Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Protest in favoarea masinilor electrice

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci, am masina electrica si in ultimul timp am constatat un nou obicei rau, statiile prevazute special de proprietarul parcarilor pentru incarcarea masinilor electrice sunt ocupate abuziv de masini care nu au nici o treaba cu incarcarea electrica.
Asa cum se intampla si aici:  

http://newsbv.ro/201...ncarci-bateria/

http://www.mytex.ro/...re-in-oras.html


Dar si aici :

https://forum.softpe...6#entry22235523


View PostDaculScoril0, on 05 ianuarie 2018 - 00:03, said:

ce are scula cu prefectura?
Să te adresezi de ce? pentru ce?
Până se se reglementeze altfel, se aplică dreptul primului venit.

parchezi unde poți. Nu este reglementat nicăieri că tu musai trebuie să ai prioritate în vreun fel.
Dacă vrei poți ține așa ceva în portbagaj, să nu rămâi în situații să n-ai unde-ți băga ștecherul.

Asadar, de ce am deschis acest topic:
1 . Pentru a va afla parerea
2. Pentru a afla de la voi ce se intampla daca imi parchez masina electrica in statia de benzina, chiar la pompa. Va rog argumentati cu legea, este vreo lege care sa reglementeze parcarea la pompa?
3. Daca mai sunt posesori de masini electrice din Constanta si sunt interesati, ii rog sa ma contacteze pe PM, poate organizam ceva sa sensibilizam autoritatile locale pentru a reglementa situatia statiilor de incarcare a masinilor electrice care dupa ce ca lipsesc, mai sunt si ocupate de masini care nu incarca.

Ideea e ca situatia trebuie reglementata , ca sa pot sa ma duc la un politist sa-i reclam situatia si acesta sa poata lua masuri, nu sa dea din umeri.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2018 - 01:56.


#2
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
O sa dureze ceva timp pana se schimba mentalitatea oamenilor .... tinand cont ca vorbim de Romania, cu toti taranii si cocalarii de pe la noi, cand zic "ceva timp" vreau sa zic cam 30 de ani asa. E greu sa stergi nesimtirea din oameni. Daca incerci sa schimbi situatia doar apeland la bunul simt al acestor specimene, iti pierzi timpul aiurea. Singura modalitate de a obliga specimele sa se poarte cat de cat cu bun simt si sa nu mai parcheze ca niste boi e sa le ridici masinile si sa le dai niste amenzi de o sa le tina minte cativa ani de acum incolo.

Edited by CeapaIndustries, 05 January 2018 - 01:57.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
La mine in zona cand vin oameni din alte parti cu masini si le parcheaza pe locurile altora, isi gasesc cauciucurile taiate si dupa 5 minute.
A patit fostul meu cumnat acum 2 ani - a venit sa aduca ceva, a urcat in apartament, si dupa cateva minute cand a coborat a gasir doua roti taiate si a treia a descoperit pe drum ca era si ea taiata cu o lama de cater ramasa infipta in ea care a taiat mai mult in timp ce mergea masina calcand pe ea infipta.

Edited by loock, 05 January 2018 - 02:02.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu este in regula ceea ce sa intampla, dar tocmai le-ai oferit o idee de un post caldut , pentru neamuri,.... Pazitor de parcare  cu incarcare electrica.

Unul in plus care ne va SUGE la taxe......Nu trebuie scoala multa, deci bovina de nepot al nepoatei ce nu si-a luat BAC-ul va fi precis cel mai bun candidat....

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Vor mai curge multi litrii de vin pe gaturile romanilor pana cand masina electrica va fi fezabila la noi, ti-o spune unul care s-a chinuit cu un Plug-in si a trecut la hibrid din cauza infrastructurii praf.

Parcam cum puteam cand prindeam locurile blocate de la prize, uneori blocand mocofanii care au parcat aiurea, cu toate ca erau multe alte locuri libere mai in spate.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postloock, on 05 ianuarie 2018 - 02:00, said:

La mine in zona cand vin oameni din alte parti cu masini si le parcheaza pe locurile altora, iso gasesc cauciucurile taiate si dupa 5 minute.
A patit fostul meu cumnat acum 2 ani - a venit sa aduca ceva, a urcat in apartament, si dupa cateva minute cand a coborat a gasir doua roti taiate si a treia a descoperit pe drum ca era si ea taiata cu o lama de cater ramasa infipta in ea care a taiat mai mult in timp ce mergea masina calcand pe ea infipta.

Si la un bloc de langa mine s-a intamplat faza, nu incurajez astfel de practici. Am vorbit la nivel de asociatie cazul si am decis sa montam camere, sa nu se mai intample asa ceva. Ok, nu incurajez parcarea pe locurile altora, dar nici vandalismul.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
1. Te adresezi la relatii cu clientii si tantica de acolo cheama proprietarul sa-si mute masina.
2. Unele spatii comerciale blocheaza rotile masinilor parcat aiurea si dupa aia il cheama pe proprietar sa plateasca si amenda.

Ce politie, ce protest???

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2018 - 02:04, said:


Si la un bloc de langa mine s-a intamplat faza, nu incurajez astfel de practici. Am vorbit la nivel de asociatie cazul si am decis sa montam camere, sa nu se mai intample asa ceva. Ok, nu incurajez parcarea pe locurile altora, dar nici vandalismul.

O faza si mai tare, ca sa vedem ca atunci cand se doreste se iau masuri imediat.

Pe o strada mai de fitze pe langa Ion Mihalache spre capat spre chibrit pe dreapta, vine politia imediat inainte sa te dai jos din masina daca ai parcat in fata casei de alaturi, si pateste asta un boier care e propietar pe casa alaturata de la 5m, si care opreste in spate pt ca la el a venit o masina sa aduca mobila...
Si parca se teleporteaza politistii aia, ca inainte nu-i vedeai...

Asa ca se pot lua masuri eficiente imediat daca se vrea.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunderb, on 05 ianuarie 2018 - 02:06, said:

1. Te adresezi la relatii cu clientii si tantica de acolo cheama proprietarul sa-si mute masina.
2. Unele spatii comerciale blocheaza rotile masinilor parcat aiurea si dupa aia il cheama pe proprietar sa plateasca si amenda.

Ce politie, ce protest???

Politia nu prea are cum sa ne ajute in lipsa unei legi care sa sanctioneze fapta, tocmai asta doresc sa cer, o lege.
Ce protest? Ne adunam mai multi cu masini electrice, anuntam presa si mergem si blocam o benzinarie cu masinile noastre electrice. Stirile de senzatie  dar si cu masini electrice sunt  cautate de presa. In felul asta, zic eu ca se va misca cineva si ne va da si noua o lege, macar locala ...
In paralel am sa fac niste poze cu locurile ocupate, le tiparesc frumos  si am sa le duc la primarie, poate intru si la primar in audienta, sa vad ce zice.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2018 - 02:29.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2018 - 02:27, said:

Politia nu prea are cum sa ne ajute in lipsa unei legi care sa sanctioneze fapta, tocmai asta doresc sa cer, o lege.
Ce protest? Ne adunam mai multi cu masini electrice, anuntam presa si mergem si blocam o benzinarie cu masinile noastre electrice.

Bun bun...
Eventual aruncati si cu niste baterii prin geamuri si dati si foc la niste masini..
Sa fie stirea de senzatie

In momentul in care va comporati la nivelul babuinilor care parcheaza anapoda atunci numai de sustinere nu o sa aveti parte.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 05 January 2018 - 02:38.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 05 ianuarie 2018 - 02:37, said:

Bun bun...
Eventual aruncati si cu niste baterii prin geamuri si dati si foc la niste masini..
Sa fie stirea de senzatie

In momentul in care va comporati la nivelul babuinilor care parcheaza anapoda atunci numai de sustinere nu o sa aveti parte.

Ok, ok, pentru asta am deschis un topic, sa ne sfatuim...ai o idee mai buna? Momentan este o idee, poate merge imbunatatita...

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Masina electrica o incarci acasa. Daca nu-ti place optiunea, rogi pe mami si tati sa-ti cumpere bicicleta.

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2018 - 02:40, said:

Ok, ok, pentru asta am deschis un topic, sa ne sfatuim...ai o idee mai buna? Momentan este o idee, poate merge imbunatatita...

Simplu , jalba in protap la cei care administreaza parcarile...

Exemplu clar iti dau cu parcarea de la MegaImage care s-a eliberat in 2 minute.
Eram cu o colega cu un BMW de la bcr si locul era ocupat de un Logan.
Anunt de la casa, babuinul vine, cere scuze ....parcam.

Bine conteaza poate si ca povestitorul avea cam juma de metru inaltime in plus fata de babuin ca sigur colegei mele nu ii cerea scuze da....

Faceti mai curand cerere pentru montare de stalpisori automati.
S-au ieftinit in asa hal si sunt atat de multe solutii ca e super simplu de implementat.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 05 January 2018 - 02:47.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcspot, on 05 ianuarie 2018 - 02:45, said:

Masina electrica o incarci acasa. Daca nu-ti place optiunea, rogi pe mami si tati sa-ti cumpere bicicleta.

Masina electrica o incarc in statia de incarcare special amenajata pentru masinile electrice. se recunosc usor, au desenata o priza.

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am vazut odata niste militieni dand amenzi la kaufland celor care parcau pe locurile rezervate persoanelor cu handicap.  
Probabil ca se va extinde masura si in cazul masinilor electrice. Astept sa vad cand se va dota politia cu masiniute electrice.

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2018 - 02:40, said:


Ok, ok, pentru asta am deschis un topic, sa ne sfatuim...ai o idee mai buna? Momentan este o idee, poate merge imbunatatita...
Audienta la primarie. Acolo se expune problema, iar primaria poate da  directive politiei locale ce sa faca.
In timisoara cand primarul a decretat ca pe str. gh lazar nu se mai parcheaza , ca sa fie doua benzi circulabile, a doua zi s-a desfintat statia de taxi, si majoritatea masinilor "au fost" amendate. A doua zi era liber.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 05 ianuarie 2018 - 02:54, said:


Audienta la primarie. Acolo se expune problema, iar primaria poate da  directive politiei locale ce sa faca.
In timisoara cand primarul a decretat ca pe str. gh lazar nu se mai parcheaza , ca sa fie doua benzi circulabile, a doua zi s-a desfintat statia de taxi, si majoritatea masinilor "au fost" amendate. A doua zi era liber.
Multumesc pentru sfat, am sa urmez si aceasta cale, dealtfel am scris putin mai sus.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Multi inca parcheaza pe locurile pentru handicap... tu vrei sa fi auzit ei de statii de incarcare?!

#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2018 - 02:49, said:

Masina electrica o incarc in statia de incarcare special amenajata pentru masinile electrice. se recunosc usor, au desenata o priza.
in filmele SF ! ...
autoturismu' electric este o inventie capitalista (care scoate profit ptr unii, adica) de
pa vremea lu' Thomas Alva Edinson ! ...
cum zicea cineva, ia-ti o bicicleta, daca vrei sa traiesti "verde" !

Edited by realduc, 05 January 2018 - 06:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate