Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Academia de politie.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
De ce nu cumperi cartea lui Petricica ? E mult mai usor de citit si invatat din carte...Doar ca trebuie sa aloci niste bani, asa in pdf. ii salvezi..

Legat de Academia de Politie, orice facultate ai urma, la absolvire capeti grad de ofiter, adica peste agenti / subofiteri.

La pompieri iesi sublocotenent, poti ajunge loctiitor de subunitate ( la inceput ) - > comandant de subunitate ( dupa ) si mai departe la grup s.a.m.d. . Asta daca vrei sa lucrezi intr-o subunitate de pompieri, sa fii operativ, adica sa partici la interventii si nu in inspectorat la birouri. Si DA si ofiterii intra la FOC, nu te lua dupa balalaul de mai sus care habar nu are si comenteaza sa se afle in treaba.

#20
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 Vlad-, on 05 ianuarie 2018 - 14:15, said:

In cadrul Academiei de politie "Alexandru Ioan Cuza" sunt mai multe facultati.

Facultatea de Politie
Vei absolvi facultatea cu gradul de subinspector de politie (ofiter). Mai exact vei lucra pe una dintre liniile de munca pe care te specializezi incepand cu anul II - din cei trei ani pe care ii urmezi (ordine publica, rutiera, investigatii criminale, economic, criminalistica, combaterea criminalitatii organizate, transporturi etc.).
De asemenea aceasta facultate pregateste si viitori ofiteri de penitenciare (subinspectori de penitenciare), ,,arma” pe care o trebuie sa ti-o alegi inca de la admitere intrucat nu te poti transfera ulterior.

Facultatea de Politie de Frontiera
De asemenea vei absolvi cu gradul de subinspector de politie, de frontiera bineinteles, si vei fi angajat in cadrul I.G.P.F., urmand sa-ti desfasori activitatea in legatura cu tot ce tine de frontiera tarii (control trecere - frontiera, aeroport, naval, migratie, cooperare internationala etc.)

Facultatea de Jandarmi
O vei absolvi cu grad militar, respectiv cel de sublocotenent (echivalentul subinspectorului din politie). Banuiesc ca ai idee in ce consta aceasta meserie, nefiind extrem de complexa dpdv al liniilor de munca.

Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative
Asa cum ti-a explicat cineva mai sus parca, este singura facultate din cadrul academiei unde vei fi scolarizat timp de 4 ani de zile (in loc de 3). L.E. Si la pompieri tot 4 ani dureaza scolarizarea. Este exact ceea ce fac:

 warchilde, on 05 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Posibil sa se refere la Juriștii poliției, cei ce reprezintă instituția atunci când este data in judecată, gen contestațiile împotriva proceselor verbale de contravenție.

Facultatea de Pompieri
Pe langa explicatii oferite si de altii, pot face precizarea ca scolarizarea dureaza 4 ani iar cursurile se fac undeva in Pantelimon (parca pe sos. Morarilor se afla cazarma). Vei avea de asemenea grad militar, cel de sublocotenent cat si titlu de inginer. Este o facultate destul de grea.

Faultatea de Arhivistica
Este singura facultate din cadrul academiei unde nu obtii gradul de ofiter deoarece absolventii sunt personal civil (sunt angajati dupa caz in diferite institutii in cadrul Arhivelor Nationale sau ale altor ministere sau institutii publice). Din cate stiu, cel putin pana acum cativa ani, cei care absolveau aceasta institutie nu beneficiau si de un post asigurat dupa absolvire (o faceau cam degeaba parerea mea).

C.N.A.I
C.P.D.O.S.P
Astea sunt niste centre de perfectionare sau colegii pe care le pot urma atat cadrele MAI cat si civilii (in functie de specializari).

Edited by Dau, 03 March 2018 - 16:11.


#21
Ruber

Ruber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2019
Buna, aș vrea sa știu cand se fac admiteri-le la academia de poliție anul acesta

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
https://www.academia...mitere-2019.pdf

#23
Ruber

Ruber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2019
Am uitat sa precizez ca am deja vizionat site-ul dar inca nu am ințele data, poți te rog sa mi-o spui tu?

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu te-am trimis la site ci ti-am dat un document. Regulament de admitere 2019. Unde, surpriza, ai si calendar de admitere. Citeste.

Edited by neagu_laurentiu, 20 July 2019 - 22:47.


#25
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Salut, Vlad!
Ai mai sustinut admiterea la Academia de Politie?
Te-as ruga sa ma ajuti cu niste informatii..

#26
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Salut!

Am citit pe siteul Academiei ca exista limita de varsta de 27 ani. Doar pentru cei care candideaza in structura militara. La ce se refera?

Pot sustine examenul daca am 29 ani, insa pentru alte specializari? Care sunt acelea?

Multumesc!

#27
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Tacumd, limita de varsta este pentru structurile militare, adica pompieri si jandarmerie. La politie nu exista limita de varsta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate