Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

VW Arteon vs Volvo S90: Jocuri în înalta societate

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postvanitty, on 06 ianuarie 2018 - 22:52, said:

is foarte rare cazurile in care castiga non-vag-ul
Ceva absolut normal pentru ca asta e adevarul.

#20
Shack

Shack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.04.2007
Cum sa compari VW cu Volvo ? Si inca cu 90 ! Volvo este in clasa premium, S90 fiind o alternativa la seria 7 sau S class !

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Daca ar fi asa atunci concurentul cu seria 5 si A6 care este?
V40 este in clasa medie concurent cu seria 3 si A4.
V90=E-class=A6: 4.9m
S-class=A8: 5.1m
Concluzia atat ca gama de produse cat si dupa date tehnice, V90 este concurent cu E, 5, A6.
Volvo nu are masina in gama de lux acolo unde se lupta A8, 7, S.

Edited by Kroghy, 09 January 2018 - 07:32.


#22
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai parca și A4 era da' lux mancatzash , ce faci acum ? Nu mai ai masina da lux ?

#23
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
E premium! Posted Image

#24
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostShack, on 09 ianuarie 2018 - 01:56, said:

Cum sa compari VW cu Volvo ? Si inca cu 90 ! Volvo este in clasa premium, S90 fiind o alternativa la seria 7 sau S class !
... ar vrea Volvo ...

VW = Volvo ca nivel de marca, sub A/BMW/MB.
Arteon = medie, S90 = mare.

#25
Shack

Shack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.04.2007
Intradevar, S90 este alternativa pentru seria 5 si E class. Desi la aceste masini ma gandeam, am scris eronat altceva. Si da, Volvo este o marca premium pe cand VW nu ! Arteon nu se poate compara cu S90 nu doar din acest motiv. Arteon este noul Passat cc, inlocuitorul lui passat cc, adica varianta sport a lui Passat. S90 este altceva. Daca arteon ar fi o masina premium, de exemplu, l-ai putea compara cu seria 4 ... dar ar trebui sa fortezi mult nota !

#Kroghy
Volvo joaca exact in categoria lui BMW, Mercedes, Audi pe care tu le-ai mentionat mai sus. In plus niciuna din aceste marci nu este considerata a face parte din gama de lux. Sunt premium ! Totusi "navele amiral", deci unele modele, nu marca, pot "accesa" clasa lux Posted Image .  Lux este la Rolls Royce, Bentley, etc

#mufasa
VW  ≠ Volvo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PF6eRCRttSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bu8Ka5WBo4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HjXXSxVMEGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Shack, 10 January 2018 - 01:27.


#26
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostShack, on 10 ianuarie 2018 - 01:24, said:

#mufasa
VW  ≠ Volvo
Conservatorismul este o trasatura normala, iar preferintele pentru masini nu fac exceptie.
Nu stiu daca numai din motivul asta sau si pe baze obiective, as alege all the way Passat in loc de S60 ca sa comparam mere cu mere. Cam toate celelalte modele sunt diferite intre marci, ale lui Volvo sunt dimensional mai mari si atunci comparatia nu ar fi chiar echitabila. Culmea este ca acum vreo 12 ani venind dupa un Passat am avut la dispozitie vreo 6 luni un S60 ... nici o legatura. Asa cum am mai spus insa in ultimul timp Volvo a facut un pas in sus, dar ramane sa vedem.

Iar Volvo in opinia mea nu-l poti pune langa Audi sau MB sub nici o forma. Da, arata mai luxos decat VW, dar nu ajunge la Audi. BTW, cum poti sa vrei sa fii marca premium cand cel mai mare motor de pe XC90 este de 2l ?!

In rest evident nici o legatura intre masinile din titlu.

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postmufasa, on 11 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Iar Volvo in opinia mea nu-l poti pune langa Audi sau MB sub nici o forma. Da, arata mai luxos decat VW, dar nu ajunge la Audi. BTW, cum poti sa vrei sa fii marca premium cand cel mai mare motor de pe XC90 este de 2l ?!
Ca orice chinezarie. Arata bine dar atat.

#28
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostKroghy, on 11 ianuarie 2018 - 22:46, said:

Ca orice chinezarie. Arata bine dar atat.
Exagerezi.

#29
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
vreau si eu un motor ca cel de pe Volvo XC90 cit ca are doar 2l

#30
Shack

Shack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.04.2007

View Postmufasa, on 11 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Iar Volvo in opinia mea nu-l poti pune langa Audi sau MB sub nici o forma. Da, arata mai luxos decat VW, dar nu ajunge la Audi. BTW, cum poti sa vrei sa fii marca premium cand cel mai mare motor de pe XC90 este de 2l ?!
Arata mai luxos pentru ca este mai luxos. Volvo este mult mai sus decat VW, asta am spus eu. Audi este o marca sub Mercedes insa este "premium". Asadar, la fel ca Volvo, poate sta langa mercedes sau BMW. VW nu ! Personal, noile volvo mi se par mult mai atractive decat orice audi. Chestie de gust. Cat despre motoare, ai dreptate, sunt doar de 2 litri. Asta nu inseamna ca un nisan cu motor de 3 este mai bun...nu despre asta este vorba atunci cand spui "premium" Oricum, tendinta tuturor este aceea de a reduce marimea motoarelor.

VEZI acest video de la min 34:00

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bm5cy7_ib8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostKroghy, on 11 ianuarie 2018 - 22:46, said:

Ca orice chinezarie. Arata bine dar atat.
Intradevar, chinezii aduc bani la volvo insa te-ai intrebat vreodata cati chinezi lucreaza acolo ? Posted Image) Volvo nu este deloc o chinezarie insa fiecare interpreteaza dupa bunul plac. Stii unde se fabrica ? Sunt sigur ca da ...

Edited by Shack, 14 January 2018 - 18:45.


#31
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
XC60 este peste Q5 sau GLC, este cel mai bun (si tehnologizat) SUV (fiind si ultimul lansat). XC90 este o masina care se bate de la egal la egal cu Q7 sau X5.

Banii vin de la Geely care este un urias industrial ce detine multe portofolii in industria transportului (Lotus, London Cab Company, Volvo Cars, actionar majoritar la Volvo AB). In 2017 Volvo are record de profit si vanzari, a vandut intr-un an mai mult decat ultimii 9 la un loc.

Masinile sunt proiectate si fabricate in Göteborg si reprezinta luxul din punct de vedere scandinav.

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostHEX2FUN, on 14 ianuarie 2018 - 19:15, said:

Masinile .. reprezinta luxul din punct de vedere scandinav.
Ceea ce a dus la falimentul marcii si vanzarea ei de doua ori.
Lumea prefera luxul din punct de vedere teuton.

Edited by Kroghy, 14 January 2018 - 19:29.


#33
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Problemele Volvo au fost altele, nu masinile in sine. Pana la urma managementul American s-a dovedit a fii prost, pentru ca atat Volvo cat si Land Rover / Jaguar au prosperat sub alti titulari.

In 2017 Volvo are vanzari record si profituri pe masura. Au lansat inca doua branduri (Lync & Co si Polestar) si aduc profit.

#34
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
nu stiu care  e mai buna , insa nu as da banii la chinezi. defapt de cand chinezii au achizitionat Volvo , brandul asta nu mai exista pt mine.

#35
Shack

Shack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.04.2007
Chinezii sunt peste tot chiar si in buzunarul tau. Este foarte interesant cum oamenii vorbesc despre "chinezarii" insa hainele lor sunt Made In China, telefoanele la fel, nasturii ... tot !
*Chinezii au salvat Volvo, baga si scot bani ! Atata tot ! In rest, totul este scandinav !

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostShack, on 19 ianuarie 2018 - 20:40, said:

In rest, totul este scandinav !
Mai putin calitatea si renumele.
Mai bine Dacia care s-a maritat o singura data si e fata de casa, nu ca Volvo care s-a maritat cu cine a dat mai mult.

Edited by Kroghy, 19 January 2018 - 21:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate