Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Idei un viitor mai bun

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postsmoke, on 08 ianuarie 2018 - 13:51, said:

pot sa iti spun ca ar fi mai bine sa nu vorbesti de un  lucru care nu il intelegi ?
Lucru PE CARE... IT-stilor care esteti.

Colegul cred ca voia sa spuna ca nu sunteti miezul din dodoasca. Ca s-a cam dovedit in multe cazuri ca nu sunteti.
Dar nici pielea de pe pla.

Ceva intre, da.

#56
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
pfuu  m-ai prins. nu stiu gramatica deci ideile postate nu sunt bune.  iti dau ceva de cercetezi :  ad hominem si red herring. vb dupa aia.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Domnilor, haideţi să nu ne enervăm şi să acceptăm faptul că România este încă la nivelul anilor 80 cam în toate domeniile importante. Ba chiar, pot spune că în industrie suntem sub acel nivel, oricât de mult aş urî comunismul trebuie să recunosc că avem mult mai puţine uzine şi fabrici funcţionale decât atunci.
La un astfel de nivel, IT-iştii nu-şi justifică un salariu atât de mare. Asta nu-nseamnă că IT-iştii nu-şi au rostul lor în România, dar nu pe un salariu pe care un medic, un pompier sau un şofer l-ar merita cu prisosinţă.

Revenind la punctul meu de vedere: atât timp cât eu încă sunt nevoit să depun dosare şi să scriu acte la indigo, pentru mine, IT-ul nu există.

#58
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
ceea ce demonstreaza inca odata ca nu intelegi ce inseamna IT.

si ca sa completez...da am pierdut niste industrii...si am castigat altele. per ansamblu e mult mai bine ca inainte.

http://riscograma.ro...neasca-in-1989/
http://www.analizeec...conomia-de.html

Edited by smoke, 10 January 2018 - 13:27.


#59
CiprianWOW

CiprianWOW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2018

View PostPSC, on 09 ianuarie 2018 - 09:10, said:

Telefonia 5G este total necunoscută în România, noi încă nu avem destule smartphone-uri 4G, românul încă se bucură la Huawei.

Hai domne, ca aberati. Cu 5G-ul ce aveti? 5G nici macar nu este standardizat, nicaieri!

IT-istii nu-si justifica salarii mari? Atata timp cat firmele castiga multi bani cu ajutorul muncii prestate de ei, au tot dreptul sa castige multi bani.
Ah, daca ne referim la deduceri de impozit si alte avantaje de la stat, atunci da. Se poate spune ca nu e fair.

Edited by CiprianWOW, 22 January 2018 - 00:38.


#60
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Iar fara acele avantaje de la Stat "industria" IT se mai dezvolta la pulivara in Romania.

#61
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Avantajele alea n-au dus la dezvoltarea industriei IT în România. A dus la crearea unei pepiniere de IT-iști în România, pentru companiile din afară. Ce produc IT-iștii români nu se regăsește în România, ci peste hotare. Ce rămâne în România, e pleava, care are aceleași beneficii ca ăia productivi. De-asta ai tot felul de firme care nu sunt în stare să facă un soft informatic la o instituție.

Nu te poți aștepta să dai niște beneficii angajaților și firmelor dintr-un domeniu în care educația e varză, iar firmele alea să explodeze, să se apuce să facă tehnologie la care să se uite coreeanul uimit. Nu se va întâmpla niciodată așa ceva. Companiile preferă români pentru că salariul e încă mic aici, nu pentru că ar ieși mari IT-iști de pe băncile facultății. Îi iau, îi instruiesc și-și fac treaba cu ei. Pentru perioada lor de dezvoltare, cât stau în România, 5-6 ani, zic mersi pentru beneficiile statului, pe urmă îi angajează prin alte țări.


Nu știu, mi se pare că toate beneficiile astea pe IT susțin doar niște companii străine. Aș prefera ca toate beneficiile alea să fie adunate, să se dea un șut profesorilor universitari români, găsim alții mai dedicați, refacem programa din facultate, că asta-i o problemă mai mare decât ăia care ajung deja angajați. Facultatea din România nu produce tineri cu idei. Produce angajați, pentru că așa a fost gândită înainte de 89. De-atunci, nu s-au schimbat prea multe, ba chiar unii profesori încă mai predau și azi. Din facultate nu-ți ies antreprenori în IT, care ar putea să-ți aducă bani, îți ies angajați pentru companii. Unde-ți produc doar taxele alea pe salariu, pe care le pierzi când pleacă în afară. Ăia care rămân, de multe ori, ajung să se ocupe cu altceva decât IT, iar ăia care se ocupă de IT merg pe ideea "las' că merge așa".


Eu vroiam anul ăsta să-mi schimb imaginea firmei. Să fac un logo, o imagine, poate un mic site. M-am dus și eu pe net să caut IT-iști care fac treburi de-astea. Doar sunt în țara IT, ce naiba. Cei mai varză, ăia care iau un template și ți-l aruncă pe un server, îți scriu acolo firma ta, cer de la 300 de euro în sus pe un rahat de-ăla de site și tot atât pentru un logo. Te uiți la portofoliul lor, zici că lucrează în WordArt. Nu-i condamn neapărat, pentru că românul plătește cu ramburs o comandă online, iar patronii văd poze mari pe un rahat în HTML și zic că-i foarte tare. Banu' să iasă. Ce contează că site-ul arată ca în '90. Dacă asta a văzut patronul, doar n-o să se apuce ei să-i arate cum ar fi mai ok. Ar necesita muncă și gândire. Greu cu astea.

#62
CiprianWOW

CiprianWOW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2018
"Companiile preferă români pentru că salariul e încă mic aici, nu pentru că ar ieși mari IT-iști de pe băncile facultății."

Exagerezi. Situatia e ceva mai complexa de atat: nu stiu cat de mari IT-isti suntem, dar cert e ca avem aproximativ aceleasi pretentii salariale ca bulgarii, ucrainienii, albanezii, moldovenii, etc.

In Romania IT-ul e mult peste IT-ul unor tari care au salarii similare. Ce inseamna asta? Inseamna ca e gresit sa aduci ca unic argument faptul ca sunt salarii mai mici.
Romanii, de multe ori, muncesc mai bine decat inginerii straini.
Iti dau si un exemplu: cea mai performanta retea telecom dpdv al performantelor & availability este Vodafone Romania, iar toti strainii din telecom incearca sa ajunga la performantele lor luandu-i ca exemplu si mutand network operations center-urile lor la Bucuresti. Sa fie unicul criteriu salariile? No way!

#63
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Își mută operatorii din Bulgaria sau Moldova call-center-urile în România, sau ăia din Germania? Știi cum e cu ăia de la call center, de sunt toți indieni? Cam așa e și cu românii din IT.

Românii nu muncesc mai bine, sunt mai ușor de instruit. Știm foarte bine engleza pe-aici, e mai simplu să-i instruiești. În plus de asta, producem foarte mulți IT-iști. Asta nu înseamnă că-i producem bine, dar producem mulți. Suntem o pepinieră, cum am zis mai devreme. De-asta îți vin companiile din afară să angajeze români, pentru că îi găsesc. Asta nu se traduce într-un sector IT dezvoltat în România. Românul care-ți lucrează la compania nemțească de IT produce pentru neamț, nu pentru român. Aici plătește doar taxele din salariu.

https://www.romania-...nian-it-sector/


Iar influxul ăsta de companii străine, îl poți vedea ca pe ceva bun. În realitate, o să-i pape pe-ăștia mici. O să ajungem așa, un fel de India, unde țara e vai de capul ei, dar dacă suni la Microsoft, îți răspunde un indian.

Toată revoluția asta informatică din România ar fi trebuit să se regăsească cumva în țară. Iar sectorul public ar fi beneficiat cel mai mult de ea. Acolo s-a rămas în urmă serios comparativ cu alte țări. Investiții în IT, dezvoltarea de software care să fie folosit pentru reducerea birocrației ar fi ajutat enorm. Dar nu se face așa ceva. Bine că producem IT-iști, dar Trezoreria nu știe să lucreze cu plăți electronice.

#64
CiprianWOW

CiprianWOW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2018
Dar aia din Germania de ce nu si le muta in Bulgaria?
Nu stiu cum e cu call-center-ele, eu m-am referit la network operations center-uri.
O fi in lege, dar eu nu as incadra activitatea asta la IT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate