Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Protestanții confundă Testamentul cu Moștenirea

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvio69a, on 05 ianuarie 2018 - 17:59, said:

Vechiul teastament a fost numit mai tarziu de crestini.

in fapt este farul si mostenirea de la dumnezeu a poporului evreu

npul testament este doar o poveste a unor martori depasiti de vremurile ce le-au trait si au lasat balta iudaimul sa creeze ceva ma light

Te crezi Dumnezeu?

#20
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 05 ianuarie 2018 - 17:59, said:

npul testament este doar o poveste a unor martori depasiti de vremurile ce le-au trait si au lasat balta iudaimul sa creeze ceva ma light
Posted Image

dar iudaismul, iudaismul despre care vorbesti, pe unde este azi? ca din anul 70 s-a terminat cu iudaismul acela autentic care credea in Dumnezeu, aducea jertfe animale, si avea un Templu al lui Dumnezeu, pazea Legea lui Moses...

deci se pare ca asa a vrut Dumnezeu sa fie...voia Domnului ar zice uniiPosted Image

Edited by Dude_2nd, 05 January 2018 - 18:08.


#21
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Toată lumea știe că Biblia are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament. După cum vedeți, cuvântul de bază este ”testament”. Deci, tot ceea ce este scris acolo este DOAR UN TESTAMENT, nu moștenirea în sine. Și tare îmi vine să râd acum, după ce am descoperit aceasta, de cei care se cramponează atât de Scriptură  și consideră că, dacă o au și pot judeca asupra ei, sunt ”poporul ales” al lui Dumnezeu și Moștenirea Lui. Nu, dragilor, ci ”Moștenirea” pe care a lăsat-o Hristos nu este Scriptura (că altminteri nu se mai numea ”testament”, ci ”moștenire”), ci Biserica. Această Biserică fiind comparată cu o vie dată unor vieri, adevărat, dar, indiferent cu ce ar fi comparată, EA ESTE MOȘTENIREA. Și, atunci, cei care au moștenit Biserica, L-au moștenit și pe Dumnezeu, iar cei care au doar ”testamentul”... pot să se șteargă cu el la fund sau pot să-l pună în ramă și să se închine la el, că moștenitori ai Moștenirii nu se fac!
Amin
   Iar Biserica, murdară sau curată, plină de draci și de sfinți împreună, va rămâne în picioare până la sfârșitul veacului, când Dumnezeu Însuși, ajutat de îngerii Săi, o va curăți! Și în nici un caz nu se va ”autocurăți”, așa cum cred niște oameni păcătoși care pun mai mult preț pe morală și înțelepciunea omenească decât pe ascultarea de Biserică! Iar, dacă, toți acești ”înțelepți” și ”pocăiți”, s-au strâns în snopi... să citească ce spune Scriptura:

Mica 4:12 Dar ei nu cunosc gândurile Domnului, nu-I înţeleg planurile, nu ştiu că i-a strâns ca pe nişte snopi în arie.

Matei 13:30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu.»’”

Deci, vedeți voi că se strânge grâul în snopi, la sfârșitul veacului? Nu, ci grâul se pune în hambar, bob cu bob, iar neghina este cea care se adună în snopi. Neghina și toată pleava, bineînțeles!


Asta e mostenirea sau doar o mica parte ?
Posted Image

Voi chiar nu va plictisiti.

Attached Files


Edited by mariusr1976, 05 January 2018 - 18:31.


#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Toată lumea știe că Biblia are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament. După cum vedeți, cuvântul de bază este ”testament”. Deci, tot ceea ce este scris acolo este DOAR UN TESTAMENT, nu moștenirea în sine. Și tare îmi vine să râd acum, după ce am descoperit aceasta, de cei care se cramponează atât de Scriptură  și consideră că, dacă o au și pot judeca asupra ei, sunt ”poporul ales” al lui Dumnezeu și Moștenirea Lui. Nu, dragilor, ci ”Moștenirea” pe care a lăsat-o Hristos nu este Scriptura (că altminteri nu se mai numea ”testament”, ci ”moștenire”), ci Biserica. Această Biserică fiind comparată cu o vie dată unor vieri, adevărat, dar, indiferent cu ce ar fi comparată, EA ESTE MOȘTENIREA. Și, atunci, cei care au moștenit Biserica, L-au moștenit și pe Dumnezeu, iar cei care au doar ”testamentul”... pot să se șteargă cu el la fund sau pot să-l pună în ramă și să se închine la el, că moștenitori ai Moștenirii nu se fac!
Amin
   Iar Biserica, murdară sau curată, plină de draci și de sfinți împreună, va rămâne în picioare până la sfârșitul veacului, când Dumnezeu Însuși, ajutat de îngerii Săi, o va curăți! Și în nici un caz nu se va ”autocurăți”, așa cum cred niște oameni păcătoși care pun mai mult preț pe morală și înțelepciunea omenească decât pe ascultarea de Biserică! Iar, dacă, toți acești ”înțelepți” și ”pocăiți”, s-au strâns în snopi... să citească ce spune Scriptura:

Mica 4:12 Dar ei nu cunosc gândurile Domnului, nu-I înţeleg planurile, nu ştiu că i-a strâns ca pe nişte snopi în arie.

Matei 13:30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu.»’”

Deci, vedeți voi că se strânge grâul în snopi, la sfârșitul veacului? Nu, ci grâul se pune în hambar, bob cu bob, iar neghina este cea care se adună în snopi. Neghina și toată pleava, bineînțeles!
Biserica va ramana in picioare, pana va avea credinciosi, apoi se va duce de rapa.Fiecare religie a luat fiinta prin interpretarea diferita a unor  carti carti care cica impreuna formeaza biblia, desi nu au fost scrise deodata, si fiecare religie are traducerea ei, dea lungul timpului datorita traducerii si copierii au aparut o gramada de versiuni, unele religii exclud anumite carti din biblie, practic fiecare alege si isi interpreteaza cum vrea...toate religiile se bazeaza mai mult pe credinta si mai putin pe fapte reale/palpabile.
Acu, daca esti ortodox si crezi, ai dreptul asta garantat de constitutie.Ce te f**e pe tine grija ce cred altii?

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:41, said:

Biserica, dar in nici un caz cea Ortodoxa, plina de paganism[a se citi: cultul mortaciunilor, a icoanelor mute si surde facute de mana omului, a lui Mamona, etc].Posted Image
Termină cu prostiile, că nu există nicio altă Biserică în afară de Bisericile surori care sunt apostolice.

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Toată lumea știe că Biblia are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament. După cum vedeți, cuvântul de bază este ”testament”. Deci, tot ceea ce este scris acolo este DOAR UN TESTAMENT, nu moștenirea în sine. Și tare îmi vine să râd acum, după ce am descoperit aceasta, de cei care se cramponează atât de Scriptură  și consideră că, dacă o au și pot judeca asupra ei, sunt ”poporul ales” al lui Dumnezeu și Moștenirea Lui. Nu, dragilor, ci ”Moștenirea” pe care a lăsat-o Hristos nu este Scriptura

în câte feluri putem jongla cu cuvintele?
Din câte se pare nenumărate.

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmariusr1976, on 05 ianuarie 2018 - 18:32, said:



Asta e mostenirea sau doar o mica parte ?
Posted Image

Voi chiar nu va plictisiti.

Doar o mică parte. Pentru că ”moștenirea” sunt, într-adevăr, credincioșii. Iar aceia pe care i-ai afișat sunt vierii, dar fac și ei parte din moștenire.

View Postfqx, on 05 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Biserica va ramana in picioare, pana va avea credinciosi, apoi se va duce de rapa.Fiecare religie a luat fiinta prin interpretarea diferita a unor  carti carti care cica impreuna formeaza biblia, desi nu au fost scrise deodata, si fiecare religie are traducerea ei, dea lungul timpului datorita traducerii si copierii au aparut o gramada de versiuni, unele religii exclud anumite carti din biblie, practic fiecare alege si isi interpreteaza cum vrea...toate religiile se bazeaza mai mult pe credinta si mai putin pe fapte reale/palpabile.
Acu, daca esti ortodox si crezi, ai dreptul asta garantat de constitutie.Ce te f**e pe tine grija ce cred altii?

De fapt despre oameni ca tine este topicul, care confundă cartea cu moștenirea. Cartea este necesară doar pentru ca ”mlădițele” să înțeleagă și să rămână în viță. Adică trebuie să înțelegeți că singura alegere pentru mlădițe este să părăsească sau nu Biserica. Nu există în nici un caz alegerea de AUTOALTOIRE la Biserică, așa cum se înșeală și înșeală protestanții!

#26
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 23:42, said:


Doar o mică parte. Pentru că ”moștenirea” sunt, într-adevăr, credincioșii. Iar aceia pe care i-ai afișat sunt vierii, dar fac și ei parte din moștenire.


Poate imi explici si mie cam ce fac aia cu atarnaturile din haur de la gatlejuri, sau aia tot mostenire se cheama? Dar vad ca rusinea nu intra in aceasta categorie.
Dar ce stiu eu ,probabil si apostolu Petru sau Pavel sau insusi Isus au avut asemenea acareturi legate de gaturile lor .

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfqx, on 05 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Biserica va ramana in picioare, pana va avea credinciosi, apoi se va duce de rapa.Fiecare religie a luat fiinta prin interpretarea diferita a unor  carti carti care cica impreuna formeaza biblia, desi nu au fost scrise deodata, si fiecare religie are traducerea ei, dea lungul timpului datorita traducerii si copierii au aparut o gramada de versiuni, unele religii exclud anumite carti din biblie, practic fiecare alege si isi interpreteaza cum vrea...toate religiile se bazeaza mai mult pe credinta si mai putin pe fapte reale/palpabile.
Acu, daca esti ortodox si crezi, ai dreptul asta garantat de constitutie.Ce te f**e pe tine grija ce cred altii?
Corect, dar incearca sa nu mai incurci termenul religie cu termenul cult.

View Postmariusr1976, on 06 ianuarie 2018 - 08:44, said:


Poate imi explici si mie cam ce fac aia cu atarnaturile din haur de la gatlejuri, sau aia tot mostenire se cheama? Dar vad ca rusinea nu intra in aceasta categorie.
Dar ce stiu eu ,probabil si apostolu Petru sau Pavel sau insusi Isus au avut asemenea acareturi legate de gaturile lor .
Alea sunt scuturi antisaracie.Posted Image

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 23:42, said:


Doar o mică parte. Pentru că ”moștenirea” sunt, într-adevăr, credincioșii. Iar aceia pe care i-ai afișat sunt vierii, dar fac și ei parte din moștenire.



De fapt despre oameni ca tine este topicul, care confundă cartea cu moștenirea. Cartea este necesară doar pentru ca ”mlădițele” să înțeleagă și să rămână în viță. Adică trebuie să înțelegeți că singura alegere pentru mlădițe este să părăsească sau nu Biserica. Nu există în nici un caz alegerea de AUTOALTOIRE la Biserică, așa cum se înșeală și înșeală protestanții!
De ce trebuie sa intelegem? Ca asa vrei tu? Poate ai vrut sa zici, trebuie sa credem, da' fiecare crede ce vrea!

#29
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postfqx, on 06 ianuarie 2018 - 15:38, said:


De ce trebuie sa intelegem? Ca asa vrei tu? Poate ai vrut sa zici, trebuie sa credem, da' fiecare crede ce vrea!

Exact asa. Fiecare crede ce vrea, numai ca ateutzii vor ca restul populatie de peste 97% sa nu mai creada, pt ca asa zic ei. Nu crezi ca ateutzii sunt o minoritate care doar fac galagie? Desigur sunt lipsiti de bun simt si logica. Astea doua merg mana.n mana.

#30
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Aici nu e vorba de a nu mai crede . Cred că le cam amesteci.

#31
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:33, said:

cei care au doar ”testamentul”... pot să se șteargă cu el la fund

View Postvio69a, on 05 ianuarie 2018 - 17:59, said:

Noul testament este doar o poveste a unor martori depasiti ...



Interesant cum din surse opuse vorbeste acelasu duh ...

View Postmariusr1976, on 05 ianuarie 2018 - 18:32, said:

Voi chiar nu va plictisiti.

Nu, cand esti in fata morti  sau vieti si tre sa mergi pe... un singur sens...nu.

Edited by husand, 06 January 2018 - 22:59.


#32
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View Posthusand, on 06 ianuarie 2018 - 22:58, said:


Nu, cand esti in fata morti  sau vieti si tre sa mergi pe... un singur sens...nu.
Si daca nu am parale sa imi cumpar acareturi mari si grele din haur ,ce ma fac ?
Astept raspuns tot aici.
Multumesc.

#33
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmariusr1976, on 07 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Si daca nu am parale sa imi cumpar acareturi mari si grele din haur ,ce ma fac ?
Astept raspuns tot aici.
Multumesc.

Pai aurul  sau ce-i fi gandit ca valoare ...e credinta (1Pet.1:7)

Deci o iau si eu pe sensul vieti , credinta = viata

Despre plata nu se pune problema  

Voi toti cei insetati, veniti la ape, chiar si cel ce n-are bani! Veniti si cumparati bucate, veniti si cumparati vin si lapte fara bani si fara plata! (Isa.55:1)


E gratis

Edited by husand, 07 January 2018 - 23:03.


#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmariusr1976, on 06 ianuarie 2018 - 08:44, said:


Poate imi explici si mie cam ce fac aia cu atarnaturile din haur de la gatlejuri, sau aia tot mostenire se cheama? Dar vad ca rusinea nu intra in aceasta categorie.
Dar ce stiu eu ,probabil si apostolu Petru sau Pavel sau insusi Isus au avut asemenea acareturi legate de gaturile lor .

Poate încerci să vorbești cu Dumnezeu și să-L întrebi direct pe El de ce a poruncit ca preoții să aibă ”atârnături de haur” și de pietre prețioase, în formă de cruce, pe costumul lor preoțesc!

View Postfqx, on 06 ianuarie 2018 - 15:38, said:

De ce trebuie sa intelegem? Ca asa vrei tu? Poate ai vrut sa zici, trebuie sa credem, da' fiecare crede ce vrea!

Pentru că doar adevărul te va face liber, după cum zice Hristos însuși. Iar cine nu înțelege, nu poate ajunge la adevăr.

View Postmariusr1976, on 07 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Si daca nu am parale sa imi cumpar acareturi mari si grele din haur ,ce ma fac ?
Astept raspuns tot aici.
Multumesc.

Folosești ”acareturi” din lemn și aștepți să ți le dea Dumnezeu și pe cele din aur și pietre prețioase. Când vei fi demn de ele, bineînțeles!

#35
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postmariusr1976, on 07 ianuarie 2018 - 13:00, said:


Si daca nu am parale sa imi cumpar acareturi mari si grele din haur ,ce ma fac ?
Astept raspuns tot aici.
Multumesc.

Auzi, dar se vede ca te ascunzi dupa tastauri.

De ce nu mergi direct la sursa. Mergi la biserica si intrebi un preot. Dar vezi sa fie acelasi ton arogant ca aici, da?!

LE: stai ca mi.am amintit ceva. Scrie undeva, ceva despre leviți. Hai ca ti.am zis destul.

Edited by Travertin2_0, 08 January 2018 - 02:19.


#36
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTravertin2_0, on 06 ianuarie 2018 - 18:01, said:

Exact asa. Fiecare crede ce vrea, numai ca ateutzii vor ca restul populatie de peste 97% sa nu mai creada, pt ca asa zic ei. Nu crezi ca ateutzii sunt o minoritate care doar fac galagie? Desigur sunt lipsiti de bun simt si logica. Astea doua merg mana.n mana.

Religiile sint cele care fac propaganda, pun difuzoare la biserici, merg pe la oameni, nici de cum ateii.Cat despre logica, cam toti sint la fel, nu exista religie logica, totul se bazeaza pe credinta, nu pe logica.

View PostDorel666, on 08 ianuarie 2018 - 02:15, said:

Poate încerci să vorbești cu Dumnezeu și să-L întrebi direct pe El de ce a poruncit ca preoții să aibă ”atârnături de haur” și de pietre prețioase, în formă de cruce, pe costumul lor preoțesc!



Pentru că doar adevărul te va face liber, după cum zice Hristos însuși. Iar cine nu înțelege, nu poate ajunge la adevăr.



Folosești ”acareturi” din lemn și aștepți să ți le dea Dumnezeu și pe cele din aur și pietre prețioase. Când vei fi demn de ele, bineînțeles!
Adevarul nu il cunoaste nimeni, fiecare crede doar ca il cunoaste.Asa cum u miliard de crestini cred in isus, tot la fel 1 miliard de musulmani cred in mahomed, ambii zic ca cunosc adevarul...

Edited by fqx, 08 January 2018 - 07:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate