Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Antidepresivele sunt droguri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
florinzar

florinzar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2018
După 7 ani in care am luat antipsihotice (olanzapina ) am întrerupt tratamentul și am fost la alt psihiatru in alt oraș ,ea mi-a dat 10 mg de antidepresiv (am luat cipralex și linuxin ) cu aceeași substanță , iau anxiar 0.5 seara și 0.5 dimineata și mi-a prescris și un antipsihotic cu care o sa rămân după ce întrerup anxioliticul pt că da dependenta si trebuie sa le iau maxim 5 luni. Cu tratamentul asta mă simt bine , am mult mai mult chef de vorba și prea multa energie :)) doar că sunt unele perioade când am stări de somnolenta , câteodată închid fara sa vreau ochii în tramvai pt că ma ia somnul. Am slăbit și foarte mult , și înainte eram slab dar acum sunt foarte slab și sunt momente când sunt foarte agitat , îmi vine sa vb nu continuu , să mă mișc și noaptea sunt zile când sunt agitat și stau pe telefon in loc sa dorm. Maica mea nu este de acord cu tratam ntul asta , pe internet scrie că nu sunt bune , că sunt droguri :)) că îți afectează sănătatea si îmi mai zice cât am de gând să le iau de parcă o deranjează pe ea cu ceva. In fine :)) as vrea să mă lamureasca cineva cu privire la ce spunea maica mea , antidepresivele sunt droguri și în timp e adevărat că te îmbolnăvești cum scrie pe net ? la aia cu drogurile nu știu ce să cred :)) eu de multe ori sunt foarte agitat și râd de multe ori din orice :)) înainte eram cea mai serioasa persoana care exista , de când iau tratamentul nu mă mai opresc din vb și în fiecare zi râd de nebun :)) de aceea mă îndoiesc că nu ar fi droguri cum a citit maica mea :))) o seara buna ;)

#2
69-bits

69-bits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.01.2018

 florinzar, on 04 ianuarie 2018 - 23:06, said:

eu de multe ori sunt foarte agitat și râd de multe ori din orice Posted Image)

Se vede dupa abuzul de emoticoane.

De ce nu ceri opinia altui doctor? Poate iti recomanda ceva mai putin daunator.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
da ! ... orice substanta straina de corpul uman, si care creaza dependenta este drog ! ...
de exemplu, zaharu' rafinat ! ... Posted Image

Edited by realduc, 04 January 2018 - 23:32.


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Sa stii ca si softpedia da depedenta trollilor.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 florinzar, on 04 ianuarie 2018 - 23:06, said:

de când iau tratamentul nu mă mai opresc din vb și în fiecare zi râd de nebun Posted Image) de aceea mă îndoiesc că nu ar fi droguri cum a citit maica mea Posted Image)) o seara buna Posted Image

Da, sunt droguri, dar fara ele viata e urata.. Asa ca, mai bine usor drogat decat depresiv fara speranta.

In curand o sa ajungem sa ne drogam cu totii... asa de frumoasa va fi viata reala.

Problema nu e drogul in sine ci faptul ca fara el, viata devine o hazna. De aici problema dependentului de substante.

Edited by rosix, 04 January 2018 - 23:45.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 realduc, on 04 ianuarie 2018 - 23:30, said:

da ! ... orice substanta straina de corpul uman, si care creaza dependenta este drog ! ...
Americanii spun chiar drog la medicamente :P

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreic, on 05 ianuarie 2018 - 00:01, said:

Americanii spun chiar drog la medicamente Posted Image

Da.. dar e o simpla coincidenta. Ei nu inteleg droguri prin medicamente... dar au magazine farmaceutice in care poti intra cu caruciorul ca la hipermarket.
Numai la New York am vazut Xanax la borcanel de 250g..bun de pus in camara...  daca tot cumperi, sa stii o treaba, sa nu vii de mai multe ori...

Edited by rosix, 05 January 2018 - 00:40.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
daca chimicalele au reactii adverse treci pe la maria.Da tre sa te muti in olanda,sau scoti adeverinta uz medical tot prin vvest.

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 andreic, on 05 ianuarie 2018 - 00:01, said:

Americanii spun chiar drog la medicamente Posted Image
asa o fi ! ... da' cunosti vreo boala pe care sa o vindece aceste "droguri oficiale" ? ...Posted Image

#10
Iondepedeal2018

Iondepedeal2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.12.2017
buna ziua caut si eu un loc de munca unde gasesc si eu un job ?

#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Nu glumiti cu problema omului. Este destul de serioasa.
Initiator, si eu am luat la viata mea Xanax ocazional, si Zoloft cam 1 an, dar am trecut peste, mi-am tras 2 palme si am mers mai departe. Medicamentele pe care le iei tu iti fac bine doar cat timp le iei. Nu vindeca nimic. Mergi la un Psihoterapeut, el face treaba mai buna decat medicamentele alea.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Citeste ce substante contin, in general hormoni si ceva pe baza opioida, asa ca drog.

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
initiator, iti poti reseta constiinta cu alcool ! ...
cum au facut mii de ani strabunii nostri ! ... Posted Image
lasa naibii medicii si medicamentele !

Edited by realduc, 05 January 2018 - 10:03.


#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 realduc, on 05 ianuarie 2018 - 10:01, said:

initiator, iti poti reseta constiinta cu alcool ! ...
cum au facut mii de ani strabunii nostri ! ... Posted Image
lasa naibii medicii si medicamentele !

Un sfat mai prost, nici ca puteai sa dai. Dar probabil este o gluma pe care nu o inteleg eu.

#15
florinzar

florinzar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2018
Conțin escitalopram , substanta asta creste nivelul serotoninei din creier. Hormoni :))) auzi la el

#16
Avrig

Avrig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.12.2017
Antidepresivele sunt medicamente nu droguri.

#17
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 florinzar, on 04 ianuarie 2018 - 23:06, said:

Maica mea nu este de acord cu tratam ntul asta , pe internet scrie că nu sunt bune , că sunt droguri Posted Image) că îți afectează sănătatea si îmi mai zice cât am de gând să le iau de parcă o deranjează pe ea cu ceva.
Da, absolut toate asa zisele "medicamente" folosite in psihiatrie sunt droguri - adica substante care afecteaza functionarea creierului. Antidepresivele, spre deosebire de antipsihotice(care te legumizeaza), ar trebui sa te faca sa te simti bine(unele au efect asemanator cu alcoolul). Da, nu e bine sa iei asa ceva. Insa mult mai nasoale sunt antipsihoticele(nu stiu de ce ai ajuns sa iei asa ceva).

Psihiatria e din pacate o varza, cu zero stiinta in ea, se cam merge la ghici(si de multe ori complet nejustificat)

#18
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 realduc, on 05 ianuarie 2018 - 10:01, said:

initiator, iti poti reseta constiinta cu alcool ! ...
cum au facut mii de ani strabunii nostri ! ... Posted Image
lasa naibii medicii si medicamentele !
aia mai smecheri luau prafuri..Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate