Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Utilizare frana si modul P la o cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#181
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrichelieu, on 06 ianuarie 2018 - 08:24, said:

Aaaaaaaa, compromisul ala :).
Pai sa știi ca e un compromis din ambele părți. Eu nu merg cum ii place mașinii, merg cum vreau eu, doar ca o las pe ea sa decidă cum se întâmpla asta. Win-win situation ��.

Serios vorbind, sunt atât de satul de condus, încât dacă ar fi viabila o soluție de genul: “what’s your destination today”, cu posibilitatea de “switch to manual”, as fi cel mai fericit.
Electrica, atunci.



View Postdanvlas, on 06 ianuarie 2018 - 09:58, said:

.
..mai ales ca imi fac revizia la fiecare 6 luni :D

Totalmente irelevant. Reviziile se fac in functie de utilizarea utilajului: ore de functionare sau nr de km.
Daca mergi 3000km pe an si faci reviziile la 6 luni,  e fix treaba ta ce faci cu banii.

View Postrichelieu, on 06 ianuarie 2018 - 13:08, said:

Toate sunt bune, dar (inca) nu pot înlocui șoferul. Și nici nu se vrea asta....
Ca nu sunt infailibile...am văzut pe proprie piele, când mi-a trântit o frâna efectiv din senin, un Nissan Qashqai cu sistem de protecție anticoliziune. Eram efectiv singur pe strada.
Deci daca ma  tracaseaza unul din spate, pot sa ma urc pe frane si sa zic apoi, dom'le a franat singura. "Asa face ele". Si nu am auzit sa fie nevoie sa te justifici daca pui frana si te loveste fazanu' din spate

#182
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanvlas, on 07 ianuarie 2018 - 11:14, said:

Asa e, dar trebuie sa calci pedala cu jumatate de secunda inainte de a avea nevoie cu adevarat. Prefer ca in acea jumatate de secunda motorul sa fie deja undeva la 4500 rpm, iar cand o calc sa plece instantaneu, in zona de putere maxima. Nici un kick-down nu face asta, ca nu are cum sa-mi citeasca gandurile. Ca retrogradeaza repede, ok. Dar nu suficient de repede.
Nu zic de automata ca nu-i buna. Mie nu mi se potriveste. Deocamdata ;)
Mult mai repede decât poți tu retrograda manual :).

View Posttfmercedez, on 07 ianuarie 2018 - 14:05, said:

Electrica, atunci.





Totalmente irelevant. Reviziile se fac in functie de utilizarea utilajului: ore de functionare sau nr de km.
Daca mergi 3000km pe an si faci reviziile la 6 luni,  e fix treaba ta ce faci cu banii.

Deci daca ma  tracaseaza unul din spate, pot sa ma urc pe frane si sa zic apoi, dom'le a franat singura. "Asa face ele". Si nu am auzit sa fie nevoie sa te justifici daca pui frana si te loveste fazanu' din spate
Nu e vorba de justificare, e vorba ca te pune in pericol de accident.

#183
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttfmercedez, on 07 ianuarie 2018 - 14:05, said:

Totalmente irelevant. Reviziile se fac in functie de utilizarea utilajului: ore de functionare sau nr de km.
N-ai inteles. Reviziile mi le fac mie, nu utilajului. Inima, creier, ficat, ochi etc.

View Postrichelieu, on 07 ianuarie 2018 - 15:04, said:


Mult mai repede decât poți tu retrograda manual :).

Pai aia e: eu nu retrogradez, ci ma pregatesc ;)

#184
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanvlas, on 07 ianuarie 2018 - 16:48, said:

N-ai inteles. Reviziile mi le fac mie, nu utilajului. Inima, creier, ficat, ochi etc.
Pai aia e: eu nu retrogradez, ci ma pregatesc ;)
Ah... pai eu atunci eu sunt intr-o permanenta revizie.

#185
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdanvlas, on 07 ianuarie 2018 - 11:14, said:

Asa e, dar trebuie sa calci pedala cu jumatate de secunda inainte de a avea nevoie cu adevarat. Prefer ca in acea jumatate de secunda motorul sa fie deja undeva la 4500 rpm, iar cand o calc sa plece instantaneu, in zona de putere maxima. Nici un kick-down nu face asta, ca nu are cum sa-mi citeasca gandurile. Ca retrogradeaza repede, ok. Dar nu suficient de repede.
Nu zic de automata ca nu-i buna. Mie nu mi se potriveste. Deocamdata Posted Image
Tu realizezi ca treaba asta se poate face exact la fel ca pe manuala daca muti de levier pe partea de manual a schimbatorului automat. Daca ai masina mai smechera cu padele pe volan deja s-a pisat pe orice schema manuala a ta, schimba de rupe. Eu cred ca tie nu ti se potriveste ca nu ai condus inca o automata adevarata. Uita-te un pic la acul turometrlui, ca miscarea din deget la padele e discreta Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QafvRWyfrus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#186
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De ce as da banii pe o cutie automata daca o folosesc in regim manual?
Ia un servetel, e dizgratios sa-ti curga saliva din gura.

Edited by danvlas, 07 January 2018 - 18:33.


#187
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,474
  • Înscris: 17.09.2007
@danvlas, eu te stiam cumpatat pe topicul de accidente, aici vad ca esti cam ,,reisar".
Glumesc, fireste.
Fobiile tale isi au sensul sau nu relativ la situatia din tara noastra (cu mecanici smecheri, lipsa de informatie privind un brand/model, etc).
In SUA de multi ani cutia automata este implicita, cea manuala doar pentru ,,reisari". Defectiunile sunt usor de consultat la NHTSA si acolo statul te apara sa nu iei teapa.
Ca in Europa s-a descoperit mai tarziu cutia automata si ca unii producatori (in masura in care un relabel de OEM se poate numi produs) au avut/au unele cutii problematice nu inseamna ca in sine tehnologia e proasta.
Dupa logica ta mai bine mergi pe jos, daca ai impresia ca nu conduci tu masina, sunt o multime de subsisteme pe care nu le controlezi direct. Apropo, cu avionul/metroul/autobuzul circuli, ca nici acolo nu controlezi tu unde se duce?

Edited by Hansolo, 07 January 2018 - 18:52.


#188
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cu avionul circul frecvent. Pentru ca sunt obligat de imprejurari :P
Nu-s reisar, doar obsedat de planificare.

#189
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu ti-am dat exemplu ca sa realizezi ce enormitati spui, ca tu in aia jumatate de secunda cat dureaza sa faca kickdown tu deja faci si dregi: deci exista alternativa unde schimbi singur si tot e peste ansamblu ambreiaj, schimbator, sofer de la manuala. Sunt sigur ca taraindu-te in trafic bara la bara in oras vei folosi ce ai platit in primul rand, modul auto ca sa nu zic eco la astea de prin 2014 in coace.

Edited by filipxxx, 07 January 2018 - 19:37.


#190
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand o sa am nevoie de exemple de la tine, te voi anunta. Sper sa fii inarmat cu multa rabdare.
Ce prefer eu pe banii mei e strict treaba mea.

LE. @Hansolo: in SUA nici nu indraznesc sa cer manuala la Rent a Car, asigurarile te ucid :D
Intre automata si manuala as alege-o pe cea mai ieftina. La egalitate, castiga manuala.

Edited by danvlas, 07 January 2018 - 20:25.


#191
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Opaaa, ai mentionat cuvantul magic: banii. Am inteles si nu mai e nevoie de contra-exemple. Posted Image

#192
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdanvlas, on 07 ianuarie 2018 - 19:03, said:

Nu-s reisar, doar obsedat de planificare.
Tocmai asta face o cutie de viteze automata. Posted Image

Edited by Kroghy, 07 January 2018 - 21:13.


#193
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanvlas, on 07 ianuarie 2018 - 16:48, said:


N-ai inteles. Reviziile mi le fac mie, nu utilajului. Inima, creier, ficat, ochi etc.
Pai aia e: eu nu retrogradez, ci ma pregatesc ;)
La automata, nu e nevoie ;)

#194
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu e nevoie de revizii sau de planificare?

#195
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
De planificare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate