Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Zgariat in parcare, cum le pot diminua?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Ieri am fost zgariat in parcare la auchan craiova, am mai reusit o leaca sa diminuez din urme cu dizolvant + crema de polish dupa, dar vinovatul mi-a luat si un strat de vopsea.
Ce pot face pentru a acoperii aceea zona, fara sa vopsesc complet bara, care probabil o sa o vopsesc dupa ce se acumuleaza mai multe zgarieturi.
De asemenea, ce pot face daca prind vinovatul fix cand ma juleste?

Attached Files


Edited by Abaddon, 05 January 2018 - 04:09.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Ce poti sa faci, amiabila cu el... sunt destui neatenti. Si sotia are o urma mica albastra, cum ai facut cu dizolvantul, pe o carpa ceva sau cum ? Sa nu afecteze si vopseaua utila...

#3
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Am pus pe un mic servetel dizolvant si am frecat puternic in zona zgarieturilor si au mai disparut din ele, apoi am sters cu un servetel umed si am dat cu crema polish.
Intre timp am gasit si spray dupa cod: http://laboratorvops...eparat-dupa-cod
Ma gandesc ca trebuie dat cu smirgher mai fin apoi dau cu sprei, nu?

Edited by Abaddon, 05 January 2018 - 04:27.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Dude, mie mi-ar fi rusine sa mai ies cu masina aia in trafic.

Pe viitor ia autobuzul cand mergi in Auchan, chestiile astea sunt inevitabile.

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cauta pe youtube, how to remove scratchea using wd40.

#6
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Dacă evenimentul e recent, du-te la cei de la supraveghere camere video de la Auchan și roaga-i să-ți de-a filmarea din data și ora respectivă, apoi mergi la poliție, faci o sesizare iar ei îl vor identifica pe neatent iar mai departe alegi ce vrei să faci.


#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Vopselurile auto moderne sunt pe baza de apa si nu pe baza de solvent organic, deci poti sa dai cu diluant cat vrei tu ca nu se intampla mare lucru.
Initiator, daca vad bine, ti-a ciobit putin lacul de pe bara, caz in care nu prea ai ce face. Nici la un polish mai intens nu se va duce.
@pui, mie mi-au spart masina in parcarea subterana a  unui mall si nu mi-au dat nici o filmare a camerei de supraveghere la cererea mea, ci doar prin intermediul politiei.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 andreic, on 05 ianuarie 2018 - 04:21, said:

Si sotia are o urma mica albastra, cum ai facut cu dizolvantul, pe o carpa ceva sau cum ? Sa nu afecteze si vopseaua utila...
Iese cu fond de ten si pana la urma dispare singura de la natura.
La masina cred ca tot cu dizolvant/polish/ revopsire

#9
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Nu ai ce face. Si eu patesc frecvent s-o gasesc zgaraiata. E plin de habarnisti cu permis. Ultima data mi-am gasit oglinda smulsa si pusa pe parbriz. Zic macar asta a avut bunul simt sa nu-mi lase oglinda cazuta dupa ce m-a lovit. Aiurea, m-a sunat imediat un vecin. Vezi ca ti-a lovit unu masina, ti-am recuperat eu oglinda din mijlocul soselei sa nu ti-o faca terci masinile.
Nu-ti zic cum arata numarul din fata. Ca intra mereu cu cuiul de remorcare in el. La inceput ma stresam si faceam reparatiile. Ma duceam si la politie sa iau dovada. Dar nu merita cu soferii astia.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 PoeOvidiu, on 05 ianuarie 2018 - 08:06, said:

Iese cu fond de ten si pana la urma dispare singura de la natura.
La masina cred ca tot cu dizolvant/polish/ revopsire
Bai, voiam sa-i "spun" si eu acelasi lucru!

On: n-o mai scoti cu polish, obisnuieste-te!

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Deenman, on 05 ianuarie 2018 - 07:07, said:

Cauta pe youtube, how to remove scratchea using wd40.
Filmuletele alea-s pentru prosti.

 Abaddon, on 05 ianuarie 2018 - 04:07, said:

Ieri am fost zgariat in parcare la auchan craiova, am mai reusit o leaca sa diminuez din urme cu dizolvant + crema de polish...
Trebuie sa faci asta dupa fiecare spalare.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Chestia aia iese doar cu revopsire. Ca sa iasa cum a fost. Restul sunt carpeli. Eu as face carpeala pentur ca bara, la mine, e consumabil. :D

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Notezi numerele mașinilor parcate lângă tine inclusiv culoarea. Eventual poza de grup cu mașina ta in centrul cadrului.

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 Abaddon, on 05 ianuarie 2018 - 04:26, said:

Am pus pe un mic servetel dizolvant si am frecat puternic in zona zgarieturilor si au mai disparut din ele, apoi am sters cu un servetel umed si am dat cu crema polish.
Intre timp am gasit si spray dupa cod: http://laboratorvops...eparat-dupa-cod
Ma gandesc ca trebuie dat cu smirgher mai fin apoi dau cu sprei, nu?
wtf Posted Image

omule, nu mai face nimic la masina aia, mai bine o lasai naibii cum era. ori o vopsesti, ori o duci la cineva care face retusari / polish, da' nu te mai atinge de masina!!!

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
Cum sa dai ma cu dizolvant? :)))))

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pline parcarile de ghinionisti. Inca nu am reusit sa gasesc masina zgariata in ultimii 10 ani. Oricum nu m-as agita prea tare, e doar o bucata de tabla care ma ajuta sa ajung din A in B. Important e sa ma duca in siguranta.
Dar vad ca 80% din romani considera masina obiect sacru.
Las-o asa da-o incolo de masina. Daca nu e indoita, ruginita etc e prea mare caz pentru un rahat de zgarietura.

Edited by PoeOvidiu, 05 January 2018 - 10:08.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 pui, on 05 ianuarie 2018 - 07:34, said:

Dacă evenimentul e recent, du-te la cei de la supraveghere camere video de la Auchan și roaga-i să-ți de-a filmarea din data și ora respectivă, apoi mergi la poliție, faci o sesizare iar ei îl vor identifica pe neatent iar mai departe alegi ce vrei să faci.

sper ca glumesti, daca te duci la Auchan o sa rada aia de tine. Fara ceva de la politie poti sa uiti asa ceva.

Nu mai da cu nimic pe vopsea ca sa nu o strici chiar daca vopselele moderne sunt pe baza de apa. Ai nevoie de un polish, parca din poza 2 pare ca a afectat vopseaua in cazul asta nu o sa mai scoata polish-ul nimic, va trebui vopsita partea respectiva dar nu iti recomand pentru ca risti acelasi lucru. Asteapta pana vinzi masina si dupaia o faci, ca inca nu este deranjant.


Si pentru astia care innebunesc pe aici ca de ce se agita omul atat ca i-au zgariat masina. Pana la urma vorbim despre un bun valoros pe care omul a dat o gramada de bani munciti de el. Indiferent ca este ceva normal in Romania sa iti loveasca masina, nu ar trebui sa fie asa normal pentru ca nici eu nu ma duc si iti rup hainele de pe tine ca este ceva normal. Plus ca daca omul are grija de masina normal ca te oftica asa ceva. Ma intreb ce gandire aveti unii, daca pe voi va doare in pupu ca va loveste unul masina, mai bine va urcati in autobuze.

Edited by business11, 05 January 2018 - 10:12.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
un las fugar trebuie reclamat la politie in 24h si cand i-l gaseste reinvata 30 zile cum se conduce

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate