Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zgariat in parcare, cum le pot diminua?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu da cu spray!
Ori o vopsești, ori o lași așa.

#20
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mie mi-a spus un tinichigiu,ca nu se da cu diluant pe vopseaua masinii!...se foloseste in schimb,benzina...o fi adevarat?!

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eventual, ia de undeva vopsea vărsată, pe comandă după cod, și încearcă-ți norocul.

#22
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostSuper Chief, on 05 ianuarie 2018 - 09:57, said:

Notezi numerele mașinilor parcate lângă tine inclusiv culoarea. Eventual poza de grup cu mașina ta in centrul cadrului.
Bingo, fix asta fac de fiecare data. Parchez frumos masina si fac o poza de grup in care sa se vada masina din stanga si dreapta...pana acum nu am avut nicio problema.
Exista evident sansa sa nu fie vreunul de langa tine ci din partea opusa sau din spate...dar macar daca ai cu aia de langa tine si se intampla sa fie vreunul din ei te-ai scos.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ca notezi numerele celor de langa tine am inteles. Dar la ce iti foloseste nu am inteles. Cat stai tu la cumparaturi pot sa se schimbe de 5 ori masinile de langa a ta. De unde stii care a zgariat-o dintre alea 5?


View Postbusiness11, on 05 ianuarie 2018 - 10:10, said:

Si pentru astia care innebunesc pe aici ca de ce se agita omul atat ca i-au zgariat masina. Pana la urma vorbim despre un bun valoros pe care omul a dat o gramada de bani munciti de el. Indiferent ca este ceva normal in Romania sa iti loveasca masina, nu ar trebui sa fie asa normal pentru ca nici eu nu ma duc si iti rup hainele de pe tine ca este ceva normal. Plus ca daca omul are grija de masina normal ca te oftica asa ceva. Ma intreb ce gandire aveti unii, daca pe voi va doare in pupu ca va loveste unul masina, mai bine va urcati in autobuze.

  1. Nu e normal sa faci atata caz pentru un obiect. Daca iti zgarie cineva masina de spalat faci la fel?
  2. Nu e normal sa lovesti o masina,  fie ea si doar o zgarietura superficiala, si sa pleci. Daca chiar nu poti astepta pana vine proprietarul ii lasi un nr de telefon in stergator.

  1 tine de un comportament normal
  2 tine de bun simt si educatie.

Edited by PoeOvidiu, 05 January 2018 - 10:31.


#24
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
FIx ieri la spalatorie am observat pe bara spate o urma fina de vopsea verde. S-a luat usor, a frecat baiatul bine.
Dar in tot cartierul nu e decat o masina culoarea verde brotacel, un Ford Focus din blocul de vis-a-vis, deci stiu masina. Acum ce sa fac? Sa ma duc la politie? Sa o zgarii si eu pe a lui? Pana mea, e o tabla care ma duce din a in b. Daca era mai grav poate il cautam sa facem amiabila. Oricum mai am cateva pe bara din spate, una galbena care inca mai rezista de la un taxi probabil.

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTz3posu, on 05 ianuarie 2018 - 10:27, said:

Bingo, fix asta fac de fiecare data. Parchez frumos masina si fac o poza de grup in care sa se vada masina din stanga si dreapta...pana acum nu am avut nicio problema.
Exista evident sansa sa nu fie vreunul de langa tine ci din partea opusa sau din spate...dar macar daca ai cu aia de langa tine si se intampla sa fie vreunul din ei te-ai scos.
Asta-i cea mai paranormala strategie pe care am auzit-o. Daca n-ai filmare, poți sa-ti fac praf mașina și apoi sa facem skandenberg in carnetele, cat dorești. Daca vrei o măsură reala, pune-ti camere in fata si spate. Asa nu te mai pot da înapoi.

#26
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 22.02.2007
masina doua luni si 3000km (golf facelift 110cp) acum o luna a intrat unu in mine la stop si mi-a fost schimbata bara, acum doua zile mi-a fost zgariata bara abia schimbata.
nu vreau sa o tin tipla, dar nu vreau sa para nici degradata.

#27
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

View Postpui, on 05 ianuarie 2018 - 07:34, said:

Dacă evenimentul e recent, du-te la cei de la supraveghere camere video de la Auchan și roaga-i să-ți de-a filmarea din data și ora respectivă, apoi mergi la poliție, faci o sesizare iar ei îl vor identifica pe neatent iar mai departe alegi ce vrei să faci.
Nu au voie să arate filmările. Trebuie să mergi la Poliție, faci sesizarea (dar trebuie mers în primele 24 ore, altfel rămâi fără permis!) iar ei cer filmarea de la firma de pază.
Am pățit același lucru anul trecut. Polițiștii au spus că nu s-a văzut nimic pe filmare. Mașina fusese parcată nu departe de camera de pe un stâlp, dar și cei de la pază și poliția mi-au spus că acele camere se rotesc și au rezoluția mică. Polițistul care s-a ocupat mi-a spus că nu știa să fi fost prins vreunul pe baza filmării(vorbesc de Carrefour Suceava).

#28
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostYOUR_GOD, on 05 ianuarie 2018 - 11:02, said:

Asta-i cea mai paranormala strategie pe care am auzit-o. Daca n-ai filmare, poți sa-ti fac praf mașina și apoi sa facem skandenberg in carnetele, cat dorești. Daca vrei o măsură reala, pune-ti camere in fata si spate. Asa nu te mai pot da înapoi.
Poti sa o faci praf cu mainile, ca daca o faci cu masina ta vor ramane urme pe ambele masini. in momentul in care reclam la politie pe baza pozei ca se potriveste culoarea ce vei face? Mai ales dupa ce se vor constata urme si pe masina ta sau eventual reparatii proaspete? Ma rog, nu isi are rost discutia.

Cei ce considera masina un fier de dus din a in b inseamna ca au alte pasiuni ori probabil nu au muncit pentru banii dati pe masina aia.
In momentul in care muncesti niste bani si iti iei o masina noua pe banii tai nu are cum sa nu te doara orice urma lasa de un prost.
Evident ca sunt si cei ce isi cumpara masini de 1-2000 euro pe care ii doare undeva de vreo regula de circulatie, de masina lor sau masina celorlalti, astia sunt niste gunoaie de oameni.

Edited by Tz3posu, 05 January 2018 - 12:25.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPoeOvidiu, on 05 ianuarie 2018 - 08:06, said:

La masina cred ca tot cu dizolvant/polish/ revopsire
Pai da, e putin si nu merita revopsire ca nu e masina noua... o sa incerc, mie- teama intotdeauna sa nu exagerez cu dizolvantul. O sa incerc pe o zona minuscula mai intai. Nu am corector la culoarea ei ca rezolvam peste.

#30
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
pe bara aia mi se pare ca vopseaua e exfoliata... poti da cu ce vrei pe ea, la primul spalat va sari de la jetul puternic de apa.... de asemenea, exfolierea se va amplifica oricum... singura solutie e revopsirea

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic sa lasi masina asa, nu e Ferrari sau mai stiu eu ce. Pot aparea si altele, astea sint riscurile la masini. Stau afara, orice dobitoc ti-o poate juli, zgaria, lovi, etc. Am patit si eu.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 January 2018 - 13:31.


#32
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postpui, on 05 ianuarie 2018 - 07:34, said:

Dacă evenimentul e recent, du-te la cei de la supraveghere camere video de la Auchan și roaga-i să-ți de-a filmarea din data și ora respectivă, apoi mergi la poliție, faci o sesizare iar ei îl vor identifica pe neatent iar mai departe alegi ce vrei să faci.
Doar printr-un noroc chior obtii vreo filmare/informatie de la ei sau de la altii. Unii nici la politie nu prea dau filmarile  ca sa nu aiba parte de alte complicatii.

Quote

Notezi numerele mașinilor parcate lângă tine inclusiv culoarea. Eventual poza de grup cu mașina ta in centrul cadrului.
Si ce faci daca sunt 2-3 masini aceeasi culoare ? Te duci la politie si zici ca e posibil sa te fi atins B-XX-ABC  DJ-XY-BCA sau OT-XX-CBA ? Politia iti da cu flit imediat.....nu stau sa faca anchete si sa timita invitatii la sediul politiei pentru 2-3 puncte pe bara. (dupa o perioada iti trimit o scrisoare acasa ca autorul a ramas neidentificat)

Suntem in 2018. Exista camere auto fata/spate. La o masina noua i-as fi montat camere de bord inainte sa o scot din parcarea dealer-ului.

Quote

un las fugar trebuie reclamat la politie in 24h si cand i-l gaseste reinvata 30 zile cum se conduce
De unde stii tu ca e fugar ? Are 24h sa ajunga la politie ...iar dupa termenul asta mai dureaza ceva pana politia contacteaza pagubitul !

Edited by polizei, 05 January 2018 - 13:58.


#33
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 04.11.2016
Zgarieturile fine care nu se simt la unghie se repara fara probleme cu polish transparent sau la culoare. Zgarieturile mai adanci care se simt la unghie si care au trecut usor de stratul de vopsea dar nu au ajuns la tabla se pot repara, nu prea usor, dar se pot repara. Se degreseaza bine suprafata, se incearca umplerea zgarieturii cu un creion corector, se lasa cam 12 ore, se smirgheluieste suprafata cu smirghel foarte fin de apa si se da cu spray (sau cumparati o sticluta de vopsea din aceea cu o mica pensula atasata) sau cu pistolul (asta din urma doar pentru cei mai indemanatici). Daca nu ati reusit din prima sa acoperiti perfect zgarietura cu creionul corector, reluati operatia de cate ori este nevoie. La urma se poate da si cu un spray cu lac. La zgarieturile de genul asta se poate trai foarte bine si cu ele ca nu vor afecta tabla si de obicei la cateva zile dupa ce o repari apare alta.
Daca zgarietura este ajunsa insa la tabla, trebuie intervenit rapid pentru ca se va oxida foarte repede. Puteti sa o faceti si singuri respectand in mare cele de mai sus cu observatia ca zona afectata trebuie neaparat chituita (nu se foloseste corector) si slefuita. Totusi va recomand sa mergeti la un vopsitor profesionist.
Si o ultima observatie. daca zgarietura este pe zona plasticelor, cum ar fi cele doua bare de protectie si este patrunsa trebuie sa acoperiti intai cu un filler special pentru plastic. In caz contrar vopseaua se va exfolia relativ repede.

Edited by gabrieln2016, 05 January 2018 - 14:26.


#34
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View PostAbaddon, on 05 ianuarie 2018 - 11:20, said:

masina doua luni si 3000km (golf facelift 110cp) acum o luna a intrat unu in mine la stop si mi-a fost schimbata bara, acum doua zile mi-a fost zgariata bara abia schimbata.
nu vreau sa o tin tipla, dar nu vreau sa para nici degradata.
Fugi repede si fa-i o sfestanie,Posted Image  ca ai inceput bine.

#35
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 22.02.2007
Am fost sfatuit sa iau creion corector si spray dupa cod pentru a aplica in zonele unde a sarit smaltul.
O sa revin cu poze dupa ce imi vin.

#36
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Eu te sfatuiesc sa-i faci Casco.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate