Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Protest in favoarea masinilor electrice

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 liviu121314, on 05 ianuarie 2018 - 11:26, said:

Am avut ocazia sa calatoresc in Italia de anul nou, orasele mari au doar taxiuri prius hibrid si Renault ZOE full electric si foarte multe statii de incarcare publice la strada(arata ca un taxator de parcare american). Sunt si multe masini electrice personale inclusiv renault twizzy care ar fi considerat hidos la noi. In general daca privesti cum arata anumite lucruri in tari mai avansate tehnologic iti poti imagina cum va fi si la noi in 5+ ani :)

Reno twizzy e considerat hidos oriunde, nu doar la noi.  La noi nu va fi nici in 50 de ani cum este in tarile civilizate. Eu incarc Tesla acasa la trifazic, nu am timp sa stau in parcari si nici nu vad rostul . Eu cred ca in parcari se pune botul mai ales pt ca e mocangeala, iar romanul vrea orice e gratis. Chiar daca tot il costa timp sau  produsele cumparate de la magazinul respectiv.


#74
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cu incarcarea acasa am vazut chiar in cartier la mine vreo 4-5 masini cu cablul conectat.
Aici bransamentul normal de monofazat este de 100A. Poate de aceea isi permit.
In RO ar fi cam greu fara trifazic.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cavaliere, on 06 ianuarie 2018 - 02:01, said:

Reno twizzy e considerat hidos oriunde, nu doar la noi.  La noi nu va fi nici in 50 de ani cum este in tarile civilizate. Eu incarc Tesla acasa la trifazic, nu am timp sa stau in parcari si nici nu vad rostul . Eu cred ca in parcari se pune botul mai ales pt ca e mocangeala, iar romanul vrea orice e gratis. Chiar daca tot il costa timp sau  produsele cumparate de la magazinul respectiv.

Vorbesti prostii cu toate ca zici ca ai electrica. De obicei umblu cu acumulatorul plin, orice posesor de electrica (din Romania) asta cred ca face, sa nu ramana pe undeva, ca  si asa statii de incarcare nu sunt. Asa ca din incarcatorul ala, daca iau curent de 4 lei si 50 de bani , ca o incarcare completa la mine costa 9 lei. (si mereu nici nu am stat sa astept, mi-am facut treaba si am plecat, daca am pus curent de 2 lei ! )

....din cate se pare cand ai Tesla, ti se pare mare mocageala, 4 lei .

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 03:00.


#76
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Apropo de chestia asta cu ramasul in "pana prostului" de curent la o electrica..... cum se rezolva treaba ?, Ca nu vine nimeni cu o galeata de curent sa te ajute.... Ce solutie exista ?

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O tractezi si se incarca in timp ce o tractezi...sau chemi o platforma. Ma mai gandeam la un generator, dar nu prea merge ca este greu si car inutil dupa mine 30-40 kg.
...dar solutia este o buna gestionare a curentului  in functie de traseu, lasandu-ti mereu rezerve si nu pleci niciodata ca o fosila, cu " rezervorul"  gol.


L.E. Ar fi interesant sa tractezi o benzinara si cat o tractezi sa i se umple rezervorul. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 03:20.


#78
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 underb, on 06 ianuarie 2018 - 00:48, said:

Nu ma asteptam ca electricele sa produca atata amaraciune.

Cred ca o caracatita e suficienta.
Am impresia ca Electricele vor începe sa aibă asupra proprietarilor, același efect ca dieta raw vegan asupra celor care o adopta :)

#79
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 keta, on 06 ianuarie 2018 - 03:09, said:

Apropo de chestia asta cu ramasul in "pana prostului" de curent la o electrica..... cum se rezolva treaba ?, Ca nu vine nimeni cu o galeata de curent sa te ajute.... Ce solutie exista ?
Maresti autonomia vehiculului si iti permiti sa ai si statii de incarcare mai rare. Altceva nu exista.

#80
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 MembruAnonim, on 06 ianuarie 2018 - 02:48, said:

Vorbesti prostii cu toate ca zici ca ai electrica. De obicei umblu cu acumulatorul plin, orice posesor de electrica (din Romania) asta cred ca face, sa nu ramana pe undeva, ca  si asa statii de incarcare nu sunt. Asa ca din incarcatorul ala, daca iau curent de 4 lei si 50 de bani , ca o incarcare completa la mine costa 9 lei. (si mereu nici nu am stat sa astept, mi-am facut treaba si am plecat, daca am pus curent de 2 lei ! )

....din cate se pare cand ai Tesla, ti se pare mare mocageala, 4 lei .

Daca de obicei umbli cu acumulatorul plin, inseamna ca ai rar nevoie sa o incarci la prizele publice, deci atunci care e nemultumirea ca gasesti locurile ocupate, daca tot ai nevoie de ele foarte rar?:))

#81
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MembruAnonim, on 05 ianuarie 2018 - 02:49, said:

Masina electrica o incarc in statia de incarcare special amenajata pentru masinile electrice. se recunosc usor, au desenata o priza.
Da o incari acolo dar pe gratis....de ce nu o incarci acasa pe banii tai?
Oricum nu e in regula ca locurile de incarcat sunt ocupate abuziv....Asta tine de gradul de civilizatie al romanului ...Si stim cu totii ca romanul e un animal abia coborat din copac....

Edited by Clovis, 06 January 2018 - 11:23.


#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cavaliere, on 06 ianuarie 2018 - 11:10, said:

Daca de obicei umbli cu acumulatorul plin, inseamna ca ai rar nevoie sa o incarci la prizele publice, deci atunci care e nemultumirea ca gasesti locurile ocupate, daca tot ai nevoie de ele foarte rar?Posted Image)

Pai cred ca se numeste range anxiety...are dreptate richelieu, putin mai sus.

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 11:45.


#83
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 MembruAnonim, on 06 ianuarie 2018 - 11:44, said:

Pai cred ca se numeste range anxiety...are dreptate richelieu, putin mai sus.

Nu stiu cum se cheama, eu de exemplu am range 400 +/- de km, oricum o incarc o data pe saptamana.
Nu zic ca nu e meltenesc sa gasesti locurile alea ocupate, insa cred ca faci prea mare caz din asta, mai ales ca noi cu masini electrice avem pondere infinitezimala din total, deci ne aliniem la majoritate.
Pe mine ma batea gandul sa imi iau un i3 de oras, dar pana la urma am abandonat ideea intrucat e si urata si oricum folosesc Tesla in oras si mai ales pt ca are autonomie mica si nu doresc sa stau sa incarc masina zilnic sau la doua zile. Este motivul pt care am renuntat si la smartphone dupa ce l-am spart pe ultimul acum cateva luni. :)

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fi sigur ca daca aveam autonomia ta nu vedeai topicul asta....dealtfel, ti-as lua putin din bateria aia sa vad cam cum ai face, ti-as lua cat sa ramai cu 160 km, cat am eu....si aia 160 nici nu sunt 160 iarna, sunt vreo 120, dar fara caldura.

...dar mi-a trecut...am invatat de la iladi, priveste semnatura mea.

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 13:28.


#85
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pana una alta e greu aici cu energia electrica fie la masini fie pentru consum casnic. Chestiile astea cu verde o sa reuseasca in Romania prin anul 2030 poate ...poate nici atunci Posted Image Posted Image Posted Image

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vă agitaţi atât de mult în favoarea maşinilor electrice, dar uitaţi faptul că mulţi trăiesc din motorină (mai puţini din benzină, dar destui). Nu mă refer la marii magnaţi ai petrolului sau la vreun şeic, ci la găinarii care conduc camioane, TIR-uri, autobuze etc. şi nu se pot abţine să nu umble la rezervor.
Probabil că nu doar românii au obiceiul ăsta, dar la noi încă funcţionează traficul cu motorină. Cum să se dorească înmulţirea maşinilor electrice?
N-am reuşit să aflu ce sistem au implementat grecii, încât acolo singurele autoturisme diesel sunt cele ale turiştilor.

Şi eu mi-aş dori o Tesla care să urce la 100 km/h în 3 secunde, mai repede decât Ferrari şi cu o autonomie de peste 1.000 km. Fiindcă se pune problema şi unei deplasări în afara ţării, poate mergi pe coclauri unde n-ai o priză... ce faci în cazul ăsta? Dar infrastructura actuală şi nivelul (lăsat deliberat jos) la care sunt maşinile electrice acum nu-mi permit să mă gândesc serios în direcţia asta. Mai contează şi timpul de încărcare; una este să faci un plin în 2 minute şi alta este să pierzi timpul 40 minute cu încărcarea la 50% a acumulatorilor.
În loc de trapă pe plafon, ar fi bună (probabil) o baterie solară, care măcar să-ţi asigure minimul necesar deplasării fără a trebui să reîncarci. Se pot găsi soluţii, dacă se doreşte.

Bineînţeles că nu sunt de acord cu parcatul unde nu este permis; din 1993, de când am carnet (şi apoi permis) de conducere, n-am parcat absolut niciodată pe locurile pentru handicapaţi, chiar dacă erau singurele disponibile. Ce o fi aşa de greu să respectăm nişte reguli banale?

#87
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004
....sa revenim la primul post.
Nu stiu daca cineva a punctat acest aspect.
Politia nu are atributii in parcarile si pe drumurile private, se poate interveni doar daca proprietarul locului respectiv solicita punctual asta.
Acesta este motivul pentru care nici locurile de parcare pentru handicap nu pot fi eliberate decat daca exista bun simt.
Solutia cu blocarea rotilor este cea mai simpla, insa si aici sunt alte probleme de logistica.

#88
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 PSC, on 08 ianuarie 2018 - 11:57, said:

În loc de trapă pe plafon, ar fi bună (probabil) o baterie solară, care măcar să-ţi asigure minimul necesar deplasării fără a trebui să reîncarci. Se pot găsi soluţii, dacă se doreşte.
Amuzante si premizele si concluzia. Solutii pt incarcat telefonul mobil poate cu panoul ala solar de pe plafon dar probabil ca nu renteaza chestia asta. Ca bateria masinii clar nu o vei incarca cu el.

Din pacate nu prea exista scurtaturi din astea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate