Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme anatomie pt. BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare !

Vreau să dau bacul la anatomie și fiziologie umană. Am o culegere cu probleme și teorie dar nu înțeleg cum se rezolvă probleme cu grupele de sânge și Rh pozitiv și Rh negativ. Îmi poate explica și mie cineva mai pe-ndelete în privat sau aici ?

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
La grupele de sange trebuie sa stii pe de rost tabelul cu grupele, donori si acceptori, si sa stii niste formule care te ajuta in probleme. Cu Rh+ si Rh- nu stiu sigur, nu comentez, dar cam asta stiu de la Sînge de la orele de biologie.

#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Culegerea se numește Ghid pentru bacalaureat de nota 10, am găsit tabelul dar eu pe cele cu Rh negativ și pozitiv nu le înțeleg.

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ce trebuie sa intelegi ca cel mai comun este Rh+, adica A+, B+, AB+ sau 0+. Restul, adica A-, B-, etc. sunt rare, si nu au un antigen pe suprafata celulelor rosii. Presupun ca iti apare confuzia in probleme, atunci cand zice de Rh. Te panichezi doar daca la cerinte iti apare ceva ce se leaga STRICT de Rh. Adica transfuzii, ce Rh va avea copilul, etc. Aici e fix ca la grupele de sange.

#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Am postat aici pentru că nu le înțeleg, nu e vorba de panică.

Un exemplu de problemă:

O persoană cu grupa sanguină AB și Rh pozitiv este supusă unei intervenții chirugicale. Este necesară realizarea unei transfuziii cu o cantitate mică de sânge. În spital există rezerve de sânge aparținând următoarelor grupe: AB și Rh negativ, B și Rh pozitiv.
Precizați:
a ) grupa/grupele sângelui care poate fi folosit de medici pentru transfuzie, din rezervele de sânge ale spitalului; motivați răspunsul dat;
b ) importanța cunoașterii tipului de Rh al persoanei căreia i se face o transfuzie de sânge

#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Si nu gasesti raspuns in manualul de anatomie? Sau nu ai invatat la scoala?

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 un-simplu-om, on 05 ianuarie 2018 - 15:05, said:

Am postat aici pentru că nu le înțeleg, nu e vorba de panică.

Un exemplu de problemă:

O persoană cu grupa sanguină AB și Rh pozitiv este supusă unei intervenții chirugicale. Este necesară realizarea unei transfuziii cu o cantitate mică de sânge. În spital există rezerve de sânge aparținând următoarelor grupe: AB și Rh negativ, B și Rh pozitiv.
Precizați:
a ) grupa/grupele sângelui care poate fi folosit de medici pentru transfuzie, din rezervele de sânge ale spitalului; motivați răspunsul dat;
b ) importanța cunoașterii tipului de Rh al persoanei căreia i se face o transfuzie de sânge
Intrebarea asta-i o tampenie. In situatii adevarate se foloseste strict sange izogrup!

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ar fi trebuit sa faci deja treburile astea, dar grupele de sange OAB sunt formate din gruparea a oricare doua (!) dintre cele trei (!) alele posibile La,Lb si I(i de la Iancu) mostenite cate una de la mama si una de la tata. Alelele La si Lb sunt co_dominante (determina caracterele grupei de sange rezultante), si dominante fata de I, care este inactiva; doua alele I determina grupa O.

Nu ramane decat sa scriem in ordine toate combinatiile posibile de cate doua alele si sa tragem concluziile ce rezulta din ultima propozitie de mai sus:

La La -> A
La I -> A
Lb Lb -> B
Lb I -> B
La Lb -> AB
I I -> O

Pentru problemele de tipul transfuzie ai de retinut o chestie simpla: sangele primit trebuie sa contina dintre alelele co/dominante numai acelea pe care individul le are in sangele propriu. Grupa O, continand alele inactive, poate fi transfuzata oricarui primitor.

In problema ta, grupa AB este formata din alelele La si Lb, asadar individul poate primi o transfuzie din orice combinatii de alele La, Lb si I, adica toate de mai sus, daca te uiti. Se zice despre grupa AB ca este primitor universal.
Un primitor grupa A va putea primi de la orice combinatie de alele La si I. Astea ar fi: La La, La I, si I I. Adica grupele A, A si O. Si asa mai departe.

In privinta factorului Rh, asemuieste-l cu un virus ca sa iti fie mai usor sa faci rationamentul. Daca in loc de Rh i-am zice... HIV, ar fi usor de concluzionat ca un HIV+ poate primi sange HIV+ sau HIV- dar un HIV- poate primi doar de la HIV-. Asta neglijand implicatiile medicale. In explicatia asta suntem pe front in caz de forta majora.

Revenind, din nou, la problema ta, primitorul Rh+ va putea primi sange de la un donator Rh+ sau un donator Rh-, din grupele de mai sus.



Tot din combinatiile de alele rezolvi si problemele de tipul "ce grupa de sange poate avea copilul nascut din parinti A si B si cu ce probabilitati?" pentru care mai iau romancele bataie pe la tara.

#9
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Sistemul ABO :

[ https://i.imgur.com/pajfPLD.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci persoanele cu Rh+ pot dona doar la Rh+ și cei cu Rh- pot dona celor cu Rh- și Rh+.

[ https://i.imgur.com/YIOSNF4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Pe scurt, persoanele care au Rh negativ și primesc sânge de la persoane cu Rh pozitiv dezvoltă un răspuns imunologic al organismului. Adică percep sângele donatorului ca pe un corp străin. În rest, compatibilitatea grupelor cred că o știi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate