Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Protest in favoarea masinilor electrice

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
greu tare cand  maj oamenilor nu mai au pic de respect pt cei de langa el
nu inteleg,fac asta intentionat sau de boi ce sunt

Edited by ceanu1980, 05 January 2018 - 10:50.


#38
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostKroghy, on 05 ianuarie 2018 - 10:34, said:

Incarca masina acasa sau la Peco.

Asta nu e un raspuns politicos.

Statiile Peco de carburanti fosili nu ofera (inca) incarcare electrica.

Acasa nu ai linie de incarcat masini electrice, dureaza 8-10 ore o incarcare lenta.

Statiile de incarcare de mare putere 20-30-50KW iti incarca bateria in mod rapid. Este foarte normal ca oamenii sa vrea sa isi incarce masinile electrice la statii dedicate, mai ales ca iti planifici drumul cu grija si luand in considerare locatia statiilor. Nu iti convine sa gasesti un porc mistret parcat acolo.

Edited by izometric, 05 January 2018 - 10:39.


#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postizometric, on 05 ianuarie 2018 - 10:38, said:

Statiile Peco de carburanti fosili nu ofera (inca) incarcare electrica.
Acasa nu ai linie de incarcat masini electrice, dureaza 8-10 ore o incarcare lenta.
Atunci ghinion. Eu as lua masina electrica numai daca as sta la casa ca sa pot sa las masina la incarcat in garanj in siguranta in fiecare noapte.
O solutie mai buna ar fi sa faca protest sa puna la Peco incarcatoare. Acolo e zona de alimentare si incarcare, nu la supermarket.

Edited by Kroghy, 05 January 2018 - 10:42.


#40
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ai sa iti inghiti vorbele peste...10 ani?

#41
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cu siguranta o sa ma mut la casa mai repede decat o sa trec la masina electrica.

View Postcspot, on 05 ianuarie 2018 - 02:45, said:

Daca nu-ti place optiunea, rogi pe mami si tati sa-ti cumpere bicicleta.
Eu am bicicleta electrica pe care o incarc in apartament si sunt foarte multumit si nu simt nevoia sa merg la supermaket ca sa o incarc.

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostKroghy, on 05 ianuarie 2018 - 10:40, said:

Atunci ghinion. Eu as lua masina electrica numai daca as sta la casa ca sa pot sa las masina la incarcat in garanj in siguranta in fiecare noapte.
O solutie mai buna ar fi sa faca protest sa puna la Peco incarcatoare. Acolo e zona de alimentare si incarcare, nu la supermarket.
Pai daca este loc de parcare marcat "doar pentru masini electrice" ce cauti tu cu fosila acolo? Raspunsul sta in bunul simt al fiecaruia, dar daca iti pui fosila pe locul electricei fac pariu ca iti pui fosila si pe locul celor cu handicap chiar daca esti sanatos tun. Era ceva cu 7 ani de acasa, nu mai retin exact ce, dar era ceva.

  De fapt locurile enumerate de mine sunt langa usa de intrare in supermarket si cum sa nu isi lase cocalarul masina fix in usa? Ca doar isi strica reputatia de cocalar daca o duce 10 metri mai departe.

Edited by PoeOvidiu, 05 January 2018 - 10:50.


#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postizometric, on 05 ianuarie 2018 - 10:05, said:

Pana nu se vor da amenzi ca in vest, de la 300 de euro in sus pentru parcat pe locuri de handicapat sau pentru masini electrice, plus ridicarea vehiculului sa umbli dupa el pana iti da sangele pe nas, nu se va rezolva nimic.

Eu nu pot intelege cum persoanele cu handicap au drept de a conduce autovehicule ? Am vazut zilele trecute o duduie fara un brat conducand . S-au nascut astia in masini si nu pot trai decat conducand ? De ce e nevoie sa faci discriminare pozitiva in favoarea lor in acest caz ? Daca se cred normali sa conduca un autovehicul inseamna ca pot parca ca orice om normal .

Cei cu masini electrice trebuie sa inteleaga ca sunt la inceput si sa nu sara de fund mereu cand sunt ignorati. Pana la urma nimeni nu e obligat sa tina cont de ei ca fiind speciali . Sa faci o lege sa-i protejeze de ceilalti zic ca e prea mult si prea devreme. Mai degraba posesorul masinii electrice trebuie sa fie intelegator cu situatia .

Edited by pacopaco1967, 05 January 2018 - 10:52.


#44
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu parchez pe loc de handicap sau mama si copil nici daca e parcarea plina.
Pe loc de masina electrica daca ar fi parcarea plina si acolo ar fi liber atunci as parca pt. ca vorbim de masini electrice, nu de persoane cu handicap sau mama cu copil.
Acum ca si-au luat masina electrica vor tratament special ca persoanele cu handicap?

Edited by Kroghy, 05 January 2018 - 10:55.


#45
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLex404, on 05 ianuarie 2018 - 07:42, said:

Inseamna ca nu iesi din scorbura...
Tocmai ca sint foarte iesit , si stiu ca totul inseamna bani si manipulare . Atit exista .
Daca te bucuri la o priza " moca " , inseamna ca accepti si manipularea de a cumpara produsele X ale vinzatorului care ofera priza .

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpacopaco1967, on 05 ianuarie 2018 - 10:51, said:

Eu nu pot intelege cum persoanele cu handicap au drept de a conduce autovehicule ? Am vazut zilele trecute o duduie fara un brat conducand . S-au nascut astia in masini si nu pot trai decat conducand ? De ce e nevoie sa faci discriminare pozitiva in favoarea lor in acest caz ? Daca se cred normali sa conduca un autovehicul inseamna ca pot parca ca orice om normal .

De masini adaptate pentru poersoane cu handicap ai auzit? O persoana care are doar un picior poate conduce fara probleme o masina cu cutie automata. Ti se pare ca se deplaseaza la fel de usor ca tine cand merge pe jos?

#47
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
De un anume handicap pot suferi foarte multi, chiar daca au doua picioare si ambele maini la locul lor. Forumul e plin de astfel de specimene.
Oamenii aia poate gandesc mai mult decat multi dintre semenii lor, doar ca posibilitatile fizice le sunt diminuate; de aia e nevoie sa-i intelegem si sa-i protejam. E chestiune de respect intre semeni pana la urma, iar daca le acorzi sau nu anume facilitati, asta hotaraste urbea in care traiesc.

Edited by iancuMIC, 05 January 2018 - 10:59.


#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostPoeOvidiu, on 05 ianuarie 2018 - 10:56, said:

De masini adaptate pentru poersoane cu handicap ai auzit?
Nici asta nu e chiar corect dpvd al selectiei naturale dar e alta discutie mai complexa si pot sa respect locul special pt. cei cu handicap.
Pe cei cu masini electrice nu ii consider handicapati chiar daca ei asa cer.

Edited by Kroghy, 05 January 2018 - 11:00.


#49
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 05 ianuarie 2018 - 10:49, said:

Pai daca este loc de parcare marcat "doar pentru masini electrice" ce cauti tu cu fosila acolo? .....
Prea multa superioritate pt o " poveste " electrica .Sa nu repetam si aici , ca exista topic separat ...dar pina sa ajunga aia masina " curata " si pt a ramine " curata " , a inghitit . resurse fosile . Multe si la greu , unele distrugind iremedial planeta , daca tot sintem eco .
Raspunderea nu nu le apartine si celor cu electrice ? Distrugeri si exploatarea oamenilor pt a se " naste " bateriile lor , nu-ti spune nimic .
.Si in alta ordine de idei , vezi ca fosilele inca te transporta si-ti asigura viata de zi cu zi .

#50
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostLex404, on 05 ianuarie 2018 - 07:42, said:

Inseamna ca nu iesi din scorbura...

Exista comparatie. O masina consuma ~30kWh la 100 miles, daca e complet electrica. Ceea ce nu e foarte mult.

Mai ales ca ai venituri anexe. Ai statie de incarcare in supermarket, inseamna ca omul va veni la tine sa isi faca cumparaturile saptamanale si sa decarteze cateva sute de lei. Asta in timp ce nici macar nu isi incarca complet masina.
Overall, costul proprietarului cu clientul ar fi 15-20 lei maxim care e aproximativ egal cu costul in care clientul iti plateste cu cardul si nu cash...
Pai poate vine la supermarket numa' sa-si incarce masina :D

#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postccdsah, on 05 ianuarie 2018 - 11:02, said:

Pai poate vine la supermarket numa' sa-si incarce masina
Am vazut de multe ori oameni cu Tesla care stateau in masina la Kaufland ca sa incarce masina si atat. Stateau frumos in masina cu tableta si asteptau sa se incarce. E scump curentul acasa.

Edited by Kroghy, 05 January 2018 - 11:06.


#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Post86-APP, on 05 ianuarie 2018 - 10:55, said:

Tocmai ca sint foarte iesit , si stiu ca totul inseamna bani si manipulare . Atit exista .
Daca te bucuri la o priza " moca " , inseamna ca accepti si manipularea de a cumpara produsele X ale vinzatorului care ofera priza .

Plătești cu cardul? Dacă da, afla ca e o facilitate pentru care comerciantul plătește mult și tu nimic, ai doar beneficii.

E ceva similar. Dacă vreau sa atrag o anumită categorie de oameni (deținători de mașini electrice de ex) atunci le pun la dispoziție infrastructura. E o mare posibilitate ca ăștia sa facă cumpărături l-ai mari decât cei care vin cu loganul.
Deși poate eu plătesc 10-15 lei pe client.

La fel și cu POS-ul. Este o facilitate pentru care comercianții plătesc 1-2.5% din vânzare. Însă este infrastructura de care clienții se pot bucura. Și iar, e posibil ca cei care plătesc frecvent cu cardul sa cheltuie mai mult.

Overall, este investiția comerciantului in infrastructura pentru a atrage clienți.



#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLex404, on 05 ianuarie 2018 - 06:08, said:

Multi inca parcheaza pe locurile pentru handicap... tu vrei sa fi auzit ei de statii de incarcare?!
Au auzit, ca doar azi taranu' roman e umblat prin lume la capsuni, rosii, italia spania alea alea.

#54
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Am avut ocazia sa calatoresc in Italia de anul nou, orasele mari au doar taxiuri prius hibrid si Renault ZOE full electric si foarte multe statii de incarcare publice la strada(arata ca un taxator de parcare american). Sunt si multe masini electrice personale inclusiv renault twizzy care ar fi considerat hidos la noi. In general daca privesti cum arata anumite lucruri in tari mai avansate tehnologic iti poti imagina cum va fi si la noi in 5+ ani :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate