Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Unde gasesc un manual de Android in limba romana?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Ala batran si-a luat un telefon nou (Nokia 2 cu Android 7) si ma tot bate la cap ca nu prea stie sa il foloseasca, nu poate sa faca nici cele mai simple lucruri pe el.
Exista cumva in limba romana un manual sau ghid de Android care sa explice babeste, in termeni simpli cum se foloseste?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 01.11.2005
Telefonul ala ar trebui sa aiba un manual de utilizare in limba romana....

#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Un search google ai încercat?
https://www.android....ons/nougat-7-0/

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In afara de manualul de utilizare al telefonului - care insa nu contine manual de "android" nu cred ca exista ceva.

Poate sa existe vreo carte cum mai exista pe la Windows, scrisa de careva fara tangenta cu producatorul software-ului.
Doar ca de obicei si in alea sunt multe care nu mai sunt valabile dupa lansarea urmatoarei versiuni.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Posttehnics, on 04 ianuarie 2018 - 09:44, said:

Telefonul ala ar trebui sa aiba un manual de utilizare in limba romana....
Are, dar nu este foarte clar, nu te ia de la zero, scrie acolo ceva de genul, daca vrei sa faci asta atinge: Setari -> Conturi -> etc... Dar nu zice intai unde e butonul de Setari, practic trebuie sa stii Android dinainte ca sa intelegi ceva din manualul ala.

View Postnick5roo, on 04 ianuarie 2018 - 09:54, said:

Un search google ai încercat?
https://www.android....ons/nougat-7-0/
Unde e manualul in limba romana acolo?

#6
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Folosește google Translate apoi printezi, ce e așa greu?

#7
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Ia de aici!
Attached File  user-guide-nokia-2-user-guide (1).pdf   587.16K   23 downloads

Si pentru stock android 7 dar in engleza - https://storage.goog...-1490956542.pdf

p.s Manual de utilizare android "stock" nu exista in romana! Daca vrei cauti pe goolge si traduci. In schimb exista manual de utilizare direct pentru telefonul de care vorbesti! Extragi si tu de acolo ce crezi ca este mai important si gata, sau traduci pe cel in engleza.. Cum crezi ca este mai ok pentru tatal tau!

P.S 2 Am vazut ce ai scris mai sus dar am zis sa il ai si in format pdf pentru eventualitatea in care te hotarasti sa scoti din el doar anumite parti.

Edited by porcusoru, 04 January 2018 - 10:29.


#8
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Dar eu acum folosesc engleza pe telefon. Îmi aduc aminte când aveam limba română pe telefon, google a tradus automat în limba română pagina. Am mai dat sugestia cuiva
https://forum.softpe...8#entry22024236

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In primul rand e gresita ideea de a exista un manual pentru Android, ci trebuie un manual de utilizare a unui smartphone.
Android-ul este un sistem de operare.
Settings-ul nu e un buton, e o aplicatie. Totul din Android se bazeaza pe aplicatii
Aplicatiile sunt dezvoltate si pot diferi de la producator la producator, asadar ai nevoie de manuale de utilizare a acelor aplicatii pentru care ai nevoie.
Unii producatori au pagini sau ferestre de Ajutor (Help) in care explica cateva din functiile disponibile in aplicatiile lor, altii ofera suport pe form-uri.

Pentru Nokia s-ar putea sa fie de ceva ajutor aplicatia: Nokia mobile support
Iar online exista: Nokia 2 user guide, in limba romana ar fi: Ghid de utilizare Nokia 2.
In general s-ar putea ca unele aplicatii sa nu aiba suport pentru limba romana, caz in care e indicat sa se foloseasca aplicatii de traducere (translate): Google Translate

Edited by Ciubex, 04 January 2018 - 10:41.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Există zeci de feluri de Android, fiecare producător aducându-și aportul. Altceva decât ajutorul din telefon, cum spunea colegul de mai sus, doar l-ar bulversat pe your old man.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Avea inainte un telefon cu Android 4 care avea interfata mult mai simpla, oricum si la ala m-am chinuit mult pana i-am explicat cum se activeaza conexiunea de date si se navigheaza pe Internet din browser, in Android 7 vad ca au schimbat totul, e foarte complicat totul acum, pana sa si activezi Internetul, trebuie sa dai de doua ori cu degetul in partea de sus, ca sa iti apara meniul cu setari si apoi sa selectezi o chestie, nici nu stiu cum se numeste, ca au eliminat explicatiile la multe lucruri, sunt doar niste iconuri acum, fara nume, care se schimba de la o versiune la alta de Android, iar apoi muti un slider, in fine, chestii care inainte se faceau simplu acum sunt ascunse prin tot soiul de meniuri si optiuni obscure.
Editarea agendei este iarasi foarte complicata, inainte gaseai totul la iconita aia cu telefon, acum au pus contactele in alta parte, e mult mai complicat de schimbat multe lucruri, nici nu stiu ce sa fac, voi cum ati proceda sa invatati o persoana in varsta sa foloseasca un smartphone, vad ca Android-ul asta a devenit la fel de complicat ca un sistem de operare desktop, si se schimba de la o versiune la alta, si ce stiai inainte, acum nu iti mai foloseste la nimic.
Ce carte sau ghid ii pot da sa studieze, ca apoi sa foloseasa telefonul fara probleme?

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru a-i explica cuiva ceva trebuie ca tu sa intelegi despre ce-i vorba.
Mesajul meu l-ai citit si inteles?

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Da, am zis deja ca nu e prea folositor manualul de Nokia 2, daca nu stii deja Android.

#14
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Daca nu poate invata nici macar iconita de Setari poate un smartphone nu e pentru el. Nu te-ai intrebat? Poate nici nu are disponibilitatea sa depuna efortul sa invete cum functioneaza? Pentru cineva care nu are experienta calculatorului exista o bariera serioasa la inceput. Am vazut oameni simpli cu smartphone care trateaza telefonul ca pe ceva magic, in subconstient ei chiar cred ca e o dracie vie inauntru. Sau cel putin asa il trateaza.

#15
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Un launcher pt seniori.

Best Android Launchers for Senior https://www.maketech...impaired-users/
3 Best Simple Android Launchers for Your Parents or Grandparents https://www.makeuseo...s-grandparents/

#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt persoane in varsta care pur si simplu nu inteleg cum se utilizeaza si cum se foloseste un smartphone!E musai sa-i cumperi smartphone,de ce nu i-ai luat un telefon normal?Bunicii mei,de exemplu,aproape mereu ma intreaba cum fac sa vada mesajele primite pe telefon,iar eu le explic de fiecare data,mnah e greu pt ei!Crezi ca as avea vreo sansa sa-i invat sa foloseasca un smartphone,avand in vedere ca abia stiu sa foloseasca cat de cat unul normal,cu butoane?Oricat ti-ai bate capul,tot acolo ajungi!

Si chiar daca ar sti cuvant cu cuvant din tutoriale si "manuale" pt Android sau smartphone-uri,manuale in sine nu stiu sa existe,eventual asta care vine cu telefonul,dar nu te ajuta cu nimic!Chiar daca ar citi,tot sunt sanse infime sa inteleaga ce citeste acolo!

View PostStan_Patzitul, on 04 ianuarie 2018 - 13:43, said:

Daca nu poate invata nici macar iconita de Setari poate un smartphone nu e pentru el. Nu te-ai intrebat? Poate nici nu are disponibilitatea sa depuna efortul sa invete cum functioneaza? Pentru cineva care nu are experienta calculatorului exista o bariera serioasa la inceput. Am vazut oameni simpli cu smartphone care trateaza telefonul ca pe ceva magic, in subconstient ei chiar cred ca e o dracie vie inauntru. Sau cel putin asa il trateaza.
Pai asta am spus si eu,iei au crescut in alte vremuri,chiar crezi ca va putea invata cum sa-l foloseasca,eu nu!Sunt unii incapatanati care nu inteleg asta,ei cred ca e precum legatul la sireturi...Daca nu ai crescut in anii 90+,sunt slabe sanse sa prinzi din prima,sau in cateva minute!

Nu e vorba de efort neaparat,ajungi la o varsta la care chiar daca vrei,creierul si corpul nu mai are capacitatea de a aprfunda si de a se obisnui sau intelege in diferite circumstante,nerezumandu-se neaparat la gadget-urile astea moderne!O sa experimentam cu totii batranetea,si ne vom da seama cam cat de greu este,din pacate!Bine,ca in Romanica la cate probleme sunt,experimentezi "batranetea" inca din tinerete!

Edited by Vlad_22, 05 January 2018 - 20:56.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Androidul se invata butonandul, daca ii e frica sa dea pe acolo in "taste" ca orbu', nu va invata niciodata nici din manual, tot pe tine va veni sa te intrebe.
Plus ca sunt zeci de moduri in care poti face acelasi lucru pe android, ar trebui sa iroseasca cineva vreo 10 pomi ca sa scrie un manual de android cu vreo cateva sute de poze.

Welcome to the club, cam asta se intampla cand le pui internetul in brate alor batrani.

Edited by gumball3000, 05 January 2018 - 21:00.


#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postgumball3000, on 05 ianuarie 2018 - 21:00, said:

Androidul se invata butonandul, daca ii e frica sa dea pe acolo in "taste" ca orbu', nu va invata niciodata nici din manual, tot pe tine va veni sa te intrebe.
Plus ca sunt zeci de moduri in care poti face acelasi lucru pe android, ar trebui sa iroseasca cineva vreo 10 pomi ca sa scrie un manual de android cu vreo cateva sute de poze.

Welcome to the club, cam asta se intampla cand le pui internetul in brate alor batrani.
Pai la varsta asta e foarte greu sa-l mai inveti,nu mai ai coordonare!

Aldulescu se refera cel mai probabil sa-l foloseasca numai basic,adica sunat si mesaje,presupun!Desi nu vad rostul in a-i cumpara un smartphone,cand si unul normal sau o caramida din aia veche,fac exact acelasi lucru!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate