Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Iesire din indiviziune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Buna ziua!

Vreau sa ajut pe parintii mei intr-o problema:

Dupa moartea bunicilor s-a facut succesiunea, iar pe titlul de proprietate au fost trecuti toti copiii, mama si cei 3 frati care mosteneau mai multe terenuri.
Aceste terenuri au fost impartite in mod amiabil de catre frati. Cu timpul unii au vrut sa vanda si au fost chemati toti fratii la notar sa semneze ca sunt de acord.
Dupa ani de zile doar mama este cea care mai detine acel teren impartit frateste dar pe care nu l-a trecut pe numele ei. Acum cativa ani unul din frati a decedat, iar anul trecut si unicul fiu al lui.

Mama ar vrea sa treaca terenul pe numele ei dar:
- copilul fratelui decedat nu are copii dar are unchi, matusi care ar avea dreptul la mostenire (unii betivi notorii care ar cere cat nu face)

-niciun notar din zona nu doreste sa acepte sa dezbata mostenirea din cauza ca nu stie cati mostenitori are acel fiu al fratelui
-ar mai fi varianta de dezbatere pe calea instantei dar am inteles ca ar fi mai costisitor, experti de platit, avocat in plus, daca acei mostenitori nu renunta ar trebui ca sa le plateasca sulta.
- ma gandeam daca se poate cere uzupcaciune pe acel teren mama detinandu-l si platind impozitul de mai bine de 30 ani.
-terenul este de 5000 mp cred ca intravilan trecut de curand pentru ca la cateva sute de metri au inceput sa se construiasca case.

Ma intereseaza varianta cea mai simpla si ieftina. Mama are pensie 600 lei. Voi mai sponsoriza si eu,
Multumesc!

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă vrei să o ajuți identifică moștenitorii vărului tău și discută cu ei ca să puteți dezbate moștenirea și ieși din indiviziune la notar. Citește aici despre clasele de moștenitori și vezi câți sunt:
https://notariat-tin...-de-mostenitori
Prin instanță ați fi terminați de bani, timp și nervi. Nu te pot costa sultele cât ți-ar mânca procesul.

#3
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am avut si gandul asta dar mi-a zis mama ca sunt multi, juma' de satPosted Image . De aceea cautam o solutie sa-i ocolesc.

#4
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Problema este mai complexa, nu neaparat de succesiune dupa fratele decedat si ulterior urmasul decedat.
Chiar daca s-au inteles fratii intre ei se pare ca nu au facut nimic scriptic.
Unii si-au vandut "partea", mama initiatorului este coproprietara pe terenul ramas cu fratii, chiar daca unul este decedat.
In ordine, mama demareaza procedura de iesire din indiviziune dar pe linia fratelui decedat nu s-a facut succesiunea.
Asa ca, este si normal ca orice notar sa refuze sa autentifice iesirea din indiviziune pana nu este reglementata linia succesorala a unuia dintre frati. Adica fratii mamei in viata renunta la partea lor, dar nu se stie cine urca in locul fratelui decedat fiindca dupa acesta si urmasul sau nu s-a facut succesiune.
Mama initiatorului are calitate sa deschida succesiunea dupa nepot fiindca este ruda de gradul 3(colateral)
Deci sunt 2 chestiuni.
Si sa stiti ca nu costa enorm de mult pe instanta, oricum si la notar trebuie expertiza topo.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ionut27, on 04 ianuarie 2018 - 13:48, said:

Am avut si gandul asta dar mi-a zis mama ca sunt multi, juma' de satPosted Image . De aceea cautam o solutie sa-i ocolesc.
Nici în instanță nu scapi de asta, tot trebuie citați.

#6
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Poti merge pe uzucapiune.

Citeste cu foarte mare atentie urmatoarele:
https://legestart.ro...rin-uzucapiune/
https://legestart.ro...ul-uzucapiunii/

Va fi ceva bataie de cap, dar in principiu, dupa cum ai descris problema, se va rezolva favorabil pentru mama ta. Mai ales daca mostenitorii celorlalti 2 frati (sau ei personal daca mai traiesc) pot depune marturie de acea imparteala frateasca initiala.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mariachi, on 04 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Poti merge pe uzucapiune.

Din al doilea link pus de tine:

Quote

După depunerea cererii introductive de către reclamant, instanţa dispune, prin încheiere, citarea titularului dreptului înscris în cartea funciară sau a succesorilor acestuia, dacă sunt cunoscuţi ........
Ce-și dorește el e să scape de pasul ăsta. N-are cum, oricum ar încerca să rezolve problema.

#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cred ca terenul ala va ramane asa, momentan. La Primarie e trecut pe numele mamei, primeste si subventie pe el.
Ma intereseaza un lucru:
Cei doi frati ai mamei traiesc inca. Imi va fi de ajutor (in eventualitatea in care eu voi incerca sa descurc itele dupa moartea mamei) sa ii pun sa dea niste declaratii notariale acum cat sunt in viata ca renunta la acel teren in favoarea mamei pentru a nu mai depinde de copiii lor? (unii sunt mai comozi altii sunt plecati prin strainatate).
Daca da, ce ar trebui sa scrie in ele?

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ionut27, on 04 ianuarie 2018 - 16:00, said:

Cei doi frati ai mamei traiesc inca. Imi va fi de ajutor (in eventualitatea in care eu voi incerca sa descurc itele dupa moartea mamei) sa ii pun sa dea niste declaratii notariale acum cat sunt in viata ca renunta la acel teren in favoarea mamei pentru a nu mai depinde de copiii lor? ....
Daca da, ce ar trebui sa scrie in ele?
Nu e bine.
Nu pot renunța la partea lor în favoarea mamei, nu se poate renunța la moștenire în favoarea cuiva. Declarația este de renunțare pur și simplu, iar cotele lor se vor împărți celorlalți moștenitori - deci atât mamei tale cât și celor care acum bănuiești că vor sulte pentru ce li se cuvine. Le mărești și lor partea.

Eu nu cred că sunt chiar o jumătate de sat moștenitorii ăia, doar n-o fi neamul lui Ștefan cel Mare :)
Caută recomandări pentru un avocat priceput pe civil cu care să stai de vorbă pe baza actelor pe care le are maică-ta.

#10
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Știe cineva când îmi apare hotărârea definitiva? Procesul la judecătorie  s-a terminat, a venit acasă hotărârea instantei, cu drept de apel 30 zile. Au trecut nu 30, ci 50 zile de atunci, și hotărârea definitiva nu a venit. Sau trebuie sa ma duc la tribunal sa o iau?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate