Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

La ce te uiti cand cumperi o casa

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mai beau un vin si mai imi vin...in limita orei tirzii. Habar n-am cit de posibila este treaba asta in cazul tau, dar incearca sa afli cit mai multe despre proprietar. Trage-l de Limba si scoate tot ce poti. Informatiile te vor ajuta sa-ti dai seama, chiar si sub forma de indicii, in ce masura te-ai intilnit cu un om cinstit sau tepar. Suna probabil ciudat, dar indiciile te pun macar in garda ;)
Daca ai ceva poze, poate mai imi vin si alte chestii...la un vin. Asta pentru ca posed o experienta nu vasta, ci extrem de vasta din pozitia de cumparator si uneori si vinzator si chiar sint dispus, sa ne distram impreuna pina la solutia ta optima :)

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Pfff, baia/baile sursa eterna de deranj. Vezi cum se prezinta camerele cu pereti comuni, in special cei unde se afla vana, sau dusul, precum si tavanul dedesubt, in caz ca se afla la etaj. Daca tavanul, spre exemplu este facut cu rigips, vezi daca nu prezinta pete de la umezeala. In caz ca da, este momentul sa te gindesti la o retragere subita, exceptind situatia, in care o renovare completa cu izolatia aferenta intra in calculele tale financiare

View PostSpeedDemon, on 05 ianuarie 2018 - 00:44, said:

E bine sa te documentezi despre proprietar si legaturile lui cu lumea oculta, de regula practicantii de Wicca atrag spirite de dincolo. Uitate prin casa dupa indicii, daca observi simboluri ciudate, da toate covoarele la o parte. Omul nu vinde o casa de buna ce e in general iar daca vezi ca e perfecta casa clar e ceva necurat la mijloc gen o incantatie care a mers prost. Geamuri, izolatie, astea le mai schimbi, dar locuind intr-o casa cu entitati paranormale poti avea probleme si dupa ce reusesti sa pleci de acolo.

Ma rog, Boca e pe alta arie. Legat de partea subliniata treburile sint relative. Am vindut o casa absolut in ordine, pentru ca nu-mi aducea profitul scontat. Treaba asta este relativa. Sint convins, insa, ca daca ai fi priceput un text simplu, ai fi inteles altceva din sugestia mea ;)

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post69-bits, on 04 ianuarie 2018 - 23:25, said:

La proprietar. In functie de el iti dai seama daca ascunde ceva.

   La nevasta proprietarului. Femeile nu au nimic de ascuns.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postvata_pa_batz, on 05 ianuarie 2018 - 00:18, said:

Mi-am adus aminte de o alta chestie, anume geamurile. Tripanul nu este o garantie pentru consum redus de energie, decit daca si restul de izolatie s-a facut corespunzator. Daca lipseste izolatia, atunci peretii trebuie sa aiba cel Putin 40cm in concept cu caramida de tip poroton. Chestia asta este cu dus-intors, deoarece o izolatie prea  buna aduce pericol de igrasie la imbinarea dintre ferestre si zidarie. In cazul asta trebuie vazuta tencuiala acolo. In caz ca s-au facut modificari recente la imbinarile astea, situatia devine incilcita. Atentie, deci, la treaba asta

Aaa...si probeaza fiecare fereastra. Inchis, deschis....

Siiiii vezi sistemul de incalzire, precum si functionarea. Ulei, gaz, pompe cu schimbatoare de caldura....

Aha ! Sa nu uiti sa pui 2000 de euro deoparte, in caz ca se darama peste tine la primul cutremur cu tot cu tripane, polistiren si schimbatoare de caldura ...

  p.s : Sa nu uiti sa lasi fereastra deschisa ca sa ai pe unde iesi de sub schimbatoru de caldura.

Edited by cspot, 05 January 2018 - 01:31.


#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Limita

View Postcspot, on 05 ianuarie 2018 - 01:29, said:

Aha ! Sa nu uiti sa pui 2000 de euro deoparte, in caz ca se darama peste tine la primul cutremur cu tot cu tripane, polistiren si schimbatoare de caldura ...

  p.s : Sa nu uiti sa lasi fereastra deschisa ca sa ai pe unde iesi de sub schimbatoru de caldura.

Mai, nu exclud nici o eventuala amnezie, dar pentru cazul stipulat de limita maxima a imaginatiei tale imi aduce aminte greutatea, chit ca vorbim despre titan.
Si mda, cam pe acolo se invirte nodul de la batista, aka ala pe post de memorie suplimentara, iote
https://www.chrono24...=

Vezi ca poate topicul asta e mult peste liga ta

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postberila_mz, on 04 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Vecini.
Mai exact la vecine....

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postddaannii, on 04 ianuarie 2018 - 23:54, said:

Dau astia autorizatie sa construiesti sub linii de inalta tensiune?
Pe bani iti dau astia si langa pista aeroportului,apoi faci cerere sa mute aeroportul

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,558
  • Înscris: 08.03.2017
In primul rand as da o tura prin gradina si imprejurimi , as analiza terenul , sa nu fie cu rupturi de sol care indica alunecari de teren, pozitionare fata de cota maxima de inundare daca in zona exista apa curgatoare, as fi atent daca nu exista torenti formati in apropiere de la viituri . Se analizeaza atent beciul , subsolul casei, peretii sa nu prezinte infiltratii de apa . Partea interioara sa nu prezinte semne de igrasie , podul , lemnaria sa nu fie cu umezeala sau ciuperca , grinzi putrede .

Edited by ldpe, 05 January 2018 - 08:26.


#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005

View Postvata_pa_batz, on 05 ianuarie 2018 - 00:05, said:

Postul 5 este cel mai calificat.
1) Este esentiala treaba cu constructorul, deoarece provenianta unor eventuale crapaturi trebuie luata cu lupa in detaliu!! Daca proprietarul a darimat pereti aiurea, modificind astfel statica, este posibil sa-ti cada cosmelia-n cap. Vezi oricum, cum se prezinta fundatia
2) Alta chestie este incercarea disperata de a ascunde igrasia cu o varuiala rapida. Indiciile sint tocuri metalice corodate, structuri cristaline pe pereti, daca varuiala este recenta samd. Constructiile in panta sint afectate de obicei la ploi. Din cite stiu io, asa ceva are nevoie de un drenaj special la fundatie. In fine, aici tot constructorul poate da lamuriri
3) Situatia lemnarieĂ­ la acoperis si acoperisul in sine, aka uscat, umed, rece...
4) Calitatea executiei, aka pereti drepti, sau nu, materialele folosite, izolatii (interioare, exterioare)
5) Legat de punctul 4 rezulta si consumul la incalzire. Asta se poate deduce din facturi, care sa includa perioada de iarna
6) Starea tevariei si a instalatiei electrice
7) Izolarea fonica
8) Iluminarea naturala (pozitia ferestrelor)
9) Orientarea (camerele la nord sint reci)
10) Imbunatatirile si datele la care s-au facut
11) Impartirea suprafetei totale (cu sau fara cao)
12) Situatia cadastrala, pretentii de la alti creditori, succesiuni...bla bla
13) Pretul pietei pe mp in zona
1. Mai degraba un inginer de structuri cu ceva experienta. Constructor e alegerea a doua.
2. Daca varuiala are mai mult de o saptamina igrasia apare din nou. Nu mi-as face prea multe griji. Sigur, daca in toata casa gasesti doar o camera proaspat zugravita, ar fi bine s-o iei la puricat.
3. Bun.
4. Daca are izolatii la interiorul camerelor nu mai sta pe ginduri. Fugi!
5. Corect.
6. Ar fi frumos dar in 99% din cazuri nu se poate. Nimeni nu te lasa sa gauresti peretii sa vezi starea instalatiilor.
7. Cam greu de aflat doar dintr-o vizita.
8. Corect - plus distanta pina la cladirile vecine. Daca poti da mina cu vecinul pe geam...
9. Se rezolva cu izolare buna.
10. Corect.
11. Ce e cao?
12. Corect.
13. Va afla pretul cerut pe mp. Pretul real la care se vinde e mai greu de dibuit. Pina la urma depinde de cit de bun negociator e.

#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmarius_fenchea, on 05 ianuarie 2018 - 00:09, said:

De multe ori da.....daca treci pe la marginea fiecarui oras gasesti tot felul de astfel de constructii, multi nu stiu riscurile la care se expun si ce insealna o linie de inalta tensiune, nici nu isi pun problema....
Care-s riscurile?

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postradunic, on 05 ianuarie 2018 - 08:41, said:

1. Mai degraba un inginer de structuri cu ceva experienta. Constructor e alegerea a doua.
2. Daca varuiala are mai mult de o saptamina igrasia apare din nou. Nu mi-as face prea multe griji. Sigur, daca in toata casa gasesti doar o camera proaspat zugravita, ar fi bine s-o iei la puricat.
3. Bun.
4. Daca are izolatii la interiorul camerelor nu mai sta pe ginduri. Fugi!
5. Corect.
6. Ar fi frumos dar in 99% din cazuri nu se poate. Nimeni nu te lasa sa gauresti peretii sa vezi starea instalatiilor.
7. Cam greu de aflat doar dintr-o vizita.
8. Corect - plus distanta pina la cladirile vecine. Daca poti da mina cu vecinul pe geam...
9. Se rezolva cu izolare buna.
10. Corect.
11. Ce e cao?
12. Corect.
13. Va afla pretul cerut pe mp. Pretul real la care se vinde e mai greu de dibuit. Pina la urma depinde de cit de bun negociator e.

2) Apare, sau nu. Prima casa, pe care am fost la un pas s-o cumpar acum 20 de ani avea fix problema descrisa. Eu m-am retras, dar in urma mea s-a vindut. Ulterior, din intimplare dupa vreo 4 ani, ne-am cunsocut cu cei care au cumparat-o. Oamenii ne-au povestit, ca ne-au cautat foarte mult timp ca sa afle motivele, pentru care ne-am retras. Ei au ajuns la procese cu vinzatorul, o chestie care a durat destul de mult si cu nervi la gramada

4) Izolatiile pe interior se practica. Nu este cea mai fericita solutie, dar depinde si de executie. Da, se formeaza eventual condens, dar exista solutii tehnice. Oricum este un aspect important de aflat si tocmai de asta l-am si adus in discutie

9) De rezolvat se rezolva cam orice Pina urma, dar depinde de costuri. Din nou, de asta si este pus in discutie punctul

11) greseala de tastare. Ar fi trebuit sa fie "cap"

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvata_pa_batz, on 05 ianuarie 2018 - 12:30, said:


4) Izolatiile pe interior se practica. Nu este cea mai fericita solutie, dar depinde si de executie. Da, se formeaza eventual condens, dar exista solutii tehnice. Oricum este un aspect important de aflat si tocmai de asta l-am si adus in discutie

am apartamentul (et.6/8) izolat cu 10 cm EPS la exterior si 3 cm la int - rezultatul? -10% la gaz față de ap. de dedesubt care nu are izolatie la int.

am aplicat aceeași metodă si la casa construită de mine (aici am cărămidă porotherm de 30 STH) și nu am nicio problemă cu umezeala de 4 ani

@inițiator: vezi că am vazut sute de case la care s-a pus EPS-ul direct pe căramidă/BCA - fără o tencuiala prealabilă (ideea izolării este să inchizi TOTI porii, astfel incat sa nu circule nik p-acolo) - dar asta nu ai cum s-o vezi

a mai scris cineva: ia vezi, nu mai bine îți faci singurel casa? (astfel vei ști EXACT cum ai făcut-o!)  sunt o mulțime de cocioabe de vanzare, mai ales la tot felul de firmulețe...

#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgushpi, on 05 ianuarie 2018 - 13:01, said:

am apartamentul (et.6/8) izolat cu 10 cm EPS la exterior si 3 cm la int - rezultatul? -10% la gaz față de ap. de dedesubt care nu are izolatie la int.

am aplicat aceeași metodă si la casa construită de mine (aici am cărămidă porotherm de 30 STH) și nu am nicio problemă cu umezeala de 4 ani

@inițiator: vezi că am vazut sute de case la care s-a pus EPS-ul direct pe căramidă/BCA - fără o tencuiala prealabilă (ideea izolării este să inchizi TOTI porii, astfel incat sa nu circule nik p-acolo) - dar asta nu ai cum s-o vezi

a mai scris cineva: ia vezi, nu mai bine îți faci singurel casa? (astfel vei ști EXACT cum ai făcut-o!)  sunt o mulțime de cocioabe de vanzare, mai ales la tot felul de firmulețe...

Ma rog, dupa cum ziceam, depinde de executie. Astea sint detalii tehnice, io nu sint constructor, dar din cite stiu io, izolatia pe interior are nevoie de Folie, ca sa nu se formeze condens pe interiorul peretelui. Problema este ca fiecare priza intrerupe din nou continuitatea foliei. Oricum treaba asta trebuie analizat cu mare atentie. Daca ai izolatie la exterior, atunci aia pe interior devine inutila. De regula izolatia pe interior se face ca o solutie ulterioara, atunci cind nu exista pe exterior si reprezinta un compromis, adica mai salvezi ce se poate

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postgushpi, on 05 ianuarie 2018 - 13:01, said:

am apartamentul (et.6/8) izolat cu 10 cm EPS la exterior si 3 cm la int - rezultatul? -10% la gaz față de ap. de dedesubt care nu are izolatie la int.

  Diferenta de consum poate sa fie si de la temperatura din casa, si de la temperatura vecinului de deasupra/dedesupt si de la randamentul centralei.
Oricum, sa investesti 5000 de lei pentru o economie de 100 de lei/luna sau mai putin, 2-3 luni/an asta da afacere, in 40 de ani ai amortizat investitia, atat ca rezista doar 30.
Mai stai si cu grija prin casa sa nu scape copilul kendama in perete sa il sparga.

  Uite un exemplu.
Casa mea neizolata, nici macar tencuita pe exterior. 190mp, 22 de grade in casa si tot timpul plateam mai putin decat vecinul cu izolatie de 5cm, perete comun (ca e jumatate de duplex a lui) 170mp si 19 grade in casa. Acum cred ca in urma acestei experiente ar trebui sa recomand la toata lumea sa nu isi mai izoleze casele sio eu sa caut numai case neizolate in caz ca vreau sa cumpar. Pe acelasi principiu ca al tau, ca am platit mai putin decat ala cu casa izolata.

Edited by PoeOvidiu, 05 January 2018 - 15:10.


#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmarius_fenchea, on 04 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Stiu s-ar putea sa nu fie locul cel mai corect de pe sectinea "Casa mea" dar deoarece majoritatea dintre cei care posteaza aici s-au lovit de anumite probleme si s-au descurcat cu brio cred ca voi sunteti cei mai in masura sa imi dati raspunsuri potrivite.
Deci la ce te uiti in primul rand cand vrei sa cumperi o casa, unde sunt principalele lucruri de care trebuie sa tin cont sau sa le iau in considerare.
Merci!
Daca individul are mai multe case de vanzare cauta in alta parte....De obicei casele construite pentru a fi vandute sunt varza....practic iti bati joc de bani. Daca e casa locuita aplici sfaturile de mai sus.

Edited by Clovis, 05 January 2018 - 15:23.


#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai nu prea poti sa fi sigur. Poate e construita acum 10 ani tot de unul ce a facut 10 case pentru vanzare. Atat doar ca intre timp a fost vanduta.

#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Asa e ...de aceea e bine sa o construiesti tu......ma rog printr-o firma dar sa urmaresti tu pasii sau/si sa ai tu un diriginte de santier....

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Primul lucru care trebuie verificat in momentul in care cumperi o casa ar trebui sa fie cartea constructiei. Pentru cine nu stie ce reprezinta cartea constructiei sa citeasca aici ca sa fac o analogie e un fel de carte service la masini...ca sa continui analogia cu domeniul auto, cand cumperi o masina mergi cu ea la un service sa o verifici, nu? (sper ca asa faceti)  la fel si la cumpararea unei case eu consider ca este obligatorie vizita unui inginer care sa verifice vizual atat starea constructiei cat si documentele cuprinse in cartea constructiei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate