Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Schimbare nume

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
numee

numee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2018
Am 3 prenume, toate urate ca dumnezeu. Pot sa renunt la ele si sa imi aleg eu alt prenume?
Am citit pe un site ca sunt necesare "motive temeinice". Ce e aia motiv temeinic?
Eu consider ca nu se potrivesc deloc cu personalitatea mea, imi amorteste mana dupa ce le scriu pe toate si nu mi se pare corect ca nu am fost intrebat la nastere inainte sa imi arda ala una peste cur. Acestea sunt motive temeinice?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postnumee, on 04 ianuarie 2018 - 14:30, said:

nu mi se pare corect ca nu am fost intrebat la nastere inainte sa imi arda ala una peste cur. Acestea sunt motive temeinice?
Ăsta nu, că nu puteai răspunde :) Altfel, poți încerca să motivezi cu faptul că sunt prea multe. Nu s-a întâmplat niciodată să ai probleme pentru că nu ți-a fost scris numele complet? Ar putea fi un argument.
Dacă ai vrea să păstrezi unul dintre ele cred că ți s-ar aproba cererea.

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008
Motive temeinice:

Quote

a) când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;
Posted Image când persoana în cauză a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreşte să îl obtină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum şi asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume;
c) când, din neatenţia ofiţerilor de stare civilă ori ca urmare a necunoaşterii reglementărilor legale în materie, au fost efectuate menţiuni greşite în registrele de stare civilă ori au fost eliberate certificate de stare civilă cu nume eronate, în baza cărora au fost eliberate alte acte;
d) când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regulă reunite, şi doreşte schimbarea acestuia;
e) când persoana în cauză poartă un nume de familie de provenienţă straină şi solicită să poarte un nume românesc;
f) cand persoana şi-a schimbat numele de origine străina într-un nume românesc, pe cale administrativă, şi doreşte să revină la numele dobândit la naştere;
g) când părinţii şi-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al parinţilor lor;
h) când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalţi membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopţiei, a menţinerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiaţiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă;
i) cand soţii au convenit cu ocazia încheierii căsătoriei să poarte numele de familie reunite şi ambii solicită schimbarea acestuia pe cale administrativă, optând pentru numele de familie dobândit la naştere de către unul dintre ei ori să revină fiecare la numele avut anterior căsătoriei;
j) când persoana în cauză face dovada că a fost recunoscută de către părinte ulterior înregistrării naşterii, însă, întrucât nu a sesizat instanţa pentru încuviinţarea purtării numelui de familie al acestuia în timpul vieţii, nu există altă posibilitate de dobândire a numelui părintelui decât pe cale administrativă;
k) când prenumele purtat este specific sexului opus;
l) când persoanei i s-a încuviintat schimbarea sexului prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă şi solicită să poarte un prenume corespunzător, prezentând un act medico-legal din care să rezulte sexul acesteia;
m) alte asemenea cazuri temeinic justificate.

Sunt de asemenea considerate justificate şi cererile de schimbare a numelui în urmatoarele cazuri:

Quote

a) când persoana în cauză a adoptat minori şi doreşte ca aceştia să poarte un alt prenume;
Posted Image când căsătoria a încetat prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi, iar soţul supravieţuitor solicită să revină la numele de familie purtat anterior căsătoriei ori la numele de familie dobândit la naştere;
c) când în urma divorţului un fost soţ revine la numele de familie purtat anterior şi care provine dintr-o altă căsătorie, de asemenea desfăcută prin divorţ, şi doreşte să poarte numele dobândit la naştere;
d) când în urma încetării căsătoriei prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi celălalt soţ se recăsătoreşte şi, ca urmare a desfacerii acestei căsătorii, acesta doreşte să poarte numele de familie dobândit la naştere;
e) când fostul soţ doreşte să poarte numele de familie pe care l-a avut în căsătorie, pentru a avea un nume comun cu copiii încredinţaţi spre creştere şi educare, cu consimţământul fostului soţ, dat în formă autentică;
f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia;
g) când s-a desfăcut adopţia unei persoane căsătorite care are copii minori şi în urma desfacerii adoptiei persoana în cauză revine la numele de familie avut înainte de adopţie;
h) când unul dintre soţi, la încheierea căsătoriei, a luat numele de familie al celuilalt soţ, nume pe care acesta l-a dobândit prin adopţie, iar ulterior încheierii căsătoriei are loc desfacerea adoptiei.

Edited by Imperathor, 04 January 2018 - 14:43.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-l mai întrebați cum îl cheamă, nu sunteți la ghișeu.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am vazut si eu cazuri de genul..
Ana-Maria Alexandra Elena Popa

https://www.avocatne...-procedezi.html

http://ps4.ro/arhiva...i-sectorului-4/

Succes!

#6
numee

numee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2018

View Postalthea, on 04 ianuarie 2018 - 14:41, said:

Ăsta nu, că nu puteai răspunde Posted Image Altfel, poți încerca să motivezi cu faptul că sunt prea multe. Nu s-a întâmplat niciodată să ai probleme pentru că nu ți-a fost scris numele complet? Ar putea fi un argument.
Dacă ai vrea să păstrezi unul dintre ele cred că ți s-ar aproba cererea.

scoteam un "uoaaahhuauu"... e mai frumos decat ce am acum...
nu-mi mai amintesc... cred ca am avut atunci cand mi-am creat contul bancar

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postnumee, on 04 ianuarie 2018 - 14:47, said:

cred ca am avut atunci cand mi-am creat contul bancar
Poți să scrii asta, fără cred că, ci că ai avut, și spui ce. Ca idee: dacă undeva ți-e scris numele incomplet, de ex. pe o diplomă de studii, acea diplomă trebuie refăcută. La fel, riști să nu fie acceptat/recunoscut un document sau act care nu conține toate cele trei nume scrise exact ca în certificatul de naștere.

Fă o cerere către primarul localității de unde ești, poate ai noroc. Eu cred că ai șanse destul de mari să ți se aprobe. Scrie și că ai fost ridiculizat din cauza prenumelor, poate ajută.

Nu știu ce norocu' lu' pește am azi să umpleți de offtopic pe unde moderez. Mi-am cam pierdut răbdarea, terminați!

Edited by althea, 04 January 2018 - 15:08.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostLex404, on 04 ianuarie 2018 - 14:45, said:

Am vazut si eu cazuri de genul..
Ana-Maria Alexandra Elena Popa

https://www.avocatne...-procedezi.html

http://ps4.ro/arhiva...i-sectorului-4/

Succes!
Asta e caz simplu, iti alegi unul dintre ele care iti place si cand esti intrebat cum te cheama zici Elena Popa...

#9
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Cred ca parintii tai o sa se simta tare ofensati daca iti schimbi numele. La propriu...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Motive temeinice se referă la acele nume caraghioase care provoacă neplăceri celor care le poartă.  În niciun caz dacă motivul este lungimea prenumelui sau mai multe prenume nu o să ți se rezolve cererea de schimbare.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001
Unele formulare au numar limitat de caractere.
Chiar la ANAF aveau limitare de 15 caractere la nume si de 18 la prenume.

(din acest motiv i-am pus eu prenumele copilului meu din 4 litere: Alex)

Edited by dorin_2k, 04 January 2018 - 17:56.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îl știți pe Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu.
Pe lângă că nu are niciun stres în legătură cu numele, nu are nici rușine cu legile nesimțite la care este părtaș.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorin_2k, on 04 ianuarie 2018 - 17:55, said:

Chiar la ANAF aveau limitare de 15 caractere la nume si de 18 la prenume.
La 3 prenume cu tot cu liniuța obligatorie dintre ele e foarte posibil să nu încapă toate.
Și puștiul meu are un singur nume.

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Îl știți pe Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu.
Pe lângă că nu are niciun stres în legătură cu numele ....
Ah, el e speșăl :D

În alte țări legislația nu e atât de restrictivă în privința asta. Părerea mea e că ar trebui să conteze mai mult cazierul decât motivele omului. Dacă e curat, ce-i pasă statului de ce vrei să-ți schimbi numele? Zic și eu.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2018 - 17:55, said:

Motive temeinice se referă la acele nume caraghioase care provoacă neplăceri celor care le poartă.  În niciun caz dacă motivul este lungimea prenumelui sau mai multe prenume nu o să ți se rezolve cererea de schimbare.
Asta, sau daca ajungi sa fii cunoscut de foarte multa lume cu alt nume sau cu o porecla.
Un caz recent e al lui Mihai-Alexandru Holhos (autorul canalului Mikey Hash) care si-a schimbat numele in Mihai-Alexandru Hash.

Edited by Hider141, 05 January 2018 - 13:05.


#15
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Îl știți pe Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu.
Pe lângă că nu are niciun stres în legătură cu numele, nu are nici rușine cu legile nesimțite la care este părtaș.

Lol. Nu stiam asta :))). Si cinci nume si cinci neveste. Mare smecher

Ai reusit sa iti schimbi prenumele? Sunt in aceeasi situatie ca tine doar ca am doua prenume si sunt penibile rau. Ambele diminutive... Ma ridiculizeaza toata lumea

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postalthea, on 04 ianuarie 2018 - 18:05, said:

Părerea mea e că ar trebui să conteze mai mult cazierul decât motivele omului. Dacă e curat, ce-i pasă statului de ce vrei să-ți schimbi numele? Zic și eu.

Ce importanta are cazierul atat timp cat in bazele de date cautarea se face pe baza de SSN, CNP, etc. - poate sa te cheme si Soliman Magnificul ca ID-numarul e alocat pe viata :)!

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
E doar supoziție.

S-ar putea să se schimbe CNP-ul la schimbarea numelui. Deoarece se eliberează un nou certificat de naștere.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
CNP-ul nu se schimbă niciodată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate