Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema 7805

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ar fi momentul sa atasezi si schema

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu personal nu cred că e stabilizatorul de vină, poate ai uitat să defineşti vreun pin de la microcontroller care dacă rămâne în vânt poate intra în zona liniară ţi absoarbe curent mare, tipic pt. CMOS-uri. Chiar tu ai spus că la programare nu se încinge.

#21
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Si mie mi se pare f improbabil sa fie stabilizatorul(in conditiile in care la masuratori arata ok) dar nu inteleg de ce atunci cand am inseriat ampermetrul pe linia de 5V nu se incinge iar fara ampermetru se incinge...
La soft nu cred ca e vreo problema, n-am mai facut modificari demult....dar n-am inteles faza cu intratul in zona liniara...
Default porturile de la uC sunt setate ca intrari. In program , umblu doar la pinii care ma intereseaza, adica-i setez ca iesiri sau activez pull-upii daca sunt intrari.
La restul ce nu folosesc nu umblu si n-am avut probleme...credeam ca asta-i practica recomandata, pinii nefolositi sa fie lasati ca intrari....
Incep sa suspectez jetoniera pt ca am observat un comportament oarecum ciudat la ea, probabil imi defecteaza partial uC-ul...
Voi schimba din nou uC-ul si voi simula jetoniera cu niste butoane sa vad ce se intampla...

#22
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ma dispera problema asta, inca nu i-am dat de capat...
N-am schimbat inca uC-ul dar am simulat jetoniera cu o placa cu butoane si leduri, functiona ok montajul. Am pus la loc stabilizatorul initial si am tot probat vreo 3 zile, inclusiv lasat alimentat montajul peste noapte, totul ok.
Aseara am testat jetoniera separat de montaj, functioneaza, nu da tensiuni suspecte , totul pare ok la ea, in diagnoza din softul ei totul ok.( e o jetoniera noua rm5 de la comestero, firma cu traditie si produse fiabile)
Am conectat-o la montaj, iar a inceput sa se incinga uC-ul si am observat acelasi comportament, daca inseriez ampermetru pe bara de 5V nu se mai incinge.. Am repetat de multe ori sa ma asigur ca nu e o coincidenta. Am lipit pe placa 2 fire de 20cm pe bara de 5V unde am intrerupt-o si dau continuitate barei de 5V prin aceste 2 fire, practic am prelungit bara de 5V cu 40cm in afara placii. In configuratia asta se incinge uC doar in 10% din cazuri. Cand folosesc testerele de la ampermetru care sunt mai lungi nu se incinge niciodata....
Ma gandesc cumva ca aceste fire capteaza prin inductie brum din retea, dar nu-mi dau seama cum naiba chestia asta ajuta....
Chiar si cand se incinge, uC-ul tot functioneaza, dar nu-l las prea mult in starea asta, doar cateva secunde pana cand nu mai pot tine mana pe el....

Mai schimb o data uC-ul sa vad ce se intampla desi mi se pare f ciudat sa am aceeasi problema cu 2 uC-uri...
Credeti ca e posibl sa le fi afectat prin descarcari electrostatice? N-am tinut cont de aspectul asta pana acum si nu mi-am luat masuri de precautie...

#23
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
defapt acele fire fie actioneaza ca o inductanta fie ca o rezistenta, ambele ajuta la zgomot pe alimentare pune in locul firelor o rezistenta de 1 ohm si vezi ce zice.

Mihai cred ca zice sa definesti toti pinii indiferent ca-i folosesti sau nu, am mai auzit si eu povesti  cu probleme de genul asta generate de pini lasati neconfigurati, nu am experienta cu Uc deci nu stiu mai multe detalii

Edited by costy_ytsoc, 12 January 2018 - 11:09.


#24
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Cu rezistenta inseriata am incercat si de 1ohm si de 2.2ohmi dar nu are efect ...
La soft nu are cum sa fie problema pt ca acelasi soft pe aceeasi schema cu acelasi uC nu a facut probleme pana acum...

#25
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbinox, on 12 ianuarie 2018 - 12:08, said:

Cu rezistenta inseriata am incercat si de 1ohm si de 2.2ohmi dar nu are efect ...
La soft nu are cum sa fie problema pt ca acelasi soft pe aceeasi schema cu acelasi uC nu a facut probleme pana acum...
Pune alt stabilizator cu care nu ai probleme si nu-ti mai pierde timpul.

#26
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Incearca un 7805 in capsula TO220 si monteaza cilindri de ferita pe pini.
Ceva in genul:

Attached Files



#27
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Cred ca am reusit sa izolez problema dar tot nu o inteleg.
Am schimbat uC-ul (asta-i al 3-lea), face la fel. Am schimbat stabilizatorul cu altul de la alt producator ( ON semiconductor) , face la fel.
Daca inseriez ampermetrul ori pe linia de 5V ori pe linia de 12V nu mai face....
Am scos condensatorul de 100uF tantal de pe linia de 12V si functioneaza ok fara acest condensator , a ramas doar cel ceramic de 100nF.
Am inlocuit condensatorul cu tantal cu altul identic (nou) , iar se incalzeste uC-ul ...
Am inlocuit condensatorul cu tantal cu altul electrolitic clasic, la fel, se incalzeste uC-ul...
Acum am observat ca fara jetoniera cuplata nu se incalzeste, ceea ce explica de ce a functionat cateva zile cu placa cu butoane (simulatorul de jetoniera).
Jetoniera se alimenteaza printr-o dioda direct cu tensiunea alimentatorului extern.
Ce naiba se intampla, cum poate condensatorul de pe linia de 12V sa genereze incalzirea uC-ului?
Am atasat si schema pe care am folosit-o de mai multe ori fara modificari si fara probleme.(jetoniera se leaga la conectorul cu 10 pini iar afisajul la conectorul cu 12 pini) Cablajul a mai suferit unele modificari, la fel si componentele.
Din toata schema singurele piese de provenienta dubioasa (ebay) sunt diodele, in rest toate-s luate de la tme.
Am mai atasat si o poza cu 3 exemplare similare realizate mai demult si care functioneaza 24/7 de 1 an sau 2, nu mai stiu exact...

Attached Files



#28
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Am mai facut o proba, am alimentat montajul dintr-un acumulator 12V ca sa elimin alimentatorul din ecuatie,
Obtin exact acelasi rezultat, cu 100uF pe linia de 12V se incinge. Daca inseriez ampermetru pe linia de 12V nu se incinge, am consum 150mA(cu jetoniera conectata). Acelasi consum il am si cu condensatorul scos.

#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui verificat dacă jetoniera furnizează semnale logice corecte ca tensiune, să nu treacă cumva de cei 5V ai controllerului.

#30
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Am verificat,
Iesirile jetonierei (6 canale) sunt open colector si le am conectate direct la pinii uC-ului.
Am verificat si nu am tensiune pe ele in gol, Cand o conectez la placa am 5V de la pull-upii activati ai uC-ului.
Jetoniera mai are si o intrare de ''inhibit'' spre care trimit din uC 5V , am verificat-o si pe asta sa nu fie in scurt sau sa nu aiba tensiune pe ea, si totul e ok.
Fara condensator sau cu condensator si ampermetru inseriat totul functioneaza ok. Daca pun condensatorul pe 12V si nu am ampermetru inseriat se incinge uC-ul rapid, max 5s.

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Poate e ceva oscilaţie pe care osciloscopul nu ţi-o vede, iar inductanţa firelor ampermetrului e suficientă ca să o anuleze. În cazul ăsta poate ar merge un şoc RF inseriat cu alimentarea.

#32
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ok, dar de ce se intampla acum si nu s-a mai intamplat pana acum pe aceeasi schema?
Am studiat modificarile de cablaj intre cel actual si cel imediat anterior care a functionat ok.
Sunt minuscule, practic am departat un pic conectorii de la butoane ca cei folositi acum sunt un pic mai lati cu aprox 1mm si am schimbat si amprenta condensatorilor de filtraj sa corespunda cu ce am folosit acum.

#33
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Incearca o bobina la intrarea in 7805 (filtru L).
Am cautat pe Mos G si se pare ca este o problema intilnita destul de des la 7805 - microcontroler dar si la unele LDO.
https://www.google.r...LOo34wQKJkqy4Cw

Edited by barbu78, 14 January 2018 - 11:42.


#34
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Am instalat in locul primei diode din schema bobina din imaginea atasata. Nu stiu ce valoare are ca nu am cu ce sa o masor, dar nu schimba cu nimic comportamentul...
Daca in locul ei conectez sondele de la ampermetru functioneaza ok.
Inainte de proba cu bobina am strapat toate cele 3 diode de provenienta dubioasa, nici o diferenta, le-am eliminat si pe astea din ecuatie si am eliminat strapul.
Incerc sa schimb si condensatorii ceramici de 100nF, poate cine stie, i-oi fi incalzit prea tare la lipire.....

Attached Files


Edited by binox, 14 January 2018 - 13:11.


#35
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Am schimbat si cei 2 ceramici de pe stabilizator, nu-s ei de vina... i-am masurat pe cei vechi , cu aparatul meu arata 95 respectiv 98nF, respecta toleranta....

#36
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Si altii au avut probleme cu 7805 + microcontroler. Pune integrate care functioneaza corect si nu-ti mai pierde timpul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate