Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alegere Makita sau Bosch pentru scule prelucrare PAL in regim hobby

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
La multi ani tuturor!
Vreau sa imi iau cateva scule, si m-am oprit la 2 producatori: Bosch si Makita. Modele alese sunt urmatoarele:

Bosch:
- fieastrau cu sina GTK 55 GCE + o sina de 1.1m + o sina de 2.1m
- fierastrau pendular: GST 150
- freza (bosch green) POF 1400
- surubelnita cu impact: GRR 120li
- nivela laser (bosch green): PLL360

Makita:
-fierastrau cu sina SP6000 + o sina de 1.4m + o sina de 3m
-freza Makita RP0900
-fierastrau pendular Makita 4351CT
-nivela laser Makita SK104Z
-surubelnita cu impact Makita TW100DWE

Voi folosi in special la PAL, MDF in regim hobby si probabil mai imi iau o suflanta de aer cald pentru canturi.

Bosch: garantie 3 ani, vine curierul si ia produsul in caz de probleme. 3 ani inclusiv la produsele bosch verde. Am avut unele probleme cu produse Bosch in trecut insa cam la toate produsele au caracteristici putin superioare Makita.
De asemenea am vazut ca sina de la Bosch pare mai solida si mai usor de adaugat. Ma Makita am vazut ca se plang ca mai ales la cea lunga, sunt care au un usor arc de cerc pe muchie, ceea ce o face inutila.

Makita: garantie 2 ani insa din cate citesc, Makita nu prea au probleme si par a fi mai fiabile ca si Bosch. Fierastraul are buton cu setare de taiat cativa mm din stratul laminat pentru a evita ciobirile dar are W mai putini ca Boschul.
Pretul undeva cu 3-500 lei mai mult la Bosch, depinde de promotii.

Va rog sa va dati cu parerea ce sa aleg. Multumesc.

#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
+Makita

#3
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Mersi. M-ar ajuta mult daca ati spune si motivul pentru care faceti o recomandare.

#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
alegi un singur producator, cand ai o firma, ai un contract cu un furnizor, obtii anumite discounturi cumparand o singura gama si doar de la el, ti se asigura o garantie speciala , sau sunt pe baterii si sa folosesti un singur tip de baterie si incarcator etc.
altfel, pt acasa, eu nu vad pt ce ai cumpara doar de la un producator. ca sa vezi doar aceeasi culoare in sertare? da arata bine, dar dai cu piciorul la niste caracteristici pt unele utilaje ce tia'r prinde bine. sunt modele cu fir ce enumeri tu mai sus. dincolo estetica, nu ai motive pt care sa stai numai cu un prodcator.
eu spun sa iei la mana fiecare piesa in parte si sa o cumperi pe aia care iti place mai mult, care crezi ca e mai buna, raport calitate pret etc. si la sfarsit poate iti mai raman ceva banuti si pentru altele.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Makita clar.
Nu e mare diferenta intre Makita si Bosch albastru la fiabilitate, doar ca Makita are in plus o putere mai mare si un pret mai mic.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Bosch albastru daca iei, cu siguranta nu te vor dezamagi, sint produse profesionale.Sculele makita, sint la fel, profesionale, dar au caracteristici mai inferioare, insa si pretul ceva mai mic.Personal, cand vine vorba de scule electrice, merg pe bosch albastru, sint foarte durabile, chiar si la utilizare abuziva.Oricum, depinde ce alegi, si bosch si makita fac scule bune.Fie alegi puterea in plus de la bosch, fie alegi pretul mai mic de la makita.Intre bosch albastru si makita asi alege bosch, intre  bosch verde si makita, asi alege makita.
Ca opinie personala, mergi pe bpsch albastru, iar ca argument, ar fi in principal acei W in plus si o lunga experienta in utilizarea produselor bosch in regim profesional.In plus, ceea ce zici tu ca e un hobby, se poate oricand transforma intr-o mica afacere :P

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
m'am uitat un pic pe selectia ta. eu as scoate nivela laser pt inceput. nu stiu exact ce intentionezi sa faci, dar probabil nu ai sa te folosesti de ea atat de mult incat sa nu poti suplini prin metode mai clasice si de banii aia as vedea daca as putea upgrada impact driveru' ala. ambele modele de le'ai ales sunt un pic cam anemice. ia ceva mai puternic. daca faci bricolaj, ai sa vezi ca ai sa le folosesti si la freze, nu doar la pus soaroabe pt balamale.

#8
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Va multumesc, apreciez sfaturile voastre.

@argentum da, ai dreptate insa produsele sunt oarecum asemanatoare si mi-ar place sa lucrez cu un singur service :). La Bosch am vazut ca e ok, au 3 ani garantie si vine curierul dupa produs. La Makita am un service la aprox 10km insa mi-a placut de ei si par profi.
Nivela laser am ales-o pentru ca sunt in renovari acasa si mi-ar prinde bine. Cea de la Bosch desi e verde are un prieten pe care l-am rugat sa ma ajute si e foarte ok cu 360 de grade vs cum e cea de la Makita care pare doar la 180 de grade. Nu are treaba cu restul. Surubelnita cu impact nu am folosit si nu prea stiu ce caracteristici sa caut. Am vazut doar ca e recomandata la insurubat. Am o surubelnita de 2Ah de la Metabo care am tras de ea ca lumea si si-a facut datoria...

@ericmario intr-adevar, la Makita am gasit preturi mai mici insa si puterea e mai mica.

@fqx mersi pentru pareri. Am vazut ca unii se plang ca se cam ard motoarele la Bosch si ca nu sunt foarte grozavi la fierastraie dar totusi au 3 ani garantie...

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu am avut o nivela laser bosch sa o evaluez si nu i'am gasit prea multa utilitate. ce am gasit util a fost ruleta laser (telemetru), avand de masurat f des distante mai mari decat deschiderea bratelor. in loc sa tin de ruleta si sa altu sa traga de capat etc, scot din buzunar aparatu, il fixez si citesc distanta imediat. asta l'am gasit util si mi'a salvat timp etc.
altfel nivela, daca nu esti in business dedicat, ai sa o folosesti f rar. bagi banii de pomana in ea pt o renovare. poti suplini prin metode clasice.

eu spun sa nu te stresezi prea tare pt service si reparatii. ai sanse mici sa ajungi acolo pt cate cumperi tu. cand ai sa cumperi cate 20 din fiecare, da, serviceul o sa fie un factor de luat in seama. altfel, pt hobby si acasa...

impact driver? doar cu titlu de exemplu, fara a fi neaparat o recomandare, dar uita'te dupa asa ceva.
Bosch GDS18VEC250

vezi ca mai toti au si modele pe 12v si pe 18v. mergi cu 18 sau mai mult

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Tot pe Makita as merge si eu, practic tot ce am e Makita . Am avut Bosch albastru , sunt ok dar parca tot makita e mai de suflet, mai fine, mai bine gandite iar la pendulare makita e tata .
Bosch albastru la noi e prin Rusia facut, fiabilitate mult mai scazuta fata de cele din Germania , daca prinzi made in Germany ( sau Elvetia) da , nu sta pe ganduri .

#11
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Makita => japan made

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Legi, on 04 ianuarie 2018 - 18:56, said:

Makita => japan made
not really

#13
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 Legi, on 04 ianuarie 2018 - 18:56, said:

Makita => japan made
Grupul japonez Makita va angaja peste 300 de oameni la fabrica de langa Bucuresti

http://www.zf.ro/com...curesti-3066265

#14
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Interesant, pareri foarte impartite... parca mai mult inspre Makita

@argentum multumesc pentru recomandare. Mda.. s-ar putea sa ma fi convins totusi cu nivela. Am telemetru de la Bosch si intr-adevar e foarte util.

Poate ar fi mai ok sa merg pe o freza mai scumpa? Bosch GOF 1250 CE? Makita  RP1110C? As putea daca e destul de puternica sa ii fac un banc si sa o montez sub el... util daca mai fac cate ceva cu lemn... Bosch-ul verde bare best buy la 1400W si pret mai mic de jumatate... dar tocmai asta e si suspect :)

@Idpe cu unde sunt facute deja nu prea cred ca la noi gasesti Bosch facut in De sau Makita in JP... Eventual pot sa intreb in magazin...

Multumesc tuturor si mai astept pareri.

Edited by alinescoo, 04 January 2018 - 19:32.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
La service Bosch stai pana te enervezi si mai cumperi una de rezerva
la makita intri pe atelierul tau , cumperi piesa la bani de nimic si o schimbi pentru ca sunt extraordinar de simplu gandite, cel mai mult te intereseaza periile , cam 20-25 lei perechea originala.
Sti cum e cu parerea ? la meseriasii de aici daca intrebi toti in cor raspund Bosch , daca il intrebi pe unul ce a lucrat afara va spune Makita sau daca ai bani Hilti .
Dar este inca ceva ... fiecare firma e specializata in ceva , in anumite scule , de exemplu la pendulare Festool este suprem, Makita il urmeaza ca scule ce ti le permiti . Filetanta cu impact de la Makita de exemplu nu este cea mai fericita alegere, este o serie slabuta dar daca nu ai nevoie de acumulator Makita are una la 220 v excelenta TD101F.

Edited by ldpe, 04 January 2018 - 19:29.


#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ca sa va intarat, eu as spune dewalt, seria fara perii he he he
am una din aia si merge brici.

#17
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014

 unbrutus, on 04 ianuarie 2018 - 19:12, said:

not really

 sandy76, on 04 ianuarie 2018 - 19:19, said:

Grupul japonez Makita va angaja peste 300 de oameni la fabrica de langa Bucuresti

http://www.zf.ro/com...curesti-3066265

tehnologia baieti, tehnologia

#18
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
@Idpe multumesc pentru parerile la obiect si din experienta. Neaparat ceva cu acumulator, eventual pe viitor cand mi se strica surubelnita Metabo sa iau ceva pe acelasi tip de acumulator ca si filetanta.

Da, mi-ar fi placut mult un Festool TS55REBQ si mi se pare foarte misto gandit sistemul lor de interconectare intre scule insa... 2700 lei circularul cu 1 sina scurta, 1400lei  pendular si 2200 lei freza nu se justifica deloc in regim hobby. Practic vreo 6300 lei iar la Makita e cam la jumatate de pret.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate