Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

La ce te uiti cand cumperi o casa

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008

View Postvata_pa_batz, on 05 ianuarie 2018 - 00:29, said:

Mai beau un vin si mai imi vin...in limita orei tirzii. Habar n-am cit de posibila este treaba asta in cazul tau, dar incearca sa afli cit mai multe despre proprietar. Trage-l de Limba si scoate tot ce poti. Informatiile te vor ajuta sa-ti dai seama, chiar si sub forma de indicii, in ce masura te-ai intilnit cu un om cinstit sau tepar. Suna probabil ciudat, dar indiciile te pun macar in garda Posted Image
Daca ai ceva poze, poate mai imi vin si alte chestii...la un vin. Asta pentru ca posed o experienta nu vasta, ci extrem de vasta din pozitia de cumparator si uneori si vinzator si chiar sint dispus, sa ne distram impreuna pina la solutia ta optima Posted Image

Promit ca imediat ce o sa gasesc ceva care sa imi faca cu ochiul vin aici cu poze si informatii sa ma ajutati in luarea deciziei.....sper ca sa reusesc sa gasesc ceva care sa aiba un raport calitate pret ok...

View PostAldulescu, on 05 ianuarie 2018 - 11:26, said:

Care-s riscurile?

Radiatie electromagnetica: https://ro.wikipedia...
Conform unor cercetari expunerea indelungata a corpului uman la radiatia electromagnetica generata de liniile de inalta tensiune poate declansa anumite fome de cancer si leucemii de aceea in unele tari nu este permisa constructia pe o raza de 200 - 250 m de aceste linii de inalta tensiune.
Uite aici explicatii mai in detaliu si puse cap la cap: https://www.digi24.r...de-metri-413675
Australia: https://www.sa.gov.a...near-powerlines
Si inca un link: https://www.cancer.g...elds-fact-sheet
Pana una alta eu unul nu as cumpara in un loc din asta o casa sau un apartament, acum depinde de fiecare in parte...

update1 avem si legislatie dar nimeni nu o respecta: http://www.legex.ro/...2007-78446.aspx
Informatie luata de aici: https://www.zoso.ro/...nstructie-aici/

Edited by marius_fenchea, 06 January 2018 - 17:14.


#38
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmarius_fenchea, on 06 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Informatie luata de aici: https://www.zoso.ro/...nstructie-aici/
Pai tu te iei dupa Zoso, ala e unul dintre cei mai dobitoci bloggeri si de asemenea e si dusman inversunat Softpedia, improscand-o cu rahat de fiecare data cand are ocazia.

#39
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
eu ma iau dupa mai multe opinii si mai ales dupa documentatii tehnice si legislatie, daca se poate din mai multe tari nu neaparat Romania si UE.
Apoi daca nu ma crezi ia-ti un instrument de masurare a radiatiilor si vezi ce iti indic in zona respectiva....ai sa fii surprins de "atmosfera electrizanta"

Na inca una mai veche, foc fara fum nu exista: http://stirileprotv....e-leucemie.html
Softpedia: https://forum.softpe...nalta-tensiune/ discutie mai veche

Edited by marius_fenchea, 06 January 2018 - 19:03.


#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmarius_fenchea, on 06 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Păi în cea americană scrie așa
No mechanism by which ELF-EMFs or radiofrequency radiation could cause cancer has been identified.
This means that the findings could be interpreted to reflect linear increases in risk, a threshold effect at 0.3 or 0.4 μT, or no significant increase.
The interpretation of the finding of increased childhood leukemia risk among children with the highest exposures (at least 0.3 μT) is unclear.
Pe scurt - încă nu știm.
Iar australienii se referă doar la pericolul de a te trezi cu un fir pe casă sau de a face arc.

Deci - pînă la radiații vezi dacă ai distanțele minime de protecție la contact.

#41
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postbrawnie, on 06 ianuarie 2018 - 15:24, said:

Primul lucru care trebuie verificat in momentul in care cumperi o casa ar trebui sa fie cartea constructiei. Pentru cine nu stie ce reprezinta cartea constructiei sa citeasca aici ca sa fac o analogie e un fel de carte service la masini...ca sa continui analogia cu domeniul auto, cand cumperi o masina mergi cu ea la un service sa o verifici, nu? (sper ca asa faceti)  la fel si la cumpararea unei case eu consider ca este obligatorie vizita unui inginer care sa verifice vizual atat starea constructiei cat si documentele cuprinse in cartea constructiei...
Tu ai dreptate dar , din pacate , obligativitatea existentei cartii constructiei se aplica doar in cazul caselor noi .
In cazul unei case de 5+ ani ea nu exista in 99% din cazuri .

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In cartea constructiei scrie si cat material s-a furat si cu cat s-a facut efectiv casa ?

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cartea constructiei e fix zero. 70% sin ele sunt facute din pix. Dar din fericire pentru constructori sunt oameni care au incredere mai mare intr-o hartie decat in ceea ce vad cu ochii lor.
  E un act care e obligat sa il aiba la finalizarea constructiei si care iti spune cum ar fi trebuit sa fie teoretic acea casa. Dar cu teoria ne desurcam cu practica e mai greu.
  Gandeste-te ca e intocmita in multe cazuri de un diriginte de santier care nu a fost nici macar o secunda pe santierul respectiv.  Ia si el proiectul si pe baza lui face cartea ca altfel nu poti intabula casa.

  Dezvoltatorul are 2 optiuni. Sa plateasca un diriginte care sa stea pe santier sau sa caute unul care sa puna semnatura la sfarsit pe o suma mult mai mica decat ar fi cerut daca era pe santier. Avand in vedere ca dezvoltatorul vrea sa aiba un profit cat mai mare oare care varianta o alege?
  Am fost pe cateva santiere la case si inca pe nici unul nu am intalnit dirigintele. La blocuri il mai intalnesti.

Edited by PoeOvidiu, 09 January 2018 - 16:41.


#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
Io făcui peste 1000 de poze casei mele! Astfel urmașii să o poată vândă în cunoștință de cauză!!!

#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Tu nu ai facut o casa pentru vanzare. Sau cel putin cand ai facut-o nu aveai intentia. Asa-i ma Gushpi?

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ar fi culmea sa te furi tu pe tine cand iti faci singur casa desi am vazut cazuri in care chiar si pentru el tot a facut economie la fier si la zidarie. Cum pana mea sa iti faci casa pentru tine din BCU iar la placa sa pui o plasa de buzau si e gata armatura?

Edited by PoeOvidiu, 09 January 2018 - 21:08.


#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Vezi ca nu e culmea ? :D

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbobitzaaa, on 09 ianuarie 2018 - 18:12, said:

Tu nu ai facut o casa pentru vanzare. Sau cel putin cand ai facut-o nu aveai intentia. Asa-i ma Gushpi?
Of course, NOT!!!

#49
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostPoeOvidiu, on 09 ianuarie 2018 - 16:34, said:

Cartea constructiei e fix zero. 70% sin ele sunt facute din pix. Dar din fericire pentru constructori sunt oameni care au incredere mai mare intr-o hartie decat in ceea ce vad cu ochii lor.
  E un act care e obligat sa il aiba la finalizarea constructiei si care iti spune cum ar fi trebuit sa fie teoretic acea casa. Dar cu teoria ne desurcam cu practica e mai greu.
  Gandeste-te ca e intocmita in multe cazuri de un diriginte de santier care nu a fost nici macar o secunda pe santierul respectiv.  Ia si el proiectul si pe baza lui face cartea ca altfel nu poti intabula casa.

  Dezvoltatorul are 2 optiuni. Sa plateasca un diriginte care sa stea pe santier sau sa caute unul care sa puna semnatura la sfarsit pe o suma mult mai mica decat ar fi cerut daca era pe santier. Avand in vedere ca dezvoltatorul vrea sa aiba un profit cat mai mare oare care varianta o alege?
  Am fost pe cateva santiere la case si inca pe nici unul nu am intalnit dirigintele. La blocuri il mai intalnesti.
Vorbesti basme .
Dirigintele nu are ce face permanent in santier , el trebuie sa vina doar la fazele determinante .
Adica practic la fiecare turnare .
Treaba lui e sa verifice corectitudinea armarii , prelevarea cupoanelor de fier pentru laborator ( eventual trasabilitatea fierului ) , curatenia cofragului , clasa betonului si prelevarea probelor de beton precum si vibrarea corecta .
Cam asta-i treaba dirigintelui .
E treaba constructorului sa intocmeasca cartea constructiei , dirigintele doar o supervizeaza .

#50
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

View PostPoeOvidiu, on 09 ianuarie 2018 - 16:34, said:

Cartea constructiei e fix zero. 70% sin ele sunt facute din pix. Dar din fericire pentru constructori sunt oameni care au incredere mai mare intr-o hartie decat in ceea ce vad cu ochii lor.
  E un act care e obligat sa il aiba la finalizarea constructiei si care iti spune cum ar fi trebuit sa fie teoretic acea casa. Dar cu teoria ne desurcam cu practica e mai greu.
  Gandeste-te ca e intocmita in multe cazuri de un diriginte de santier care nu a fost nici macar o secunda pe santierul respectiv.  Ia si el proiectul si pe baza lui face cartea ca altfel nu poti intabula casa.

  Dezvoltatorul are 2 optiuni. Sa plateasca un diriginte care sa stea pe santier sau sa caute unul care sa puna semnatura la sfarsit pe o suma mult mai mica decat ar fi cerut daca era pe santier. Avand in vedere ca dezvoltatorul vrea sa aiba un profit cat mai mare oare care varianta o alege?
  Am fost pe cateva santiere la case si inca pe nici unul nu am intalnit dirigintele. La blocuri il mai intalnesti.

de unde chestia asta cu intabularea? stiu caz concret cu receptie si intabulare facute acum 1-2 luni fara nici o carte a constructie.

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postmotanul13, on 10 ianuarie 2018 - 09:01, said:

E treaba constructorului sa intocmeasca cartea constructiei , dirigintele doar o supervizeaza .
Constructor care e in cele mai multe cazuri o echipa de "mesteri" unii fara nici o autorizatie ca aia lucreaza mai ieftin si pe aia ii "angajeaza" dezvoltatorul.
Umbland destul pe santiere, mai ales la construcita de case pentru vanzare am inteles ca hartiile sunt o formalitate. Constructia se face tot dupa ureche si sa iasa cat mai ieftin. Cand le cer date de facturare se uita la mine de parca am ajuns acolo de la circ.
Pai ce date?
Pai alea de care am nevoie sa iti fac factura pe serviciul ce urmeaza sa il prestez. Sa iti poti deduce si tu TVA-ul la vanzarea casei
Pai nu am.... dar e musai sa platesc TVA? Nu poti lasa ceva si sa nu faci factura?
Nu las nimic. Iti facturez conform legii si pa.  Iti convine e bine, nu iti covine iar e bine, merg la altul care vrea factura. Nu ma risc pentru 1% cat am de platit impozit si pentru TVA-ul ala care jumatate il deduc pe materialele cumparate  sa execut lucrarea.

Edited by PoeOvidiu, 10 January 2018 - 11:32.


#52
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostPoeOvidiu, on 10 ianuarie 2018 - 11:30, said:

Constructor care e in cele mai multe cazuri o echipa de "mesteri" unii fara nici o autorizatie ca aia lucreaza mai ieftin si pe aia ii "angajeaza" dezvoltatorul.
....
Pai in cazul asta , ce platesti aia primesti .
Nici eu nu accept sa lucrez daca beneficiarul nu are diriginte de santier .
Tocmai pentru a evita orice discutii ulterioare de genul "da` de unde stiu eu ca ai pus fierul care trebuie ?" .

#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din pacate la fel ca in multe domenii totul are la baza principiul :sa gasim fraierul sa ii luam banii.
Si uite asa am selectat clientii. Am gasit unl care face ca la carte,  sincer nu am vazut in ultimii 5-6 ani case facute de vanzare sa fie lucrate cu atata simt de raspundere.
Cand am mers la el si am vazut prima casa, prima intrebare a fost "cine ti-a facut cofrajele?"  Erau ca la carte. Si pe parcurs am vazut ca toata lucrarea a facut-o ca la carte.

Edited by PoeOvidiu, 11 January 2018 - 08:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate