Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Recomandare difuzoare + cd player auto logan

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Cum CD playerul de pe loganul meu , model 2007, nu mai functioneaza , as vrea  sa cumpar unul nou,  ce imi puteti recomada ? De asemenea , as vrea sa schimb si cele 4 difuzoare de fabrica cu unele noi, dar as vrea tot difuzoare de 13, nu vreau sa sa fac decupari prin usa.   Sunt dispus sa cheltui in jur de 600-800 ron. La partea de cd player am gasit pe emag , modelul JVC KD-R784BT, la un pret bun, ce parere aveti?

Edited by valynew, 05 January 2018 - 01:12.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
A cam trecut moda CD play-erelor, poate ceva mai actual nu iei in consideratie ?
Mai intai achizitioneaza unitatea si vezi cum merge pe difuzoarele existente, apoi faci eventual upgrade la difuzoare.

Edited by keta, 05 January 2018 - 01:27.


#3
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View Postketa, on 05 ianuarie 2018 - 01:15, said:

A cam trecut moda CD play-erelor, poate ceva mai actual nu iei in consideratie ?
Cum ar fi ? Am multe Cd-uri cumparate, d-asta as vrea sa aiba si unitate cd.

Edited by valynew, 05 January 2018 - 01:30.


#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postvalynew, on 05 ianuarie 2018 - 01:28, said:

Cum ar fi ? Am multe Cd-uri cumparate, d-asta as vrea sa aiba si unitate cd.
Un mp3 citeste si cd audio.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mp3 cu usb/stick de memorie, cat mai multe formate suportate. uita-te si la pioneer. incearca sa iei ceva cu inalte/tweetere cat mai ridicate.


ps sa nu asculti muzica romaneasca.

Edited by 41ex, 05 January 2018 - 01:52.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vad ca modelul ales de tine are MP3, slot USB.... si "recomandari" bune la EMAG. Mai cauta pareri pe net despre acel model si te hotarasti tu la un moment.
Nici pretul nu ar fi rau...

Edited by keta, 05 January 2018 - 01:45.


#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Nu te arunca la produse scumpe,fie difuzoare, fie cd player. Am avut si eu Logan si orice difuzoare ai pune in portiere si la luneta tot prost se va auzii, in comparatie cu un WV, sa zicem. Portirele au doar niste gauri si un suport din plastic pentru difuzoare, nimic de genul bas reflex sau vreo forma in care sa valorifice basul din portiera. Difuzoarele originale de la Blaupunkt, sunt decente si destul de sensibile.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E putin probabil sa scoti sunet mai bun din portiere si fara sa schimbi amplasamentul si fara sa capitonezi acurstic.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunet cat de cat bun pe Logan nu o sa ai pana nu faci ceva antifonare, montat difuzoare sistem(inalte separate montate sus cu filtru pasiv) sensibile de 16,5(cum ar fi(hertz dieci de ex),subwoofer si neaparat amplificare potenta atat pentu sub cat si pentru difuzoare.
Bineinteles asta vine la pachet cu deranj mare,upgrade la instalatia de alimentare si implicit manopera scumpa.Cauta un atelier specializat in asa ceva cum e be-loud,altfel iese rromie.

#10
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Si ce difuzoare de 13, imi recomandati ? Sau poate 2 pe fata de 13 si doua de 16 in spate ? In orice caz , orice cred ca e mai bun decat ce aveam eu pana acum .

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce au "defect" difuzoarele vechi ? Am zis si mai devreme sa iei intai unitatea si o conectezi si vezi cum se aude pe ceea ce ai, poate nu mai ai nevoie de alte difuzoare poti economisi ceva.
Demontezi difuzoarele vechi , le faci o inspectie vizuala , sa nu fie membrana rupta , sa nu fi intrat apa sa fie cu urme de umezeala, etc...
Dar daca sunt fizic, vizual OK de ce sa le schimbi ?
Daca unitatea este incapabila se va auzi la fel de prost si pe difuzoare mai scumpe.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Dupa cum spune keta. Difuzoarele originale de obicei se potrivesc cel mai bine la incinta respectiva.
Daca vrei sunet mai bun atunci ori alta masina, ori modificari multe. Poti sa inspiri de la orice masina mai de doamne ajuta, de ex. Golf 5. Difuzoare de inalte sus pe portiera, cu filtre. Difuzoare de joase in partea de jos. Antifonare la portiera.
Degeba pui difuzoare bune daca sunt plasate gresit si o incinta acustica din tabla.

Edited by Kroghy, 06 January 2018 - 09:56.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In primul rand partea cu distorsionatul difuzoarelor inca de la volum relativ mic nu se rezolva decat cu amplificator dedicat pentru ele si cu degrevarea lor de partea de bass folosind un al doilea amp si un subwoofer.

#14
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Perfect de acord cu geo123.as mai adauga ca trebuie si o antifonare temeinica a usilor si fetelor de usi.

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Unitatile multimedia relativ decente au putere suficienta pt. a scoate sunet bun fara amplificare suplimentara. Tot ce trebuie e difuzoare cat de cat ok si neaparat masina buna, antifonata, cu difurozare pozitionate cum trebuie.
Ca sa faci sunet bun in Logan ai nevoie de minim 500 euro, preferabil 1000 euro.
Apoi te gandesti ca vrei upgrade la altceva si in final ajungi sa te coste cat o masina buna.
Logan e proiectata sa fie cat mai ieftina, adica un singur difuzor e mai simplu si mai fiabil decat sistem de inalte si joase separate cu filtru. Toata masina e proiectata cat mai simplu.
Nu merita sa incerci sa o imbunatatesti pt. ca vei ajunge la preturi prea mari.

Edited by Kroghy, 06 January 2018 - 19:22.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
https://altex.ro/med...-bluetooth-usb/
Incerci in prima faza cu boxele din dotarea masinii , apoi daca nu-ti place cum se aude , faci si acolo un up-grade .

#17
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Dupa ce montez cd playerul care mi-a venit azi , modelul JVC KD-R784BT, o sa-mi fac o parere daca necesita sa schimb si difuzoarele.
Totusi , ce parere aveti despre difuzoarele https://altex.ro/box...i-13cm-40w-rms/ , pentru fata , si https://altex.ro/box...-2-cai-45w-rms/ pentru spate masina ?

Care este diferenta intr difuzoarele coaxiale si cele sistem component ( sau ceva de genu asta) , chiar nu ma pricep si as vrea sa ma lamuriti , care ar fi mai indicate ?

Edited by valynew, 06 January 2018 - 23:18.


#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Toate playerele auto sunt cam acelasi calapod cand vine vorba de amplificarea integrata.99.% dezvolta la iesire undeva la 15W/canal putere continua cu 10% THD.
Asta se observa lesne si dupa valoarea sigurantei de pe spatele aparatului.
Pentru puteri superioare si distorsiuni mici ar trebui ca aceste HU sa contina etaje inverter care sa ridice tensiunea,redresare, stabilizare si filtrare corespunzatoare + etaj de putere.
Asa ceva nu poate fi integrat in carcasa minuscula a unui player.
Doar cu amplificatoare auto dedicate care inglobeaza automat ce am scris mai sus se pot obtine puteri superioare si THD scazut.Cine sustine mai sus ca noile playere au amplificare integrata de calitate se inseala si duce lumea in eroare.La masimile de lux care au din fabrica sunet mai de doamne ajuta puterea sporita si fidelitatea nu vine din HU.Acestea au ascunse in lateralele portbagajului(sub capace si pisla) aplificatoare si minisubwoofere OEM.
Difuzoarele coaxiale nu sunt bune deoarece au inaltele pozitionate intr-o zona foarte nefericita, iar filtrele pasive inglobate sunt aproape inexistente(acolo fiind defapt un amarat de condensator nepolarizat pe post de filtru)
Inaltele trebuie pozitionate cat mai aproape de nivelul urechii.
Difuzoarele sistem decente au o caseta cu filtre pasive oneste si tweeter separat pentru incastrare in stalpi/ornament oglinda etc...
Pe langa asta dofurile coaxiale nu au calota si pe-acolo intra foarte usor praf si murdarie in intrefier care compromite iremediabil difuzoarele.
Iar notiunea de difuzoare sistem e destul de permisivă caci in esenta un sistem de difuzoare pe mai multe cai sa poate face si din componente individuale.Astfel se pot obtin performante mult mai mari daca stii ce sa alegi si cum sa imperechezi(se gasesc traductoare si filtre de toate tipurile).
ATENRIE! Difuzoarele montate in portire nu sunt pentru bass.Sunt simple notiuni de fizica si electroacustica care fac imposibil un randament acceptabil pe joase a unui astfel de traductor care are diametru mic,cursa mica(limitata de adancimea de montaj) si incinta lipsa.
Astfel de difuzoare se folosesc pentru medii, cel mult medii joase.
Pentru bass si subbass doar subwooferul dedicat se descurca.
Nu stiu ce ai inteles, dar fara difuzoare sistem amplasate corect,subwoofer,amplificare dedicata pentru toate si un minim de antifonare nu se obtine un sunet decent intr-un autoturism.
Difuzoarele alea hertz din primul link sunt slabe.Ti-am recomandat de la Dieci in sus difuri sistem.
Precum vezi distractia costa si fara 1500-2000E nu iese treaba.
Daca merita loganelul tau aceasta investitie numai tu stii.
De cablaj/ protectii si upgrade la instalatia electrica nici nu am mai amintit.
Stima.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate