Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Întrebare privind încheierea unui acord la distanță pentru prestări de servicii (Regatul Unit - România)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Egiptur

Egiptur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.06.2007
Buna Ziua,

Am o intrebare in legatura cu contractul de colaborare/acord, pentru prestari servici,
incheiat intre o persoana fizica si o persoana juridica, persoana juridica (Societatea), are sediul in Regatul Unit (UK) iar persoana fizica, are domiciliul in Romania, iar In contract este stipulat faptul ca acest acord va fi guvernat de legea europeană și trebuie considerat ca fiind făcut în UK.

Intrebarea mea este, daca cele doua parti se pot prezenta la un avocat sau un notar public (fiecare in tara lui) pentru a semna in prezenta unui martor (avocatul sau notarul public), contractul de colaborare/acordul, pentru ca acest acord sa fie considerat legal si pentru a verifica si certifica totodata identitatea ambelor parti? (pentru a nu mai fi necesara deplasarea persoanei fizice in Regatul Unit)

Cand zic de verificarea identitati si certificarea semnaturi, ma refer la procesul de verificare a identității (KYC) la autoritățile locale (autoritățile locale din Londra act 2007, secțiunea 75 și regulamentul privind spălarea banilor, 2007, pentru prevenirea potențialelor fraude și spălării banilor)

Original title: To comply with legal requirements for The Identity Verification Process (KYC) at the local authorities (London local authorities act. 2007 - section 75 and the money laundering regulations act. 2007, for the prevention of potential fraud and money laundering)

#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Cel mai bine iti va raspunde notarul  cand te vei infiinta la biroul lui.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posttfmercedez, on 06 ianuarie 2018 - 19:40, said:

Cel mai bine iti va raspunde notarul  cand te vei infiinta la biroul lui.

    Mda ! Trebuie sa gasesti un notar specializat in legislatie internationala. Posted Image

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu există notari specializați în legislație internațională.

View PostEgiptur, on 06 ianuarie 2018 - 17:13, said:

Intrebarea mea este, daca cele doua parti se pot prezenta la un avocat sau un notar public (fiecare in tara lui) pentru a semna in prezenta unui martor (avocatul sau notarul public), contractul de colaborare/acordul, pentru ca acest acord sa fie considerat legal si pentru a verifica si certifica totodata identitatea ambelor parti? (pentru a nu mai fi necesara deplasarea persoanei fizice in Regatul Unit)
Nu se poate așa ceva.

Pentru un contract obișnuit nu-i nevoie să fie certificată identitatea părților de o autoritate locală.
Ce obiect are contractul? Că m-ai făcut curioasă și am căutat The Money Laundering Regulations  2007. Pentru ce activități sunt trecute acolo că au nevoie de KYC e cam ciudat că ai avea și tu nevoie de așa ceva. Poate n-ai înțeles bine și doar partenerul tău trebuie să fie înregistrat conform acelui regulament.

#5
Egiptur

Egiptur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.06.2007

View Postalthea, on 07 ianuarie 2018 - 06:15, said:

Nu există notari specializați în legislație internațională.


Nu se poate așa ceva.

Pentru un contract obișnuit nu-i nevoie să fie certificată identitatea părților de o autoritate locală.
Ce obiect are contractul? Că m-ai făcut curioasă și am căutat The Money Laundering Regulations  2007. Pentru ce activități sunt trecute acolo că au nevoie de KYC e cam ciudat că ai avea și tu nevoie de așa ceva. Poate n-ai înțeles bine și doar partenerul tău trebuie să fie înregistrat conform acelui regulament.


Obiectul contractului este: Contractarea unor servici postale (Adresa postala pentru cumparaturi)

Sincer habar nu am, ei mi-au cerut sa mergem la notar, problema este ca nu imi permit sa plec in UK si mai ales cu avocatul dupa mine.

Vream sa stiu daca intradevar trebuie semnat in prezenta unui martor, pentru a fi valabil, stiu si eu ca este valabil cu semnaturile ambelor parti implicate in contract, dar atat timp cat ei mi-au cerut semnatura certificata de notar, daca nu ma pot prezenta la sediul lor din UK, am zis ca poate mai exista vreo lege, a Uniuni Europene pentru astfel de situati.

In ceea ce ma priveste, am fost la 3 notari si 2 avocati, toti mi-au zis ca ei nu certifica si nu legalizeaza, orice document care este folosit pentru contractarea de servici in afara Romaniei, singura posibilitate este sa iau legatura cu un avocat din UK. M-am interesat si pentru un amart de contract, iti cere bani cat pentru un palat. Sincer chiar nu am bani de aruncat pe fereastra.

Multumesc foarte mult pentru raspuns, ai fost singura care mi-ai raspuns scurt si la subiect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate