Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Iluminatul stradal plătit de cetățeni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
În zona în care stau se testează un sistem de iluminat stradal cu senzori. Dacă nu există trafic (inclusiv pietoni), se face beznă. Din ce am testat, sectorul de lumini se aprinde de la două străzi distanță.

În ceea ce privește costurile, oricum iluminatul stradal e plătit de către cetățeni, în mod direct sau indirect.

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Stii care-I frumusetea? Sa platesti sericiul respectiv si sa nu beneficiezi de el

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 pasilla, on 05 ianuarie 2018 - 23:12, said:

Probabil ca am ajuns in faza ca "ultimul stinge lumina".

Nu, suntem la faza ultimii bajbaie cautand usa ca lumina e stinsa de ceva vreme.

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Deocamdata e bine !

Eu astept o taxa separata prin care sa platim hartia si odorizantul de la wc-ul domnului primar.

#23
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

 andreic, on 05 ianuarie 2018 - 23:46, said:

Info oficial ? Daca nu... inseamna ca nu exista.
Pai asta este, ca nu e ceva oficial dar se pare ca legea permite acest lucru.
Daca pana acum se plătea iluminatul din taxe și impozite, acum vor sa se facă plata distinct. Ce ma deranjează este ca se umbla cu minciuni de genul:"contabilul a fost sa plătească iluminatul stradal la trezorerie și i-a pus legea în fata care interzice plata acestui serviciu de către primarii."
Eu cum nu am auzit de acest lucru, v-am întrebat pe voi... Mda, se pare ca e lipsa de bani. Nu sunt împotriva serviciului dar sa mai taie din salariile lor, ca pana anul trecut erau bani...
Ati auzit de cazul de la primăria Deva, nu? 😀

#24
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieşteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Postasul666, on 05 ianuarie 2018 - 22:58, said:

Exista vreo lege care interzice primăriilor sa mai achite facturile la iluminatul stradal și sa îl treacă în grija cetățenilor? Am auzit un zvon, am întrebat un funcționar al primăriei și mi-a confirmat aceasta aberație.
În ce ţară ????????

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Postasul666, on 06 ianuarie 2018 - 07:35, said:

Ce ma deranjează este ca se umbla cu minciuni de genul:"contabilul a fost sa plătească iluminatul stradal la trezorerie și i-a pus legea în fata care interzice plata acestui serviciu de către primarii."

Da, asta e prosteala pentru fraieri. Nu exista asa ceva. E autonomie locala, fiecare primarie decide de cat iluminat are nevoie si de unde il plateste - direct din bugetul primariel sau din buzunarul fraierilor.

#26
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu ca cetetean pot da in judecata primaria pentru asta ? Adica nu vreau sa plateasc taxa de iluminat pentru ca primarul si-a marit salariul.

Daca exista suspiciunea ca un primar si-a marit salariul si dupa o luna se cere o noua taxa pentru iluminat , pot contacta un procuror ?

Edited by Benderbut, 06 January 2018 - 09:21.


#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Postasul666, on 05 ianuarie 2018 - 23:37, said:

Pana acum nu a fost necesara aceasta taxa. Dar după ce au mărit salariile se pare ca au nevoie de bani... Hm, sa mai taie din ele, dă-le dracu'!

este si normal ca unu care sa cu mainle la spate si se uita la 5 cum matura sa primeasca o leafa de aproape 9000 lei

de ce sa se taie din salarii?

Stati in casa si postati pe facebook

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 rosix, on 06 ianuarie 2018 - 08:07, said:


...... fiecare primarie decide ........ de unde il plateste ................direct din bugetul primariel sau din buzunarul fraierilor.
Din ce spui tu , inseamna ca primaria este fraiera ca plateste iluminatul !
Ce dragut , ce dragut !

#29
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Minutul 3:21 cand incepe sa vorbeasca despre bugetul alocat.

Minutul 5.30 cand incepe sa se balbaie de iluminatul public. Primarul aduce vorba ca s-ar putea sa fure compania de electricitate, cand de fapt pot sa fure chiar ei cu viceprimarul pentru ca exista un numar de lampi care nu functioneaza in localitate  :lol:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t86ZSxTtv_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 06 January 2018 - 09:32.


#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Postasul666, on 05 ianuarie 2018 - 22:58, said:

Exista vreo lege care interzice primăriilor sa mai achite facturile la iluminatul stradal și sa îl treacă în grija cetățenilor? Am auzit un zvon, am întrebat un funcționar al primăriei și mi-a confirmat aceasta aberație.
Nu e nici o aberatie....cine crezi tu ca plateste totul in tara asta .....cetatenii normal....O sa-ti bage o taxa suplimentara cu care se va plati iluminatul stradal.....Care-i problema? Fiecare primarie poate inventa orice taxa vrea. Cat timp betivii il vor vota pe primarul respectiv totul e in regula....

 Benderbut, on 06 ianuarie 2018 - 09:00, said:

Eu ca cetetean pot da in judecata primaria pentru asta ? Adica nu vreau sa plateasc taxa de iluminat pentru ca primarul si-a marit salariul.

Daca exista suspiciunea ca un primar si-a marit salariul si dupa o luna se cere o noua taxa pentru iluminat , pot contacta un procuror ?
Dar tu beneficiezi sau nu de iluminat? Aici se vorbeste de iluminat nu de salariul primarului...Nu-ti convine lamureste-I pe betivii satului sa nu-l mai voteze pe primar....dar ma indoiesc ca daca vine alt handicapat se va schimba ceva....Si daca nici asa nu-ti convine vinde si muta-te in alta localitate....dar ai grija sa nu cazi din lac in put.....

Edited by Clovis, 06 January 2018 - 10:47.


#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Clovis, on 06 ianuarie 2018 - 10:46, said:

...... Fiecare primarie poate inventa orice taxa vrea. Cat timp betivii il vor vota pe primarul respectiv totul e in regula....
....
Serios ? si daca voteaza " desteptii " lumina cine o plateste , primarul din buzunarul lui , sau desteptii asteapta mocangeala de la stat ????

#32
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Clovis, on 06 ianuarie 2018 - 10:46, said:

Dar tu beneficiezi sau nu de iluminat? Aici se vorbeste de iluminat nu de salariul primarului...
Ba nu , totul a plecat de la salar :)
Este doar o forma de frauda  legala , o forma de coruptie care trebuie extirpata.

#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 86-APP, on 06 ianuarie 2018 - 19:05, said:

Serios ? si daca voteaza " desteptii " lumina cine o plateste , primarul din buzunarul lui , sau desteptii asteapta mocangeala de la stat ????
Nu rupe din tot raspunsul ce vrei .....ca sa induci lumea in eroare....Scrie clar acolo nu-ti convine taxa de iluminat se poate introduce orice taxa vrea consiliul local.....Pana cum cativa ani plateam taxa pentru sport la primarie ....care-i problema ...nu-ti convine te muti.....

 Benderbut, on 06 ianuarie 2018 - 20:06, said:

Ba nu , totul a plecat de la salar Posted Image
Este doar o forma de frauda  legala , o forma de coruptie care trebuie extirpata.
Curatenia stradala, iluminatul, spatiile verzi ...etc  sunt achitate din banii platiti prin taxe si impozite de locuitorii localitatii respective...ca taxele sunt mari sau mici...revin la betivii satului.....

Edited by Clovis, 08 January 2018 - 17:53.


#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Clovis, on 08 ianuarie 2018 - 17:50, said:

Nu rupe din tot raspunsul ce vrei .....ca sa induci lumea in eroare....


Curatenia stradala, iluminatul, spatiile verzi ...etc  sunt achitate din banii platiti prin taxe si impozite de locuitorii localitatii respective...ca taxele sunt mari sau mici...revin la betivii satului.....
N-am rupt ! nimic , ci am facut traducerea la ce-ai scris tu , adica : " ..Nu-ti convine lamureste-I pe betivii satului sa nu-l mai voteze pe primar"
...si acum pot spune ca este mai grav , esti antidemocratic , prin ideea ca cei ce voteaza sint betivi si iresponsabili , practic ii inculpi pe votanti .
Deci te opui celui mai democratic proces , votul si acceptarea votului .
.edit / ce este taiat din citat , este scris dupa ce am dat eu send ... sa se inteleaga !

Edited by 86-APP, 08 January 2018 - 17:55.


#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pe mine ma doare in 3 litere de vot ....ca eu nu votez, ca in principiu nu votez hoti si jigodii....si da, la tara (sat) cei care voteaza sunt asistatii sociali in marea lor majoritate betivii satului....Ca tu locuiesti la oras si nu stii realitatea de la tara e normal...nici eu nu cunosteam realitatea sateasca cind locuiam in Bucale. Coruptia la tara e greu de imaginat iar alegerile se castiga intotdeauna cu un pui, o galeata, un kg de faina.....Habar nu ai ce cozi sunt la usa centrului de campanie al primarului in saptamana alegerilor. Cum stau asistatii si betivii la coada ca sa ia "ajutoare"

Edited by Clovis, 08 January 2018 - 18:01.


#36
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 BlueKing-69, on 05 ianuarie 2018 - 23:52, said:


Tu intelegi ce am scris?
De platit oricum platim noi tot, fie ca este evidentiat separat, fie ca este inclus intr-un impozit anual - pe care il majoreaza dupa criterii si calcule de ei stiute).

In Bucuresti, in sectorul 3 se zice ca "nu se plateste" salubrizarea / ridicarea gunoiului. Sau mai exact "plateste primaria".
In schimb, in sectorul 4, de anul trecut se incaseaza taxa de salubrizare distinct.
Dar e acelasi drac :)

Ideea este ca acum:
o gospodarie plateste primăriei o suma, ca impozit pt teren, casa, masina, etc.

In PLUS, vei plati SI ...defalcat:
Taxa gunoi ridicat
Taxa iluminat public
Taxa desazapezit drumuri (asta va urma)
Si mai sunt vreo 8 taxe eligibile.

psd a hotarat sa ne ia banii de 2 ori si mai mult.
Votatii in continuare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate