Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Intrebari tevi cupru instalatie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai...daca e o pbl atat de mare si sta pe retina, maschiaza toate tevile cu ceva gen tevea aia pt cabluri(alea cu canal cablu).Gasesti cu siguranta ceva profiluri pt a masca tevi(sunt multe profiluri din pluta sau cum se numeste, care se lipesc de perete cu adezivi ieftini, multe din plastic., am  si eu cleme prevazute cu tampon din cauciuc si tot degeaba pt ca se taseaza, tot freaca intrun final pe ici colo.

Uita-te in link.

https://www.google.r...biw=383&bih=512


https://www.google.r...GzXquEB8Q4nzeM:


Edited by ionutz_joe2009, 06 January 2018 - 15:58.


#20
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
1.Nu ai curatat bine tevile inainte de vopsire, daca ramane oxid de cupru, poti da cu ce vrei tu ca tot decojeste.
2.La iesirea din perete, poti repara cu ipsos, glet pe baza de ipsos sau ciment sau adeziv flexibil, isa le apliti in mai multe straturi subtiri, nu dai unul grosolan ca atunci crapa.Si sper ca ai pus ceva izolatie/protectie pentru tevi in zona in care trec prin perete.In mod normal, puneai un tub de pvc si reparai peretele foarte usor inainte sa ai si teava de cupru.Apoi treceai teava de cupru prin tubul de pvc si gata.

Edited by fqx, 06 January 2018 - 15:46.


#21
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Prea multa atentie acordam laturei estetici in detrimentul functionalului, parerea mea, si asta dauneaza mult mai grav per general.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 costea_nelu, on 06 ianuarie 2018 - 16:03, said:

Prea multa atentie acordam laturei estetici in detrimentul functionalului, parerea mea, si asta dauneaza mult mai grav per general.

Care ar fi detrimentul, sau doar trolezi ?
Sa vezi ce detriment de suturi in coor au avut instalatorii pe care i-am dat afara ca au vrut sa puna pasta verde la teava de gaze aparenta in loc de vopsea alba...

Vaselina siliconica nu e agent chimic, e foarte neutra, de asta se si foloseste in loc de vaselina pe baza de petrol, nu dizolva plastic, vopsea, nu ataca chimic.
Eu am una albicioasa poloneza care e bunicica, are viscozitate putin care mare dar pt tevi calde asta ar fi chiar bine ca s-ar pastra viscozitatea sa nu curga, si astfel nici nu ar fi nevoie sa o schimbi prea des.
Sincer insa pana acum n-am avut nevoie sa pun la tevi de apa, insa mie subiectiv nu-mi plac pe cupru, nu ma incanta lipiturile la ele, chiar daca aliajul de lipit tine mai bine decat cositorul pur care se face pulbere la frig.
Prefer tevi mascate.

Edited by loock, 06 January 2018 - 16:30.


#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 loock, on 06 ianuarie 2018 - 16:21, said:

..........
Sa vezi ce detriment de suturi in coor au avut instalatorii pe care i-am dat afara ca au vrut sa puna pasta verde la teava de gaze aparenta in loc de vopsea alba...
.....
Poti explica mai clar ce-ai vrut sau facut ????

#24
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Incercati sa folositi unele coliere mai mari. De exemplu, pentru traseele din teava de cupru de 18 mm diametru, folositi coliere pentru tevile de PPR de 20 mm, iar pentru cele de 15 mm, incercati cu coliere ce se foloseau  la tevile de pexal, poate sunt mai largi.

#25
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu trebuie sa trec 7 tevi de cupru prin planseu si am ales sa dau gaura in planseu si sa zidesc cu ciment de uscare rapida niste tevi de pvc prin care sa treaca tevile. Daca se doreste sa nu itre aerul prin tevi atunci aplicat niste spuma poliuretanica.

In legatura cu dilatarea lor ...de moment ce ce sunt lipite chiar daca se dilata nu ar trebui sa iti faci griji , in cel mai rau caz se vor curba dar nu se vor dezlipi.
ps: este o blasfemie sa vopsesti tevile de cupru .

Attached Files


Edited by Benderbut, 06 January 2018 - 19:03.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 Benderbut, on 06 ianuarie 2018 - 19:00, said:

Eu trebuie sa trec 7 tevi de cupru prin planseu si am ales sa dau gaura in planseu si sa zidesc cu ciment de uscare rapida niste tevi de pvc prin care sa treaca tevile. Daca se doreste sa nu itre aerul prin tevi atunci aplicat niste spuma poliuretanica.

In legatura cu dilatarea lor ...de moment ce ce sunt lipite chiar daca se dilata nu ar trebui sa iti faci griji , in cel mai rau caz se vor curba dar nu se vor dezlipi.
ps: este o blasfemie sa vopsesti tevile de cupru .

1. E o blasfemie sa folosesti ciment alb cu uscare rapida.
2. E o blasfemie sa folosesti tevi de cupru nevopsite intr-o alta camera in care peretii nu sunt tot din cupru sau la culoare.

Edited by Dany_Darke, 06 January 2018 - 22:01.
mai usor cu exprimarile agresive


#27
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 loock, on 06 ianuarie 2018 - 19:58, said:

1. E o blasfemie sa folosesti ciment alb cu uscare rapida.
2. E o blasfemie sa folosesti tevi de cupru nevopsite intr-o alta camera in care peretii nu sunt tot din cupru sau la culoare.
Daca esti ghid la muzeului cuprului, si locuiesti in subsolul lui in atmosfera de radon, atunci poti sa te inconjori acolo la subsolul muzeului cuprului cu cate tevi nevopsite ai chef.
O sa rog un moderator sa imi stearga postarea daca ti-a dat motiv sa ma iei la misto . Pana una alta mai arunca un ochi aici :

https://www.pinteres...-sizes/?lp=true

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu zic ca daca ar fi fost  in trend cuprul nevopsit, ar fi fost pline institutiile , spitalele, magazinele , etc de tevi de cupru nevopsite.Nu sunt pt ca nu toturor place(miroase a vechi, poate chiar neingrijut pt multi), isi mai schimba si culoarea(de ex se inverzeste).

Edited by ionutz_joe2009, 06 January 2018 - 20:53.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Ai un fetish/pasarica personala si subiectiva, iti place tie cuprul.
Altora nu le place in mod deosebit, fara sa aiba un fetish deosebit nici in sens negativ, dar evita sa puna accente pe care nu le doresc si pe care nu le gasesc justificate in ambient.
Cum am scris, daca ai camera pe nuante de cupru, bronz roscat, etc. merge.
Cautat cu lumanarea dar deja cu un mic fetish, merge si cu nuante de tropika-paprika/paprika/caramiziu/rosu-englez, dar si cu astea doar merge insa nu "se cere" automat.

Unora le plac ceasurile cu "aur-roz".
Altii le considera in cvasitotalitate kitschouase...
Prin cvasitotalitate am lasat loc pt. P.P.-ul 1518 al MSR Mihai I, insa eu nu as purta oricum cu aur roz; si nici cu cifre pe cadran - fiecare cu pasaricile lui...

Edited by loock, 06 January 2018 - 20:56.


#30
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Retro mai exact, cam asa vad eu.Altfel, cuprul da ca nuca in perete.

Edited by ionutz_joe2009, 06 January 2018 - 20:58.


#31
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 loock, on 06 ianuarie 2018 - 20:52, said:

Ai un fetish/pasarica personala si subiectiva, iti place tie cuprul.
Altora nu le place in mod deosebit, fara sa aiba un fetish deosebit nici in sens negativ, dar evita sa puna accente pe care nu le doresc si pe care nu le gasesc justificate in ambient.
Cum am scris, daca ai camera pe nuante de cupru, bronz roscat, etc. merge.
Cautat cu lumanarea dar deja cu un mic fetish, merge si cu nuante de tropika-paprika/paprika/caramiziu/rosu-englez, dar si cu astea doar merge insa nu "se cere" automat.
Unora le plac ceasurile cu "aur-roz".
Altii le considera in cvasitotalitate kitschouase...
Prin cvasitotalitate am lasat loc pt. P.P.-ul 1518 al MSR Mihai I, insa eu nu as purta oricum cu aur roz; si nici cu cifre pe cadran - fiecare cu pasaricile lui...
Cand teava de cupru este nevoita sa sa fie vopsita : ori e pusa stramb, ori ” meseriasului” ii este greu sa dea pa langa .

In rest puneti-va tevi de PPR ca alea nu mai trebuie vopsite , sau galvanizate ca pe alea prinde bine vopseaua. (costa si de 10 ori mai ieftin)
Kitch este atunci cand un material natural de exemplu cuprul sau piatra se vopsesc .

 ionutz_joe2009, on 06 ianuarie 2018 - 20:50, said:

Eu zic ca daca ar fi fost  in trend cuprul nevopsit, ar fi fost pline institutiile , spitalele, magazinele , etc de tevi de cupru nevopsite.Nu sunt pt ca nu toturor place(miroase a vechi, poate chiar neingrijut pt multi), isi mai schimba si culoarea(de ex se inverzeste).
Eu nu am vazut spitale sau scoli cu tevi de cupri si nici institutii. Alea vopsite sunt galvanizate!

Edited by Benderbut, 06 January 2018 - 21:41.


#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu stiu despre ce vb, calitate in suduri, curatari la suduri, etc.Dar oricat l-ai face de drept, tot ca nuca in perete va da daca nu tot ansamblul(mobila, culori pereti, covoare, tablouri, parchet, gresii, etc) nu-i ales f atent.Si multora se poate sa nu le placa deloc ce iese la final.

E pretentios si uneori se incadreaza ca dracu.

Acum 15 ani a trebuit sa lipesc abtibilduri pe tv.Tv nou, lcd, dadea ca dracu pe mobila ceva mai retro.El negru si ca din viitor...mobila ca din 1800.Dadea ca dracu initial, l-am facut in culoarea mobilei(am lipit un fel de cant lat pe laturi ca sa se incadreaze, asa si la cpru).

Edited by ionutz_joe2009, 06 January 2018 - 21:35.


#33
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ionutz_joe2009, on 06 ianuarie 2018 - 21:26, said:

Eu stiu despre ce vb, calitate in suduri, curatari la suduri, etc.Dar oricat l-ai face de drept, tot ca nuca in perete va da daca nu tot ansamblul(mobila, culori pereti, covoare, tablouri, parchet, gresii, etc) nu-i ales f atent.Si multora se poate sa nu le placa deloc ce iese la final.

E pretentios si uneori se incadreaza ca dracu.
Exista o solutie . Se numeste teava  : PPR.

Se asorteaza si cu mobila de la ikea

E si mai ieftina.

Edited by Benderbut, 06 January 2018 - 21:48.


#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Benderbut, on 06 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Exista o solutie . Se numeste teava  : PPR.
Parerea ta . Vezi ca esti pe teritoriu " minat " . Aproape ca se poate spune ca cele doua tevi , nu sint compatibile . PPR-ul este cea mai proasta inventie posibila.

#35
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sunt cateva culori care merg la mai orice, daca alegi sa-ti decorezi cu elemente din cupru, tre sa mergi doar pe acele culori, stiluri.Uita-te cu atentie in link-ul pus de tine, o sa vezi cam ce culori sau ce stil predomina cand se folosesc diverse elemente din cupru.

Eu am facut incalzirea pe cupru, apa pe ppr, dar e alta discutie.

Eu unu am vopsit cuprul direct cu lavabila(culoarea peretelui respectiv), rezista bine de 5 ani.

Edited by ionutz_joe2009, 06 January 2018 - 22:09.


#36
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ionutz_joe2009, on 06 ianuarie 2018 - 21:56, said:

Sunt cateva culori care merg la mai orice, daca alegi sa-ti decorezi cu elemente din cupru, tre sa mergi doar pe acele culori, stiluri.Uita-te cu atentie in link-ul pus de tine, o sa vezi cam ce culori sau ce stil predomina cand se folosesc diverse elemente din cupru.

Eu am facut incalzirea pe cupru, apa pe ppr, dar e alta discutie.

Eu unu am vopsit cuprul direct cu lavabila(culoarea peretelui respectiv), rezista bine de 5 ani.
Si de ce ai mai pus cupru si nu teava zincata penru instalatii?daca tot venea vopsita ...
-O teava de cupru de 28 de mm la 5 m costa 160 de lei
-O teava zicata de 26 mm la 6 m pe care prinde foarte bine vopseaua costa 60 de lei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate