Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema 7805

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Dar cum naiba se intampla acum si nu s-a mai intamplat pana acum pe aceeasi schema?
Mai am si alte device-uri cu uC la care am folosit fix aceeasi schema pe alimentare si n-am avut probleme...

#38
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbinox, on 14 ianuarie 2018 - 14:09, said:

Dar cum naiba se intampla acum si nu s-a mai intamplat pana acum pe aceeasi schema?
Mai am si alte device-uri cu uC la care am folosit fix aceeasi schema pe alimentare si n-am avut probleme...
Producatorii au "optimizat" productia de semiconductori.
Trebuie deschis un subiect cu tema semiconductori de evitat.
ST produce in China?

Edited by barbu78, 14 January 2018 - 14:22.


#39
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Cred ca mai toti produc in China...
Dar face la fel si cu ST si cu ON...

#40
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Minune,
am pus o rezistenta de 1ohm in serie cu linia de 12V, direct pe placa, fix inainte de prima dioda si deocamdata functioneaza ok.
Ciudat e ca atunci cand am inseriat pe linia de 5V n-a avut efect si incercasem si cu 2.2ohmi, insa inserierea ampermetrului avea efect si pe ramura de 5V....
Nu mai inteleg nimic...daca oscileaza stabilizatorul fara acea rezistenta n-ar trebui sa apara si pe osciloscop?
Atat voltmetrul cat si osciloscopul arata ca totul e ok atat pe 5V cat si pe 12V si atunci cand se incinge uC-ul si atunci cand merge ok...
Osciloscopul meu pe pc Hantek e de 100MHz , e posibil sa genereze stabilizatorul pulsuri de tensiune cu frecventa mai mare suprapuse peste tensiunea de 5V, pulsuri pe care nu le prinde osciloscopul?

#41
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă oscilaţia este în gama sutelor de MHz nu se poate eşantiona cu osciloscopul digital, probabil şi sonda atenuează foarte mult semnalul. La asemenea frecvenţe chiar şi un traseu de câţiva cm se comportă ca şi o inductanţă, de aceea traseul de masă se face cât mai masiv posibil, iar decuplarea cât mai aproape de terminalele integratului.
O soluţie pt. detectarea semnalelor RF este să confecţionezi o sondă detectoare dintr-un condensator de cuplaj şi o diodă schottky, sau 2 diode în montaj dublor de temsiune, foloseam aşa ceva pe vremuri la vobuloscop. Dacă ai oscilaţii parazite indiferent de frecvenţă îţi apare o tensiune cc la ieşirea sondei.

Edited by mihaicozac, 14 January 2018 - 17:24.


#42
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

de aceea traseul de masă se face cât mai masiv posibil
Asta cred ca e cheia problemei mele!
Dupa ce am primit sugestii asemanatoare si pe avrfreaks, mi-am mai analizat un pic cablajul si m-am hotarat sa maresc sectiunea traseului care mi s-a parut a fi cel mai important dintre traseele subtiri, si anume bucata dintre - C5 si - 7805.
Dupa ce am cositorit un fir peste acest traseu montajul functioneaza corect si fara rezistorul de 1 ohm inseriat pe linia de 12V. Am facut proba de mai multe ori sa ma asigur ca chiar asta-i problema :)
Este ciudat totusi ca acest traseu era la fel si in varianta precedenta ...  s-o fi corodat un pic mai mult acum, poate a avut placa cupru mai subtire, habar n-am...
Multumesc tuturor pentru implicare !


PS Puteti sa-mi recomandati ceva documentatie , carte, tutorial, etc despre proiectare PCB?

#43
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbinox, on 16 ianuarie 2018 - 20:42, said:

PS Puteti sa-mi recomandati ceva documentatie , carte, tutorial, etc despre proiectare PCB?
Eu caut o imprimanta transformabila pentru realizare PCB si cerneala pentru o astfel de imprimanta.
(nu sint pretentios la calitate, pentru ca nu mai vad asa bine).

#44
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Eu folosesc o imprimanta laser ieftina, Samsung ML-2160 cu care tiparesc pe foi de calc pt metoda foto...
Am inteles ca exista ceva imprimante specializate care tiparesc direct pe pcb.

#45
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbinox, on 16 ianuarie 2018 - 21:52, said:

Am inteles ca exista ceva imprimante specializate care tiparesc direct pe pcb.
Se pot trabsforma ceva imprimante cu jet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate