Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ticwatch E (android wear)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Cochetam de ceva timp cu ideea de a-mi cumpara un smart watch dar am stat deoparte din cauza preturilor practicate. Nu imi era totusi atat de necesar incat sa platesc $300 sau $350 pe unul.

Ticwatch E al companiei Mobvoi practica un pret foarte atractiv, fiind cel mai accesibil smart watch cu adroid wear de pe piata.

Am platit pe el $153 (20% reducere de sarbatori), pret ce include "import fees", el fiind livrat in EU dintr-un depozit din Polonia, la randul lui fiind adus acolo din HK.

Ceasul a fost comandat de pe site-ul oficial si a venit cu DHL, fara cost de transport. A ajuns in Timisoara in exact 3 zile de la plasarea comenzii - super incantat.

Specificatii ceas:
- Processor::MTK MT2601 1.2 Ghz Dual Core (nu este snapdragon dar nici nu iti dai seama, este foarte fluid)
- Operating System::Android Wear 2.0
- Display::1.4" inch OLED 400 x 400 pixels
- Memory::4 GB, 512 MB
- Battery::48 Hours Normal Usage, 120 Hours of Standby time
- Sensors::Heart rate Monitor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, E-Compass, GLONASS, GPS

Peste cele de mai sus adaug faptul ca poate prelua apeluri fiind dotat cu speaker si microfon, calitatea convorbirii fiind decenta. Acest "feature" era critic in alegerea facuta doarece imi doream sa pot prelua apeluri la volan fiind.

De asemenea merita specificat ca ruleaza andoid 7.1 iar trecerea la Orea a fost oficial confirmata.

Ceasul este foarte usor, confortabil pe mana dar destul de gros la cei 13.5mm insa nu m-a deranjat si cu siguranta adauga pozitiv la aspectul sobru al ceasului. Ma atrage mult simplitatea lui.

Dupa 24h utilizare ma declar multumit:
- ecranul foarte calitativ si viu (oled)
- foarte fluid în utilizare
- bateria este ok dupa doar un prim ciclu 0%-100% (se rocomanda 3 astfel de cicluri), 24h ore cu utilizare medie; cred ca intr-o saptamana voi atinge cel putin 36h in aceleasi conditii ceea ce ar insemna ce spune compania in descriere

Il folosesc imperecheat cu un Huawei P10 si nu am intampinat probleme de conexiune.

Un mare recomand din partea mea !

Attached Files


Edited by Co5min, 06 January 2018 - 18:32.


#2
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Pana la urma are android 7.1 sau android wear 2.0 ?

Cele bune!

#3
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Vezi atașat.

Attached Files



#4
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 Co5min, on 06 ianuarie 2018 - 18:27, said:

Vezi atașat.
Aaa ok mersi!

#5
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Poti sa faci un pro/contra fata de Amazfit Youth-ul pe care l-ai avut?
Vreau sa vad ce stie sa faca in plus fata de Amazfit...poate poate o sa mi-l iau si eu daca merita cu adevarat.
Mersi :D

#6
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Cam totul este pro mai puțin 4 lucruri:
- prețul, este totuși cu 100 USD mai scump
- bateria care ține doar 36h cu utilizare moderată vs 45 zile bip
- always on display daca este activat va reduce simțitor din baterie vs bip care este ink always on
- dimensiune sau mai bine spus grosime

In rest este un Smartwatch autentic nu doar fitness watch. Play store cu aplicații ce le folosește standalone, superbul ecran oled, reply mesaje, preluare apeluri, Google Assistant, Google maps. Funcții care înlocuiesc telefonul cu totul.

#7
Matt6

Matt6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.05.2017
Crezi că ar merita diferența de 40$ pentru un Ticwatch S?

#8
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Personal am vrut un ceas cu aspect "casual" si curele interchimbabile astfel ca aspectul sport si cureaua fixa de la S, nu m-au atras.

S-ul se presupune a avea un GPS mai performant situat in cureaua fixa a ceasului.

Decizia iti apartine.

#9
Matt6

Matt6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.05.2017
Cu vama cum ai rezolvat? Ai avut ceva de plătit în plus? Sau a venit dintr-un warehouse european, caz în care am impresia că scapă de control vamal.

Edited by Matt6, 12 March 2018 - 18:56.


#10
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Warehouse Polonia dar se achita o taxa care acoperă aducerea lui din HK. Strict, se câștigă la timpul de livrare. Doar 3 zile.

#11
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Cum se comporta ceasul? Crezi ca merita pretul de achizitie? Cum sta cu bateria?

#12
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Merita cei 150usd cat am platit pe el. Bateria mă ține 30h cu always on display. Am găsit o fata de ceas prietenoasă cu bateria.

#13
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
"bateria este ok dupa doar un prim ciclu 0%-100% (se rocomanda 3 astfel de cicluri)"

La bateriile cu litiu nu se face formatare! Mai mult de atât, nu e recomandat sa le lași să se descarce sub 15%

Sa îl folosești sănătos!

#14
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 02.12.2007
Acele cicluri 0-100, 3 la număr le recomandă chiar fabricantul. Mulțumesc.

#15
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Salut, stii daca se gaseste la vanzare si in Romania ? Ma intereseaza si pe mine ceasul, arata bine si specificatiile sunt bune pentru pretul cerut.

#16
Matt6

Matt6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.05.2017

 danym, on 22 martie 2018 - 14:11, said:

Salut, stii daca se gaseste la vanzare si in Romania ?
Poți să-l iei doar de pe eu.mobvoi.com sau de pe olx.

#17
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

 Co5min, on 21 martie 2018 - 22:26, said:

Acele cicluri 0-100, 3 la număr le recomandă chiar fabricantul. Mulțumesc.
Gandeste-te că ei sunt un startup. E foarte posibil ca nivelul lor de expertiza să nu cuprindă și partea asta. Caută pe google despre acumulatorii cu litiu și o să vezi că am dreptate

#18
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Ar fi mai ieftin pe geekbuying - nu ma lasa sa pun link... e de incredere varianta asta de achizitionare? Transportul cel mai ieftin este din Italia, doar 2,71$, livrare in 1-2 zile cu DHL.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate