionul, apoi au lasat cioburile acolo... ca sunt niste fraieri care le aduna dupa ei.

Edited by rosix, 06 January 2018 - 22:18.


#17
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016

 r629935, on 06 ianuarie 2018 - 21:59, said:

Nu sunt sigur daca trollezi, dar na.


Deci tu parchezi in fata portii lor
Si ei sunt nesimtitii?

Ca au sau nu masini, e irelevant.

Pai poate vine vreo ruda, trebuie sa te roage pe tine sa o muti.
Poate le ia foc casa, trebuie sa te roage pe tine sa dai masina la o parte sa o bage pompierii?
Poate vin cu o mobila mai mare, trebuie sa iti ceara tie voie, in fata portii lor?



ON:
Nesimtirea vecinului nu tine cont de varsta.
Educatia precara, invidia si prostia favorizeaza aparitia vecinului nesuferit.
Asa cum animalul nu se usureaza in cotet asa si omul n-ar trebui sa isi verse frustrarile langa casa.
Nu mă refeream numai la mine. Ci și la musafiri de exemplu sau alți oameni care parchează în fața lor și fac gât pentru asta.
Și nu, nu trollez. Posted Image

Dar ai dreptate aici.

Edited by AndReW99, 06 January 2018 - 22:45.


#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu cu vecinii m-am certat doar pe probleme de curatenie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate