Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Idei un viitor mai bun

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salutare , in primul rand ii rog pe cei ce stiu doar sa corecteze gramatica mea sa treaca peste acest subiect.
La 27 ani reusesc sa castig undeva la 1200-1300 euro (sofer profesionist ) , vin acasa odata la 6-8 zile si stau 2 zile acasa . Ideea e ca nu prea ma descurc cu banii cheltuielile fiind multe (rate, abinamente telefoane,utilitati,chirie, cheltuieli de zi cu zi , amenzi , etc), vand in intretinere copil mic si sotie ce nu lucreaza pentru ca trebuie sa creasca copilul. In viitor trebuie sa imi iau locuinta dar daca nu fac fata acum cheltuielilor nu stiu cum va fi cu rata de 1300-1600 lei. Ma gandesc serios sa emigrez doar ca nici in strainatate nu is cainii cu covrigii in coada. Inteleg ca nu mi se vor oferii multi bani dar va intreb pe voi cam pe ce ar trebuii sa ma axez pentru un salariu mai bun . Asi vrea sa plec pentru inceput singur, dupaceea sa iau si familia.
Experienta profesionala :
4 ani operator vulcanizare (schimbat anvelope autoturisme +camioane)
2,5 ani automacaragiu grupa a (pentru cei ce nu stiu, sunt automacaralele pe roti ce le vedeti ca se deplaseaza pe sosele)
3 ani sofer profesionist pe curse intern-extern.
Momentan nu am decat trei idei care raman doar la planul de idee pentru ceva idee de afacere , doar ca fara capital si neavand cunostiinte vaste in domeniul IT nu ma bag.
Ceva indrumari din partea voastra pentru un viitor mai bun ?
Inca odata rog persoanele cu chef facut misto sa se abtina. Multumesc



#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cauti afara pana gasesti un serviciu care iti convine si emigrezi,aici nu are rost sa stai,va fi din ce in ce mai rau,esti tanar si gandeste-te si la copil.

Edited by daniMMM, 04 January 2018 - 13:38.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004
eu iti sugerez intai sa faci o analiza unde se duc banii care ii castigi acum. e o suma decenta pentru Romania si sunt absolut convins ca irosesti pe undeva....

in afara trebuie sa iei in  considerare ca vei avea aceleasi cheltuieli, doar ca mai mari. deci depinde cat de  bine iti poti gasi jobul.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
eu unul as incerca sa gasesc cazuza, si apoi sa tratez efectul. am inteles ca ai destule cheltuieli (utilitati abonamente chestiii)...
Incerca sa le pui cap la cap si sa vezi cam unde se duc cei mai multi bani? Clar la necesitatile pt copil si chirii chestii nu poti renunta, insa, poate la o parte din ab de telefonie, utilitati....mai exact, te incurajez sa ai o administrare mai stricta a banilor (a nu se intelege zgarcenie).....

Asta asa, o parere (nu sfat), de la un tanar de 27 de ani Posted Image

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 ionutsb, on 04 ianuarie 2018 - 13:35, said:

castig undeva la 1200-1300 euro . Ideea e ca nu prea ma descurc cu banii cheltuielile fiind multe
Pai si amaratii aia care iau minimu' pe economie?

Edited by YourFan, 04 January 2018 - 13:46.


#6
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Mersi , apreciez raspunsul dar cand va cs ies din Auchan cu doua plase pe care am dat 100 euro ma gandesc ca nu prea au valoare banii. N-am mai bagat la cheltuiala masina , benzina, asigurare, etc. Banii se duc foarte repede si crede-ma ca nu cheltui bani aiurea sau pe lucruri scumpe, nici nu cumpar haine in fiecare luna (in afara de copil).
Ma gandesc sa valorific daca nu timpul pierdut prin parcari si statul aiurea cu orele sau chiar zile, dar asta probabil doar in mediul online.

 YourFan, on 04 ianuarie 2018 - 13:44, said:


Pai si amaratii aia care iau minimu' pe economie?
Chiar nu imi dau seama. Ma bucur ca se pot descurca.

Chirie 400 lei , rate , 500 lei, telefoane 200 lei , masina cheltuieli lunare 300 lei , mancare pentru acasa aproximativ 1000 lei din care 500 lei mancarea si 500 lei bani lunar lasati sotiei pentru diferite cheltuieli , mancare pentru mine in cursa + cheltuieli prin strainatate aprox 800 lei , intretinere locuinta 300 lei , pentru copil cheltuieli lunare pe hainute , etc 200 lei. Sunt niste cheltuieli aproximative. Stiu ca sunt bani multi ce vin in casa lunar dar si se duc fara sa ma lafai, nu fumez (nici sotia) nu beau decat ocazional.

 pupama, on 04 ianuarie 2018 - 13:41, said:

eu unul as incerca sa gasesc cazuza, si apoi sa tratez efectul. am inteles ca ai destule cheltuieli (utilitati abonamente chestiii)...
Incerca sa le pui cap la cap si sa vezi cam unde se duc cei mai multi bani? Clar la necesitatile pt copil si chirii chestii nu poti renunta, insa, poate la o parte din ab de telefonie, utilitati....mai exact, te incurajez sa ai o administrare mai stricta a banilor (a nu se intelege zgarcenie).....

Asta asa, o parere (nu sfat), de la un tanar de 27 de ani Posted Image
Un raspuns matur si plin de logica dar totusi sa sti ca banii se duc si chiar nu ma lăfăi in bani.

 daniMMM, on 04 ianuarie 2018 - 13:37, said:

Cauti afara pana gasesti un serviciu care iti convine si emigrezi,aici nu are rost sa stai,va fi din ce in ce mai rau,esti tanar si gandeste-te si la copil.

La copil ma gandesc, asi incerca sa emigraz dar sub un salariu de aprximativ 2300-2500 euro lunar nu pot. Trebuie sa iau si familia , deci trebuie chirie si toste cele , sotia avand in grija copilul nu poate lucra  aia insemnand ca trebuie sa lucrez eu pe un salariu ok . Dar sa emigrez si sa nu pun un ban deoparte nu are rost , stiu cum e prin strainatate. Sa poti pune undeva la 700-1000 euro deoparte ar fi ok sa iti mananci amarul prin strainatate.

Edited by ionutsb, 04 January 2018 - 14:05.


#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

Chirie 400 lei , rate , 500 lei, telefoane 200 lei , masina cheltuieli lunare 300 lei , mancare pentru acasa aproximativ 1000 lei din care 500 lei mancarea si 500 lei bani saptamanal lasati sotiei pentru diferite cheltuieli , mancare pentru mine in cursa + cheltuieli prin strainatate aprox 800 lei , intretinere locuinta 300 lei , pentru copil cheltuieli lunare pe hainute , etc 200 lei

parerea mea e ca aici se duc aiurea niste bani, mai ales la partea subliniata :)

#8
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
:)) stiu ca acolo se poate mai bine dar are si cheltuieli cu copilul care vrea ba una ba alta plus taxiul care iarna nu ai ce face si lunar se duc nistr bani, e femeie ii mai trebuie si ei ba una ba alta .

Scuze te rog m-am exprimat gresit. 500 lei lunar lasati sotiei.SCUZE. De ii lasam 500 lei saptamanal bagam divort :) .

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004
pai stai ca partea cu copilul ai pus-o la sfarsit. iar mancarea deja e pusa separat. 500 ron pe sapt  exclus mancare si copil e mult imo cmon...realizezi si tu ca e enorm....

asculta tu sfatu nostru, ia un caiet si noteaza timp de 2 luni pe ce se duc banii. cu data si bon. si fa socoteala ce te costa cel mai mult. dar totu scris, nu din amintiri

#10
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Am modificat. Mersi de intelegere , era vorba de aproximativ 500 lei mancare si 500 lei ce ii lasi sotiei ( si mai mult) ,lunar.

 smoke, on 04 ianuarie 2018 - 14:05, said:

pai stai ca partea cu copilul ai pus-o la sfarsit. iar mancarea deja e pusa separat. 500 ron pe sapt  exclus mancare si copil e mult imo cmon...realizezi si tu ca e enorm....

asculta tu sfatu nostru, ia un caiet si noteaza timp de 2 luni pe ce se duc banii. cu data si bon. si fa socoteala ce te costa cel mai mult. dar totu scris, nu din amintiri

In viitor cred ca asa o sa fac . Totusi banii se duc incredibil de repede.

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

De ii lasam 500 lei saptamanal bagam divort

clar  !!

pai fa asa si garantat poti sa iti optimizezi cheltuielile. diseara o sa iti recomand o carte..daca o gasesti in ro. e exact ce ai nevoie.

#12
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Cand ma gandesc ca in vara am si nunta si mai trebuiesc o caruta de banii pana atunci :) Dupaia trebuie locuinte, deci doua credite in plus dar scad chiria.

N-asi vrea asa pur si simplu sa plec in strainatate fara o baza, stiu cum e sa nu sti limba, si peste ce greutăți dau zilnic. Nu e usor si inteleg faptul ca pentru a reusii in strainatate trebuie in primul rand sa sti limba in tara respectiva si sa optezi pentru un job pe care sa fi stăpana 100% altfel suntrm vazuti slugi.

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Invata o limba in primul rand,pentru un job bun cautarea poate dura si un an.Eu nu m-as baga la credite in situatia economica actuala si mai ales viitoare.

#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
chirie 400 lei ? da unde stati intr-o garsoniera comfort 3 la demisol intr-un satuc uitat de lume?
rate 500 lei? pai ce ati cumparat de banii astia? trebuie sa fie ceva mare atat in volum cat si pret!
telefoane 200lei? chiar aveti nevoie de toate optiunile alea extra care nu va folosesc la nimic? un abonament de 30lei/fiecare nu v-ar chelii ?

nu am sa parcurg toate cheltuielile sa nu se interpreteze gresit intentia mea.. nu ca zic dar vreau sa spun ca la un venit de 1300 euro in Romania (aprox 6000 lei) nu va puteti descurca, afara fara 5000 euro nu veti putea face fata.
oricum in momentul actual sotia nu lucreaza si se ocupa de cresterea copilului si treburile casei dar luati in considerare faptul ca si ea se va angaja la un moment dat, deci povara financiara va scadea treptat.
ca si idee adiacenta, parintii nu va pot ajuta? eventual cu cel mic sau la o parte din cheltuieli/treburi?

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,422
  • Înscris: 20.02.2008
Incearca sa te angajezi pe tir pe comunitate. Salarii mai bune dar vii mai rar acasa (la 1-2 luni). Castigi intre 1500 si 2500 E.
Sotia trebuie sa se angajeze. Chestia cu stat acasa si crescut copilul nu mai e valabila in ziua de azi. Poti gasi solutii: parinti, bone, lucrat de acasa, cresa, gradinita etc in functie si de cati ani are copilul.

#16
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Faci impresia de laudaros si neserios. Castigi destul pentru Romania, dar cheltuiesti pe unde umbli, de, esti tanar!

Tu crezi ca strainii care au avansat social au dus o perioada de cheltuitori? Nu, au stras din dinti, ceea ce tu nu prea se vede ca ai de gand.

La meseria ta, e bine cum esti acum, dar renuntati tu, sotia si copilul, la risipa.

#17
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
In primul rand cati ani are copilul?
Cred ca sotia ta cheltuieste nejustificat de mult.
Nu spun sa traiesti numai pe fasole si cartofi, dar la banii pe care ii castigi, se poate trai decent in Ro.

#18
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 ioppo, on 04 ianuarie 2018 - 14:32, said:

Sotia trebuie sa se angajeze. Chestia cu stat acasa si crescut copilul nu mai e valabila in ziua de azi.
Te-ai gandit ca poate nu vrea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate