Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

100% energie regenerabila in 2031

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Energia solara, capacitate instatala la nivel global, creste cu aprox. 30% pe an.
Energia eoliana creste cu 15%.
Sursa: www.bp.com
Am facut un calcul in excel si am obtinut ca in 2031, adica peste doar 13 ani, vom avea 100% energie regenerabila, la nivel global.

YEAR   solar%    wind%
2016    1.30        4.00
2017    1.69        4.60
2018    2.20        5.29
2019    2.86        6.08
2020    3.71        7.00
2021    4.83        8.05
2022    6.27        9.25
2023    8.16       10.64
2024    10.60     12.24
2025    13.79     14.07
2026    17.92     16.18
2027    23.30     18.61
2028    30.29     21.40
2029    39.37     24.61
2030    51.19     28.30
2031    66.54     32.55

#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Astea sunt calcule logice, ce nu au legatura cu realitatea. Guvernele se schimba, tehnologia evolueaza in functie de cerinte, sau Pamantul este lovit de un meteorit. Astfel ajungem la concluzia ca calculele noastre nu sunt sustenabile. Dar na, eu gandesc prea departe.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate nu merge asa. E ca la bitcoi, cu cat te apropii de 100% cu atat minezi mai greu. E valabil cam in orice domeniu.
Inca o chestie, care va fi necesarul de energie in 2031? Ca sigur nu va fi acelasi.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Inclusiv in Somalia? Dar in Laos? Eritreea?

Targetul e mai mult decat ambitios. Majoritatea zic de 2050 sau mai incolo. Noi ne-am nascut prea devreme. 100 de ani in plus sau chiar mai putrin, si ne-am fi nascut deja in epoca "curata" :)

#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Bitcoinul este programat sa se comporte astfel ca sa nu creasca cantitatea exponential catre infinit.

Necesarul de energie ar putea creste. Insa in timp ce energia nucleara, hidro, carbune, gaz, etc. creste cu cel mult 3%, este clar ca vor fi depasite de energia solara care creste de 10 ori mai rapid.

 corina_geo, on 04 ianuarie 2018 - 00:41, said:

Inclusiv in Somalia? Dar in Laos? Eritreea?
Inclusiv.

Edited by XORIAN_L, 04 January 2018 - 00:45.


#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ce mi se pare mie cel mai suspect sunt previziunile privind joburile create. Asa cum a promis si Obama, si altii inaintea lui si dupa, probabil e vorba de ceva joburi part-time, prost platite, care vor disparea subit sau vor fi externalizate pe undeva prin Asia sau Africa. Asa ca americanii vor mai pierde inca un val de "well-paid folks" , petrolistii....cat sa mai duca si camila aia, saraca?

[ https://assets.weforum.org/editor/Y3dOWxz58CVQymx8jSVG87X9bK8U0qDfsaFeV67Jouo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Heeheehe...
Tu ai thoriu eftin și o bãlãcești cu elicile pe ploaie și celulele voltaice pe ceațã...

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Eu pun eolianul in fata fotovoltaicului. Si in prezent se vede ca eolianul da energie in sen mult mai mare ca fotovoltaic.

Edited by andreic, 04 January 2018 - 01:08.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 corina_geo, on 04 ianuarie 2018 - 00:41, said:

Inclusiv in Somalia? Dar in Laos? Eritreea?

Targetul e mai mult decat ambitios. Majoritatea zic de 2050 sau mai incolo. Noi ne-am nascut prea devreme. 100 de ani in plus sau chiar mai putrin, si ne-am fi nascut deja in epoca "curata" Posted Image
Cu cele 4 furnale chinezești gigant/km'pãtrat. Curat murdarã epoca asta...

Edited by sarac.lipit, 04 January 2018 - 01:11.


#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

 andreic, on 04 ianuarie 2018 - 01:08, said:

Eu pun eolianul in fata fotovoltaicului. Si in prezent se vede ca eolianul da energie in sen mult mai mare ca fotovoltaic.
Statisticile arata ca nu. La ora actuala eolienele dau mai multa energie decat fotovoltaicele. Insa acestea din urma cresc de 2 ori mai rapid.

#11
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
2031 ! Pai mai sunt eu viu ? daca da , mai vad sa fac o lipitura ?

Eu zic , cit traim sa ciordim corent ! Ca si asa e supraproductie in UE ! Celebra BCA (beton celular autoclavizat) cu "sarme" in ea , salveaza electrica !

Edited by tidicristi, 04 January 2018 - 01:39.


#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 XORIAN_L, on 04 ianuarie 2018 - 00:17, said:

Energia solara, capacitate instatala la nivel global, creste cu aprox. 30% pe an.
Energia eoliana creste cu 15%.


[ https://imgs.xkcd.com/comics/extrapolating.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si consumul o sa creasca enorm datorita masinilor electrice.

In Shenzhen au trecut deja toate autobuzele pe full electric, si sunt 16359 bucati !!!
Au si peste 62 % din taxiuri deja full electric, si au de gand ca pana in 2020 sa le treaca pe toate pe full electric.

Productia de automobile electrice explodeaza de anul asta, chiar daca au fost fabricate in mare serie din 2011.
VW tocmai ce dubleaza productia de eGolf, Tesla pe langa S si X face model 3 care e concurat de Chevrolet Bolt EV care a aparut din Octombrie 2016 si varianta europeana Opel Ampera-e, si majoritatea producatorilor au anuntat ca trec masiv la productie de automobile electrice.
Superchargerele Tesla deja incarca la 130 KW pe unitate si se lucreaza la modele viitoare de 350 KW, fiecare statie are in general de 5 - 8+ incarcatoare, si sunt deja 8480 de superchargere in 1129 de statii, si numarul lor creste de la o zi la alta.

Legat de productia de energie electrica din sursa direct solara, chiar daca la prima vedere extrapolarea pare fortata deoarece este greu sa pastrezi proportia de crestere pana la valori foarte mari, deoarece la un moment dat atat spatiul/terenul cat si investitia financiara si tehnica necesara ajunge la valori enorme - mult mai greu de sustinut, probabil ca necesarul de energie o sa sustina totusi aceasta crestere incredibila.

Pe langa panouri fotovoltatice, exista si centrale cu oglinzi tensiunate concav care focalizeaza lumina pe generatoare termoelectrice cu aburi, care deocamdata au randament mai mare.

Pana la urma probabil ca oamenii vor extrage energia stelelor pe care o vor transforma in ZPE pt. a echilibra la nivel universal consumul facut cu ZPM-uri la care inevitabil se va ajunge pana la urma.

Edited by loock, 04 January 2018 - 02:32.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 underb, on 04 ianuarie 2018 - 00:27, said:

Din pacate nu merge asa. E ca la bitcoi, cu cat te apropii de 100% cu atat minezi mai greu. E valabil cam in orice domeniu.
Inca o chestie, care va fi necesarul de energie in 2031? Ca sigur nu va fi acelasi.
Pana atunci putem scadea consumul aparatelor. Si asta e o directie pe care trebuie sa mergem.

#15
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Nu cred "vrajeala" asta cu regenerabila. Dupa ce or sa dispara resursele de petrol tehnologia umana o sa se dezvolte pe cea nucleara asemanatoare cu cea actuala de pe marile portavioane sau submarine. Pentru ce sa stai cu 1-2 metrii patrati de panouri solare, cu cateva baterii prin portbagaj ca sa mergi cu energie solara cand poti sa bagi cateva grame de plutoniu intr-un motor cu un microreactor si mergi cu ala cativa ani lejer. Specia umana este o specie lejera spre autodistructiva. NU CRED ca vom apuca aceste vremuri pana atunci ne vom autodistruge singuri daca DESTEPTII care conduc lumea se vor juca cu bomba nucleara sau cea cu hidrogen intr-un eventual razboi mondial.

Edited by pascali_daniel, 04 January 2018 - 09:21.


#16
nenea2007

nenea2007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.11.2015
"Comisia Europeană şi-a propus ca, în anul 2020, 20% din consumul de energie să fie din surse regenerabile. La rândul său, România s-a angajat ca 24% din consumul din 2020 să fie energie verde." Problema este ca Hidroelectrica produce de mult aproximativ 30% din energia Romaniei, aceasta energie fiind deja verde. Cineva a decis sa nu ia aceasta energie in considerare. Cum e posibil asa ceva, sa nu stii ca ai deja 30% energie verde? Sau sa stii si sa ignori dar asta e deja tradare de tara!

#17
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Romania sta foarte foarte bine la energie regenerabila; era unu, Ceausescu il chema, in timpul caruia se construiau hidrocentrale in draci.

Eoliana si solara e subventionata de stat; cand se va opri subventia, e posibil sa se inchida sandramaua; in Spania erau centrale solare care produceau energie noaptea - au montat reflectoare; costul energiei noaptea era mai mic decat subventia. In alte parti, daca se opreste subventia, isi iau proprietarii elicea in spate si se muta in alta parte unde e subventie.

Se baga din ce in ce mai multi bani in regenerabile, preturile scad continuu, cand preturile vor fi suficient de mici, incat fiecare cladire sa isi monteze panouri, atunci, cred ca se va produce o explozie a productiei de regenerabile. 100% regenerabile, e mai greu; ai depinde putin de tarile din jur, in caz ca e o perioada nefasta (erupe un vulcan si nu mai e soare cateva luni; dar cine stie, poate bate vantul in perioada asta).

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 karax, on 04 ianuarie 2018 - 08:18, said:

Pana atunci putem scadea consumul aparatelor. Si asta e o directie pe care trebuie sa mergem.
Cred, mã repet, în 89 1ooo kw, în 2o18 8o kw consum casnic. Facturile cam la aceeași valoare..
Cît mamadracu sã mai reduc???? Întrebarea e ....cît naiba mai scumpesc distribuțiile ioropiene "concurente" curentul produs de apele mele, hidrocentralele mele, panourile solare plãtite de mine prin taxe verzi și certificate???

Edited by sarac.lipit, 04 January 2018 - 13:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate