Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Toyota renunta la motoarele diesel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Erau praf la motoare diesel. Pe langa subiect total

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 19:58, said:

Mai vedem noi cu hibridele cat de rentabile vor fi la revanzare Posted Image. Cand vor avea acumulatorii praf sa vedem acolo devalorizare.
Tot mai bine așa decât deloc. Cu cât crezi câ mai vinzi un diesel peste 5 ani? Dar peste 10? Când taxele o să fie mai mari ca mașina..

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 19:56, said:

Si cat va dura pana se va implementa asa ceva in Bucuresti? Ca daca iti iei masina pe benzina si te usuca consumul raportat la 40k km/an doar pt o vacanta pe an in care mergi in cine stie ce oras civilizat... mneaa. Prefer dieselul. In vacanta inchiriez o masina sau iau un taxi.

Intreaba cati taximetristi merg pe diesel si mai discutam ! La ora actuala sunt masini mici cu consumuri excelente pe benzina in oras ! Cauta si o sa gasesti. Eu unul folosesc loganul pentru drumurile zilnice in oras/servici si dusterul pentru vacante si week-enduri. Combinat cam 15 k pe an. Ambele sunt benzinare.

Apropo ia vezi un Toyota Yaris HSD ........

Edited by bumpocbum, 05 January 2018 - 20:04.


#22
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018

 benis, on 05 ianuarie 2018 - 19:59, said:

Tot mai recuperează ceva la frâne, deci nu e așa de repede ciao. Eswte adevărat, la drum lung un diesel e ceva mai rentabil, dar în oraș nici vorbă, hibrida câștigă.

PS: O spune unul care probabil își ia tot un disel pentru drumuri lungi. Dar probabil ultimul.

Eu acum sunt la purtator cu o benzinara 1.6 aspirata. Sincer? Nu vreau sa aud nici de hibrida, nici de alta benzinara. Vreau un diesel. Motorina se mai gaseste si pe la tiristi. Cu mama hibridei nu scoti tu pret per km cum scoti cu un diesel alimentat cu motorina la 3 lei/litrul :lol:.

#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

 benis, on 05 ianuarie 2018 - 20:01, said:

Tot mai bine așa decât deloc. Cu cât crezi câ mai vinzi un diesel peste 5 ani? Dar peste 10? Când taxele o să fie mai mari ca mașina..
Programul rabla scrie pe ele.....Posted Image

#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 dantt, on 05 ianuarie 2018 - 19:56, said:

Honda in cateva luni,va scoate pe noul Civic motorul diesel 1.6 i-dtec revizuit.
Stii care-i chestia? Pe tampitii de la Honda (ii iubesc ��) ii cred in stare sa scoata un motor Diesel curat fara AdBlue si fara softuri absconse. Primul motor Diesel de la Honda i-a pus in cur pe idolii lui Kroghy...

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 20:01, said:


Eu acum sunt la purtator cu o benzinara 1.6 aspirata. Sincer? Nu vreau sa aud nici de hibrida, nici de alta benzinara. Vreau un diesel. Motorina se mai gaseste si pe la tiristi. Cu mama hibridei nu scoti tu pret per km cum scoti cu un diesel alimentat cu motorina la 3 lei/litrul Posted Image.
Păi ia-ți, te opresc eu? N-am zis că nu există avantaje, am zis doar că n-are viitor pe termen lung.

#26
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018

 bumpocbum, on 05 ianuarie 2018 - 20:01, said:

Intreaba cati taximetristi merg pe diesel si mai discutam ! La ora actuala sunt masini mici cu consumuri excelente pe benzina in oras ! Cauta si o sa gasesti. Eu unul folosesc loganul pentru drumurile zilnice in oras si dusterul pentru vacante si week-enduri. Combinat cam 15 k pe an. Ambele sunt benzinare.

De asta taximetristii de pe Logan in Bucuresti zic de 14-15% :lol:.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

 danvlas, on 05 ianuarie 2018 - 20:02, said:

Stii care-i chestia? Pe tampitii de la Honda (ii iubesc ��) ii cred in stare sa scoata un motor Diesel curat fara AdBlue si fara softuri absconse. Primul motor Diesel de la Honda i-a pus in cur pe idolii lui Kroghy...
Posibil, depinde cât mai merită. O piață mai e dar e în scădere.

#28
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018

 benis, on 05 ianuarie 2018 - 20:03, said:

Păi ia-ți, te opresc eu? N-am zis că nu există avantaje, am zis doar că n-are viitor pe termen lung.

Ohoo. Viitorul tine de rentabilitate.

Iar legat de taxele pentru motoarele diesel, mai dureaza in Romania. Se naste o a doua revolutie daca baga astia taxe de tre sa dispara masinile din orase.

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 20:04, said:


De asta taximetristii de pe Logan in Bucuresti zic de 14-15% Posted Image.
Toyota yaris consumă 7.5 în oraș, pe benzină. Ligheanul fără gpl e nașpa la consum.

#30
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
Daca tot suntem producatori auto asteptam si electricele autohtone .

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 dantt, on 05 ianuarie 2018 - 19:56, said:

Honda in cateva luni,va scoate pe noul Civic motorul diesel 1.6 i-dtec revizuit.
Era vorba anul trecut ca acest diesel iese pe piata.Poate ca nu va mai iesi deloc pe piata si se va orienta si Honda spre electrice si hibride.

#32
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018
Yaris e raritate printre taxiurile din Bucuresti si alte orase mari din tara. Loganul e bossu peste tot.

#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008

 Bombalurina, on 05 ianuarie 2018 - 19:44, said:

In sfarsit! Sa dispara tractoarele! E un inceput.

Păi și ce punem?
Un tractoraș mereu va merge pentru plimbările prin țară. Îl umpli și uiți să-l mai încarci. ;)

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 20:05, said:


Ohoo. Viitorul tine de rentabilitate.

Iar legat de taxele pentru motoarele diesel, mai dureaza in Romania. Se naste o a doua revolutie daca baga astia taxe de tre sa dispara masinile din orase.
Hai că și cu taxele alea auto ilegale se anunțau revoluții și n-a fost să fie. Și acum taxele alea intră la impozit, deci nu se scapă de ele. Și n-o să trebuiască să dispară nimic. Doar că va fi scump să le ții  și să umblii cu ele. Și cum alternative sunt..

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 20:04, said:


De asta taximetristii de pe Logan in Bucuresti zic de 14-15% Posted Image.

Pe GPL. Unde mai pui ca si eco.... Pe diesel sigur ai echivalent un 7-8 ...

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

 69-bits, on 05 ianuarie 2018 - 20:07, said:

Yaris e raritate printre taxiurile din Bucuresti si alte orase mari din tara. Loganul e bossu peste tot.
Clar, nimic de spus. Diesel dar în mai mare parte GPL.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate