Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Primele posturi de radio și de televiziune private din România (perioada 1990-1997)

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost primele posturi de radio și de televiziune private din România imediat după 1989 (și până în 1997), dar mai ales care este povestea din spatele lor? (adică cum de s-a venit cu ideea înființării, a existat numai capital Românesc sau a fost și străin?).
În cazul celor de radio serul Assassin de pe computergames (trebuie să pomenesc sursa) a scris:

Primu' post radio privat din România a fost Unifan, înființat în februarie 1990, și care în același an sau în 1991 s-a rupt în două: UniPlus și Fan Radio. Pe frecvența Vest (88-108 Mhz) erau la început doar două posturi de radio: Radio Nova 22 și Delta RFI. În 1991, Radio Contact, înființat in 1990, a trecut pe banda Vest. Legat tot de banda Vest: au mai existat de-a lungu' timpului și Radio Meridian etc. În 1994 parcă, s-au acordat licențe pe 10 ani or smth pt posturile de radio, fapt care s-a soldat cu mai multe urmări: au aparut Radio Total, Radio 21 si Radio ProFM si a disparut Radio Nova 22 (aveau niște emisiuni bestiale, mai ales sâmbată seara, când ieșeau reporterii afară și făceau caterinca de f bună calitate cu trecătorii).

Citistem pe undeva că primul post privat din România nu a fost SOTI (Societatea Pentru o Televiziune Indepndentă) - găsiți parte din arhivă pe youtube, ci un post din Arad. Nu am găsit ceva despre postul din Arad.

Posturile care emiteau pe F.M. în București în martie 1994 (cf. ziarului "Libertatea") - lista se referă probabil doar la posturil private (că existau și din alea de stat în F.M., dar nu le văd în listă)
Bandă est (F.M. O.I.R.T.):
- Fun Radio 67,8 MHz
- Tinerama 68,7 MHz
- Uniplus Radio 69,8 Mhz
- Radio Romantic 72,68 Mhz
Bandă vest (F.M. C.C.I.R.):
- Radio Delta 93,5 MHz
- Total FM 94,2 MHz
- Radio Contact 96,1 MHz
- Radio 21 (XXI) 100,2 MHz
- Pro FM 102,8 MHz

Primele posturi tv private din București, după SOTI știu că au fost Antena 1 (Nov. 1993) și Tele 7ABC (1994).
Antena 1: https://www.paginade...-presa-din-1993
https://forum.softpe...st__p__13752606

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
In Ploiesti,in 3 aprile 1993,s-a lansat primul post de radio privat, RADIO PRAHOVA pe frecventa 69,26 Mhz,banda est.
In anul 2000 a trecut in banda vest 99,20 Mhz. Este si astazi in emisie!

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
TVT 89 primul post TV Posted Image
Acolo am vazut Alien II. Bagau filme misto pe la 2, 3 noaptea.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Oooo DJL. Recunosc stilul din titlu Posted Image  Totusi parca mai era un topic fix cu acelasi subiect.
Eu ma ofticam ca nu aveam un radio pe banda Est. Aveam un prieten care avea si de cate ori ne jucam la el pe CIP ascultam FUN sau UNIPLUS. Mi se pareau mult mai misto decat ce era pe banda Vest.
Cand ne jucam la mine pe HC Posted Image  stateam pe Delta sau Contact.

Despre posturile tv... Aveam un Goldstar color pe vremea aia, luat prin '90, tineau ai mei la el ca a ochii din cap. Ce scandaluri aveam cu ei cand mai aparea cate un post si eu voiam sa il prind... :)
Auzeam doar " daca strici tv-ul te bat de te usuc"...

Edited by Seteh, 05 January 2018 - 15:00.


#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Radio Galati,1 decembrie 1991, 92,4 FM.
http://www.referatel...o-Galati631.php

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
NOVEL TV Slatina in 1993, post propriu al companiei de cablu. Atentie, emisiunea lor de stiri se numea OBSERVATOR, cu mult inainte de ANTENA 1. Apoi de prin 1997 se numea TELEMEDIA. Postul este actualul OLT TV Slatina, s-a numit o scurta perioada RCS, apoi vreo 5 ani, pana in 2007, nu a mai emis.

Apoi PRO TV, parca in februarie 1996 a aparut pe cablu.

Ianuarie 1997-94,1 FM PRO FM in Slatina, singurul din FM pana in februarie 2002. In 1998 a intrat PRO TV pe emisie terestra de pe acelasi bloc cu PRO FM.

TVR 2 pana in 1998 nu s-a receptionat deloc in Slatina sau judetul Olt. La tara a aparut abia in 2003 pe terestru. Tot in 2003 s-a introdus cablu TV la Spineni.

Aveam rude la Pitesti care povesteau emisiuni de pe TVR 2.

Edited by Neaceasca85, 05 January 2018 - 15:17.


#7
fiuny

fiuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.03.2007

 djl, on 05 ianuarie 2018 - 14:30, said:

Care au fost primele posturi de radio și de televiziune private din România imediat după 1989 (și până în 1997), dar mai ales care este povestea din spatele lor? (adică cum de s-a venit cu ideea înființării, a existat numai capital Românesc sau a fost și străin?).
În cazul celor de radio serul Assassin de pe computergames (trebuie să pomenesc sursa) a scris:

Primu' post radio privat din România a fost Unifan, înființat în februarie 1990, și care în același an sau în 1991 s-a rupt în două: UniPlus și Fan Radio. Pe frecvența Vest (88-108 Mhz) erau la început doar două posturi de radio: Radio Nova 22 și Delta RFI. În 1991, Radio Contact, înființat in 1990, a trecut pe banda Vest. Legat tot de banda Vest: au mai existat de-a lungu' timpului și Radio Meridian etc. În 1994 parcă, s-au acordat licențe pe 10 ani or smth pt posturile de radio, fapt care s-a soldat cu mai multe urmări: au aparut Radio Total, Radio 21 si Radio ProFM si a disparut Radio Nova 22 (aveau niște emisiuni bestiale, mai ales sâmbată seara, când ieșeau reporterii afară și făceau caterinca de f bună calitate cu trecătorii).

Citistem pe undeva că primul post privat din România nu a fost SOTI (Societatea Pentru o Televiziune Indepndentă) - găsiți parte din arhivă pe youtube, ci un post din Arad. Nu am găsit ceva despre postul din Arad.

Posturile care emiteau pe F.M. în București în martie 1994 (cf. ziarului "Libertatea") - lista se referă probabil doar la posturil private (că existau și din alea de stat în F.M., dar nu le văd în listă)
Bandă est (F.M. O.I.R.T.):
- Fun Radio 67,8 MHz
- Tinerama 68,7 MHz
- Uniplus Radio 69,8 Mhz
- Radio Romantic 72,68 Mhz
Bandă vest (F.M. C.C.I.R.):
- Radio Delta 93,5 MHz
- Total FM 94,2 MHz
- Radio Contact 96,1 MHz
- Radio 21 (XXI) 100,2 MHz
- Pro FM 102,8 MHz

Primele posturi tv private din București, după SOTI știu că au fost Antena 1 (Nov. 1993) și Tele 7ABC (1994).
Antena 1: https://www.paginade...-presa-din-1993
https://forum.softpe...st__p__13752606
Radio Arad 65,95 MHz a început emisia în anul 1994, mai târziu trecând pe frecventa 99,1 MHz unde emite și azi!
TV Arad a început emisia în anul 1990 în luna ianuarie, pe canal 29 banda UIF, Emite și astăzi pe digital și analogic în rețeaua rcs&rds!

#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Tehnicianul1970, on 05 ianuarie 2018 - 14:44, said:

In Ploiesti,in 3 aprile 1993,s-a lansat primul post de radio privat, RADIO PRAHOVA pe frecventa 69,26 Mhz,banda est.
In anul 2000 a trecut in banda vest 99,20 Mhz. Este si astazi in emisie!
eheee...tinerete...Posted Image

erau criminali de-a dreptul. muzica (de cea mai buna calitate, un amestec de nou si vechi genial), niste oameni care au
scris istorie in materie de radio, niste emisiuni de dadeai dracului tv-ul. i-am ascultat o buna perioada de timp si online,
pana cand n-au mai fost ce erau si au intrat si ei in turma, ca ailalti.

"Suna bine, bine!", pana si asta era dementiala. "Hai Hituri"...hai, ma lasi...cu primul ati scris istoria. n-o sa va mai scoata
nimeni din ea, asta e clar, dar poate n-ar fi idee rea sa va intoarceti la primul "jingle". pariu ca 90% din prahovenii ce v-au
ascultat vreodata o sa ciuleasca instant urechile.

LE: mai e un post, nu retin insa numele, tot in FM-ul prahovean care incearca sa "sune" cum suna RPH-ul odata. e undeva
pe la inceputul benzii, 88-90Mhz. l-am auzit prin multe locuri cand am trecut prin Ploiesti, chiar si prin taxiuri.

Edited by dygey, 05 January 2018 - 16:09.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Da' cum de au făcut rost aşa de repede cei de la TV Arad de echipament? Sau au venit ceva ajutoare?
Postul celălalt din Prahova cred că e Will F.M.
Acum caut revista "Liceenii" în care se vorbeşte despre înfiinţarea Pro Tv. Am dat de ceva legat de "La mulţi ani Radio Contact" (nr. 10/1997). Caut că să scanez şi să postez   :)

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Pro Tv a aparut de 1 Dec. 1995, (cred)

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Da, ProTV a fost lansat pe 1 decembrie 1995: http://www.protv.ro/despre-noi/
...
http://www.cetv-net....ia/default.aspx
http://www.cetv-net....ew/default.aspx

#12
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Revenind la Radio Prahova,eram tineri,aveam acel entuziasm care nu poate fi tradus in cuvinte,traiam muzica,respiram muzica,veneau pe la mine pe acasa,Arthur,Macea...
Tin minte ca,tot prin 1993,oprisem emisia intr-o noapte, ca sa putem face jingle-uri noi.Nu aveam studio de productie,nu aveam alt mixer decat acel "batran" rusesc,care era in emisie.Foloseam niste deck-uri luate second-hand,mai mult rusesti.Erau niste Majak-uri care rupeau banda din casete cand ajungeau la capat... atat de puternice aveau motoarele,batranele "rusnace".Apoi... la cateva luni,am achizitionat "din obor",un deck Akai... nu mai retin modelul! Era o janghina ce se auzea infundat... sa nu mai spun.Reglam capetele de redare in direct,azimutul il reglam la surubelnita pana avea "inalte".Monitorizarea emisiei... era printr-un pick-up cehoslovac folosit ca amplificator.Ca surse de redare... ehehe,ce vremuri,aveam eu acasa aparatura mai buna decat avea tot radioul! Eu aveam AKAI si TEAC,radioul avea "rusnace".Mai tarziu,s-a trecut si pe pick-up-uri.Spre toamna lui '93, s-au cumparat primele 3 casetofoane noi-noute,3 Technics-uri model 626 si un CD-player tot Technics.Cand am difuzat pe post prima melodie direct de pe CD,am cazut (la propriu) din picioare... nu mai auzisem vreodata in FM,un sunet mai clar! Nu poti descrie in cuvinte,practic imi dadusera lacrimile,era fantastic! Sunt multe momente pe care as vrea sa le impartasesc cu voi...
Emitatorul care "ne arunca" in FM,avea numarul1! Era PRIMUL emitator produs in Romania pentru un radio legal.Era 100% produs de Domnul Marin de la LAET Bucuresti.Avea un final cu BLX 15 si modulator STEREO. Se zicea ca arunca in antena 200W daca este dat la maximum.In realitate,mai mult de 115W REALI nu avea cum sa debiteze.NU putea acel final ce echipa vechile statii R130 de armata (cei "batrani" in ale transmisiunulor stiu ce zic),chiar in conditii de supravoltare,sa dezvolte mai mult de 115W.In fine,cu 80 de wati reali am inceput emisia de la blocul Nr1 din Piata Nord a orasului Ploiesti... dar o imagine face cat 1000 de cuvinte.
Priviti cum era pe atunci,cam ce mai avem pe Youtube... nu-i asa ca era frumos?Posted Image Posted Image
P.S. - Cabina unde se vorbea,avea peretii acoperiti (capitonati) cu... cartoane de oua,sa nu aiba ecou... ce vremuri!Posted Image Posted Image Si azi privesc cu nostalgie si ma amuza cum erau inceputurile unui radio in FM dar... ce frumos era!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xlQ-R224QaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hmCEqI7XdZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fzuWsmm3Zdo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 dygey, on 05 ianuarie 2018 - 16:08, said:

eheee...tinerete...Posted Image

erau criminali de-a dreptul. muzica (de cea mai buna calitate, un amestec de nou si vechi genial), niste oameni care au
scris istorie in materie de radio, niste emisiuni de dadeai dracului tv-ul. i-am ascultat o buna perioada de timp si online,
pana cand n-au mai fost ce erau si au intrat si ei in turma, ca ailalti.

"Suna bine, bine!", pana si asta era dementiala. "Hai Hituri"...hai, ma lasi...cu primul ati scris istoria. n-o sa va mai scoata
nimeni din ea, asta e clar, dar poate n-ar fi idee rea sa va intoarceti la primul "jingle". pariu ca 90% din prahovenii ce v-au
ascultat vreodata o sa ciuleasca instant urechile.

LE: mai e un post, nu retin insa numele, tot in FM-ul prahovean care incearca sa "sune" cum suna RPH-ul odata. e undeva
pe la inceputul benzii, 88-90Mhz. l-am auzit prin multe locuri cand am trecut prin Ploiesti, chiar si prin taxiuri.
Este vorba de Best FM... dar este la ani lumina de ce era R.PH pe vremuri! Este un tonomat... fara cap,fara coada!

Edited by Tehnicianul1970, 05 January 2018 - 17:46.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Bursul, on 05 ianuarie 2018 - 14:54, said:

TVT 89 primul post TV Posted Image
Acolo am vazut Alien II. Bagau filme misto pe la 2, 3 noaptea.

Din alea de pe caseta, dublate de Irina Margareta Nistor ? Posted Image

 Seteh, on 05 ianuarie 2018 - 14:56, said:

Oooo DJL. Recunosc stilul din titlu Posted Image  Totusi parca mai era un topic fix cu acelasi subiect.
Eu ma ofticam ca nu aveam un radio pe banda Est. Aveam un prieten care avea si de cate ori ne jucam la el pe CIP ascultam FUN sau UNIPLUS. Mi se pareau mult mai misto decat ce era pe banda Vest.
Cand ne jucam la mine pe HC Posted Image  stateam pe Delta sau Contact.

Despre posturile tv... Aveam un Goldstar color pe vremea aia, luat prin '90, tineau ai mei la el ca a ochii din cap. Ce scandaluri aveam cu ei cand mai aparea cate un post si eu voiam sa il prind... Posted Image
Auzeam doar " daca strici tv-ul te bat de te usuc"...

Pe varul meu nu-l lasau ai lui sa puna Spectrumul la televizorul color, ca-l uzeaza. Avea un televizor alb/negru Sport, care era tot dereglat. Si noi ne jucam pe Spectrum la greu.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 January 2018 - 17:35.


#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 Ion_de_la_Raion, on 05 ianuarie 2018 - 17:35, said:

Din alea de pe caseta, dublate de Irina Margareta Nistor ? Posted Image



Pe varul meu nu-l lasau ai lui sa puna Spectrumul la televizorul color, ca-l uzeaza. Avea un televizor alb/negru Sport, care era tot dereglat. Si noi ne jucam pe Spectrum la greu.
Aaaa!!! Pai stai linistit ca nici eu nu ma jucam pe Goldstar. La prieten ne jucam pe un Olt si la mine pe un Snagov :)
CUm sa pun HC-ul pe Goldstar? Sa il stric cumva?

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am mai dat de revista în care se menţiona Radio Pro F.M. Posibil să nu fi fost printre "Licenii" şi eu să fi ţinut minte că e "Licenii". Sau posobil să nu mai am acel număr. Cine ştie, pe viitor poate dau de articol. Oricum, e interesant că pe atunci nu exista C.N.A.-ul aşa că licenţele se dădeau de către Min. Comunicaţiilor.

@ Tehnicianul1970 : ai lucrat la Radio Prahova?   :w00t:

#16
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Da,am colaborat cu ei si inca mai colaborez pe linie tehnica!Posted Image

#17
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Hai sa va mai spun si despre alt post de radio din alt oras,este vorba de Radio Brasov.NU am colaborat cu ei,aveam un apartament si in acel oras (ma rog,l-am vandut si am cumparat pe cel actual la Ploiesti) si mergeam in concedii acolo si ascultam pe frecventa de 87,8FM (ei au debutat tot in '93,dupa Radio Prahova ca luna de lansare) acel post de radio.Emite si in prezent pe aceeasi frecventa si are emitatorul pe Tampa.
Foloseau un emitator identic cu cel folosit la R.PH, un sistem radiant de antene mult superior insa fata de ceea ce foloseam noi in acelasi an si difuzau cam aceeasi muzica.La acea vreme,nu se stia de notiunea de CHR cum este astazi si,atat Prahova cat si Brasovul aveau atat muzica veche cat si noua in emisia zilnica.
R.BV,fiindca despre el vorbim,emitea la acea vreme din Blocul Roland,bloc... nefinisat la acea vreme,aveau studioul la etajul10,aveau si ei in emisie un mixer... tot rusesc,deck-uri (daca imi aduc bine aminte) Technics, 2 CD-playere,unul Technics si unul Philips si... asta tin minte,unul dintre deck-uri era REVOX.Acel REVOX avea un sunet de invidiat,ce mi-l doream si eu la Prahova! Am avut placerea sa stau de vorba cu oamenii acelui post de radio,mi-au spus si ei cum au inceput prima data emisia,ce greutati au avut cu obtinerea sediului... dar tot frumos era!
Acelasi entuziasm,muzica buna traita din suflet,programul facut chiar de DJ-ul din emisie,nu ca astazi,rece,sablonistic,fara viata (cum a ajuns in general radioul si notiunea de radio)! Iti alegeai tu ceea ce difuzezi,aveai niste reguli dar erau in favoarea celui ce conducea programul pe tura respectiva.
La Radio Brasov,erau mai mult pe CD-uri,aveau un avantaj fata de noi cei de la R.PH dar Prahova era mai iubita in orasul lui Nenea Iancu,decat era R.BV-ul in Brasov.
Sunetul era mai "flat" la Radio Brasov fata de Prahova.Mie imi placea sa scot tot ce era mai bun din aparatura "primitiva" ce era pe atunci,nu erau procesoare de sunet,nu erau procesoare pe microfoane,ce intra in mixer,iesea direct spre emitator! De aceea la R.BV... emisia de multe ori stingea LED-ul de STEREO de la aparatele de radio fiindca mixerul era lasat reglat cu totul "pe mijloc" si cand aveai o melodie "mai pe inalte",afecta frecventa pilot de 19Khz care era necesara receptoarelor la decodarea stereofonica.
La Prahova,aveam grija de acest lucru,de aceea nu ne-a sarit din STEREO nciodata! Stiam sa limitam inaltele la 15Khz... la Brasov,se emitea fara aceasta precautie.
In fine,DJ-ii Radio Brasov,bine pregatiti,voci bune,muzica buna,asa cum era muzica acelor vremuri... adevarate hit-uri,astazi... prea mult comert!
Deci,se emitea in tandemul CD - caseta audio,pick-up... uneori! De computerizare... nici nu se punea problema! Ganditi-va... nici Windows 95 nu se lansase,iar un calculator 386,costa mii de $!!! Iar HDD-urile aveau cateva sude de mega nu de Giga sau Tera...
Emisiunile erau 100% in direct,aveai om la radio si noaptea,animatie - party-uri cu dedicatii mereu sambata spre duminica,nu ca astazi... tonomate! Se facea RADIO cu omul la microfon,cu ascultatorul mereu alaturi de tine,nu caterinca si circoteca de astazi,Buzdugan si Morar si altii ca ei,carora le place sa se auda vorbind aiurea!
Matinalurile erau matinaluri,aveau informatii,muzica buna,te tineau lipit de radio! Astazi,putine posturi mai stiu ce inseamna cu adevarat RADIO!
Mai vorbim in seara asta! Momentan ma opresc dar mai revin printre voi!

Edited by Tehnicianul1970, 05 January 2018 - 21:01.


#18
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017

 djl, on 05 ianuarie 2018 - 16:14, said:

Da' cum de au făcut rost aşa de repede cei de la TV Arad de echipament? Sau au venit ceva ajutoare?
Postul celălalt din Prahova cred că e Will F.M.
TV Arad a fost afiliat din 96-97 până în 2011 cu Antena 1.
Wyl FM nu mai există, a fost înghițit de Smart FM acum o lună. Best FM mai e în afară de Prahova, dar e cam pe ducă...

Galați - Radio Galați din 1991, TV Galați din 1994, Radio Galați Lider FM / ProFM + Express TV + Antena 1 din 1999, Pro TV + Europa FM din 2000.

Edited by galatiuser, 05 January 2018 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate