Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Supliment Macushield

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Astazi o farmacista  cu  experienta  mi-a recomandat pentru  ochi obositi, adaptare  la  lumina  /intuneric, imbunatarirea  vederii  :

https://comenzi.farm...ision-p10044262

O capsula pe  zi.

Are un client care ia  asa ceva de ani de zile si rezultatele  sunt  spectaculoase, desi respectivul  nu era  increzator la  inceput.
Vederea  i s-a  imbunatatit  remarcabil.


In prezent  iau  :
Afin   - de la  Plantextrakt  -de  2 ori pe  zi  doza recomandata
Doppel Herz  - Zi   / Noapte   - o capsula pe zi.
Au efecte  la cura de  3 luni.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´ la vreo moasa batrana si cu experienta ai fost sa intrebi? Sau la vreun energoterapeut? Ca bag s´ama ca medicii ies din discutie.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Folosesc și recomand și eu.

Iau de câteva luni, iar rezultatele "se văd". Văd calendarul de pe perete (5.5 m, calendar standard de-ală cu poze pe care înainte nu îl vedeam), citesc mai ușor și merită fiecare bănuț.

Știu că-s scumpe și personal mă iau dracii când trebuie plătite, dar merită. Le iau singure o dată pe zi, și eventual mai suplimentez cu o luteină ieftină o dată pe lună.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 britneysbitch, on 04 ianuarie 2018 - 19:31, said:

Folosesc și recomand și eu.

Iau de câteva luni, iar rezultatele "se văd". Văd calendarul de pe perete (5.5 m, calendar standard de-ală cu poze pe care înainte nu îl vedeam), citesc mai ușor și merită fiecare bănuț.

Știu că-s scumpe și personal mă iau dracii când trebuie plătite, dar merită. Le iau singure o dată pe zi, și eventual mai suplimentez cu o luteină ieftină o dată pe lună.
Si asta-i un motiv sa recomanzi tratamente fara consult medical? Nu-ti dai seama cat rau poti sa le faci unor tontalai? care se trateaza dupa ureche, multumita reclamelor de kkt de pe la televiziuni si recomandarilor unor inconstienti?

#5
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 myshyk, on 05 ianuarie 2018 - 13:17, said:

Si asta-i un motiv sa recomanzi tratamente fara consult medical? Nu-ti dai seama cat rau poti sa le faci unor tontalai? care se trateaza dupa ureche, multumita reclamelor de kkt de pe la televiziuni si recomandarilor unor inconstienti?
Este un supliment natural.
Chiar si vitaminele in exces  pot duce la  mari  neplaceri.
Da, eu mi-s ochelarist  vechi.....miopel.....
Cati oftalmologi sunt la  curent  cu toate  astea ?

Daca  stateam  dupa  unii medici urologi ( da, este cam deplasat  exemplul.... ) cu medicina  la  Bucuresti  etc, ma chinuiam si acum cu efectele  dure ale prostatitei.
Dar am dat peste un medic care a studiat  urologia  la  Moscova cu  profesor  german,,,,si sunt alt om.

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

 myshyk, on 05 ianuarie 2018 - 13:17, said:

Si asta-i un motiv sa recomanzi tratamente fara consult medical? Nu-ti dai seama cat rau poti sa le faci unor tontalai? care se trateaza dupa ureche, multumita reclamelor de kkt de pe la televiziuni si recomandarilor unor inconstienti?
Te-ar ajuta să te calmezi dacă ți s-ar spune că a) este un supliment alimentar cu ingrediente care se pot obține natural prin mâncatul de ouă, kiwi, porumb (sigur, aici discutăm de sute de grame; cine ar mânca 7 kiwi pe zi ca să echivaleze cantitatea din pastilele alea, nu știu) și că n-au efecte palpabile și B) afirmațiile nu sunt făcute pe fondul unei opinii medicale (nu, nu-s membru în colegiul medicilor, nu profesez activ în domeniu, nu dau consultații)?

În primul rând, suplimente alimentare =/= tratament. Nu a recomandat nimeni warfarină, gemfibrozil sau digoxină, nici măcar metamizol (aka Algocalmin).

Suplimentele astea acționează în moduri misterioase (nu-s nici homeopate, nici medicamente). Nu discutăm de prostii care omoară (e.g. glucomannan pudră), ci produse cumpărate din farmacii, notificate la ministerul sănătății ș.a.m.d. Probabil că funcționează în virtutea faptului că-s 50 de Euro cutia și acționează la nivelul minții (chit că în cazul suplimentelor în cauză există câteva studii serioase care demonstrează că substanțele respective contribuie la o vedere sănătoasă), dar ghici ce, dacă funcționează, care este problema?

Suplimentele alimentare =/= "tratamente", iar atâta vreme cât ajută pacienții (și sunt comunicate de îndată doctorului în caz că se iau în combinație cu alte tratamente medicamentoase, și în ansamblu ar trebui solicitată opinia doctorului tot timpul), nu văd absolut nici o problemă cu ele. Sunt apă de ploaie? Unele dintre ele, indubitabil că da. Ajută pacientul să se simtă mai bine, chiar dacă este vorba despre un placebo? Indubitabil că da, iar asta e foarte important, mai ales atunci când discutăm de probleme care nu intră în sfera medicală per se.

Pentru cine dorește suplimente alimentare și vrea să vadă exact cum stă treaba, să-și facă analizele înainte (în loc să dați 70 de lei pe cutia de Centrum, mai bine dați 70 de lei pe serologie care să vadă dacă există o deficiență de știu eu ce vitamine în primul rând) și să le repete la câteva săptămâni și să tragă propriile concluzii. Problema e că analizele serice pentru luteină & co sunt scumpe și nu se fac în România, așa că-i mai greu cu ele.

#7
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Finalmente  am  cumparat  acum cateva zile  o cutie  de  Macushield. Produs  in Marea  Britanie.
198 Lei  noi  de  la  www.plantum.ro ( firma din Bucuresti ) , prin  FAN, fara  taxe  curier.
Am  luat  prima  capsula  pe  la  orele  15:00.
La  orele  18:00 am simtit  deja  ochii  mai relaxati, mai odihniti, mai putin tensionati.
Nu cred ca  era  autosugestie....
Am luat  trei capsule  pana  acum.
Ma simt  zi de  zi  la  fel de  bine.Posted Image

Edited by Adrexx, 14 February 2018 - 10:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate