Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Protestanții confundã Testamentul cu Moștenirea

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Toată lumea știe că Biblia are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament. După cum vedeți, cuvântul de bază este ”testament”. Deci, tot ceea ce este scris acolo este DOAR UN TESTAMENT, nu moștenirea în sine. Și tare îmi vine să râd acum, după ce am descoperit aceasta, de cei care se cramponează atât de Scriptură  și consideră că, dacă o au și pot judeca asupra ei, sunt ”poporul ales” al lui Dumnezeu și Moștenirea Lui. Nu, dragilor, ci ”Moștenirea” pe care a lăsat-o Hristos nu este Scriptura (că altminteri nu se mai numea ”testament”, ci ”moștenire”), ci Biserica. Această Biserică fiind comparată cu o vie dată unor vieri, adevărat, dar, indiferent cu ce ar fi comparată, EA ESTE MOȘTENIREA. Și, atunci, cei care au moștenit Biserica, L-au moștenit și pe Dumnezeu, iar cei care au doar ”testamentul”... pot să se șteargă cu el la fund sau pot să-l pună în ramă și să se închine la el, că moștenitori ai Moștenirii nu se fac!
Amin
   Iar Biserica, murdară sau curată, plină de draci și de sfinți împreună, va rămâne în picioare până la sfârșitul veacului, când Dumnezeu Însuși, ajutat de îngerii Săi, o va curăți! Și în nici un caz nu se va ”autocurăți”, așa cum cred niște oameni păcătoși care pun mai mult preț pe morală și înțelepciunea omenească decât pe ascultarea de Biserică! Iar, dacă, toți acești ”înțelepți” și ”pocăiți”, s-au strâns în snopi... să citească ce spune Scriptura:

Mica 4:12 Dar ei nu cunosc gândurile Domnului, nu-I înţeleg planurile, nu ştiu că i-a strâns ca pe nişte snopi în arie.

Matei 13:30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu.»’”

Deci, vedeți voi că se strânge grâul în snopi, la sfârșitul veacului? Nu, ci grâul se pune în hambar, bob cu bob, iar neghina este cea care se adună în snopi. Neghina și toată pleava, bineînțeles!

Edited by Dorel666, 05 January 2018 - 16:40.


#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:33, said:

”Moștenirea” pe care a lăsat-o Hristos nu este Scriptura (că altminteri nu se mai numea ”testament”, ci ”moștenire”), ci Biserica. Această Biserică
Biserica, dar in nici un caz cea Ortodoxa, plina de paganism[a se citi: cultul mortaciunilor, a icoanelor mute si surde facute de mana omului, a lui Mamona, etc].Posted Image

Edited by Dude_2nd, 05 January 2018 - 16:43.


#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:41, said:

Biserica, dar in nici un caz cea Ortodoxa, plina de paganism.Posted Image

Vrei să spui ”în nici un caz cea protestantă, care a ”aterizat” din neant, în veacurile din urmă, și nu are nici un fel de continuitate apostolică.
Oricum, pentru mine este clar că-ți aperi ”snopul” și vrei să rămâi în el. Păi... succes la ars!

Edited by Dorel666, 05 January 2018 - 16:45.


#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:43, said:

Vrei să spui ”în nici un caz cea protestantă, care a ”aterizat” din neant, în veacurile din urmă, și nu are nici un fel de continuitate apostolică.
asa a aterizat din neant si Hristos in mijlocul alor Sai.

deci, cum bine ai observat, mai degraba exista o legatura intre Hristos si Protestantism, decat intre Hristos si Ortodoxie.Posted Image

ps: ce tot dai cu continuitatea Ortodoxiei? continuitate a ce? a paganismelor? ca tu insuti spui ca Dumnezeul Ortodoxiei nu este Dumnezeul lui Israel...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 05 January 2018 - 16:46.


#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:45, said:

asa a aterizat din neant si Hristos in mijlocul alor Sai.

deci, cum bine ai observat, mai degraba exista o legatura intre Hristos si Protestantism, decat intre Hristos si Ortodoxie.Posted Image

Hristos a aterizat din mâna lui Dumnezeu și pântecul Fecioarei Maria. Dar remarc ”credința” ta că Hristosul dumitale a aterizat din neant... Ai dreptate! Dar numai Hristosul tău, Dude!

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:46, said:


Hristos a aterizat din mâna lui Dumnezeu și pântecul Fecioarei Maria.
:facepalm:

ce sa mai raspund la atatea hule pe cm patrat cate debitezi? :D

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
In germana Vechiul Testament se traduce cu Die alte Wille,iar wille,la randul lui este vointa.De ce se apropie mai mult cuvantul vointa,de testament sau de mostenire?

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postadisz, on 05 ianuarie 2018 - 16:49, said:

In germana Vechiul Testament se traduce cu Die alte Wille,iar wille,la randul lui este vointa.De ce se apropie mai mult cuvantul vointa,de testament sau de mostenire?

Din fericire și prin Harul lui Dumnezeu, noi vorbim Limba Română.

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:49, said:

Posted Image

ce sa mai raspund la atatea hule pe cm patrat cate debitezi? Posted Image

Să te gândești mai bine care este ”Moștenirea” și nu să iei de bun sau de rău orice zic eu. Te-ai gândit că Moștenirea nu-i nici Via și nici Holda? Că nimeni nu moștenește vie și holdă, ci pământul pe care stau via și holda, chiar dacă le moștenește și pe acestea din urmă, dar ca fructe, nu ca moștenire de sine stătătoare.

#9
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:56, said:

Să te gândești mai bine care este ”Moștenirea” și nu să iei de bun sau de rău orice zic eu.
cred ca nu am sa mai iau nici de bun nici de rau... :D

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:45, said:


ps: ce tot dai cu continuitatea Ortodoxiei? continuitate a ce? a paganismelor? ca tu insuti spui ca Dumnezeul Ortodoxiei nu este Dumnezeul lui Israel...Posted Image


Păi, ortodocșii ”o dau cu continuitatea” pentru că ... o au. Protestanții ”nu o dau” cu continuitatea pentru că... nu o au.

Și Dumnezeul Ortodoxiei este Dumnezeul  lui Hristos, pe când Dumnezeul sionismului este Dumnezeul lui Israel. Dacă nu faci diferență între Cei Doi, atunci nu ești... Orto Dox!

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:59, said:

cred ca nu am sa mai iau nici de bun nici de rau... Posted Image

Așa zic și eu: nu mai lua nimic de-a gata, ci gândește cu propriul creier...

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:45, said:

ca tu insuti spui ca Dumnezeul Ortodoxiei nu este Dumnezeul lui Israel...Posted Image

Iacov (alias Israel) a moștenit de la Dumnezeul lui Israel ”pământul făgăduinței” sau ”pământul Canaanului”, pe câtă vreme creștinii, prin Dumnezeul lui Hristos, au moștenit tot pământul afară, bineînțeles, de cel al lui Israel și care va reveni la Israel în ”Anul Jubileu”. Rege al lui Israel este David, iar rege al Pământului va fi Cel care va lua din mâna lui Dumnezeu ”cartea cu șapte peceți” și care este ”Noul Testament”. Că cel vechi a fost deja desfăcut și dat moștenitorului de drept, chiar dacă moștenitorul de drept a fost incapabil, a rămas fără el și a trebuit să aștepte ”anul jubileu” ca să se poată întoarce la moștenirea sa. Și ”anul jubileu” a început când a fost reînființat Israelul!

#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 16:41, said:

Biserica, dar in nici un caz cea Ortodoxa, plina de paganism[a se citi: cultul mortaciunilor, a icoanelor mute si surde facute de mana omului, a lui Mamona, etc].Posted Image
daca e sa facem excluderi, cred ca putem sa excludem toate bisericile ca ai lor conducatori ( preoti ) nu prea ar fi indicati ca bona pt copii minori, este? sau majori, depinde ce prind prin batatura Posted Image

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
ce le mai mai place unora sa confunde termenii testament, legamant, mostenire si altele.
Ce le mai place unora sa scrie povesti despre ce viseaza noaptea.
Dorele, nu are nici o treaba mostenirea si testamentul cu esenta scripturii. E vorba doar de vechiul si noul legamant/alianta, care nu are nicio treaba cu ce vrei tu sa crezi despre mosteniri si alte bazaconii. In traducerea septuagintei, cuvantul e "diateche" si a fost tradus in limba noastra in "testament" dar nu nu se refera la sensul de testament pe care toata lumea il cunoaste ci se refera la Legamant sau Alianta.
Echivalentul ebraic  e "berit".
Prima traducere a Bibliei in limba romana folosea termenul noua Lege. Odata cu traducerea lui Cornilescu s-a adoptat expresia testament

Edited by dan1980_25, 05 January 2018 - 17:40.


#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 05 ianuarie 2018 - 17:33, said:

ce le mai mai place unora sa confunde termenii testament, legamant, mostenire si altele.
Ce le mai place unora sa scrie povesti despre ce viseaza noaptea.
Dorele, nu are nici o treaba mostenirea si testamentul cu esenta scripturii. E vorba doar de vechiul si noul legamant/alianta, care nu are nicio treaba cu ce vrei tu sa crezi despre mosteniri si alte bazaconii.


1 Imparati 8:53 Căci Tu i-ai ales din toate celelalte popoare ale pământului, ca să faci din ei moştenirea Ta, cum ai spus prin robul Tău Moise, când ai scos din Egipt pe părinţii noştri, Doamne Dumnezeule!”

După cum se vede, aici se vorbește de Dumnezeu Tatăl și de moștenirea lăsată de El. Evident că creștinii sunt moștenirea Fiului.

Ezechiel 44:28 Iată moştenirea pe care o vor avea: Eu voi fi moştenirea lor. Să nu le daţi nicio moşie în Israel: Eu voi fi moşia lor!

Da, bine ar fi să clarificăm ce se moștenește prin Vechiul Testament și prin Noul Testament. Dar, până la clarificare, rămâne valabil: testamentul este una, moștenirea este alta.

Edited by Dorel666, 05 January 2018 - 17:43.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 17:41, said:

1 Imparati 8:53 Căci Tu i-ai ales din toate celelalte popoare ale pământului, ca să faci din ei moştenirea Ta, cum ai spus prin robul Tău Moise, când ai scos din Egipt pe părinţii noştri, Doamne Dumnezeule!”

După cum se vede, aici se vorbește de Dumnezeu Tatăl și de moștenirea lăsată de El. Evident că creștinii sunt moștenirea Fiului.

Ezechiel 44:28 Iată moştenirea pe care o vor avea: Eu voi fi moştenirea lor. Să nu le daţi nicio moşie în Israel: Eu voi fi moşia lor!

Da, bine ar fi să clarificăm ce se moștenește prin Vechiul Testament și prin Noul Testament. Dar, până la clarificare, rămâne valabil: testamentul este una, moștenirea este alta.
Eu te inteleg perfect insa intelege si tu ca nu are nici o treaba mostenirea din citatele tare cu termenul de Nou sau Vechi testament. Nu e corect sa te folosesti de aceste denumiri pentru a-ti sustine ideea referitoare la mostenirea lui Hristos. Sunt discutii diferite.

Edited by dan1980_25, 05 January 2018 - 17:52.


#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvictor29cr, on 05 ianuarie 2018 - 17:28, said:

daca e sa facem excluderi, cred ca putem sa excludem toate bisericile ca ai lor conducatori ( preoti ) nu prea ar fi indicati ca bona pt copii minori, este? sau majori, depinde ce prind prin batatura Posted Image
se vede ca nu prea esti in tema cu Religia.
esti cumva userist? :)

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 05 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Eu te inteleg perfect insa intelege si tu ca nu are nici o treaba mostenirea din citatele tare cu termenul de Nou sau Vechi testament. Nu e corect sa te folosesti de aceste denumiri pentru a-ti sustine ideea referitoare la mostenirea lui Hristos. Sunt discutii diferite.

De vreme ce Biblia conține amândouă testamentele, este clar că există legătură între ele. Iar citatele mele au legătură cu Vechiul Testament, deci ne pot clarifica și cu privire la cel nou.

Și dacă ceea ce se moștenește este preoția? Și de aceea este nevoie de două testamente, pentru că vechea preoție a ținut până la Hristos, moment din care a început noua preoție și cea veche s-a desființat?

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Toată lumea știe că Biblia are două părți: Vechiul Testament și Noul Testament.

Vechiul teastament a fost numit asa mai tarziu de crestini.

in fapt este farul si mostenirea de la dumnezeu a poporului evreu

Noul testament este doar o poveste a unor martori depasiti de vremurile ce le-au trait si au lasat balta iudaimul sa creeze ceva ma light

Edited by vio69a, 05 January 2018 - 18:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate