Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Senna (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
Un nume maret, Ayrton Senna da Silva, o persoana cu coloana vertebrala pentru care competitia pura a fost mai presus decat banii si politica ;), un erou pentru Brazilia, un pilot extraordinar de bun (poate cel mai bun, intrucat numerele nu reflecta intotdeauna realitatea).

Fanii sportului cu motor, in special cei ai Formulei 1 stiu ceea ce a insemnat aceasta persoana pentru acest sport. Fiind un fan al Formulei 1, nu pot sa exprim ceea ce am simtit dupa ce am vazut acest documentar, pentru ca nu imi gasesc cuvintele, pur si simplu te face sa te reflectezi asupra vietii si a destinului, cat de repede se pot schimba lucrurile.

Si chiar daca nu sunteti fani ai motorsportului, recomand vizionarea acestui documentar. Eu zic ca e mai bun decat o comedie de doi bani pe care o uiti dupa cateva zile.


http://www.imdb.com/title/tt1424432/

Recomand de asemenea si episodul 5 din sezonul 15 al emisiunii Top Gear, unde Jeremy Clarkson a realizat de asemenea un mic documentar despre Senna.

Senna Sempre!

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
A aparut deja?

Dupa mine mansel a fost mai bun, dar cel mai dedicat si cel mai pasionat a fost inrt-adevar Senna

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostTsunnnami, on 05 ianuarie 2018 - 03:44, said:

A aparut deja?
Da, e proaspat. :)

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRaduku96, on 05 ianuarie 2018 - 01:23, said:

Un nume maret, Ayrton Senna da Silva, o persoana cu coloana vertebrala pentru care competitia pura a fost mai presus decat banii si politica Posted Image, un erou pentru Brazilia, un pilot extraordinar de bun (poate cel mai bun, intrucat numerele nu reflecta intotdeauna realitatea).
Senna Sempre!

Te temperez putin in elogii.
Adu-ti aminte manevrele murdare si lipsite de fair-play pe care le-a facut de cateva ori pentru a castiga.Doar Schumi si Prost s-au mai pretat la asa ceva.E pacat ca un mare campion nu concepe sa piarda si,si mai rau,nu recunoaste si nu accepta ca cineva este mai bun decat el,chiar si temporar.
Intr-o alta ordine de idei,nu cred ca poate fi considerat drept cel mai bun.Printre cei mai buni,da,asa ar fi corect.De Fangio,Lauda sau chiar Moss,fiind doar cativa,ce sa zicem?
Nu doresc deloc sa-i umbresc meritele,dar si in acest caz trebuie sa dam dovada de obiectivitate.

ps.
Sunt stiute deja manariile facute in epoca moderna a F1 de constructori si proprietarii fimelor participante,pentru a avantaja un pilot sau altul,in castigarea cursei si/sau a campionatului.

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Senna (Sena) n-a fost pilot.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Poate Nigel...

#7
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008

View Postadisz, on 05 ianuarie 2018 - 09:58, said:


Te temperez putin in elogii.
Adu-ti aminte manevrele murdare si lipsite de fair-play pe care le-a facut de cateva ori pentru a castiga.Doar Schumi si Prost s-au mai pretat la asa ceva.E pacat ca un mare campion nu concepe sa piarda si,si mai rau,nu recunoaste si nu accepta ca cineva este mai bun decat el,chiar si temporar.
Intr-o alta ordine de idei,nu cred ca poate fi considerat drept cel mai bun.Printre cei mai buni,da,asa ar fi corect.De Fangio,Lauda sau chiar Moss,fiind doar cativa,ce sa zicem?
Nu doresc deloc sa-i umbresc meritele,dar si in acest caz trebuie sa dam dovada de obiectivitate.

ps.
Sunt stiute deja manariile facute in epoca moderna a F1 de constructori si proprietarii fimelor participante,pentru a avantaja un pilot sau altul,in castigarea cursei si/sau a campionatului.

Ok, sa nu spunem ca x, y sau z a fost cel mai bun, pentru ca e relativ, insa pentru generatiile urmatoare de piloti a fost un idol, un exemplu de urmat.

Intr-adevar, nu a fost tot timpul fair play, insa scopul scuza mijloacele, nu? :) Din pacate e o chestie psihologica a marilor piloti, tot timpul trebuie sa castige, e un drog pentru ei, dar se pot ajunge la alte chestii neplacute.

Daca este sa ne uitam la cei 2 ani (1989, respectiv 1990) de la Suzuka, cand rivalitatea dintre el si Prost a atins cote maxime, eu zic ca Prost a primit in 1990 o bucatica din ceea ce el a facut cu un an mai devreme, cand accidentul acela a fost o mare hotie (pilot francez, seful FIA e francez, etc etc, se cam vede cine o sa fie in avantaj, nu?), unde Senna nu merita sa fie descalificat, dar cine sunt eu sa comentez?

Si Schumi a castigat cateva campionate stim noi cum, nu cred ca lui Barichello i-a convenit sa fie catelul de la Ferrari (sa mai zicem de Webber de la Red Bull?). Pune doi piloti buni in cea mai dominanta echipa si o sa vezi ca nu dureaza mult pana apar conflicte, Hamilton - Alonso, Hamilton - Rosberg, Webber - Vettel, asa mai recent. Asta e viata, fiecare vrea sa fie cel mai bun..

Despre pilotii vechi, precum Fangio, Moss, Lauda, Hunt, Mansell, Prost de asemenea, au fost extraordinari. Sa nu-l uitam pe Gilles Villeneuve.

Insa Senna in anii in care a concurat se cam vedea talentul lui fata de alti piloti in special pe ploaie. De calificarile de la Monaco din '88 cand a fost mai rapid decat Prost cu 1.5 secunde ce sa mai spunem? How lucky one man can be? :) A fost intr-adevar cel mai dedicat din generatia lui, nu numai sportului si asta spune multe.

Oricum, nu se compara F1 din zilele noastre cu ce a fost, acum bani sa ai, relatii, ca de restul se ocupa altii. Exemplu in acest sens: Stroll de la Williams, Maldonado, Ericsson etc etc. Insa sunt multe talente, care din pacate nu au masini la nivelul lor si timpul trece si trece..

Oricum, eu ii respect pe toti care au ajuns in F1 pe talentul lor, nu pe banii lor, nu conteaza ca au fost campioni sau nu, victoriosi sau nu, pur si simplu faptul ca ajungi pana acolo e un lucru maret.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Imi place ce ai scris.
Din pacate nu pot comenta ce se intampla acum in F1,pentru ca de vreo 12 ani nu ma mai intereseaza subiectul.Cam odata cu fotbalul.Posted Image

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Daca nu era mansell, Senna era #1 pentru mine
Nici un alt pilot nu alerga pana la unltimul strop de energie.
Poate Doohan la moto

View Postadisz, on 05 ianuarie 2018 - 14:40, said:

in pacate nu pot comenta ce se intampla acum in F1,pentru ca de vreo 12 ani nu ma mai intereseaza subiectul.Cam odata cu fotbalul.Posted Image

Tu esti clona mea? Pentru ca si eu.. la fel...

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Mi-aduc aminte de o cursa,nu mai retin unde,cand Mansell a castigat si a trebuit sa fie scos din cockpit,atat era de epuizat.
Si eu am fost fan Mansell,de asemenea anti Prost.
Dar Senna a fost cel mai curajos dintre toti la aceea vreme.Avea un curaj dus la extrem,nebunesc,care l-a facut de trei ori campion.Moartea lui si azi mi se pare neclara.Nu fapul ca a intrat in zid,ci faptul ca nu a avut nici o reactie inainte de asta.

Edited by adisz, 05 January 2018 - 16:32.


#11
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
Sau cand Mansell a lesinat impingandu-si masina in '84. Sau cand Senna nu a putut sa-si mai miste mainile din cauza spasmelor musculare, in Brazilia in '91.

Asta inseamna sa fii dedicat, sa te implici pana la ultima picatura de energie.

Cat despre moartea lui Senna, a fost si o sa ramana neclar..cum doamne iarta-ma sa sudezi coloana de directie si sa ti se para ok? "hai gigele, las-o ca tine cursa asta" Rusine Williams, fara controlul tractiunii si suspensia activa, masina lor din '94 era pilaf dpdv al echilibrului. Toate aceste lucruri nu trebuiau sa se intample, rusine FIA pentru ca nu au decis sa anuleze cursa dupa moartea lui Ratzenberger in semn de respect, nu cred ca se supara nimeni pentru o cursa pierduta sau amanata. A fost o serie nefericita de evenimente, un weekend negru pentru Formula 1.

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

Quote

Un nume maret, Ayrton Senna da Silva, o persoana cu coloana vertebrala pentru care competitia pura a fost mai presus decat banii si politica ;), un erou pentru Brazilia
un pilot(sportiv) f bun, exceptional.
dar nume maret, persoana cu coloana vertebrala, erou...? hai sa fim serios, aiureli. sttistica ne arata ca regula cam asta e, sportivii sunt departe de a fi modele.
Eroi sunt de exemplu anonimii, medicii, voluntarii care salveaza cu chiu cu vai vieti in Africa. Nu sportivii, care in majoritate convarsitoare sunt pseudo-modele, vedete inchipuite.

#13
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
Nume maret - da, pentru ca unii cand se gandesc la Formula 1, apogeul sportului cu motor la urma urmei, se gandesc la numele lui. Depinde de pe cine intrebi, din ce generatie. Pentru unii inseamna Moss, Lauda, Schumacher, Hamilton etc.

Persoana cu coloana vertebrala - nu s-a lasat calcat in picioare de Prost si de FIA. E un interviu cu el si Jackie Stewart cand "subtil" Stewart ii spune ca este pilotul cu cele mai multe "accidente", insa Senna ii spune ca in ultimii 3 ani (de la data interviului) este pilotul cu cele mai multe victorii, cele mai multe pole position-uri si 2 titluri de campion mondial. A lasat modestia deoparte, si pe buna dreptate, a spus adevarul. Nu risti, nu castigi, simplu. Si exemplele pot continua.

Erou - da, pentru ca deja avea o situatie materiala buna, a donat o mare parte din castigurile provenite din F1 (multe milioane de $ ;), conform unui site cam vreo 400), iar la cateva luni dupa moartea sa, sora lui si Prost au infiintat o organizatie "Ayrton Senna Foundation", care functioneaza si astazi.

Nu poti sa spui ca a fost doar o vedeta inchipuita. Nu vorbim despre fotbalul romanesc.

#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
nu vorbim si nici nu am insinuat ceva negativ.
dar hai sa revenim in realitate, se fac donatii pe lumea asta de nici nu stii cum de mai exista saracie. realitatea e ca donatiile evita fiscul. si ca saracia e tot mai pronuntata de ex in Brazilia.
si mai putem despica firul in 4. dar sa ramanem la ceea ce era, probabil unul din pilotii top 3 din istoria F1, alaturi de Schumacher si Prost.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRaduku96, on 05 ianuarie 2018 - 16:56, said:

Cat despre moartea lui Senna, a fost si o sa ramana neclar..cum doamne iarta-ma sa sudezi coloana de directie si sa ti se para ok?

Nu e nimic exagerat sa sudezi pe o masina de formula 1. Adi a surprins cel mai bine si, da, asta a fost si reactia mea.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRaduku96, on 05 ianuarie 2018 - 16:56, said:

Cat despre moartea lui Senna, a fost si o sa ramana neclar..cum doamne iarta-ma sa sudezi coloana de directie

Eu stiam altceva,la vremea respectiva s-a mentionat acest lucru si wiki imi intareste spusele:
https://ro.wikipedia...ki/Ayrton_Senna
Decesul a survenit de la suspensia masinii.

Si cum am spus mai sus,la nivelul la care pilota,Senna n-a avut nici o reactie.Frapant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/506bFKISbR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adisz, 05 January 2018 - 22:21.


#17
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
Decesul a intervenit intr-adevar de la suspensia masinii, insa suspensia l-a lovit in cap cu tot cu roata dupa impact, nu inainte. Vorbim mai degraba de cauza, nu de efect.

Daca observi Senna a pierdut controlul in timp ce efectua virajul, atunci a fost momentul cand improvizatia facuta la coloana de directie a cedat datorita stresului si practic el nu a mai avut nici un control asupra masinii in ceea ce priveste directia. In schimb, afirmi ca "n-a avut nici o reactie", lucru total gresit. Telemetria arata altceva, gandeste-te ca in momentul in care a pierdut controlul avea undeva la ~300 km/h, imediat dupa ce a observat ca nu mai are control a inceput sa franeze si sa se pregateasca de un impact la aproximativ ~220 km/h. Nu uita ca din momentul in care a pierdut controlul si impact e vorba de aproximativ 2 secunde. Ce altceva putea sa faca in afara sa franeze cat poate de tare, daca directie nu mai avea? A incercat, nu se gandea ca o sa-i fie fatal impactul, daca nu il lovea suspensia in cap, se dadea jos din masina fara nici o problema, dar n-a fost sa fie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_64k44_pm_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate